Autor Wątek: Flexible Path - nowa era NASA  (Przeczytany 632219 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 07, 2010, 21:17 »
Dla mnie przejście do kolejnej wizji jest kolejną stratą przynajmniej 6-8 lat samego projektowania. Popieram głosy, że na gruncie załogowym NASA się spaliła doszczętnie tymi wizjami, wydać kilka milarodów dolców i nie mieć z tego dosłownie nic oprócz renderów.
Z drugiej strony, Księżyc pozostanie dla Chińczyków, Amerykańce na Marsa i tak nie polecą, bo kolejni rządzący za 4 czy 8 lat i tak przewrócą wszystko do góry nogami - as usual. Także pozostanie im klasyczna już ręka w nocniku gdy zobaczą Tajkonautów na Łysym w ciągu najbliższych 15 lat, a oni nadal będą się zastanawiać jak odzyskać stracony i bezcenny czas.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 07, 2010, 21:22 »
Dla mnie przejście do kolejnej wizji jest kolejną stratą przynajmniej 6-8 lat samego projektowania. Popieram głosy, że na gruncie załogowym NASA się spaliła doszczętnie tymi wizjami, wydać kilka milarodów dolców i nie mieć z tego dosłownie nic oprócz renderów.

Nie wiem czy dobrze odbieram całą sytuację, ale właśnie ta wizja Flexible Path ma zacząć szybko przechodzić do rzeczywistości. Budowa ciężkiej rakiety (budowa podkreślam, nie zabawy w projektowanie) już od przyszłego roku może być najlepszym na to dowodem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 07, 2010, 22:12 »
już od przyszłego roku może być najlepszym na to dowodem.

Teoretycznie już od tygodnia powinna trwać, bowiem w USA jest już rok fiskalny 2011. Prace koncepcyjne trwały już prawie od roku, kiedy to Bolden zlecił studia nad alternatywnymi rakietami. Był to efekt prac komisji Augustine, która wykazała, że inne od Aresów rakiety nośne mogą wykonać zadanie taniej.

Duża część pracy została już więc wykonana - szczególnie jeśli rakietą nośną ma być coś pochodnego z DIRECT'ów.

velo

  • Gość
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2010, 16:56 »
Nasawatch donosi

Dzis Obama podpisuje budzet

i to za 5 minut! o 17!

Wiesc gruchnela nagle i niespodziewanie ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2010, 16:56 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 11, 2010, 18:27 »
Przeniosłem post do odpowiedniego wątku. :P
Tak czy inaczej - ważna wiadomość! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 11, 2010, 22:20 »
No to w zasadzie na oficjalnie wkraczamy na nową ścieżkę programową :P

Jakich ważnych pierwszych wydarzeń możemy się spodziewać odnośnie nowego programu do końca tego roku? Przyznam, że jestem teraz bardzo słabo w tym zorientowany. Mamy oficjalne informacje co do wyboru 'rodzaju' rozwijanej już od teraz nowej ciężkiej rakiety HLV?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 12, 2010, 08:32 »
Dobre pytanie. Chyba jednak jeszcze nic nie ma i raczej nie było zapowiedzi.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2010, 09:52 »
No to w zasadzie na oficjalnie wkraczamy na nową ścieżkę programową :P

Jakich ważnych pierwszych wydarzeń możemy się spodziewać odnośnie nowego programu do końca tego roku? Przyznam, że jestem teraz bardzo słabo w tym zorientowany. Mamy oficjalne informacje co do wyboru 'rodzaju' rozwijanej już od teraz nowej ciężkiej rakiety HLV?

z dyskusji na NSF myślałem, że już właściwie wiadomo jaka to będzie architektura: SD HLV w wersji inline (czyli Direct jak dobrze zrozumiałem), ale jak tak pytasz to już sam nie wiem:P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 12, 2010, 18:40 »
z dyskusji na NSF myślałem, że już właściwie wiadomo jaka to będzie architektura: SD HLV w wersji inline (czyli Direct jak dobrze zrozumiałem), ale jak tak pytasz to już sam nie wiem:P

Tak - "właściwie" to wiadomo, ale nie ma jeszcze oficjalnej informacji. Nie ma jeszcze bardziej szczegółowych informacji na temat dokładnej wersji, która będzie budowana.  Jedno jest raczej pewne - będzie to pochodna/ewolucja DIRECT'a.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 12, 2010, 21:55 »
Jedno jest raczej pewne - będzie to pochodna/ewolucja DIRECT'a.

Hyy.. wszystko przeprowadzone w taki sposób, aby goście którzy stworzyli system tak naprawdę nie mieli z tym powiązania ::)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 15, 2010, 19:42 »
Hmmm, nie  bardzo wiem, w jakim wątku to umieścić. Ze źródeł, które dotychczas mnie nie zawiodły, dowiedziałem się, że dni Boldena na stanowisku szefa NASA są już policzone. Ponoć nowy kandydat jest już poszukiwany, zaś Bolden miałby zostać odwołany krótko po zbliżających się wyborach do Senatu. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 15, 2010, 20:38 »
Hmmm, nie  bardzo wiem, w jakim wątku to umieścić. Ze źródeł, które dotychczas mnie nie zawiodły, dowiedziałem się, że dni Boldena na stanowisku szefa NASA są już policzone. Ponoć nowy kandydat jest już poszukiwany, zaś Bolden miałby zostać odwołany krótko po zbliżających się wyborach do Senatu. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Ciekawe. Czy jednym z powodów mogą być słynne podróże Boldena, jak do Chin czy Arabii? Może zastąpi go Lori Garver? ;)
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 15, 2010, 21:51 »
Hmmm, nie  bardzo wiem, w jakim wątku to umieścić. Ze źródeł, które dotychczas mnie nie zawiodły, dowiedziałem się, że dni Boldena na stanowisku szefa NASA są już policzone. Ponoć nowy kandydat jest już poszukiwany, zaś Bolden miałby zostać odwołany krótko po zbliżających się wyborach do Senatu. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Tak jest - podobne plotki na nasawatch się pojawiają.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 16, 2010, 16:16 »
Plotki odnośnie Boldena oraz historia jego administrowania w artykule na kosmonaucie - link.

Muszę przyznać, że to dość dziwna sprawa. Czarek całkiem dobrze poradził sobie w tym trudnym okresie dla NASA, możliwe że można było przeprowadzić agencję lepiej w tym czasie, jednak z tego co ja się orientuję to nie było tak źle..

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 16, 2010, 16:43 »
Trzeba też przyznać, że długo trwało poszukiwanie administratora - co pewnie oznacza, że w 2009 roku ta posada była uznawana za bardzo "gorącą".

Bardziej pewnie chodzi tutaj o "polityczne" zapędy Boldena, który wojażując po różnych krajach twierdził, że reprezentuje Obamę, a tak ponoć nie było...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Flexible Path - nowa era NASA
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 16, 2010, 16:43 »