Autor Wątek: Woda na Księżycu  (Przeczytany 7323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 01, 2018, 21:46 »
Postaram się znaleźć te linki/publikacje o rtęci - to było mniej więcej jakieś 10 lat temu i coś tam było wyzwaniem technologicznym. Ciekawe jak by to było dzisiaj.

Tymczasem wracając do samej wody - co ciekawe, ostatnie potwierdzenia co do wody są, ale sugerują, że jest jej mniej niż wcześniej to szacowano.


To ile w kilogramie regolitu, jest tej wody?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 01, 2018, 22:13 »
Z tego linku:
https://gizmodo.com/theres-water-ice-on-the-moon-but-less-than-expected-1828489350

Wynika, że 30% wody, czyli ok 0,3 kg w każdym kg. Nie zdążyłem jeszcze przeczytać publikacji (trochę się działo ostatnio ;) ) więc nie jestem w stanie się pełniej wypowiedzieć.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 02, 2018, 08:02 »
Z tego linku:
https://gizmodo.com/theres-water-ice-on-the-moon-but-less-than-expected-1828489350

Wynika, że 30% wody, czyli ok 0,3 kg w każdym kg. Nie zdążyłem jeszcze przeczytać publikacji (trochę się działo ostatnio ;) ) więc nie jestem w stanie się pełniej wypowiedzieć.


30% to bardzo dużo, i jeśli uda się opracować technologie pozyskiwania wody z regolitu, to wtedy ewentualna baza na Księżycu okaże się niewiele droższa w utrzymaniu niż to całe LOP-G.
W końcu trzeba do LOP-G dowozić wode, i orbite na której ma być LOP-G, też trzeba co jakiś czas korygować.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 02, 2018, 10:08 »
Tylko pytanie, czy da się zrobić całą infrastrukturę na LOP-G albo Księżycu do produkcji paliwa (pewnie bezzałogową?) i w miarę rozsądny system dostarczania wody/paliwa na tę stację. Bo może się okazać, że znacznie łatwiej to robić na Ziemi - a koszty wypracowania technologii będą po prostu potężne.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 02, 2018, 10:08 »

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 02, 2018, 14:53 »
Tylko pytanie, czy da się zrobić całą infrastrukturę na LOP-G albo Księżycu do produkcji paliwa (pewnie bezzałogową?) i w miarę rozsądny system dostarczania wody/paliwa na tę stację. Bo może się okazać, że znacznie łatwiej to robić na Ziemi - a koszty wypracowania technologii będą po prostu potężne.


Miałem to na myśli jedynie w kontekście ewentualnej bazy na Księżycu, w końcu astronauta wyjdzie z księżycowej bazy pójdzie do pobliskiego krateru, nazbiera z 10 kilo tego regolitu, i wróci do księżycowej bazy, gdzie będzie(wyciskał) z tych 10 kilo, 3 litry wody.
Innej opcji sobie nie wyobrażam, bo jakoś nie widze sensu zwożenia regolitu do LOP-G, skoro dużo taniej wyjdzie przywiezienie tej wody z Ziemi.

W końcu chcąc przywieź regolid do LOP-G, trzeba użyć lądownika który zabierze z powierzchnii Księżyca regolit, i wróci z nim na LOP-G, i już mniejsza nawet o to, w jaki sposób ten regolit sie na tym lądowniku znajdzie, to można pominąć, bo największy problem to paliwo które będzie potrzebne do lądowania i powrotu na LOP-G, a to paliwo trzeba z Ziemi dostarczyć, więc na co dostarczać paliwo, skoro można od razu dostarczyć wode? 

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 02, 2018, 16:49 »
Jeżeli woda jest faktycznie w postaci lodu to wystarczyłoby chyba nawet rozstawić jakąś strukturę nad takim regolitem i podnieść temperaturę wewnątrz i mamy parę wodna w powietrzu;)

Online Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 03, 2018, 11:18 »
Tylko pytanie, czy da się zrobić całą infrastrukturę na LOP-G albo Księżycu do produkcji paliwa (pewnie bezzałogową?) i w miarę rozsądny system dostarczania wody/paliwa na tę stację.

Jeżeli woda jest faktycznie w postaci lodu to wystarczyłoby chyba nawet rozstawić jakąś strukturę nad takim regolitem i podnieść temperaturę wewnątrz i mamy parę wodna w powietrzu;)

Najlepsze są rozwiązania najprostsze. Niemal dwie dekady temu znalazłem tę stronę: NEOfuel
W kilku artykułach autor dowodzi, że zamiast produkować paliwo z wody na Księżycu i planetoidach, zdecydowanie łatwiej jest wykorzystać tę wodę bezpośrednio jako czynnik roboczy - po podgrzaniu przez reaktor lub światło słoneczne. Rozważany reaktor nie miałby wiele wspólnego z zaawansowanymi koncepcjami NTR - byłaby to prosta konstrukcja bazująca na istniejących reaktorach okrętów podwodnych, o niskiej temperaturze roboczej i bardzo niskim impulsie właściwym (rzędu 200s). Więcej szczegółów na stronie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 03, 2018, 14:47 »
Bardzo ciekawy link Borysie!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Woda na Księżycu
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 03, 2018, 14:47 »