Autor Wątek: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle  (Przeczytany 23823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 11, 2015, 16:26 »
Wyłowienie i do labolatorium pod lupy sprawdzać czy załoga przeżyła:)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 11, 2015, 16:27 »
Kurczę nie zauważyłem jak pojazd wylądował. Czy pokażą jeszcze IXV z bliska, jak go wyławiają z wody?

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 11, 2015, 17:22 »
Gratulacje i brawa dla ESA  :D
Tylko co dalej po wodowaniu naszego sympatycznego płetwiaka? czy ESA planuje kolejne kroki w tym temacie?
Też bardzo jestem ciekaw czy będzie jakiś ciąg dalszy tego eksperymentu? Może dzisiaj lub jutro jakieś informacje z ESA na ten temat się pojawią...

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 11, 2015, 17:28 »
Też bardzo jestem ciekaw czy będzie jakiś ciąg dalszy tego eksperymentu? Może dzisiaj lub jutro jakieś informacje z ESA na ten temat się pojawią...

Żaden :( Nie ma planów jakichkolwiek dalszych prac.
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 11, 2015, 17:28 »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 11, 2015, 17:30 »
Też bardzo jestem ciekaw czy będzie jakiś ciąg dalszy tego eksperymentu? Może dzisiaj lub jutro jakieś informacje z ESA na ten temat się pojawią...

Żaden :( Nie ma planów jakichkolwiek dalszych prac.

To jakieś żarty...

LooZ^

  • Gość
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 11, 2015, 17:44 »
Nie, Marek już pisał o tym u siebie - ESA zrzuciła coś z kosmosu i idzie do domu :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 11, 2015, 17:50 »
Rozumiem... Ameryka sprowadzi na II Księżyc, a Europa będzie produkowało sztuczne meteory...

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 11, 2015, 18:30 »
Rozumiem... Ameryka sprowadzi na II Księżyc, a Europa będzie produkowało sztuczne meteory...

Spokojnie, ESA pracuje nad modułem serwisowym Oriona. Europejscy astronauci bedą latali Orionem w dalekie misje. A dane zebrane przez IXV przydadzą sie w budowie pocisków hipersonicznych. Chinscy hakerzy juz pracują nad firewallami ESA ;)
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 11, 2015, 21:47 »
Żaden :( Nie ma planów jakichkolwiek dalszych prac.

Ekhm...

Cytuj

What will be the next step after IXV?

Several potential IXV follow-on mission scenarios are currently under discussion.

In parallel, ESA is already studying PRIDE, an initiative aimed at defining a prototype for an operational reentry vehicle that would serve as an orbital platform to test in orbit technologies for multiple applications not only for future European Space Transportation, such as future reusable launchers stages, but also for Earth Observation, Robotic Exploration, Microgravity Experimentation, and Clean Space needs. PRIDE (Programme for Reusable In-orbit Demonstrator for Europe) was approved at the last ESA Ministerial Council in Naples, Italy.

What kind of mission will PRIDE be?

PRIDE spaceplane will be similar to but smaller and cheaper than the US’s X-37B but, unlike the X-37B, would be managed under civil auspices. It would be launched by Europe’s Vega light rocket, orbit robotically, operate in orbit, and land automatically on ground in a runway.

The mission will focus on system and technology performance verification under all flight conditions - hypersonic, supersonic, transonic and subsonic – and it is expected to cost around 200 million euros.

What sort of applications are envisioned for PRIDE?

The first PRIDE principle is to implement applications driven mission requirements, starting from space application needs and priorities in terms of technology in-orbit experimentation and demonstration shared among the PRIDE participating States. Therefore, ESA and national end-users will be involved in the mission and payloads trade-off and down-selection process, and in the finalization of the mission requirements. Applications will target, without being limited to:

    Exploration technologies experimentation and demonstration, in cooperation with ESA/SRE and/or ESA/HSO and national organizations;
    Orbital infrastructures servicing experimentation and demonstration, in cooperation with ESA/TEC and national organizations;
    Earth observation experimentation and demonstration, in cooperation with ESA/EOP and national organizations;
    Earth science experimentation and demonstration, in cooperation with ESA/SRE and national organizations;

Micro-gravity experimentation and demonstration, in cooperation with ESA/HSO and national organizations. 

Czyli taki spejs-plejn jak X-37B...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 11, 2015, 21:49 »
No właśnie, lepiej zajrzeć do źródła, czyli stron ESA, niż fantazjować. Jeszcze taka informacja:

Cytuj
The results will feed the Programme for Reusable In-Orbit Demonstrator for Europe, or Pride, which is being studied under funding decided at ESA’s last two Ministerial Councils. The reusable Pride spaceplane would be launched on Europe’s Vega light rocket, orbit and land automatically on a runway.

http://www.esa.int/Our_Activities/Launchers/IXV/Call_for_Media_ESA_s_experimental_spaceplane_set_for_flight

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 11, 2015, 22:11 »
No właśnie, lepiej zajrzeć do źródła, czyli stron ESA, niż fantazjować. Jeszcze taka informacja:

Cytuj
The results will feed the Programme for Reusable In-Orbit Demonstrator for Europe, or Pride, which is being studied under funding decided at ESA’s last two Ministerial Councils. The reusable Pride spaceplane would be launched on Europe’s Vega light rocket, orbit and land automatically on a runway.

http://www.esa.int/Our_Activities/Launchers/IXV/Call_for_Media_ESA_s_experimental_spaceplane_set_for_flight

No właśnie - "studied under funding" - nadal nie zdecydowano czy ESA wyda na to pieniądze. Jak zdecydują że będzie coś dalej, to będziemy mówili że jest przyszłość.

Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 11, 2015, 22:24 »
ESA finansuje prace studyjne nad PRIDE.

Owszem, nie oznacza to, że PRIDE jest już budowany, ale nie znaczy również, że "Nie ma planów jakichkolwiek dalszych prac."

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 12, 2015, 07:22 »
A czemu ja nigdzie nie widzę naszego płetwiastego ptaszka po wodowaniu? Czyżby coś poszło nie tak?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 12, 2015, 10:11 »
Chyba jest ich całkiem sporo pod twitterem.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 12, 2015, 11:02 »
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy lot suborbitalny Intermediate eXperimental Vehicle
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 12, 2015, 11:02 »