Autor Wątek: Księżycowe Plany NASA - Constellation  (Przeczytany 67472 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #180 dnia: Czerwiec 08, 2016, 09:37 »
Znalazłem animację wyprawy załogowej na Marsa w ramach programu Constellation:

Jak Wam się podoba?
 :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2016, 10:16 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #181 dnia: Listopad 10, 2016, 23:40 »
Jak Wam się podoba?
 :)


To ile w te i z powrotem ten lot na Marsa miał trwać?



Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #182 dnia: Listopad 11, 2016, 08:35 »
Patrząc na to wszystko uważam, że nie dożyję człowieka na Marsie. (28 lat mam)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 11, 2016, 21:34 »
Patrząc na to wszystko uważam, że nie dożyję człowieka na Marsie. (28 lat mam)

Jeżeli by czekać jedynie na amerykanów, to faktycznie tak mogło by sie skończyć.
Tyle że jest jeszcze cała reszta, tutaj głównie patrze na Chińczyków, bo jeśli utrzymają tempo takie jak teraz to już za jakieś 20 lat, by na ten Mars polecieli.
Oczywiście przy czymś takim, to Chińczycy powinni ładować w to wszystko kilka może kilkanaście miliardów rocznie, i tutaj nie wiem czy będzie chęć wydawać na to aż tak duże pieniądze.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #183 dnia: Listopad 11, 2016, 21:34 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #184 dnia: Listopad 25, 2016, 09:48 »
Amerykanie ciągle liderują w branży kosmicznej, ale tylko Chiny są obecnie na wyraźnym przyspieszeniu. Za te 20 lat faktycznie mogą się zrównać z Amerykanami bądź ich nawet wyrpzedzić. Tzn. to "wyprzedzenie" można różnie rozpatrywać, ale za takie uważać będzie można np. wybudowanie przyczółka księżycowego, podczas gdy Amerykanie nadal będą uprawiać swoją załogową "chaos path".
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #185 dnia: Listopad 25, 2016, 11:08 »
Jasne, jak zwykle japonczycy nie istnieja, "biedna" europa to samo, a rosjanie po wieki wiekow beda robic komponenty dla amerykanow?;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #186 dnia: Listopad 26, 2016, 17:16 »
Amerykanie ciągle liderują w branży kosmicznej, ale tylko Chiny są obecnie na wyraźnym przyspieszeniu. Za te 20 lat faktycznie mogą się zrównać z Amerykanami bądź ich nawet wyrpzedzić. Tzn. to "wyprzedzenie" można różnie rozpatrywać, ale za takie uważać będzie można np. wybudowanie przyczółka księżycowego, podczas gdy Amerykanie nadal będą uprawiać swoją załogową "chaos path".
Ale Chińczykom sporo jeszcze brakuje, ekspolorację kosmosu (właściwie niewielkiej części układu słonecznego) ciągną z coraz większym trudem amerykanie. Osobiście uważam projekt 'wokółksiężycowej" ISS za najsensowniejszy pomysł załogowej astronautyki od lat. Może przy "okazji" zacznie powstawać infrastruktura na księżycu.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #187 dnia: Luty 01, 2018, 10:32 »
Zastanawiam się, czy gdyby nie katastrofa Columbii to czy w 2004 roku zostałaby ogłoszona przez Prezydenta Busha Juniora realizacja programu załogowych wypraw BEO w tym przypadku Księżyca? Jaki był związek tej inicjatywy z tragicznym wydarzeniem z 1 lutego 2003 roku?
Może taka inicjatywa wypłynęła by lata później? Tak czy inaczej w 2004 roku NASA miała duży, finansochłonny cel przed sobą - ukończenie budowy ISS oraz lata jej użytkowania jak w końcu się stało. Można sobie wyobrazić, że prace nad odpowiednikiem statku BEO - Crev Exploration Vehicle bez przemowy Prezydenta Busha rozpoczęłyby się zapewne po zakończeniu budowy ISS w 2010 i to w najszybszym scenariuszu. Bo który prezydent zmusiłby się na wysiłek postawienia kroku dalej, przynajmniej w sferze medialnej...

A przed chwilą coś takiego znalazłem na Wikipedii:

Prezydent George Bush 14 stycznia 2004 roku naszkicował nowe wyzwanie dla NASA. Istnieją przypuszczenia, że przemówienie zostało napisane całe lata wcześniej. Przyczyną, dla której zostało wygłoszone właśnie na początku 2004, mogły być ustalenia, dotyczące katastrofy Columbii (katastrofa nastąpiła 1 lutego 2003), sugerujące dobitnie, że flota wahadłowców po prostu się starzeje, oraz fakt, że nie stworzono żadnej alternatywy dla promów kosmicznych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Program_Constellation

Na ile prawdziwa może być ta informacja?
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2018, 10:35 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #188 dnia: Luty 01, 2018, 10:47 »
Pamiętam artykuł (chyba w "GW") dotyczący planów NASA związanych z powrotem na Srebrny Glob. Były tam rysunki pojazdu wyglądającego jak wczesna koncepcja późniejszego "Altaira"



Sęk w tym, że na bank było to przed lutym 2003
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #189 dnia: Luty 01, 2018, 10:49 »
Jeśli byłoby całe lata wcześniej to z pewnością by była na ten temat rozmowa.
Raczej były rozmowy o: X-33 (koniec w 2001 roku), VentureStar (powiązany z X-33, koniec w 2001 roku) i Orbital Space Plane:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_X-33
https://en.wikipedia.org/wiki/VentureStar
https://en.wikipedia.org/wiki/Orbital_Space_Plane_Program --> ja to rozumiem jako formę zastąpienia X-33/VentureStar czymś "łatwiejszym". To to miało latać na orbitę na ISS po zakończeniu wahadłowców, które już wtedy uznawano za zbyt skomplikowane.

O! jeszcze był X-38, który miał byś "szalupą ratunkową" z ISS:
https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_X-38 (anulowane w 2002 roku)


Wydaje mi się, że ten wpis na wiki jest nieprawidłowy.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #190 dnia: Luty 01, 2018, 10:50 »
Mikkaelu, to co pokazujesz to studia ESAS, które miały miejsce chyba w 2004-2005. Ten Altair co pokazałeś, to chyba nawet ostatnia "pomniejszona" wersja z okolic 2008-2009.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #191 dnia: Luty 01, 2018, 10:58 »
Racja Kanarkusie. Tamten render w prasie był oczywiście inny, natomiast przypominał właśnie podobną wersję lądownika - inną od tej "ostatecznej".
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #192 dnia: Luty 01, 2018, 11:00 »
Czyli można zakładać, że gdyby Columbia podczas STS 107 wróciła cała to NASA skupiałaby się nad budową kolejnego wahadłowca, tym razem mniejszego od STS a przynajmniej statku na LEO. Cała budowa trwałaby zapewne z dekadę. Wydano by masę pieniędzy, zamiast skupienia się na programie współpracy z firmami komercyjnymi. No i teraz mielibyśmy narodowy pojazd do lotów do ISS, zamiast Dragona, Cygnusa oraz budowanego Oriona.

Ja pamiętam, że po kasacji programu X33 była Space Launch Initiative z poniższymi koncepcjami:







https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=6504.0
 
a dopiero potem potem był Orbital Space Plane w wersji pokazanej przez Kanarkusa powyżej.

W 2004 roku nastał czas dla Constellation  :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #193 dnia: Luty 01, 2018, 11:08 »
Myślę, że Wizja Busha pomimo swoich wad oraz niedofinansowania wpłynęła pozytywnie na program NASA. Owszem były może lepsze scenariusze ale przynajmniej uniknęliśmy latania w kółko na LEO.... przynajmniej na papierze  ;) Powstał program COTS no i zaczęto wreszcie poraz pierwszy od czasów Apollo budować statek załogowy do lotów poza LEO co w 2002 roku wydawało się pieśnią dalekiej przyszłości. Zaczęto poważne prace nad ciężką rakietą o co bezskutecznie zabiegał Zubrin jeszcze w 2003 roku a co pokazane jest w filmie Mars Undeground dostępnym na You Tube. Dzięki drugiej kadencji Busha Juniora kontynuowana program księżycowy.
Tak, że gdy Obama z Partii Demokratycznej dostał prezydentem to ciężko mu było wycofać się okrakiem do załogowych lotów tylko na LEO. Wskutek nacisków politycznych chcąc nie chcąc zaaprobował prace nad Orionem oraz SLS  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #194 dnia: Luty 01, 2018, 11:19 »
Popatrzmy na to z innej perspektywy:
- w 2000 roku nie było jeszcze spółek, na których można by się w ogóle opierać, poza gigantami typu Boeing czy Lockheed Martin (ale ich rola była od dawna "znana")
- chyba wtedy właśnie spektakularnie kończyła działalność firma MirCorp, co miała Sojuzami dostarczać turystów na stację Mir.
- raczej mało prawdopodobne, by ktokolwiek zaufał powstającym spółkom, zrodzonym z właśnie pękającej bańki dot-comów, że w sektorze kosmicznym sobie dadzą radę
- trwał pierwszy XPrize i wcale nie było widocznych wyników! A było dużo firm, które się chwaliły co to takiego wspaniałego zrobią. Jak wiemy - poza jedną - nikt nic konkretnego nie zrobił.

Wiem, że dziś fajnie się patrzy z naszej perspektywy, ale uważam, że Orbital Space Plane w sobie mógł być całkiem fajną konstrukcją. W zamierzeniach trochę to podobne do CST-100 czy Dragona 2. I taki OSP mógł latać na LEO na różnych rakietach... 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżycowe Plany NASA - Constellation
« Odpowiedź #194 dnia: Luty 01, 2018, 11:19 »