Autor Wątek: SatRevolution  (Przeczytany 59427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
SatRevolution
« dnia: Sierpień 26, 2016, 12:05 »
We Wrocławiu powstaje nowa firma kosmiczna

http://inwestycje.pl/biznes/Praca-w-branzy-kosmicznej-we-Wroclawiu--SatRevolution-S.A.-szuka-ekspertow-od-silnikow-rakietowych;288232;0.html

https://pracodawcy.pracuj.pl/satrevolution-s-a,167855

Tutaj aktualne oferty pracy. Nie do końca zgadzają się z opisem firmy. Opis mówi o satelitach (to pierwsza polska spółka nowych technologii, specjalizująca się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów z sektora prywatnego i publicznego. SatRevolution prowadzi również prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych.), a wygląda na to, że przede wszystkim zamierzają robić rakiety.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2016, 15:20 »
Strasznie dziwnie brzmi ten opis. Nie rozumiem tej firmy. :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 15, 2016, 21:11 »
SatRevolution S.A. z siedzibą we Wrocławiu powstała 27 czerwca 2016, a rok później chce umieścić pierwszego polskiego komercyjnego satelitę "Światowid" na orbicie.
Taki orbitalny obserwator. Czas od zbudowania do wyniesienia w kosmos wydaje się bardzo krótki.
W każdym razie interesujący  sposób promocji nowej firmy.
Na razie budowniczy pierwszego komercyjnego satelity zamierzają szukać sponsorów.
Ciekawe jakie ma   mieć możliwości obserwacyjne "Światowid" ?


SatRevolution – jedna z najmłodszych firm polskiego sektora kosmicznego – ogłosiła, że buduje polskiego satelitę komercyjnego, którego nazwano „Światowid”. Gotowy satelita ma zostać zaprezentowany już na początku przyszłego rok. A prawdopodobnie w II lub III kwartale 2017 r. instrument zostanie wyniesiony na orbitę. Przedstawiciele producenta przewidują, że z satelity będą mogły korzystać państwowe i prywatne przedsiębiorstwa oraz indywidualni użytkownicy zainteresowani astrofizyką. Jest to zgodne z ideą twórców satelity, którzy by chcieli, aby kosmos był na wyciągniecie ręki każdego z nas.

„Technologie, które wykorzystujemy w projekcie Światowid są bez wątpienia innowacją na polskim rynku. Nasz wysoko kwalifikowany zespół inżynierski tworzy rozwiązania, które będą stosowane w satelitach po raz pierwszy” – podkreśla Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Obudowa projektowanego satelity w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20cm, powstanie z wykorzystaniem technologii druku 3D. Zostanie ona wykonana ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanej ściance. Dzięki temu urządzenie ma być odporne na wibracje podczas lotu, promieniowanie kosmiczne oraz na duże i gwałtowne wahania temperatury w zakresie od -150°C do 300°C.Zaletami użycia druku 3D jest uzyskanie optymalnych kształtów poszczególnych części, wysoka trwałość przy jednoczesnej niskiej wadze oraz bardzo wysoka szczegółowość docięcia wszystkich elementów rzędu 0,2 proc.

Do zasilania elektroniki satelita będzie wykorzystywać panele fotowoltaiczne wyposażone w zaawansowany system ich otwierania oraz pozycjonowania przy pomocy czujnika położenia Słońca.Wewnątrz „Światowida” znajdzie się m.in. wysuwany wyspecjalizowany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, co pozwoli chronić ten instrument przed uszkodzeniami z zewnątrz. Wszystkie elementy elektronicznie zostaną zamontowane na sztywno, odseparowane od siebie oraz od wysokich temperatur. (...)

Firma opracowała nowy system wyrzutni dla satelity, który ma pełnić kluczową rolę jako interfejs pomiędzy rakietą, a satelitą oraz stabilizować instrument orbitalny w trakcie lotu rakiety. Został on nazwany P-POD (z ang. Poly-Picosatellite Orbital Deployer) czyli Orbitalna Wyrzutnia dla Wielu Pikosatelitów. Ma on konstrukcję rurową i pozwala pomieścić ładunek o wymiarach do 10x10x34 cm. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/449333,swiatowid-projekt-polskiego-satelity-komercyjnego

velo

  • Gość
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2016, 21:22 »
Chwile rozmawiałem z nimi w W-wie.

Teraz skupiają się CubeSacie, launcherze i platformie startowej...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2016, 21:22 »

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 16, 2016, 08:04 »
A nie przypadkiem na ładnych grafikach i reklamowaniu spółki z której się wywodzą? Bo w tekście roi się od błędów. Abstrahując od tego że EIT+ nie dysponuje pomieszczeniami czystymi, w których można przeprowadzić montaż (dwa pomieszczenia tego typu są u nich okupowane przez grupy naukowców od mikro struktur), to pisanie, że aluminium chroni przed ekstremalnymi temperaturami jest pomyłką, a opracowanie wyrzutnika w przeciągu 3 miesięcy zdolnego do lotu na rakiecie jest mocno niewiarygodne...

velo

  • Gość
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 16, 2016, 09:37 »
Niestety

to wszystko jakoś mocno niepoważne...

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2016, 19:38 »
Pojawiło się  więcej informacji o przeznaczeniu satelity. Ma być  naukowy, a zatem czekamy na opinie środowiska naukowego.
Cele naukowe satelity byłyby raczej wtórne w stosunku   do danych zebranych  przez inne zaawansowane technologicznie satelity.

Czy polskie uczelnie będą zainteresowane pozyskiwaniem danych ze Światowida ?

Ciekawi mnie jak  czuła ma być  aparatura detekcyjna?
Jak długi czas jest planowany aktywności operacyjnej?
Pozyskanie  finansowania satelity w tak krótkim czasie może być problematyczne.
Na razie jest sporo wątpliwości.
Jednak krótki czas przewidziany do finalnego efektu pozwoli szybko przekonać się , co pozostanie z ambitnych zamierzeń.


 Polski komercyjny satelita Światowid zbada ziemskie pole magnetyczne
16.09.2016

(...) "Światowid to satelita badawczy. Jego podstawowym zadaniem będzie badanie m.in. poziomu natężenia pola magnetycznego, zmiany w polu magnetycznym oraz grawitacyjnym Ziemi czy zmian pogody i zjawisk zachodzących w termosferze" - mówi PAP współzałożyciel SatRevolution S.A. Grzegorz Zwoliński.
 
Dzięki teledetekcji przeprowadzanej przez Światowida - tłumaczy Zwoliński - będzie można pozyskać bardzo istotne informacje dotyczące środowiska ziemskiego. Obrazy pozyskane dzięki jego autorskiemu systemowi optycznemu będą mogły być wykorzystywane w meteorologii, oceanografii, geologii oraz kartografii. Dużym potencjalnym obszarem zastosowań zdjęć satelitarnych może być także leśnictwo i rolnictwo. Danymi mogą być zainteresowane również firmy budowlane planujące swoje inwestycje w trudno dostępnych terenach oraz firmy zajmujące się kartografią. Zdjęcia satelitarne wykorzystuje się też w planowaniu miejscowego zagospodarowania terenu, ocenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju katastrof oraz monitorowaniu środowiska pod kątem zmian klimatu.
 
"Zestaw sensorów pozwoli na dokładne mierzenie zmian pola magnetycznego Ziemi w zależności od położenia satelity. W przyszłości, po wystrzeleniu odpowiedniej ilości nanosatelit, będzie możliwe obserwowanie tych zmian w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na lepsze poznanie wpływu czynników zewnętrznych - takich jak wiatr słoneczny - na płaszcz magnetyczny Ziemi. To jednocześnie przełoży się na możliwość prowadzenia badań zależności kondycji pola magnetycznego od np. zmian klimatycznych, efektywności sieci energetycznych. Możliwości badań są ogromne" - podkreśla Grzegorz Zwoliński.
 
Ponadto, satelita będzie badał siłę grawitacji w zależności od długości i wysokości geograficznej. Planowane jest też stworzenie mapy i nadzorowanie zmian grawitacyjnych w czasie. Mogą one posłużyć do badania ruchu płyt tektonicznych i wykrywania ewentualnych zagrożeń. "Z wyników badań na pewno będą chciały skorzystać uczelnie oraz instytuty naukowo-badawcze. Prywatni inwestorzy również znajdą coś dla siebie" - zaznacza współzałożyciel SatRevolution. (...)

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411168,polski-komercyjny-satelita-swiatowid-zbada-ziemskie-pole-magnetyczne.html

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 16, 2016, 20:58 »
A wszystko to w pudełku 10x10x20 cm :). Aż się dziwię, że nie dodali działa laserowego zestrzeliwującego meteoryty... ;)

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2016, 15:23 »
Można zbudować standardowego CubeSata w kilka miesięcy z gotowych komponentów, oczywiście. Ale (raczej) nie w Polsce i nie zbudowawszy wcześniej kilku podobnych.

Chyba wszyscy doskonale widzimy, jaki jest cel tego szumu medialnego na temat tej firmy, jaki powstał w ostatnich kilku dniach.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2016, 14:16 »
Jak firma zatrudni specjalistów zapoznanych z branżą to poziom mertytoryczny ,,szumu" się podniesie ;)

Offline OrestesGaolin

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • Dominik Roszkowski
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 20, 2016, 11:51 »
Jak firma zatrudni specjalistów zapoznanych z branżą to poziom mertytoryczny ,,szumu" się podniesie ;)
Co jednak nie oznacza, że w ciągu roku zbudują i wyślą CubeSata -- a tym się chwalą. Miejsce na start (szczególnie u dużych operatorów) trzeba mieć zaklepane 10-18 miesięcy wcześniej nawet w przypadku nanosatelitów studenckich.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 20, 2016, 21:09 »
Nie jestem pewien, ale gdzieś słyszałem, że to wszystko powstanie jeśli oni dostaną finansowanie z jakiejś instytucji narodowej, do której aplikowali. Trochę to dziwne ogłaszać jakąś inicjatywę, jak jej tak naprawdę nie ma - ruszy tylko jeśli się pojawią pieniądze...

Ponieważ już teraz jest dużo wątpliwości, to raczej trudno spodziewać się, by przeszli przez "sito".

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 10, 2016, 18:57 »
Z kronikarskiego obowiązku:

Wyniesienie sprzętu stworzonego we Wrocławiu przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r. Nosicielem będzie lekka rakieta nośna Neptune N3, która umieści trzy satelity na wysokości 310 km nad powierzchnią Ziemi. Obiekty zostaną wystrzelone z pływającej platformy na Oceanie Spokojnym.

http://www.space24.pl/467095,satelity-wroclawskiej-firmy-wystartuja-z-platformy-morskiej

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 11, 2016, 00:20 »
To już zaczyna być farsa. Nieistniejąca rakieta z "niekonwencjonalnej" organizacji/firmy, która zawsze miała dziwny kształt ma wynieść dziwnie wyglądającego satelitę... Gdzie się zgubiłem?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 11, 2016, 02:00 »
Real space fiction   może wykraczać poza przyjętą datę startu , bo prace nad rakietą nieprzetestowaną mogą  się wydłużać , a i tak start może być nieudany. 
Wygląda mi to na odwrócenie logiki w projekcie tzw. PPKS (Pierwszy Polski Komercyjny Satelita ). Na razie jakoś nie słychać o chętnych, którzy chcieliby partycypować w kosztach budowy i  wyniesienia satelity   oraz kupować później dane przez niego dostarczane  (tajemnica handlowa?).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 11, 2016, 02:00 »