Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 203813 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #345 dnia: Kwiecień 28, 2018, 19:29 »
Geoinformatyka i Geoinformacja w ofercie AGH
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 27 KWIETNIA 2018

Na Akademii Górniczo-Hutniczej otwierane są dwa nowe kierunki: Geoinformatyka i Geoinformacja.

Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) to jedna z największych polskich uczelni technicznych. Regularnie uczelnia otwiera nowe kierunki studiów. W tym roku dwa z nich są związane z technikami satelitarnymi: Geoinformatyka i Geoinformacja. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/geoinformatyka-i-geoinformacja-w-ofercie-agh/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #346 dnia: Kwiecień 28, 2018, 20:31 »
Właśnie - czy takie posty nie powinny być w oddzielnym wątku pt "kosmiczne studia w Polsce"? Bo można zakładać, że oferta takich studiów teraz będzie się poszerzać... :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #347 dnia: Kwiecień 30, 2018, 11:45 »
Space 4.0: Solution from the Sky
BY REDAKCJA ON 29 KWIETNIA 2018

(...) Dane satelitarne wykorzystywane są w meteorologii, obronności, rolnictwie, leśnictwie, geologii, kartografii, planowaniu przestrzennym i w wielu innych dziedzinach. Kolejne zastosowania czekają na odkrycie i wprowadzenie na rynek.

Dlatego też zapraszamy Państwa na spotkanie przedstawicieli branży kosmicznej, które odbędzie się 25 maja 2018 roku w Krakowskim Parku Technologicznym (KPT). Ten Park od wielu lat zajmuje się zaawansowanymi technologiami z branży IoT, smart city, Industry 4.0, game development, a także danych satelitarnych. Wspieramy nie tylko działania startupów, ale także dojrzałych przedsiębiorców. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/space-4-0-solution-from-the-sky/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #348 dnia: Maj 01, 2018, 22:14 »
Zachęcam do udziału w tej konferencji! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #348 dnia: Maj 01, 2018, 22:14 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #349 dnia: Maj 20, 2018, 18:13 »
Polacy w ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej
09.05.2018

Europejska Agencja Kosmiczna buduje satelitę, który pozwoli na dokładne badanie stanu zalesienia Ziemi i szacunki ilości dwutlenku węgla pochłanianego przez drzewa. Polscy inżynierowie pracują nad ważnymi komponentami urządzenia.

Choć niewiele osób myśli o tym na co dzień, drzewa dostarczają niezbędny do oddychania tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Niestety w zastraszającym tempie ubywa lasów tropikalnych, które nazywane są płucami Ziemi.

Tymczasem brakuje dokładnych danych o skali wylesienia planety. Te ważne informacje ma dostarczyć satelita Biomass budowany w ramach misji „Earth Explorer” Europejskiej Agencji Kosmicznej. Urządzenie ma zostać wysłane na orbitę w 2021 roku i działać przez 5 lat.

W przygotowaniu misji biorą udział polscy specjaliści. Firma SENER Polska na zlecenie OHB Włochy, zaprojektuje, wyprodukuje oraz przetestuje urządzenia do montażu struktury satelity, w tym urządzenia do transportu pionowego, montażu i demontażu paneli satelity, montażu i demontażu głównego urządzenia badawczego - radaru, a także kontenera do transportu radaru.

„Program ten ma na celu poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze naukowe pytania dotyczące środowiska naszej planety” - zwraca uwagę firma.

Uzyskiwane dzięki satelicie dane mają m.in. pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatycznych i stanowić podstawę dla inicjatyw ONZ nacelowanych na zmniejszenie, wywołanej wylesieniem, emisji dwutlenku węgla przez kraje rozwijające się.

Aby podołać swojemu zadaniu, mierzący bagatela 20 m satelita będzie wyposażony w potężny radar z anteną o średnicy aż 12 m. Fale wysyłane przez to urządzenie będą w stanie przeniknąć przez gęste korony drzew i skanować pnie oraz konary.

W efekcie, co każde 6 miesięcy naukowcy będą otrzymywali precyzyjną, trójwymiarową mapę zalesienia większości globu. Dzięki niej będą mogli dokładnie sprawdzać postęp ubytków lasów czy szacować ilość dwutlenku węgla pochłanianego przez drzewa.

To nie wszystko. Zamontowany na satelicie radar, będzie umożliwiał także prowadzenie zupełnie innych badań – np. archeologom pozwoli na poszukiwania zabudowań ukrytych pod powierzchnią pustyń.

W misji Biomass, której budżet wynosi 420 mln euro, współpracują ze sobą agencje kosmiczne z Europy i USA.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29412%2Cpolacy-w-waznej-misji-europejskiej-agencji-kosmicznej.html

2) 2023 paź 09 14:30 Kosmonauta.net
Pomiary biomasy z orbity
Jak zmierzyć z orbity? Oto odpowiedź!
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2023, 16:41 wysłana przez Orionid »

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #350 dnia: Maj 21, 2018, 11:04 »
Dane dostarczane przez tego satelitę będą bardzo przydatne również poza czystą nauką, mam nadzieję, że będą udostępniane w ramach programu Copernicus. Nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić ilości aplikacji bazujących na tych informacjach przestrzennych, a teraz mocno eksploruję dane z aktywnych sensorów satelitarnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku a satelita trafi na orbitę, także przy współudziale polskich inżynierów :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #351 dnia: Maj 22, 2018, 21:04 »
Test studenckiego silnika rakietowego
BY REDAKCJA ON 22 MAJA 2018

Silnik na paliwo ciekłe został zbudowany i przetestowany przez członków Koła Naukowego Napędów MELprop Politechniki Warszawskiej. (...)

W konstrukcji wykorzystano kerozynę jako paliwo i podtlenek azotu (gaz rozweselający) jako utleniacz. Silnik może pracować nawet przez 20 sekund, generując ciąg rzędu 500N. Pierwszy test, ze względów bezpieczeństwa, przeprowadzony został jednak przy zredukowanych parametrach. (...)




Nagranie testu silnika / MELprop
(...)
https://kosmonauta.net/2018/05/test-studenckiego-silnika-rakietowego/



Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #352 dnia: Maj 23, 2018, 21:24 »
Studencki lądownik w konkursie Red Eagle
BY MICHAŁ MOROZ ON 23 MAJA 2018

Projekt Eagle to studencki projekt wielkogabarytowego lądownika marsjańskiego, realizowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej. Jako jeden z 5 najlepszych projektów, i przy tym jedyny z Polski został wybrany do finału konkursu Red Eagle.

Konkurs Red Eagle – International Student Engineering Contest to Design Mars Lander, organizowany przez Towarzystwo Marsjańskie przy współpracy z NASA, odbędzie się w sierpniu w Pasadenie w USA. (...)

https://kosmonauta.net/2018/05/studencki-ladownik-w-konkursie-red-eagle/
http://www.space24.pl/polski-pomysl-na-marsjanski-ladownik-w-finale-miedzynarodowego-konkursu
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2018, 21:18 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #353 dnia: Czerwiec 02, 2018, 08:41 »
Kosmiczna konferencja w Senacie
BY ADAM KORYBUT-KOTULEWSKI ON 1 CZERWCA 2018

28 maja 2018 w Senacie RP odbyła się konferencja “Działalność kosmiczna – prawo i administracja”.

Od kilku lat obserwujemy wzrost działalności kosmicznej w Polsce. Przełomowym momentem z pewnością było wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w listopadzie 2012 roku. Od tego czasu zobowiązania wynikające z członkostwa w ESA oraz z innych umów międzynarodowych obligują Polskę do stworzenia krajowych regulacji prawno-administracyjnych działalności w przestrzeni kosmicznej.

Konferencja “Działalność kosmiczna – prawo i administracja” została otwarta przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i była pierwszą o tej tematyce przeprowadzoną w wyższej izbie polskiego parlamentu. Głównym tematem spotkania było przybliżenie złożoności prawa kosmicznego oraz potrzeb jego regulacji w prawie krajowym. Polscy i zagraniczni eksperci z dziedziny prawa kosmicznego jak również technologii kosmicznych wygłosili wykłady. Wśród prelegentów wystąpili m.in. dr hab Grzegorz Brona (Polska Agencja Kosmiczna), dr Jakub Ryzenko (Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN), dr Damian Bielicki (Kingston University London), Anna Nałęcz-Kobierzycka (Naczelnik Wydziału Polityki Kosmicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii) oraz profesor dr inż Piotr Wolański (Instytut Lotnictwa oraz Politechnika Warszawska).

Prelegenci proszyli takie tematy jak m.in. kwestie “śmieci kosmicznych”, europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, “górnictwa kosmicznego”, relacji Wielka Brytania – Unia Europejska oraz prawnych aspektów mega-konstelacji satelitarnych.

Senator dr Piotr Benedykt Zientarski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP podkreślając powodzenie tegorocznej konferencji wyraził gotowość zrealizowania w następnych latach kolejnych spotkań o tej tematyce.

Obecność kwestii związanych z prawem kosmicznym w Senacie RP jest wyraźnym sygnałem na to, że krajowy sektor kosmiczny dynamicznie urosł, ale w perspektywie dalszego rozwoju będzie potrzebował różnych form wsparcia nie tylko na poziomie finansowym, lecz także legislacyjnym.

https://kosmonauta.net/2018/06/kosmiczna-konferencja-w-senacie/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #354 dnia: Czerwiec 02, 2018, 23:47 »
W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów
27.05.2018

W Polsce będą budowane podzespoły do satelitów i statków kosmicznych, zakłada umowa podpisana w piątek w Warszawie przez Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego (SCNTPL) i spółkę Thales Alenia Space (TAS).

Prezes SCNTPL Bartłomiej Płonka podkreślił, że umowa jest nie tylko zwieńczeniem dotychczasowej współpracy z Thales Alenia Space, ale otwiera też nowe możliwości na arenie europejskiej.

"Ta umowa to dla nas bardzo duży krok w rozwoju naszej firmy. Jest to ramowa umowa o współpracy, a zarazem też pierwszy kontrakt na produkcję rzeczywistych paneli satelitarnych do satelit, które będą latać w kosmos. Będziemy dalej pracować nad zwiększeniem konkurencyjności rozwiązań satelitarnych. Ponadto umowa pozwala także na wspieranie Polski w kluczowych programach Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie struktur statków kosmicznych" - powiedział Płonka na konferencji prasowej.

Jak dodał, umowa ta "jest zwieńczeniem" kilkuletniej współpracy pomiędzy Thales Alenia Space a Śląskim Centrum Naukowo Technologicznym Przemysłu Lotniczego.

"SCNTPL i TAS będą rozwijać wspólne inicjatywy mające na celu badania, rozwój i produkcję konstrukcji satelitarnych. Ponadto nadal będzie realizowany transfer technologii kompozytowych do Śląskiego Centrum. Na podstawie tej umowy firma Thales Alenia Space złożyła pierwsze zamówienie w SCNTPL na panele strukturalne dla platformy satelitarnej Spacebus NEO" - powiedział Płonka.

Nie ujawnił jednak wartości tego kontraktu.

Dyrektor generalny Thales Alenia Space Jean-Loic Galle powiedział, że dzięki tej umowie SCNTPL dołączy do globalnego łańcucha dostawców przemysłu kosmicznego.

"Ta umowa odzwierciedla zaangażowanie Thales Alenia Space w Polsce. Chcemy być ważnym partnerem dla polskiego przemysłu kosmicznego poprzez wykorzystanie ogromnego ludzkiego potencjału i rozwijanie inicjatyw partnerskich. Chcemy wychodzić naprzeciw nie tylko programom rządowym, ale i potrzebom rynku komercyjnego - powiedział.

Jean-Loic Galle dodał, że pierwsza satelita z polskimi podzespołami poleci w kosmos pod koniec 2019 roku. "Będzie to mała satelita o wadze 3,5 tony" - dodał.

W ocenie dyrektora TAS dzięki temu partnerstwu SCNTPL umocni pozycję ważnego ośrodka badawczo-rozwojowego na arenie międzynarodowej. "Nasze porozumienie potwierdza rolę SCNTPL w budowaniu zaawansowanych struktur satelitarnych w celu zaspokojenia potrzeb zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym" - wskazał.

Śląskie Centrum Naukowo Technologiczne Przemysłu Lotniczego zostało uruchomione w 2012 r. Ukierunkowane jest na świadczenie usług dla przemysłu lotniczego. Ideą Centrum jest również to, aby technologie stosowane w lotnictwie wdrażać także w innych dziedzinach, takich jak w przemysł jachtowy, motoryzacja, kolejnictwo oraz energetyka wiatrowa - wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo użytkownikowi. Głównym udziałowcem Centrum jest Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju z Gliwic.

Thales Alenia Space to francusko-włoskie konsorcjum, które ma ponad 40-letnie doświadczenie w projektowaniu, integracji, testowaniu i zarządzaniu innowacyjnymi systemami kosmicznymi w dziedzinie telekomunikacji, nawigacji, obserwacji ziemi, ochrony środowiska, badań, nauki oraz infrastruktury orbitalnej. Thales Alenia Space jest spółką joint venture utworzoną przez Thales (67 proc.) i Leonardo (33 proc.). Razem z koncernem Telespazio tworzą "kosmiczny sojusz", który oferuje usługi i rozwiązania z sektora kosmicznego. Thales Alenia Space stworzyła platformę do realizacji misji cywilnych i wojskowych. Innowacyjne rozwiązania są wykorzystywane w pomiarach wysokości, meteorologii i przy budowie radarów wysokiej rozdzielczości oraz przy obserwacji i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Spółka zatrudnia 7 500 pracowników w dziewięciu krajach. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29644%2Cw-polsce-beda-budowane-podzespoly-do-satelitow-i-statkow-kosmicznych.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #355 dnia: Czerwiec 13, 2018, 08:20 »
Uniwersytet Zielonogórski w konsorcjum na rzecz misji ATHENA
8 czerwca 2018

Uniwersytet Zielonogórski wszedł w skład Polskiego Konsorcjum ATHENA-PL. Celem działalności Konsorcjum jest koordynacja działań grupy naukowców i inżynierów z Polski w ramach dużego projektu międzynarodowego budowy i użytkowania satelity ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics). Satelita ten będzie obserwował niebo w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego i pomoże pogłębić znacznie stan wiedzy na temat ewolucji skupisk materii w kosmosie, w tym galaktyk i ich gromad oraz czarnych dziur.

ATHENA jest tzw. dużym projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej, realizowanym w ramach programu Cosmic Vision 2015-2025 i ma zostać wyniesiona na orbitę w roku 2028. Polski zespół zajmie się między innymi opracowaniem części dokumentacji projektu, budową podzespołów jednego z dwóch głównych instrumentów i symulacjami pozwalającymi ocenić możliwości obserwacji różnych zjawisk i obiektów.

W skład Konsorcjum ATHENA-PL wchodzą:

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie,
Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie,
Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie,
Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku,
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
Uniwersytet Wrocławski,
Uniwersytet w Białymstoku,
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
Uniwersytet Zielonogórski,
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Uniwersytet Szczeciński i
Uniwersytet Łódzki.

Przedstawicielem Uniwersytetu Zielonogórskiego w Radzie Zarządzającej Konsorcjum został dr hab. Piotr Lubiński z Wydziału Fizyki i Astronomii.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski
http://www.space24.pl/uniwersytet-zielonogorski-w-konsorcjum-na-rzecz-misji-athena

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #356 dnia: Czerwiec 17, 2018, 07:54 »
Polski pomysł: Farma smartfonów do wykrywania promieniowania kosmicznego
13 czerwca 2018

Tysiące czy miliony smartfonów mogłyby utworzyć największy detektor cząstek promieniowania kosmicznego, obejmujący całą planetę. Aby pomóc tworzyć taki detektor, wystarczy zainstalować na smartfonie bezpłatną aplikację CREDO Detector.

Gdy z kosmosu nadlatuje cząstka promieniowania o energii rzędu największych z obserwowanych we Wszechświecie, inicjuje w ziemskiej atmosferze spektakularne zjawisko: gigantyczną kaskadę cząstek wtórnych, nazywaną wielkim pękiem atmosferycznym. Po dotarciu do Ziemi, wywołana pojedynczą cząstką kaskada może pokryć powierzchnię nawet dużej aglomeracji.

Okazuje się, że takie cząstki może wykryć nawet zwykły smartfon... robiąc zdjęcie przy całkowicie zakrytym obiektywie. Wydaje się, że takie "nieudane" zdjęcie powinno być całkiem czarne. Jeśli jednak przez detektor kamery przejdzie cząstka (np. wtórnego promieniowania kosmicznego, ewentualnie cząstka promieniowania lokalnego), może pobudzić jego niektóre piksele. Na jednorodnie czarnym tle powinno się wtedy pojawić od kilku do kilkudziesięciu jaśniejszych pikseli, zlepionych w grupkę o mniej lub bardziej fantazyjnych kształtach. W ciągu doby można się spodziewać od jednej do nawet kilkuset detekcji. I właśnie takie nie do końca czarne zdjęcia zbierać będzie aplikacja CREDO Detector przygotowana przez polskich badaczy.

O aplikacji poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (IFJ PAN).

Jeśli aplikację CREDO Detector zainstalowałyby tysiące czy miliony użytkowników na całym świecie, CREDO stałby się największym w historii detektorem cząstek. CREDO Detector nie jest wprawdzie jedyną aplikacją do detekcji cząstek promieniowania kosmicznego czy radioaktywności lokalnej, jest to jednak pierwszy program tego typu z otwartym, dostępnym dla każdego kodem.

Co więcej, CREDO Detector jest częścią globalnego przedsięwzięcia naukowego - Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory (CREDO), zainicjowanego i koordynowanego przez zespół naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Użytkownik, który choć na chwilę uruchomi detekcję cząstek w CREDO Detector, ma prawo do członkostwa w międzynarodowej kolaboracji CREDO oraz do podpisywania jej publikacji swoim nazwiskiem.

Badania w ramach programu pomogą odpowiedzieć na intrygujące pytania takie jak: czy za niektóre choroby odpowiadają zjawiska astrofizyczne zachodzące miliony, a nawet miliardy lat świetlnych od Ziemi? Czy ciemna materia rzeczywiście istnieje? Jaka jest prawdziwa natura naszej czasoprzestrzeni – ciągła czy cyfrowa? Czy egzotyczne efekty kwantowej grawitacji można badać eksperymentalnie?

„Jeśli CREDO zdobędzie choćby umiarkowaną popularność, dane ze smartfonów rozproszonych na wszystkich kontynentach mają szansę zrewolucjonizować nie tylko fizykę teoretyczną, ale także dziedziny znacznie bliższe naszej codzienności. dr hab. Piotr Homola z IFH PAN.

„Stworzyliśmy CREDO z myślą o naukowej potrzebie zorganizowania globalnej infrastruktury, za której pomocą będzie można realizować nie jeden, lecz wiele wyspecjalizowanych eksperymentów. Pierwszy z nich, Quantum Gravity Previewer – czyli Podglądacz Kwantowej Grawitacji – został uruchomiony 17 maja. Spodziewamy się, że już jesienią tego roku zbierzemy ilość danych wystarczającą do przedstawienia pierwszych poważnych raportów naukowych. Na tym właśnie polega prawdziwe piękno naszego projektu: badamy tak egzotyczne obszary naszej rzeczywistości, że możemy się spodziewać nawet... niespodziewanego” - mówi dr Homola.

Aplikacja dostępna jest na telefony z systemem operacyjnym Android. Oprogramowanie projektu CREDO, w tym aplikacja CREDO Detector, będzie udostępnione dla każdego na licencji MIT, co oznacza, że może być rozwijane i używane w innych projektach naukowych, szkolnych, a nawet komercyjnych.

Źródło: PAP
http://www.space24.pl/polski-pomysl-farma-smartfonow-do-wykrywania-promieniowania-kosmicznego

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #357 dnia: Czerwiec 25, 2018, 21:16 »
Polskie instrumenty z CBK u progu badań Srebrnego Globu
25 czerwca 2018

Wykonane w czerwcu testy wykazały, że polskie instrumenty naukowe na pokładzie chińskiej sondy księżycowej Longjiang-2 działają bez zarzutu. Za opracowanie aparatury odpowiedzialne było Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN).

Sonda Longjiang-2 została wystrzelona w kosmos 20 maja br. z chińskiego kosmodromu Xichang. Na swoim pokładzie niesie przyrząd do radiowych obserwacji Wszechświata wykonany wspólnie przez zespoły badawcze z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Narodowego Centrum Badań Kosmicznych Chińskiej Akademii Nauk. Instrument składa się z zestawu anten oraz powiązanego z nim systemu elektroniki umożliwiających pomiar promieniowania radiowego. W czasie startu i pierwszych dni lotu anteny instrumentu były złożone – ich udane rozwinięcie nastąpiło 29 maja. Zakończone właśnie testy wykazały, że instrument działa poprawnie i osiągnął gotowość operacyjną. W ciągu najbliższych tygodni przeprowadzone zostaną niezbędne pomiary kalibracyjne, a po ich zakończeniu instrument rozpocznie regularne obserwacje naukowe.

Identyczny zestaw aparatury do obserwacji radiowych Polacy umieścili także na pokładzie próbnika Longjiang-1, który trafił w kosmos razem z Longjiang-2. Zgodnie z pierwotnym planem misji, obserwacje miały być wykonywane równocześnie przez parę sond. Niestety, wkrótce po starcie chińskie centrum kontroli misji bezpowrotnie utraciło łączność z Longjiang-1. Longjiang-2 kontynuował lot i zgodnie z planem wszedł na orbitę Księżyca 25 maja. Obecnie orbita ta ma kształt silnie wydłużonej elipsy (w przybliżeniu 350 x 13500 km), jednak z każdym dniem jest obniżana, by osiągnąć docelowe rozmiary 200 km x 9000 km.

Utrata Longjiang-1 uniemożliwi realizację niektórych zadań badawczych – wymagały one zsynchronizowanych obserwacji radiowych z obydwu sond. Dane zebrane przez jeden próbnik wciąż będą miały jednak bardzo wysoką wartość naukową, a to dlatego, że krążący wokół Księżyca Longjiang-2 będzie okresowo znajdował się po jego niewidocznej z Ziemi stronie. Lokalizacja ta jest wolna od zakłóceń radiowych generowanych przez naszą cywilizację, stwarza więc idealne warunki dla obserwacji na falach radiowych.

Polskie prace związane z misjami Longjiang-1 i Longjiang-2 realizowane są w ramach projektu „Discovering the Sky at Longest Wavelength-Pathfinder” (DSL-P). Współpracę Centrum Badań Kosmicznych PAN z partnerami z Chin sfinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: CBK PAN
https://www.space24.pl/polskie-instrumenty-z-cbk-u-progu-badan-srebrnego-globu

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #358 dnia: Czerwiec 27, 2018, 08:05 »
Centrum Badań Kosmicznych PAN członkiem prestiżowego Stowarzyszenia Europejskich Ośrodków Badań Kosmicznych
26 czerwca 2018

W maju bieżącego roku Centrum Badań Kosmicznych PAN oficjalnie przystąpiło do Stowarzyszenia Europejskich Ośrodków Badań Kosmicznych (ESRE). Stowarzyszenie ESRE skupia czołowe ośrodki badań kosmicznych z Niemiec (DLR), Hiszpanii (INTA), Francji (ONERA), Włoch (CIRA) czy Holandii (NLR), które poprzez zintensyfikowaną współpracę oraz wspólne działania badawczo-rozwojowe wspierają rozwój innowacyjnej nauki i technologii jako filarów zwiększonej konkurencyjności w europejskim sektorze kosmicznym.

CBK PAN jako jedyny polski instytut naukowo-badawczy będzie miał możliwość aktywnie uczestniczyć w prestiżowym gronie ESRE.

Stowarzyszenie Europejskich Ośrodków Badań Kosmicznych ESRE jest organizacją non-profit, ustanowioną oficjalnie 10 marca 2016 roku, która za główny cel postawiła sobie wzmocnienie współpracy między jej członkami, dalszą koordynację i integrację ich działań badawczych związanych z przestrzenią kosmiczną.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez wdrażanie dwóch priorytetowych strategii: wzmocnienie współpracy między jej członkami w celu skonsolidowania bazy technologicznej wymaganej przez europejski przemysł kosmiczny, a także formułowanie i przedkładanie konkretnych propozycji przemysłowi europejskiemu, rządom i instytucjom na rzecz wspólnej strategii kosmicznej w zakresie badań, rozwoju i innowacji w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Źródło: CBK PAN
https://www.space24.pl/centrum-badan-kosmicznych-pan-czlonkiem-prestizowego-stowarzyszenia-europejskich-osrodkow-badan-kosmicznych

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #359 dnia: Czerwiec 27, 2018, 09:11 »
CBK PAN pomoże NASA zbadać wiatr słoneczny
20.06.2018

Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie partnerem w misji kosmicznej NASA IMAP - poinformowano na stronie instytutu. CBK PAN wspólnie z partnerami z Niemiec zbuduje i umieści na satelicie IMAP fotometr. Urządzenie pozwoli lepiej zbadać wiatr słoneczny.

Celem misji IMAP, której start jest przewidziany na 2024 r., jest lepsze poznanie heliosfery i jej oddziaływania z najbliższym otoczeniem galaktycznym Słońca oraz badanie procesów rozpędzania cząstek promieniowania kosmicznego (http://pfusia.cbk.waw.pl/files/heliosphere.html).

IMAP wyposażony będzie w dziesięć instrumentów naukowych, z których jeden powstanie w CBK PAN we współpracy z partnerami z Uniwersytetu w Bonn i Uniwersytetu w Bochum w Niemczech.

Zespół naukowców i inżynierów z CBK PAN, kierowany przez dra hab. Macieja Bzowskiego z Centrum, umieści na satelicie IMAP fotometr dwukanałowy GLOWS (GLObal solar Wind Structure). To urządzenie do obserwacji fluorescencyjnej poświaty heliosferycznej (w liniach Lyman-alfa neutralnego wodoru i helu).

Kierownik eksperymentu GLOWS dr hab. Maciej Bzowski podkreślił, że zaproponowany przez CBK PAN eksperyment GLOWS pozwoli lepiej zrozumieć trójwymiarową strukturę wiatru słonecznego i jej zmiany w cyklu aktywności słonecznej, zbadać temperaturę elektronów w wietrze słonecznym blisko Słońca, a tym samym - lepiej poznać kluczowe zagadnienie transportu energii blisko źródeł wiatru słonecznego.

Ponadto eksperci z CBK PAN prowadzić będą - jak podano na stronie instytutu - badania neutralnego gazu międzygwiazdowego, wnikającego do wnętrza heliosfery. Zrobią to w ramach eksperymentu IMAP-Lo, kierowanego przez prof. Nathana Schwadrona i prof. Eberharda Moebiusa z Uniwersytetu New Hampshire. Wyniki tych badań pozwolą na lepsze zrozumienie oddziaływania wiatru słonecznego z materią międzygwiazdową oraz stanu fizycznego materii międzygwiazdowej w okolicy Słońca.

GLOWS zostanie zbudowany przez grupę inżynierską z CBK PAN, kierowaną przez dr. inż. Piotra Orleańskiego, we współpracy z uczonymi i inżynierami z Uniwersytetów w Bonn i Bochum oraz z partnerem przemysłowym - firmą von Hoerner und Sulger ze Schwetzingen w Niemczech.

Udział w misji IMAP będzie kontynuacją wieloletniego programu badań heliosfery i jej najbliższego otoczenia galaktycznego, prowadzonego w zespole CBK PAN dotychczas m.in. w ramach misji NASA Interstellar Boundary Explorer (IBEX). "Teraz jednak będziemy mieli własny instrument!" – stwierdza z entuzjazmem dr Bzowski. Posiadanie własnego instrumentu oznacza przyjęcie odpowiedzialności za sformułowanie i realizację programu badań prowadzonych tym przyrządem.

Dr inż. Piotr Orleański z CBK PAN podkreślił: "Integracja całego instrumentu w CBK PAN stwarza olbrzymie możliwości dla zbudowania kolejnej specjalizacji instrumentalnej w instytucie – tym istotniejszej, że od początku opartej o bardzo bliską współpracę grupy inżynierskiej z zespołem naukowym".

"Badania heliosfery stanowią bardzo ważną część misji poznawczej CBK PAN. Opracowanie i realizacja projektu GLOWS w ramach misji IMAP to efekt wieloletniej i bardzo owocnej współpracy naukowej między uczonymi z CBK PAN a partnerami z Niemiec (...) i New Hampshire w ramach misji IBEX" – oświadczyła dyrektor CBK PAN prof. Iwona Stanisławska. – "Dzięki GLOWS nasi inżynierowie rozpoczną także współpracę techniczną z NASA".

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29956%2Ccbk-pan-pomoze-nasa-zbadac-wiatr-sloneczny.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #359 dnia: Czerwiec 27, 2018, 09:11 »