Egzemplarz lotny sondy "ŁUNA"-25 ma dotrzeć na kosmodrom WOSTOCZNYJ we wrześniu przyszłego roku a jej start na pokładzie rakiety SOJUZ 2.1b jest planowany na 1 października 2021. Taką informacje uzyskano od głównego konstruktora sondy - Pawła Kazmierczuka, który udzielił wywiadu dla żurnalu "RUSSKIJ KOSMOS".
Sonda jest budowana w NPO im. Ławoczkina, razem z górnym stopniem "FREGAT", który z orbity wstępnej (LEO), skieruję sondę ku Księżycowi. Sam przelot do celu może trwać 4,5-5,5 doby w zależności od konkretnej daty startu i na tym etapie przewidziano 2 korekty trajektorii. Po manewrze LOI, sonda zacznie okrążać Księżyc po orbicie polarnej, na której spędzi do 7 dni, celem dokładnego ustalenia jej parametrów i sformowania finalnej orbity przed manewrem lądowania. Manewr lądowania powinien być zrealizowany nie później niż 12 dni od daty startu z Ziemi.
Przewidziano dwa miejsca lądowania (LS) sondy Łuna-25: główne - na północ od krateru BOGUSŁAWSKI oraz rezerwowe - na południowy zachód od krateru MANCINI. Każde lądowisko wyznacza elipsa o średnicy 15 x 30 km, gdzie nachylenie terenu nie przekracza 15 stopni a rozmiary kamieni nie mogą przekraczać średnicy 15 cm.
Na pokładzie lądownika będzie 9 instrumentów badawczych (1 zagraniczny w wersji testowej) oraz 8 kamer, przekazującej obrazy podczas lądowania i po lądowaniu.
Głównym celem misji ŁUNA-25 będzie testowanie technologii miękkiego lądowania, po przerwie trwającej 45 lat (od 1976 r.).
Główny konstruktor projektu sondy ŁUNA - 25 Paweł Kazmierczuk. Foto - Russkij Kosmos
https://tass.ru/kosmos/9912417