Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347535 razy)

0 użytkowników i 7 Gości przegląda ten wątek.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #630 dnia: Wrzesień 27, 2011, 13:01 »
zgodnie z cytatem z tego linku http://www.transterrestrial.com/?p=37136 wychodzi, że faktycznie chodzi o odzyskiwanie pierwszego stopnia F9

Cytuj
I asked Elon if he could discuss it on the record. His response: “Sorry, but SpaceX is not commenting on Grasshopper at this time, except to say that it is part of a reusability strategy that I’ve had in mind for a long time.”

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #631 dnia: Wrzesień 27, 2011, 14:28 »
Było już że COTS 2 i COTS 3 to jednak dwa oddzielne loty?
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #632 dnia: Wrzesień 27, 2011, 14:34 »
Było już że COTS 2 i COTS 3 to jednak dwa oddzielne loty?

Nic na oficjalnie - jedynie plotki. Czy masz jakieś informacje?

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #633 dnia: Wrzesień 28, 2011, 10:11 »
ani jednego lotu operacyjnego i już w muzeum !

Gratki dla Space-X, szczególenie za osiągniętą w tym roku liczbę startów!
na ISS będą chyba musieli zacisnąć pasa i wstrzymać oddech ;) chyba że ruscy Progressami podratują, te firmy prywatne to jak na razie wielka porażka!

Boję się że przyszłość może rysować się tak:

COTS demo-2 na pocz. 2012 (ciekawe czy spędzi na orbicie obiecane 5 dni) - nie daj Boże usterek :
hmmm... COTS demo-3 - pewnie nie wcześniej niż pod koniec 2012, a w międzyczasie wybory
a w związku w wyborami..... hmmm jezeli ta administracja się nie utrzyma i wygrają republikanie to zobaczymy fracht Dragona do ISS jak świnia niebo.

Przykro mi to pisać bo sam wiązałem nadzieje z programem COTS na skierowanie lotów państwowych poza LEO a tu taka padaka;(
A treaz jest mi jeszcze bardziej przykro bo się zaczyna sprawdzać i to bez awarii w kolejnym locie COTS ;((((
a na dodatek strało się coś czego jeszcze nie było - kłopoty z Progressami

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #633 dnia: Wrzesień 28, 2011, 10:11 »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #634 dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:02 »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #635 dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:46 »
Do postu AirQ dołączę jeszcze link do animacji: , która sporo wyjaśnia, oraz obrazek Dragona lądującego na silnikach:



Wszystko to z tej samej strony SpaceX, którą podał AirQ.

Ponadto link do wypowiedzi Muska w Press Club: http://press.org/events/npc-luncheon-elon-musk

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #636 dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:47 »
:D



Fajny podkład muzyczny! We will be victorious...
GG 8698011

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #637 dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:57 »
Przyznam, że wiele mi to pomogło w skumaniu zasad działania tego systemu - wygląda wszystko logicznie! Tylko jak w praktyce to urzeczywistnić :D Zaskoczyło mnie, że chcą też drugi stopień odzyskać (ale posiada osłonę termiczną), myślałem, że była mowa tylko o pierwszym.

Ambitnie!

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #638 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:04 »
Kij z tym czy to zadziała i jak im wyjdzie, ale sposób w jaki podchodzą do wizji podboju kosmosu jest fantastyczny :) No i to "We will be victorious..." :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #639 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:18 »
Zastanawiam się, czemu nie myśleli o formie combo ze spadochronami...

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #640 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:38 »
Falcon Heavy to ma być upgraydowany Falcon9, może zbudują w pełni odzyskiwalną najcięższą od 40 lat rakietę??

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #641 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:53 »
Falcon Heavy to ma być upgraydowany Falcon9, może zbudują w pełni odzyskiwalną najcięższą od 40 lat rakietę??

Wszystkie trzy 1. człony FH lądowałyby osobno? Byłby to ładny spektakl...

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #642 dnia: Wrzesień 29, 2011, 21:54 »
Hmm, jedno czego tutaj nie rozumiem.

W animacji pominięto kwestię gdzie właściwie będą lądować te dwa stopnie. O ile przy pierwszym można założyć, że paliwa będzie dość na RTLS, a tyle w przy drugim stopniu takiej możliwości nie będzie. Tutaj pojawiają się dwie możliwości - albo stopień będzie lądował na innym lądowisku, albo zrobi coś w rodzaju długiego lotu suborbitalnego i wróci po około półtorej godzinie.

Wydaje mi się, że bardziej prawdopodobna jest wersja numer dwa.

P.S. W ogóle uświadomiłem sobie, że to dość przerażające, kiedy prywatna firma porywa się na coś, co właściwie bardziej leży w gestii NASA. Wraz z cyrkiem dot. utrzymania sprzętu post-STS wygląda to na kolejny objaw stagnacji w Agencji. Kiedyś porwali by się na takie rozwiązania choćby z młotkiem i cyrklem.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #643 dnia: Wrzesień 29, 2011, 22:03 »
Hmm, jedno czego tutaj nie rozumiem.

W animacji pominięto kwestię gdzie właściwie będą lądować te dwa stopnie. O ile przy pierwszym można założyć, że paliwa będzie dość na RTLS, a tyle w przy drugim stopniu takiej możliwości nie będzie. Tutaj pojawiają się dwie możliwości - albo stopień będzie lądował na innym lądowisku, albo zrobi coś w rodzaju długiego lotu suborbitalnego i wróci po około półtorej godzinie.

Mnie się coś nie podoba taka zabawa na Florydzie. Pierwszy stopień - przygrzejesz trochę mocniej i wlatujesz na gęsto zaludnione obszary, drugi - i tak musiałby nad nimi przelecieć, Dragon przecież tak samo a dwa ostatnie lądować będą w dodatku na hipergolach.

Co do drugiego stopnia, to zależy też od jego żywotności i crossrange. O ile o to drugie można go nie podejrzewać to z pierwszym może być różnie, być może wystarczająco aby zaczekać na orbicie na kolejny pass nad kosmodromem.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #644 dnia: Wrzesień 29, 2011, 22:24 »
A ja się martwię o załogantów Dragona. Ok jak statek towarowy to niech wraca na samych silnikach retro. Ja w wersji załogowej statku wolałbym widzieć jeszcze spadochrony. Bo co będzie jak któryś z silników przy powrocie nawali?.....
Wolałbym czegoś takiego nie oglądać, nawet post factum  :P

A propos wracających członów też się zastanawiałem, że lądują one w gęsto zaludnionym terenie. Poza tym jakiej precyzji trzeba a by w locie kijek taki postawić silnikami na jednym z końców. Czy jest to możliwe? A co będzie przy silniejszym wietrze?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #644 dnia: Wrzesień 29, 2011, 22:24 »