Autor Wątek: Układ Proximy Centauri  (Przeczytany 31489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 26, 2018, 18:40 »
Na Pulsie Kosmosu jest świetny artykuł o Proximie Centauri. Był mocny rozbłysk, baardzo mocny.

http://www.pulskosmosu.pl/2018/02/26/bardzo-zly-dzien-na-proxima-centauri/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 26, 2018, 20:19 »
Niedawno go czytalem. Art bardzo ciekawy  :)

Offline Martyn

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Cream of the Crop
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 26, 2018, 21:25 »
Działa na wyobraźnie. Jakieś misje do najbliższej gwiazdy poza naszym układem, zakładając że kiedyś pozwoli nam technologia, może się po długiej podróży i planowaniu zakończyć zwykłym rozbłyskiem. I po zawodach... :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 26, 2018, 21:28 »
To jest problem chyba o wielu czerwonych karłów. Ten rozbłysk trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund, chyba dość trudno coś takiego zidentyfikować podczas typowych obserwacji astronomicznych... no chyba że się dedykowanie patrzy w daną gwiazdę...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 26, 2018, 21:28 »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 04, 2018, 17:12 »
Na Pulsie Kosmosu jest świetny artykuł o Proximie Centauri. Był mocny rozbłysk, baardzo mocny.

http://www.pulskosmosu.pl/2018/02/26/bardzo-zly-dzien-na-proxima-centauri/
W sumie niedobra wiadomość. Tym samym autorzy przekreślili niedawne doniesienia, że Proxima może być rozbudowanym układem z dyskami pyłu i kilkoma planetami..

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 04, 2018, 18:07 »
Działa na wyobraźnie. Jakieś misje do najbliższej gwiazdy poza naszym układem, zakładając że kiedyś pozwoli nam technologia, może się po długiej podróży i planowaniu zakończyć zwykłym rozbłyskiem. I po zawodach... :D

Zależy o jakich misjach mówisz?
Bo jesli chcieć wysłać tam jakiś ludzi, to by wypadało żeby statek kosmiczny poruszał sie przynajmniej z połową prędkości światła, bo inaczej to czas podróży mógłby być zby długi.
No i tu pojawia sie probem, bo w przestrzenini  kosmicznej która nas dzieli od Proximy, znajduje sie przeogromna ilość kosmicznego gruzu, wszelkich komet i całej reszty.
I trafienie w taką asteroide z prędkością 100 tyś km/s, nie skończy sie najlepiej  ;D wręcz to by była katastrofa! i tutaj potrzebna jest jakaś osłona która by ochroniła ten statek kosmiczny.
Więc jeśli ta osłona da rade przy czymś takim, to i jakiś rozbłysk, to nie będzie problem.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 04, 2018, 20:21 »
Działa na wyobraźnie. Jakieś misje do najbliższej gwiazdy poza naszym układem, zakładając że kiedyś pozwoli nam technologia, może się po długiej podróży i planowaniu zakończyć zwykłym rozbłyskiem. I po zawodach... :D

Jest wyjście. Wysłać więcej ale mniejszych i tańszych sond. Wówczas istnieje szansa, że pomimo rozbłysku, któraś jednak dotrze do celu... Inicjatywa wysłania tam mikrochipów wychodzi na przeciw takiej możliwości  :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 04, 2018, 20:58 »
Działa na wyobraźnie. Jakieś misje do najbliższej gwiazdy poza naszym układem, zakładając że kiedyś pozwoli nam technologia, może się po długiej podróży i planowaniu zakończyć zwykłym rozbłyskiem. I po zawodach... :D

Planeta krąży bardzo blisko gwiazdy (0.04-0.05 AU), a moc rozbłysku maleje z kwadratem odległości. Sonda byłaby w stanie zbliżyć się do planety na dystans znacznie mniejszy niż 1 AU i bezproblemowo przetrwać rozbłysk.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 10, 2018, 23:49 »
Ciekawa publikacja: pierwszy wizualnie zarejestrowany rozbłysk z Proximy Centauri. Tak ta gwiazda błyska.
https://arxiv.org/abs/1804.02001

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 22, 2018, 09:24 »
Detekcja silnych rozbłysków Proximy Centauri
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 KWIETNIA 2018

(...) Dużo uwagi poświęca się także gwieździe Proxima Centauri. Jest ona czerwonym karłem o jasności +11 magnitudo – czyli znajdująca się na granicy widoczności typowych małych teleskopów. Z Proximy Centauri od czasu do czasu rejestrowane są rozbłyski. W kwietniu została opublikowana praca międzynarodowego zespołu badaczy dotycząca aktywności tej gwiazdy. Jej aktywność była mierzona w ramach programu o nazwie Evryscope, który od kilku lat każdej nocy obserwuje pole nieba o wielkości około 8 tysięcy stopni kwadratowych.  W ramach południowego przeglądu nieba programu Evryscope znajduje się także Proxima Centauri.

W ciągu dwóch ostatnich lat czerwony karzeł Proxima Centauri wyemitował ponad 20 silnych rozbłysków. Najsilniejszy z nich zanotowano w marcu 2016. Wówczas jeden z rozbłysków osiągnął maksymalną jasność +6,8 magnitudo dla obserwatora z Ziemi. Oznacza to, że w idealnych warunkach pogodowych ten rozbłysk mógłby być zauważalny nawet gołym okiem. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/detekcja-silnych-rozblyskow-proximy-centauri/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 22, 2018, 10:44 »
Przerzuciłem post Orionida o moim artykule  8) do wątku o Proximie b.

Ciekawe, że najsilniejszy rozbłysk miał +6,8 magnitudo. Czy oznacza to, że od czasu do czasu moga być jeszcze jaśniejsze rozbłyski?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 13, 2019, 15:30 »
Kto wie czy nie trzeba będzie zmienić tytuł wątku?  :D
Są przesłanki za istnieniem drugiej planety,  krążącej wokół Proxima Centauri   :)
https://www.space.com/proxima-centauri-possible-second-exoplanet.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 13, 2019, 17:11 »
Bardzo interesująca informacja o Proximie c. Około 1,5 jednostki astronomicznej, 6x masa Ziemi. Duży pulpecik!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24500
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 14, 2019, 08:27 »
Pierwsze informacje o Proximie c
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 KWIETNIA 2019

(...)

Kandydat – Proxima c

W kwietniu 2019 roku pojawiły się informacje o detekcji jeszcze jednej egzoplanety w układzie Proximy Centauri. Obiekt otrzymał nazwę “Proxima c”. Jak na razie planeta ma status “kandydata” – jej istnienie nie zostało jeszcze potwierdzone i jest możliwe, że uzyskane dane są wynikiem innych czynników (np. aktywności gwiazdy Proxima Centauri lub “szumu tła”).

Proxima c może mieć masę przynajmniej sześciu mas Ziemi i krążyć wokół swojej gwiazdy z czasem ponad 1900 dni w odległości około 1,5 jednostki astronomicznej. Jest to zatem prawdopodobnie obiekt typu “super-Ziemia”.

Proxima c otrzymywałaby minimalną ilość energii, zatem byłaby bardzo chłodną planetą. Jest możliwe, że byłby to duży obiekt w całości pokryty grubą lodową skorupą. Jest jednak też możliwe, że wewnętrzne procesy geologiczne na tej planecie byłyby na tyle silne, że na granicy pomiędzy skorupą lodową i litosferą występowałaby woda w stanie ciekłym. Prawdopodobnie nie byłoby to dobre miejsce dla powstania życia. (...)

https://kosmonauta.net/2019/04/pierwsze-informacje-o-proximie-c/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 14, 2019, 10:21 »
Zastanawiam się, czy nie wydzielić postów do oddzielnego wątku.
Drugą opcją jest zmiana tytułu wątku na "układ Proximy Centauri".

Co o tym sądzicie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Proxima b - najbliższa egzoplaneta
« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 14, 2019, 10:21 »