Autor Wątek: Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)  (Przeczytany 3112 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)
« dnia: Listopad 15, 2017, 19:04 »
Za pomocą spektrografu HARPS odkryto planetę pozasłoneczną o masie ~1,35 masy Ziemi okrążającą z okresem 9.8596 dni czerwonego karła Ross 128 o typie widmowym M4 V oddalonego o 11 lat świetlnych.

« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2017, 19:08 wysłana przez Slavin »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2017, 19:16 »
Niesamowite odkrycie!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2017, 22:53 »
Skalista planeta w układzie Ross 128
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 15 LISTOPADA 2017

(...) Do 2017 roku nie wykryto żadnego obiektu planetarnego lub brązowego karła krążącego wokół Ross 128. Najnowsze obserwacje z instrumentu HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) pozwoliły na wykrycie małej egzoplanety krążącej wokół Ross 128. Obiekt otrzymał nazwę Ross 128b.

Masa Ross 128b to około 1,35 masy Ziemi, plus minus 0,2 masy naszej planety. Ta planeta pozasłoneczna krąży wokół swej gwiazdy w odległości zaledwie 7,4 miliona km z czasem około 10 dni.



Ross 128b / Credits – European Southern Observatory (ESO)

Jest to druga najbliższa znana nam egzoplaneta, zaraz po Proximie b.  Ross 128b jest jednak teoretycznie najlepszym odpowiednikiem Ziemi wśród wszystkich znanych nam planet pozasłonecznych. (...)

http://kosmonauta.net/2017/11/skalista-planeta-w-ukladzie-ross-128/

Odkryto planetę o przyjaznej temperaturze wokół spokojnej gwiazdy
16.11.2017

Astronomowie odkryli planetę wokół względnie spokojnej gwiazdy Ross 128. Glob ten może być najbliższą potencjalnie nadającą się do życia planetą o warunkach zbliżonych do ziemskich – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

W 2016 roku ogłoszono odkrycie planety w pobliżu gwiazdy Proxima Centauri, najbliższej względem Układu Słonecznego. Jednak Proxima Centauri jest czerwonym karłem, a takie gwiazdy, mimo iż bardzo słabe, często są niespokojne i przechodzą rozbłyski zabójczego promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego. Może to drastycznie zmniejszać szanse planety na określenie jej, jako nadającej się do życia.

Może więc w poszukiwaniu drugiej Ziemi trzeba znaleźć nieco spokojniejszy system gwiazdowy? Bardzo obiecującą kandydatką pod tym względem okazuje się nowo odkryta planeta krążąca wokół gwiazdy Ross 128. System dzieli od nas 11 lat świetlnych, co nadal jest bardzo bliskim dystansem w skali kosmicznej. Co prawda Ross 128 to także czerwony karzeł, ale nadzwyczajnie spokojny jak na tę kategorię gwiazd. W związku z tym jej planeta może być „najbliższym znanym potencjalnym siedliskiem dla życia” - określają odkrywcy.

Planeta znajduje się 20 razy bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca, ale wcale nie oznacza to, że jest tam ekstremalnie gorąco. Ross 128 jest słabą gwiazdą emitującą znacznie mniej promieniowania niż Słońce. Warunki panujące na planecie mogą więc być całkiem znośne. Planeta otrzymuje 1,38 razy więcej promieniowania niż Ziemia. Szacowana temperatura na niej panująca to od minus 60 do plus 20 stopni Celsjusza.

Nie jest pewne czy planeta Ross 128 b krąży wewnątrz ekosfery, czy na jej obrzeżach. Tym terminem określa się obszar wokół gwiazdy, w którym panują warunki umożliwiające występowanie na powierzchni planety wody w stanie ciekłym. (...)

Odkrycie planety Ross 128 b opisano w artykule, który ukaże się w czasopiśmie naukowym „Astronomy &Astrophysics”. (PAP)
cza/ ekr/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27204%2Codkryto-planete-o-przyjaznej-temperaturze-wokol-spokojnej-gwiazdy.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2017, 07:01 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2017, 23:04 »
Ciekawe jakie są tam warunki. Mam wrażenie jednak, że flarowanie Rossa 128 jest zbyt duże.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2017, 23:04 »

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 16, 2017, 01:17 »
Ciekawe jakie są tam warunki. Mam wrażenie jednak, że flarowanie Rossa 128 jest zbyt duże.

Patrząc optymistycznie... to prawdopodobne zablokowanie jedną w stroną w kierunku gwiazdy tak paradoksalnie może wyjdzie trochę na dobre? ;) W takim przypadku zawsze to tylko jedna strona jest bombardowana flarami, a po ciemnej stronie/w okolicach terminatora może się chować życie i stanowić swoiste zabezpieczenie przed całowitą sterylizacją. 

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowe Planety Pozasłoneczne (IV Kwartał 2017)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 16, 2017, 01:17 »