Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1379815 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3615 dnia: Wrzesień 07, 2017, 20:26 »
-na IAC powinniśmy się dowiedzieć co zastąpi Dragon 2.

Napisałeś tak, jakby chodziło o alternatywę dla Dragona 2. Chodzi tylko o alternatywę dla lądowania na wodzie.

Bo dokładnie to miałem na myśli. Dragon 2 to tylko pierwszy krok do lotów załogowych, przyszłością ma być BFR. Dlatego zrezygnowano z rozwijania lądowania na ogniu bo nie widzieli sensu w rozwijaniu czegoś co i tak będzie zastąpione czymś innym. Pzynajmniej tak oni to widzą:)

Powoli można zacząć się zastanawiać czy rynek będzie gotowy by dostarczyć ładunków aż do 40 startów tylko dla samego SpaceX ;)

Myślę, że w miarę spadku cen startów ilość ładunków będzie wzrastać. Poza tym chyba w przyszłym roku miały polecieć ich pierwsze satelity do internetu?

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3616 dnia: Wrzesień 07, 2017, 20:48 »
Jak pokazuje rzeczywistość wszystko się opóźnia. Być może ten lot dookoła Księżyca w Dragonie 2 w końcu dojdzie do skutku, ale czemu mam wrażenie, że to jest racze kwestia 5-7 lat.... zaś ITS to pieśń lat 40-tych...
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3617 dnia: Wrzesień 07, 2017, 21:23 »
Rynek marnieje, jedynie gdyby Muskowi udalo sie zejsc z cena FH do poziomu startow F9 to nagle wszystko mogloy sie
zmienic. Pojawiloby sie duzo wolnego miejsca na ladunki a i konkurencja musialaby wydac troche kasy na cos porownywalnego.
Na razie to kiszka panie, co ruszz jakies artykuly o zwolnienaich w branzy:
http://www.570news.com/2017/09/01/reduced-customer-demand-blamed-layoffs-cambridge-com-dev-manufacturing-plant/
to samo u Boeinga czy u kanadyjczykow. Satelity paskudnei lataja za dlugo i sie nie psuja, sieci swiatlowodowe sie rozrastaja
a ludzie juz fizycznei nie moga ogladac wiecej TV sat;-) Dobrze, ze powili mamy juz tych 6 systemow GPS a nie jeden,
wymagane bada dodatkowe starty aby to utrzymac;-) No i sieci malych satelitow ala OneWEB moga pomoc w wzmocnieniu branzy.
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3618 dnia: Wrzesień 07, 2017, 21:34 »
Jak pokazuje rzeczywistość wszystko się opóźnia. Być może ten lot dookoła Księżyca w Dragonie 2 w końcu dojdzie do skutku, ale czemu mam wrażenie, że to jest racze kwestia 5-7 lat.... zaś ITS to pieśń lat 40-tych...
         ... spokojnie, moze za to bedzie duzo malych misji: czy to  japonczycy chcac rozwinac platforme prcyona czy amerykanie bazujac
na tym co ma poleciec w strone marsa wraz z Insight-em robia jakas misje. A to spowoduje, ze moze ludzi tam gdzies daje nie  posla ale i tak bedzie ciekawie;-)

O ile uda sie wystrzelic stacje chinska na 100% pojawi sie stacja w GEO lub L1 (czy podobnej orbity)  a to juz prawie
gotowy stattek Enterprise , oczywiscie bez silnikow;-) Z powazaniem
                            Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2017, 21:38 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3618 dnia: Wrzesień 07, 2017, 21:34 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3619 dnia: Wrzesień 07, 2017, 21:58 »
Bo dokładnie to miałem na myśli. Dragon 2 to tylko pierwszy krok do lotów załogowych, przyszłością ma być BFR. Dlatego zrezygnowano z rozwijania lądowania na ogniu bo nie widzieli sensu w rozwijaniu czegoś co i tak będzie zastąpione czymś innym. Pzynajmniej tak oni to widzą:)

Aha, czyli chodziło raczej o następne kroki po Dragonie. Oczywiście ciekawe, jakie mają plany, ale na razie nie do końca wiemy, jak będzie wyglądał i działał Dragon2. To co pokazał Musk 3 lata temu chyba zdążyło się mocno zdezaktualizować.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3620 dnia: Wrzesień 08, 2017, 18:40 »
Słuchajcie mam pytanie. Nie zdawałem sobie sprawy, że LZ1 jest położona tuż obok KSC. Zawsze myślałem, że to jest gdzieś na wybrzeżu Karoliny Południowej, co wydawało mi się dość intuicyjne. Jednak jak teraz patrzę to jestem zaskoczony, że to jest praktycznie tuż obok miejsca startu. Pewnie rozumiecie, że jestem w lekkim szoku. :) Jak to? Jak tak mocno rozpędzona rakieta może praktycznie zawrócić? Poczytałem i ok, wyjaśnienie jest przekonujące, tzn. rakieta jest już lekka i silniki mają wtedy dużą efektywność. Jednak nadal jest to dla mnie mocno nieintuicyjne podczas oglądania startu. Przecież na parametrach lotu 1 stopnia nie widzę, żeby prędkość zeszła gdzieś do zera, a jedynie trochę zwalnia. Możecie mi wyjaśnić jak oni liczą tą prędkość? Względem czego?

https://i.stack.imgur.com/D3qfh.jpg

https://i.imgur.com/D9BdO86.png

Z tego wynika, że rakieta praktycznie zwalnia do zera i zawraca. Czy macie jakieś grafiki, no nie wiem, coś co trochę dobitniej to wszystko pokaże?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3621 dnia: Wrzesień 08, 2017, 18:57 »
pogrzex'ie -> wrzucałem kiedyś linki do wizualizacji, może Ci pomogą: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2848.msg104736#msg104736
U mnie co prawda OTV-5 się wywala, ale to może być przez łącze w pracy. Ale niektóre wcześniejsze misje miały podobny (chodzi o Iszy stopień) profil.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3622 dnia: Wrzesień 08, 2017, 19:04 »
A czy nie ma gdzieś profilu lotu w zachowanych proporcjach wysokość-zasięg? Mam na myśli to, że na tych wizualizacjach wygląda to tak, jakby rakieta wynosiła ładunek prawie pionowo do góry. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ rakieta się "kładzie" prawie poziomo, aby ładunek wszedł na orbitę. Chodzi mi właśnie o zachowanie tych proporcji.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3623 dnia: Wrzesień 09, 2017, 07:15 »
Nowy skafander Elon musk pokazał na Instagramie, super pasuje do kapsuły :-)
Niestety nie umiem skopiować tego zdjęcia aby go tu wkleić.

https://www.instagram.com/p/BYyvO2WA3Ra/

Pzdr

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2017, 07:18 wysłana przez robinson »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3624 dnia: Wrzesień 09, 2017, 08:44 »
Wzór na miarę  XXI  wieku

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3625 dnia: Wrzesień 09, 2017, 09:02 »
To tylko wizualizacja, czy źródłem jest jakiś realny projekt? Na ile możliwe jest wykonanie tak "dopasowanego", "szczupłego" kombinezonu kosmicznego?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3626 dnia: Wrzesień 09, 2017, 09:55 »
Nie wiem ale to oficjalne konto Muska na Instagramie więc chyba prawdziwe to jest. Jeśli tak to wygląda to jak na filmie sf . Bardzo ładnie się z kapsułą komponuje

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3627 dnia: Wrzesień 09, 2017, 10:00 »
To jest to zdjęcie:



To nie ma być skafander autonomiczny, ma być używany tylko we wnętrzu Dragona, nie do EVA. Takie skafandry mogą być i bywają dopasowane, np. te używane w w myśliwcach. Pytanie tylko, czy to jest wygodne.

Swoją drogą nie wiemy do końca jak będzie wyglądał Dragon2, tym bardziej skafander...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3628 dnia: Wrzesień 09, 2017, 12:08 »
Render ladny z rakieta ktora nigdy nie bedzie uzywana i z nieuzywanym skafandrem;-)
Spokojnie moga juz bankrutowac;-) Z powazaniem
                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3629 dnia: Wrzesień 09, 2017, 20:19 »
Słuchajcie mam pytanie. Nie zdawałem sobie sprawy, że LZ1 jest położona tuż obok KSC. Zawsze myślałem, że to jest gdzieś na wybrzeżu Karoliny Południowej, co wydawało mi się dość intuicyjne. Jednak jak teraz patrzę to jestem zaskoczony, że to jest praktycznie tuż obok miejsca startu. Pewnie rozumiecie, że jestem w lekkim szoku. :)
Skrót RTLS (Return To Launch Site) dla tego manewru nie wziął się z przypadku :)

Przecież na parametrach lotu 1 stopnia nie widzę, żeby prędkość zeszła gdzieś do zera, a jedynie trochę zwalnia. Możecie mi wyjaśnić jak oni liczą tą prędkość? Względem czego?
Wydaje mi się, że to jest prędkość wypadkowa i w momencie kiedy stopień przestaje się już wznosić to nadal ma jakąś prędkość poziomą. Natomiast wyliczenia oparte są na danych z GPS i IMU (nawigacja inercyjna). Z tego co kojarzę przewijały się też informacje, że I stopień może być wyposażony w radar dla poprawy dokładności już przy samym lądowaniu.

A czy nie ma gdzieś profilu lotu w zachowanych proporcjach wysokość-zasięg? Mam na myśli to, że na tych wizualizacjach wygląda to tak, jakby rakieta wynosiła ładunek prawie pionowo do góry. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ rakieta się "kładzie" prawie poziomo, aby ładunek wszedł na orbitę. Chodzi mi właśnie o zachowanie tych proporcji.
Nie wiem czy to pomoże, ale tutaj (z Reddita) dość szczegółowa infografika z analizami ostatnich lotów F9.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #3629 dnia: Wrzesień 09, 2017, 20:19 »