Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Ziemia - bezzałogowe => Wątek zaczęty przez: Matias w Wrzesień 04, 2010, 11:42

Tytuł: Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) i Proba-2
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 04, 2010, 11:42
Na bazie opracowania - 30/10/2009 - Maquis

SMOS

Misja satelity SMOS polega na globalnej obserwacji zawartości wody w gruncie oraz soli w wierzchnich warstwach oceanów, co pozwoli na lepsze zrozumienie cyrkulacji wody na Ziemi. Umożliwi to poprawę istniejących modeli klimatycznych i pogodowych, usprawni zarządzanie gospodarką wodną i rolną. Satelita będzie także ostrzegać o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk takich jak powodzie. Aby tego dokonać SMOS został wyposażony w detektor MIRAS (Microwave Imaging Radiometer with Aperture Synthesis), który wykorzystuje aż 69 niewielkich anten, zamontowanych na trzech ramionach, które rozłożą się po osiągnięciu przez urządzenie zakładanej orbity. Dzięki temu może on działać podobnie jak jedna duża antena, oferująca identyczne możliwości - z tego powodu rozwiązanie takie nazywa się syntetyczną aperturą. MIRAS badać będzie promieniowanie mikrofalowe, emitowane z Ziemi na paśmie L, w okolicach 1,4 GHz.

Proba-2

Niewielki satelita badawczy wyniesiony razem z misją satelity SMOS za pośrednictwem rakiety Rokot. Jest to drugie urządzenie zbudowane w ramach projektu PROBA (Project for OnBoard Autonomy), będącego częścią większego programu GSTP In-orbit Technology Demonstration Programme. Satelita został zbudowany z wykorzystaniem doświadczenia zebranego w poprzedniej misji, a jego zadaniem będzie przetestowanie siedemnastu zupełnie nowych rozwiązań technologicznych. Również podczas tej misji przeprowadzone zostaną cztery eksperymenty naukowe na orbicie, dotyczące obserwacji Słońca i tzw. kosmicznej pogody. Testowanie na orbicie jest ostatnią fazą ewaluacyjną przed ewentualnym wprowadzeniem nowych rozwiązań do konstruowania przyszłych urządzeń mających pracować w warunkach mikrograwitacji.

Wizualizacje:

(http://img217.imageshack.us/img217/3784/smos.jpg)
Satelita SMOS w fazie operacyjnej.

(http://img688.imageshack.us/img688/8851/proba.jpg)
Odłączenie Proba-2 od górnego stopnia rakiety Rokot - Breeze-KM.
Tytuł: Odp: Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) i Proba-2
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 04, 2010, 11:53
Start odbył się pomyślnie 2 listopada w 2009 roku, o godzinie 02:50:51 CET. Zapis ze startu:

http://www.youtube.com/watch?v=bf8OKG63TLs



Data publikacji - 02/11/2009 - Matias

SMOS został uwolniony o godzinie 4:00 rano naszego czasu, anteny rozwinięte. Jutro - we wtorek - rozwinięcie 3 ramion z antenami, no a potem kilka tygodni testów. Za właściwie obserwacje naukowcy wezmą się za pół roku. Warto tu przypomnieć, że satelita ma w zakresie podstawowego założenia działać 3 lata na orbicie, oczywiście z opcją przedłużenia misji.

Tutaj artykuł na temat tego startu z SFN (http://spaceflightnow.com/rockot/smos/091102liftoff/). Jedna z ciekawostek z tego artykułu mówi, iż projektowanie tej misji rozpoczęło się już w 1992! Dopiero parę lat później (1998) zaproponowany projekt inżynieryjny pokazał, że będzie możliwe zbudowanie tego typu satelity jak SMOS z technologicznego punktu widzenia  :)

Z kolei Proba-2 wiezie do przetestowania 17 nowych technologii, jak już było tutaj wspomniane oraz przeprowadzi 4 różne eksperymenty dotyczące oddziaływania Słońca (kosmiczna pogoda) w ciągu 2 najbliższych lat - czyli do 2012, będzie może ciekawych danych dostarczać  ;D
Ta misja kosztowała 27 mln$, daje to nam niejakie pojęcie ile kasy odchodzi z finalnego kosztu docelowej satelity. Na Proba-2 będą testowane technologie, które polecą być może na próbniku BepiColombo Mercury oraz statku Solar Orbiter.



Data publikacji - 13/11/2009 - Matias

Najmniejszy satelita ESA - Proba-2 radzi sobie całkiem nieźle. Mijają prawie 2 tygodnie od startu, o działaniach sondy można poczytać tutaj (http://www.esa.int/esaCP/SEM8OR3VU1G_index_0.html).

Fotka wykonana przez satelitę, świetnie widać atmosferę Ziemii  :)

(http://www.esa.int/images/ASC2_CameraB_crop_large,0.png)



Data publikacji - 20/11/2009 - Matias

Instrument satelity SMOS został wczoraj aktywowany.

To MIRAS, więcej tutaj (http://www.esa.int/esaCP/SEMQRJOC02G_index_0.html).



Pierwsze pomiary z satelity SMOS

Niespełna 4 miesiące po  umieszczeniu na orbicie, z satelity SMOS Europejskiej Agencji Kosmicznej  napłynęły pierwsze skalibrowane obrazy. Niosą one informacje o  wilgotności gleby i zasoleniu oceanów - mają pomóc w zrozumieniu cyklu  wodnego na naszej planecie.

http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/pierwsze-smos.html
Tytuł: Odp: Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) i Proba-2
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 04, 2010, 15:05
Misja SMOS kolejny raz udowadnia swoją przydatność w badaniach, demonstrując możliwość lepszego zrozumienia cyrkulacji w oceanach na naszej planecie. Używając danych zebranych przez sondę, naukowcy opracowali animację ukazującą rozkład soli w wierzchnich warstwach wód przy ujściu rzeki Amazonka w Ameryce Południowej. Screen w załączniku, animacja po wejściu na stronę ESA (http://www.esa.int/SPECIALS/smos/SEM1Y7EODDG_0.html).


Tytuł: Odp: Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) i Proba-2
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 27, 2010, 01:16
SMOS bada zasolenie oceanów

Europejska Agencja Kosmiczna podała pierwsze wyniki uzyskane za pomocą wystrzelonego w 2009 roku satelity SMOS (Soli Moisture and Ocean Sality satellite). Satelita wchodzi w skład programu Living Planet, w ramach którego prowadzone są różne badania naszej rodzimej planety. Dotychczas wystrzelono trzy satelity programu: GOCE - badania pola grawitacyjnego, wspomniany SMOS oraz CryoSat-2, który obserwuje ziemską pokrywę lodową.

SMOS został wystrzelony w listopadzie 2009 roku z rosyjskiego kosmodromu Plesieck. Nosicielem była zmodyfikowana rakieta balistyczna SS-19, czyli Rockot. Satelita o masie 658 kg okrążą Ziemie na orbicie kołowej o wysokości 758 km.

ESA opublikowała dane z dwumiesięcznej obserwacji rzek brazylijskich. W lipcu i sierpniu 2010 obserwowano prądy słodkiej wody, które wypływały z Amazonki i Orinoko do Oceanu Atlantyckiego. Globalnie Amazonka dostarcza około 15% słodkiej wody do oceanów. Na obrazach uzyskanych z satelity SMOS wyraźnie widać jak prądy słodkiej wody mieszają się ze słoną. Dzięki tym badaniom po raz pierwszy jesteśmy w stanie badać owe zjawiska z taką dokładnością.

Zasolenie wody u wybrzeży Brazylii zmienia się wraz z porami roku. W pierwszej połowie roku słodka woda rozpływa się w kierunku północnym ku Karaibom. W drugiej połowie nurt się zmienia i słodka woda z rzek płynie w kierunku wschodnim. Przykład uzyskanych wizualizacji znajduje się w galerii artykułu.

Zasolenie i zmienna temperatura oceanów są ważnymi czynnikami globalnej cyrkulacji wody. Lepsze poznanie tego zjawiska pozwoli na lepsze prognozowanie klimatu i przewidywanie pogody.


http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/smosamazonka.html

Załącznik: Słodka woda wypływająca z Amazonki i rozpraszająca się w Oceanie Atlantyckim.
Tytuł: Odp: Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) i Proba-2
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 27, 2011, 01:16
Pierwsze skalibrowane dane z instrumentu LYRA

"Naukowcom udostępniono pierwsze skalibrowane dane z instrumentu LYRA, umieszczonego na satelicie PROBA-2.

ESA opublikowała pierwsze skalibrowane pomiary dokonane przyrządem LYRA, wyniesionym na pokładzie satelity naukowo-technologicznego PROBA-2.

Dostęp do danych zbieranych przez instrumenty LYRA i SWAP satelity PROBA-2 mają dać nową jakość naukowcom zainteresowanym aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną."

Więcej na kosmonaucie - link (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/lyra-na-proba-2.html).
Tytuł: Odp: Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) i Proba-2
Wiadomość wysłana przez: Matias w Październik 26, 2011, 22:32
Może trochę nie w temacie, ale powiązanie jest - brat Proba-2 na orbicie siedzi już 10 lat ;) Mowa o Proba-1, więcej w artykule na Kosmo (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/proba-10-10-years.html).