Generalnie nie ma jeszcze sprecyzowanej koncepcji co do misji Chang'e 4. Mówi się o starcie gdzieś przed 2020 r i testowaniu rozwiązań przemysłowych - zarówno finansowanych przez prywatne podmioty jak też przyrzeczonych na użytek wojskowy.
The probe will conduct technical experiments and collect data. The lunar mission will pilot a program that uses private investment from individuals and enterprises for the first time, a move aimed at accelerating aerospace innovation, cutting production costs and promoting military-civilian relationships, according to the State Administration of Science, Technology and Industry for National Defence (SASTIND).
It will also expand investments allowed into military industry, state-run Xinhua news agency reported. Chang'e-4 began as a backup probe for Chang'e-3. Since Chang'ge-3's lander and rover successfully landed on the moon in 2013, Chang'e-4 will be given a new mission, which will be decided after further study.
China to launch moon mission with private investments before 2020
http://ibnlive.in.com/news/china-to-launch-moon-mission-with-private-investments-before-2020/533566-2.htmlIstnieją też pomysły na lądowanie w okolicach południowej strefy polarnej, lub też przetestowanie wzlotu z powierzchni Księżyca. Mówi się ponadto o możliwości przerobienia tej misji na sondę marsjańską, pewnie orbiter. Główny naukowiec Chang'e 3 powiedział wprost, że lądowanie na niewidocznej stronie Księżyca wymagałoby orbitera, co byłoby niezwykle skomplikowane, tak więc ewentualne lądowanie nastąpi na stronie widocznej.
http://paper.wenweipo.com/2014/04/16/CH1404160016.htm(można wkleić w tłumacz google)
Tak więc drugiego łazika pewnie nie będzie. Widzimy tutaj jak na dłoni, że program księżycowy służy tylko i wyłącznie rozwojowi przemysłu a Księżyc nie jest żadnym celem. Możliwości testów wzlotu z powierzchni świadczą też, że misja Chang'e 5 na pewno nie nastąpi przed rokiem 2020, nawet jeśli ciężka rakieta zostanie do tej pory ukończona. Poza tym cała niezwykle skomplikowana architektura misji Chang'e 5 również dobitnie pokazuje że ten projekt jest jedynie jednorazowym demonstratorem inżynieryjnym. Myślę więc, że w ciągu jakiś 10 lat wszystko zacznie kręcić się w kółko tak jak w NASA. Zawsze tak jest - najpierw szybki rozwój przemysłu a potem nastawienie na maksymalny przepływ rządowej gotówki.