Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 203849 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #195 dnia: Grudzień 06, 2016, 13:11 »
Wynikiem programu byłyby rakiety suborbitalne i przygotowanie podwalin pod rakiety orbitalne.


Niemniej niż rakiety, interesuje mnie miejsce, skąd mogłyby startować. Cy było to jakkolwiek rozpatrywane?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #196 dnia: Grudzień 06, 2016, 13:53 »
Wynikiem programu byłyby rakiety suborbitalne i przygotowanie podwalin pod rakiety orbitalne.


Niemniej niż rakiety, interesuje mnie miejsce, skąd mogłyby startować. Cy było to jakkolwiek rozpatrywane?

Jeśli w ramach ESA, to ten temat nie jest związany z wojskowością w Polsce. Bardziej chodzi tu o technologie, które by były częścią większych systemów lub przyszłych rozwiązań.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #197 dnia: Grudzień 06, 2016, 13:55 »
A może nasze technologie byłyby umieszczane w rakietach ESA np. Ariane lub innych?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #198 dnia: Grudzień 06, 2016, 15:38 »
A może nasze technologie byłyby umieszczane w rakietach ESA np. Ariane lub innych?

Dokładnie to mam na myśli - raczej tak się buduje rakiety w Europie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #198 dnia: Grudzień 06, 2016, 15:38 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #199 dnia: Grudzień 06, 2016, 16:03 »
A może nasze technologie byłyby umieszczane w rakietach ESA np. Ariane lub innych?

Dokładnie to mam na myśli - raczej tak się buduje rakiety w Europie...

Ale ja zadałem pytanie kniklasowi, mniej więcej orientuję się, jak powstają rakiety w Europie i gdzie indziej :) Chodzi mi o to, po co nam rakiety orbitalne, skoro nie za bardzo mamy skąd je wystrzelić? Chyba, że się mylę i jest jakaś bezpieczna ścieżka, prowadząca gdzieś z terenu Polski na SSO? Inaczej to tak trochę sztuka dla sztuki.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #200 dnia: Grudzień 06, 2016, 17:00 »
Nie sądzę, aby była jakakolwiek możliwa trajektoria lotu rakiety orbitalnej z Polski bez ryzyka spadku stopnia na inne państwo, takie jak oczywiście bratnia nam Rosja. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #201 dnia: Grudzień 06, 2016, 17:40 »
Waldku a czy dla członków ESA jest możliwość wysyłania rakiet z Koron? W Polsce nie ma większego sensu budowania kosmodromów.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #202 dnia: Grudzień 06, 2016, 17:42 »
Waldku a czy dla członków ESA jest możliwość wysyłania rakiet z Koron? W Polsce nie ma większego sensu budowania kosmodromów.

Swoich rakiet? Pewnie tak. Wystarczy tylko zaprojektować rakietę, zbudować ją, zaprojektować i zbudować kompleks startowy i wozić te rakiety z Polski do Gujany.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #203 dnia: Grudzień 06, 2016, 18:09 »
Waldku wiem, szybko nie zbudujemy rakiety Orzeł Biały. Ale tylko odpowiedziałem teoretycznie na Twoje pytanie dotyczące lokalizacji kosmodromu  :)
Żeby w Gujanie Francuskiej ewentualnie startować polską rakietą to trzeba zbudować swoją platformę startową czy można też wypożyczyć już tam istniejące?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #204 dnia: Grudzień 06, 2016, 18:12 »
Nie sądzę, aby była jakakolwiek możliwa trajektoria lotu rakiety orbitalnej z Polski bez ryzyka spadku stopnia na inne państwo, takie jak oczywiście bratnia nam Rosja. :)

Jak wygladaja przepisy? Czy - teoretyzujac platrofme startowa nad Baltykiem - nie wystarczylaby zgoda panstw skandynawskich na przelot nad ich terytorium (oczywiscie z trajektoria omijajaca osrodki miejskie)?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #205 dnia: Grudzień 06, 2016, 18:20 »
Robi się mały OT (choć oczywiście ciekawy), a ja tylko spytałem konkretnego użytkownika o konkretną sprawę :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #206 dnia: Grudzień 06, 2016, 18:21 »
Z pewnością musiałaby być nowa platforma - to nie tak jak z LC-39A. :) Raczej istniejące tam wyrzutnie są dla większych rakiet. No chyba, że by było to coś wspólnego ze stałonapędową Vegą...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #207 dnia: Grudzień 06, 2016, 18:24 »

Jak wygladaja przepisy? Czy - teoretyzujac platrofme startowa nad Baltykiem - nie wystarczylaby zgoda panstw skandynawskich na przelot nad ich terytorium (oczywiscie z trajektoria omijajaca osrodki miejskie)?

Oprócz tego trzeba by było zamknąć jakieś akweny na Bałtyku i wziąć pod uwagę ruch lotniczy (teoretycznie wydać tylko NOTAM). Azymut uzależniony jest od pozycji geograficznej miejsca startu i inklinacji, ta ostatnia od wysokości orbity. Przy grubym oszacowaniu startu z platformy zlokalizowanej gdzieś na północ od jeziora Jamno, trzeba by strzelać w azymucie -12 stopni. Lecimy wtedy pomiędzy Oslo a Sztokholmem, ale mniejszych miast po drodze trochę i tak jest.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2016, 18:49 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #208 dnia: Grudzień 06, 2016, 18:57 »

Jak wygladaja przepisy? Czy - teoretyzujac platrofme startowa nad Baltykiem - nie wystarczylaby zgoda panstw skandynawskich na przelot nad ich terytorium (oczywiscie z trajektoria omijajaca osrodki miejskie)?

Oprócz tego trzeba by było zamknąć jakieś akweny na Bałtyku i wziąć pod uwagę ruch lotniczy (teoretycznie wydać tylko NOTAM). Azymut uzależniony jest od pozycji geograficznej miejsca startu i inklinacji, ta ostatnia od wysokości orbity. Przy grubym oszacowaniu startu z platformy zlokalizowanej gdzieś na północ od jeziora Jamno, trzeba by strzelać w azymucie -12 stopni. Lecimy wtedy pomiędzy Oslo a Sztokholmem, ale mniejszych miast po drodze trochę i tak jest.

...W kosmicznej epoce uwydatnia sie kolejna wada braku wyjscia na otwarte morze  ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 06, 2016, 19:04 »

...W kosmicznej epoce uwydatnia sie kolejna wada braku wyjscia na otwarte morze  ;)

Może lepiej wejść w jakąś spółkę z Norwegią i zbudować kompleks w Andøya? Norwegowie robią już swoją NSLV, ale to maleństwo, do wynoszenia pikusiów.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 06, 2016, 19:04 »