Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 201771 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 28, 2013, 19:32 »
"Powstaje polska NASA"

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6668?t=Powstaje-polska-NASA

To chyba nieco na wyrost określenie. Polska "NASA" to będzie jak rząd wyznaczy biuro/agencję koordynującą polskie działania kosmiczne oraz polską politykę kosmiczną.

Offline yabuzapit

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 169
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 01, 2013, 13:48 »
"Powstaje polska NASA"

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6668?t=Powstaje-polska-NASA

To chyba nieco na wyrost określenie. Polska "NASA" to będzie jak rząd wyznaczy biuro/agencję koordynującą polskie działania kosmiczne oraz polską politykę kosmiczną.

No wreszcie coś się zaczęło dziać na mojej uczelni :)
Tym bardziej mnie to ciszy że jednym z obszarów zainteresowań nowo powstałego ośrodka jest tematem mojej pracy inżynierskiej :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2013, 13:50 wysłana przez yabuzapit »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 01, 2013, 14:58 »
"Powstaje polska NASA"

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6668?t=Powstaje-polska-NASA

To chyba nieco na wyrost określenie. Polska "NASA" to będzie jak rząd wyznaczy biuro/agencję koordynującą polskie działania kosmiczne oraz polską politykę kosmiczną.

No wreszcie coś się zaczęło dziać na mojej uczelni :)
Tym bardziej mnie to ciszy że jednym z obszarów zainteresowań nowo powstałego ośrodka jest tematem mojej pracy inżynierskiej :)

Korzystaj jak możesz! :) Ja czekam aż otworzą jakiś fajny kierunek na PG, miało być coś związanego z inżynierią materiałową, ale na razie cisza..

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 01, 2013, 14:58 »

Offline mig

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 07, 2013, 21:25 »
 "– Inżynierowie mogą na przykład wymyślić łazika, ale ktoś go musi wyprodukować. I tu pojawia się szansa dla przedsiębiorców – tłumaczy płk Wiesław Grzegorzewski, rzecznik prasowy WAT-u"
Ładnie napisane:) Wydaje mi się, że jak Ci inżynierowie wymyślą łazika:P to zajmą się również jego wytworzeniem (integracją) jak już jakaś instytucja dostanie fundusze na program to raczej nie fundator  nie zadowoli się tylko stertą papieru tylko prototypem,który zademonstruje technologię(+ dokumenty wiadomo).
Z doświadczenia wiem, jak trudno jest dostać komponenty mechanizmów z "flight heritage" ponieważ firmy które dostarczają tego typu komponenty ze względów na poufność informacji handlowej rzadko dzielą się specifikacjami tych wyrobów, a w dodatku większość z tych wyrobów zostało wykonanych na specjalne zlecenie.
Dodatkowo nie każda firma jest zachwycona dostarczając zamówienie na n-sztuk czegoś tam wraz z wszystkimi dokumentami dla PA, certifikatami materiałów etc. Kwalifikacje i testy a to pochłania lwią część budżetu ze względu na czas trwania testów oraz niezbędne instrumenty oprócz GSE wiadomo trzeba posiadać komory termiczno-próżniowe, stoły wibracyjne i inne dość drogie przyżądy.
Nie chce być pesymistą ale już swoje widziałem i wiem, że rozwój mechanizmów dla sektora kosmicznego to nie jest "wymyślenie łazika i wyprodukowanie" :). Przypomina mi się takie określenie "powerpoint engineer" bloczek napędu,bloczek zbiorników z paliwem, bloczek kabiny, bloczek sterowania i rakieta gotowa:P

No ale nie od razu Rzym zbudowano.


Offline nasaspace2

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 48
  • W tym roku studia ; )
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 08, 2013, 10:09 »
"Powstaje polska NASA"

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6668?t=Powstaje-polska-NASA

To chyba nieco na wyrost określenie. Polska "NASA" to będzie jak rząd wyznaczy biuro/agencję koordynującą polskie działania kosmiczne oraz polską politykę kosmiczną.

No wreszcie coś się zaczęło dziać na mojej uczelni :)
Tym bardziej mnie to ciszy że jednym z obszarów zainteresowań nowo powstałego ośrodka jest tematem mojej pracy inżynierskiej :)

Korzystaj jak możesz! :) Ja czekam aż otworzą jakiś fajny kierunek na PG, miało być coś związanego z inżynierią materiałową, ale na razie cisza..

Na PG otworzyli fizykę nanotechnologii ; ) W tym roku zamierzam tam iść na ten kierunek. 8)
Problem z cytatami jest taki, że ludzie od razu wierzą w ich prawdziwość - Mikołaj Kopernik

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 15, 2013, 01:09 »
Warto jeszcze raz o tym napisać - wejście jednej z ciekawszych europejskich firm sektora kosmicznego do Polski:
http://www.kosmonauta.net/pl/menu-rynek/menu-artykuly-rynek/menu-firmy/5727-powsta%C5%82o-ssbv-polska.html
Moim zdaniem pozytywna kwestia, bo zwiększa szanse na powiązanie polskich starań z tym, co dzieje się w Europie.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 25, 2013, 16:01 »
Polski prototyp silnika plazmowego przeszedł pomyślnie testy
http://odkrywcy.pl/kat,1037749,title,Polski-prototyp-silnika-plazmowego-przeszedl-pomyslnie-testy,wid,16283984,wiadomosc.html



Fajnie by było gdyby ten silnik wkrótce znalazł praktyczne zastosowanie. To byłby chyba obecnie największy sukces polskiego przemysłu kosmicznego.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 25, 2013, 16:35 »
Tylko do czego to wpakowac? 0.5kW to nie jest ideal. Europejczycy podchodza powoli do silnika ktory potrafi wykorzystac 20kW - przyznam wolalbym aby jednak podano troche wiecej szczegolow. Zastanawia mnie projekt ktory nie ma mozliwosci testow, na 100% nie bedzie mogl poleciec w zadnej przewidywalnej przyszlosci w kosmos, bo nie widze dla niego zadnych zastosowan. Innowmacja wymaga otwartosci, poniewaz te rozwiazanie takie nie jest, a nie wydajemy na niego jakis znaczacych pioniedzy, mozna domniemywac, ze te pewnie jakas proba zrobienie tego samego co robia, inni na podstawie ogolnie dostepnymch danych (takich panie z internetu), bez weryfikacji. Z powazaniem
                                                                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 25, 2013, 19:17 »
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 25, 2013, 22:57 »
Pierwsze uruchomienie:


Uruchomienie poprzez wyładowanie jarzeniowe:
The Dark Side of the Moon

LooZ^

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 28, 2014, 01:18 »
Niby nie przemysł, ale tutaj chyba najlepiej pasuje.

Polska w programie kosmicznym UE

Płk Roman Bogacki, oficer z MON, został polskim przedstawicielem europejskiej grupy do spraw nadzoru i monitorowania przestrzeni kosmicznej. – Dzięki udziałowi w programie będziemy mogli kontrolować rozmieszczanie w kosmosie satelitów czy uzbrojenia. Skuteczniej będziemy walczyć z atakami na naszą łączność satelitarną – mówi płk Bogacki.

Powstanie grupy to efekt decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie powołania programu wsparcia obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych (STT – space surveillance and tracking). Dokument zakłada, że państwa członkowskie UE przekażą środki finansowe i sprzęt oraz skierują specjalistów do programu SST. Unia Europejska zapewni zaś ramy prawne i warunki realizacji projektu. Polski rząd zdecydował, że nasz kraj weźmie w nim udział.

Wiemy, gdzie są kosmiczne śmieci

Zadaniem ekspertów z grupy będzie na razie stworzenie podstaw formalno-prawnych, aby kraje unijne mogły korzystać z programu STT. W praktyce chodzi o to, aby osiągnęły one takie możliwości obserwacji ruchu w kosmosie, które pozwolą zapobiec kolizjom między obiektami a tzw. śmieciami kosmicznymi. –  Będziemy w stanie monitorować i kontrolować rozmieszczanie w przestrzeni kosmicznej satelitów lub uzbrojenia, a także śledzić niekontrolowane, ponowne wejścia do atmosfery statków kosmicznych lub ich części. Zdobędziemy też możliwość prowadzenia skutecznej walki z atakami na europejską łączność satelitarną – wyjaśnia płk Roman Bogacki z Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) MON, który został polskim przedstawicielem w grupie unijnych ekspertów.

Już jesteśmy w kosmosie

Pierwsze spotkanie grupy odbędzie się 5 czerwca. – Spodziewam się, że będzie ono czysto organizacyjne – podkreśla pułkownik i dodaje, że kwestie związane z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej stały się niezwykle ważne dla realizacji polityki UE, nie tylko w obszarze bezpieczeństwa. – Przykładów daleko nie musimy szukać. Systemy oparte na infrastrukturze w przestrzeni kosmicznej, jak na przykład łączność satelitarna, geolokalizacja, telewizja i Internet są niezbędne dla kluczowych gałęzi gospodarki – wymienia płk Bogacki.

Główny specjalista w I3TO

Płk Roman Bogacki jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, Wojskowej Akademii Technicznej i studiów podyplomowych na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Służył m. in. w Wojskowym Instytucie Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu oraz Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON. Był przedstawicielem narodowego dyrektora ds. uzbrojenia w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli. Po zakończonej kadencji objął stanowisko szefa Wydziału Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego w DWLąd. Od września 2013 roku jest głównym specjalistą w Inspektoracie Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Ponadto z ramienia MON uczestniczy w pracach „Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Kosmicznej w Polsce” powołanego zarządzeniem nr 102 Prezesa Rady Ministrów z 16 listopada 2012 roku.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 11, 2014, 04:39 »
Nie wiem czy już ktoś na forum wspomniał o ciekawej stronie poświęconej polskiej kosmonautyce
www.kosmicznapolska.pl
Gorąco polecam:)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 11, 2014, 10:47 »
Nie wiem czy już ktoś na forum wspomniał o ciekawej stronie poświęconej polskiej kosmonautyce
www.kosmicznapolska.pl
Gorąco polecam:)
              ... a po co? Serwis reklamowy. Zerowy kontak z realiami ... Z powazaniem
                                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline fims

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 18, 2014, 21:55 »
Będzie to pewnie zaskoczeniem dla Was, ale Polska firma ma też swój udział w rosyjskim programie pobytu załogi na ISS i raczej też na nowej stacji, którą starszą ostatnio Rosjanie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 18, 2014, 21:55 »