Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Planetoidy, komety, meteory i meteoryty => Wątek zaczęty przez: kanarkusmaximus w Lipiec 22, 2010, 09:31

Tytuł: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 22, 2010, 09:31
Rosetta jest trzecią misją wytypowaną przez ESA w ramach programu Horizon 2000 (obejmującego też ISO, SOHO i Cluster). Jest przeznaczona do wykonania spotkania z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko, umieszczenia próbnika Philae na jej powierzchni, oraz badań komety z orbity. Założenia misji mówiły też o przelocie koło co najmniej jednej planetoidy w trakcie lotu do komety. Do głównych zadań naukowych sondy należą: poznanie pochodzenia komet; badania oddziaływania materii kometarnej z ośrodkiem międzyplanetarnym; badania struktury jadra komety; oraz wszechstronne zbadanie otoczenia plazmowego i pyłowego wokół jądra kometarnego.  Informacje te zostaną zastosowane w modelach opisujących formowanie się Układu Słonecznego. Spełnienie tych celów umożliwią: globalne badania jądra; badania właściwości dynamicznych, morfologii, skład chemicznego, mineralogicznego i izotopowego jądra (głównie jego powierzchni); poznanie właściwości fizycznych i oddziaływań gazów kometarnych z jądrem; badania rozwoju aktywności kometarnej oraz procesów w warstwie powierzchniowej jądra i w wewnętrznej komie (oddziaływania pomiędzy gazem a pyłem); oraz globalne scharakteryzowanie mijanych planetoid, w tym określenie ich właściwości dynamicznych (np. rotacji) oraz morfologii i składu ich powierzchni. Jest to najbardziej ambitna misja kosmiczna prowadzona przez ESA i jeden z najbardziej ambitnych projektów w dziedzinie badań Układu Słonecznego.

Szczegółowy opis misji:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,181.0.html



Pomimo dużej aktywności, nawet szczytowa produkcja pyłu nie przekracza 1/40 produkcji pyłu komety 1P/Halley. Niemniej jednak jest ona klasyfikowana jako kometa pyłowa. Szczytowa produkcja pyłu podczas pojawienia się w roku 2002/03 została oceniona na 60 kilogramów na sekundę, chociaż podczas pojawienia się w roku 1982/83 doniesiono o wartości tak wysokiej jak 220 kilogramów na sekundę. Stosunek emisji gazu do pyłu wynosi około 2.

Czy to właśnie dlatego Rosetta się wybiera do tej komety? Może przejawiać podobne charakterystyki co komety pyłowe, z drugiej strony jest jednak stosunkowo 'bezpieczna'. Nikt w końcu nie chciałby by od razu instrumenty sondy zostały uszkodzone?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 25, 2010, 01:12
Czy to właśnie dlatego Rosetta się wybiera do tej komety? Może przejawiać podobne charakterystyki co komety pyłowe, z drugiej strony jest jednak stosunkowo 'bezpieczna'. Nikt w końcu nie chciałby by od razu instrumenty sondy zostały uszkodzone?

Jakoś nie widzę konkretniejszych papierów na ten temat, ale jest taka książka:
http://books.google.pl/books?id=dHMVbFQYJw8C&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopad 08, 2010, 19:58
Oj oj, mocno zaniedbaliśmy ten wątek. Tymczasem Rosettę spotkały pewne - początkowo wydawać by się mogło dość poważne - problemy natury technicznej.

Dzisiejszy artykuł z kosmo :

"W przyszłym roku sonda Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej zostanie przełączona na 2.5 roku w stan hibernacji, co umożliwi jej przygotowanie na spotkanie z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko w 2014 roku. Operatorzy misji muszą jednak poradzić sobie z problemami związanymi z  systemem manewrowania międzyplanetarną sondą.

4 lata temu - we wrześniu 2006 roku, w czasie kiedy nie było kontaktu pomiędzy sondą a Ziemią, odczyt ciśnienia w systemie kontroli położenia RCS (Reaction Control System) niespodziewanie spadł do zera. Wyjaśnienie tego zajścia wyciekiem paliwa nie było w tamtym czasie dość przekonujące. Pomimo tego, wszystkie możliwości wystąpienia tej awarii były przestudiowane przed przeprowadzeniem jakichkolwiek testów z udziałem sondy. Niestety 9 września w tym roku, w czasie przeprowadzania testu systemu RCS, dane odnośnie ciśnienia wskazały na wyciek w miejscu, którego nie da się wyizolować.

Zaistniały wyciek wymusił wprowadzenie modyfikacji do zaplanowanych działań operacyjnych, w wyniku których ciśnienie w systemie RCS nie zostanie ustanowione do oczekiwanego poziomu w styczniu 2011 roku, tak jak planowano. Operatorzy misji pominą ten krok i system będzie działał przy obecności aktualnego ciśnienia, w tzw. trybie 'blow-down' (przedmuchiwania). Wprowadzi to pewną dozę niepewności w działanie systemu, który będzie pomimo to pracował w akceptowalnych warunkach

Na Ziemi przeprowadzono dodatkowo testy, które w pełni zweryfikowały pracę oraz zachowanie silniczków sondy Rosetta w momencie działania przy niższym ciśnieniu. Pozwoliło to na identyfikację potencjalnie uzyskanych danych w czasie przeprowadzania manewrów, dając operatorom misji możliwość zaplanowania zoptymalizowanej strategii odnośnie manewrów oraz przygotowania się na uzyskiwanie określonych parametrów związanych z kontrolą termiczną zbiorników paliwa. Dotychczas w czasie pierwszej części misji europejskiej sondy nie zostały wykorzystane rezerwy paliwa przeznaczone na ten okres, co jest pozytywną wiadomością. Dodatkowe paliwo zostanie wykorzystane na sprawne przeprowadzanie manewrów związanych z orbitowaniem komety.

Pomimo zarzucenia planowanej modyfikacji ciśnienia w systemie RCS, zostało już potwierdzone, iż wszystkie zakładane cele misji są utrzymane. Obecna strategia operacyjna zakłada opóźnienie startu manewrów, związanych ze spotkaniem z kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko po wyjściu z hibernacji, o około tydzień. To drobne opóźnienie nie ma większego przełożenia wobec niepewności wciąż istniejących w całościowym czasowym planie operacyjnym. Pozostała część manewrów zostanie przeprowadzana także przy niskim ciśnieniu, z mniejszą niż planowaną (ale wciąż akceptowalną) efektywnością. Nie przewiduje się wpływu problemu z ciśnieniem na naukową część misji oraz co ważniejsze - na planowany termin dostarczenia lądownika Philae w określonym oknie czasowym."

(Źródło. (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/modyfikacja-harmonogramu-misji-rosetty.html))
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopad 08, 2010, 21:03
Można też uaktualnić co nieco galerię misji.

W pierwszym załączniku zbiór zdjęć planetoidy Lutetia, które zostały wykonane za pomocą instrumentu OSIRIS w fazie zbliżania się do obiektu. Pierwsze zdjęcie zostało wykonane na 9.5 godziny przez największym zbliżeniem, 510 000 kilometrów od planetoidy, ostatnie z kolei na 1.5 godziny przed największym zbliżeniem w odległości 81 000 kilometrów. Rozdzielczość zmienia się od 9.6 km/px na pierwszym do 1.5 km/px na ostatnim.

W drugim załączniku finalna sekwencja przed największym zbliżeniem. Na trzecim moment największego zbliżenia, jest co podziwiać :) Wersja hi-res tego zdjęcia tutaj (http://sci.esa.int/science-e-media/img/56/4_closest_approach-0-orig.jpg). Na czwartym załączniku zbliżenie na utwór na powierzchni, przypominające obsuwisko.

Cała galeria, gdzie dostępne są także duże wersje pokazanych w załącznikach zdjęć, znajduje się tutaj (http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=47389).

Więcej o samym przelocie w pobliżu Lutetii pisał też Scorus :

W lipcu 2010r sonda przeleciała koło asteroidy 21 Lutetia. W przeciwieństwo do poprzedniej planetoidy Luteila była dużym obiektem, o średnicy ok. 100 km. Obserwacje nawigacyjne planetoidy rozpoczęły się 31 maja. Sonda została zorientowana na planetoidę 28 czerwca o godzinie 0:00:00 UTC. Obserwacje planetoidy rozpoczęły się 5 lipca o godzinie 12:45:00 UTC. Ostatnia sekwencja zdjęć nawigacyjnych rozpoczęła się 9 lipca o godzinie 3:00:00 UTC i zakończyła się o 8:00:00 UTC. Największe zbliżenie do planetoidy nastąpiło 10 lipca 2010 o godzinie 15:45 UTC. Sonda minęła planetoidę w odległości 3169 km i ze względną szybkością 15 km/s. W czasie przelotu została wykonana udana seria obserwacji naukowych. W okresie 36 godzin łączność z sondą była dostępna prawie przez cały czas. Pozwoliło to na dostosowanie pozycjonowania instrumentów przy niepewnościach dotyczących dokładnej wielkości i pozycji planetoidy. W czasie przelotu pracowały instrumenty orbitera oraz niektóre instrumenty lądownika Philae. Instrument ROMAP lądownika wykonał pomiary umożliwiające scharakteryzowanie oddziaływań planetoidy z wiatrem słonecznym. MODULUS Ptolemy i COSAC wykonały próby pochwycenia ewentualnych ziaren pyłu w okolicach planetoidy. Instrumenty te wykonały odpowiednio 5 i 2 pomiary. Kampania obserwacyjna wokół największego zbliżenia zakończyła się rozpoczęciem transmisji danych naukowych o godzinie 17:40:21 UTC. Później prowadzone były jeszcze odległe obserwacje planetoidy. Zakończyły się one 16 lipca o godzinie 13:15:00 UTC.

Relacja z przelotu koło planetoidy odbyła się na kosmonaucie - link (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/2010-07-10-rosetta.html).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopad 08, 2010, 21:19
Jakiś czas temu było głośno o 'komecie', która narodziła w wyniku zderzenia dwóch obiektów w Pasie Planetoid. Zdaje się, że u nas na forum coś o tym pisaliśmy w wątku o Hubble'u. W każdym razie Rosetta też uwieczniła ten moment. Źródło. (http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=47829)

Asteroida P/2010 A2 została uchwycona przez instrument OSIRIS Narrow Angle Camera, znajdujący się na wyposażeniu europejskiej sondy Rosetta. Początkowo sądzono iż jest to kometa, jak się później jednak okazało ten niesamowity obiekt narodził się w wyniku kolizji dwóch asteroid około 10 lutego w 2009 roku. Pyłowy ogon zawierał pozostałości po tej kosmicznej kolizji. Nie był on zorientowany w kierunku przeciwnym do poruszania się oraz pozycji Słońca, co było jednym z bardziej mocnych dowodów na pochodzenie 'komety'.

Początkowo wokół 'jądra komety' zauważalna była średniej wielkości chmura, która z czasem na skutek grawitacji Słońca oraz wpływu promieniowania, była co raz mocniej wydłużona odsłaniając przy okazji zalążek obiektu. Zdjęcie, które wrzucam do załącznika, zostało wykonane 16 marca w 2010 roku.

Opracowanie obserwacji P/2010 A2 przez sondę Rosetta zostało opisane w Nature. Paper jest dostępny [url'http://arxiv.org/abs/1010.2883]tutaj[/url].

Wrzucam też dla kontrastu kilka zdjęć wykonanych przez HST :

(http://media.skyandtelescope.com/images/Comet+2010+A2+HST+wide.jpg)

(http://media.skyandtelescope.com/images/Comet+2010+A2+HST+series+428.jpg)

Zdjęcia pochodzą z tego ciekawego artykułu - link (http://www.skyandtelescope.com/community/skyblog/newsblog/104877759.html).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 19, 2011, 10:26
Obecnie odbywa się duża korekta trajektorii w 4 krokach, łączna zmiana szybkości wyniesie aż 778:
http://www.planetary.org/blog/article/00002883/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: byko w Kwiecień 05, 2011, 11:59
wie może ktoś którego konkretnie maja Rosetta minie pierwszy raz Czutiumowa-Gierasimienkę ?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Kwiecień 24, 2011, 10:23
spokojnie, to dopiero za trzy lata :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: astropl w Kwiecień 24, 2011, 12:06
wie może ktoś którego konkretnie maja Rosetta minie pierwszy raz Czutiumowa-Gierasimienkę ?

Nie udało mi się odnaleźć konkretnej daty, ale to chyba bez większego znaczenia, bo wzajemna odległość będzie duża, rzędu setek tysięcy, jeżeli nie miliona i więcej kilometrów.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 01, 2011, 07:01
Tymczasem zatwierdzono nazwy utworów na Lutetii.
http://planetarynames.wr.usgs.gov/Page/LUTETIA/target
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Maj 01, 2011, 12:45
Na samym środeczku "To(a)letum" - i bardzo słusznie! Widzę potencjalny cel dla wypraw załogowych ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: astropl w Czerwiec 08, 2011, 23:05
Dzisiaj sonda została uśpiona. Hibernacja potrwa aż do 20 stycznia 2014 roku, do godziny 11:00 CET.

Źródło (http://www.esa.int/esaCP/SEM38RJ4LOG_index_0.html).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 12, 2011, 06:58
25 i 26 marca OSIRIS wykonał pierwsze obserwacje komety docelowej. Szkoda, że dali tylko kijowy GIF a nie normalne zdjęcia.
http://www.esa.int/SPECIALS/Rosetta/SEM38RJ4LOG_1.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwiec 12, 2011, 11:22
25 i 26 marca OSIRIS wykonał pierwsze obserwacje komety docelowej. Szkoda, że dali tylko kijowy GIF a nie normalne zdjęcia.
http://www.esa.int/SPECIALS/Rosetta/SEM38RJ4LOG_1.html

Mi tam się podoba, więcej zobaczymy później :)

O samym przejściu w hibernacje napisali też na Kosmonaucie (http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/10-06-2011rosetta.html).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: astropl w Czerwiec 15, 2011, 23:06
Sonda ma pewne problemy techniczne (http://www.spacenews.com/civil/110615-esa-controllers-address-glitches-comet-chaser.html).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Lipiec 24, 2011, 18:03
Sonda ma pewne problemy techniczne (http://www.spacenews.com/civil/110615-esa-controllers-address-glitches-comet-chaser.html).

Z tym oprogramowanie na pewno sobie poradzą (chodzi o zdolność poradzenia sobie z manewrowością Rosetty w wypadku konieczności korzystania tylko z dwóch kół reakcyjnych. Łącznie na sondzie są cztery, z czego dwa wykazują ślady degradacji). Co do tego wycieku helu to już chyba gorzej. Hel stanowi czynnik nadający ciśnienie w systemie paliwowym. Przez tę awarię sonda będzie zużywać więcej paliwa, ale ma podobno go starczyć do rendezvous z kometą.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 22, 2012, 17:26
Właśnie wszyły dane z orbitera z przelotu koło Ziemi 2 i z przelotu koło Marsa. Dane z lądownika mają ukazać się w marcu.
http://pdssbn.astro.umd.edu/data_sb/missions/rosetta/index.shtml
ftp://psa.esac.esa.int/pub/mirror/INTERNATIONAL-ROSETTA-MISSION/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 02, 2012, 17:35
Obrobione zdjęcia z przelotu koło Marsa:
-Mars i Phobos:
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6797298593
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6756136333
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6736094773
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6733326721
-Tarcza Marsa:
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6733745309
-Phobos - sierp i zachód nad Marsem oraz Jowisz:
http://planetary.org/blog/article/00003340/

Obrobione zdjęcia z przelotu koło Ziemi 2:
-Księżyc:
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6733334533
-miasta w nocy:
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6735852803
-Ziemia w całości:
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6773153381
-Ziemia i Księżyc:
http://www.flickr.com/photos/ugordan/6791597407
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: velo w Kwiecień 02, 2012, 19:41
Przelot Phobosa przed Marsem niesamowity. Zawsze wiedziałem, że to maleństwo jest - ale teraz dopiero uświadomiony owych proporcji :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 05, 2012, 02:12
W końcu udostępnili te fotki. Rzeczywiście robią wrażenie :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 06, 2012, 13:10
Przelot Phobosa przed Marsem niesamowity. Zawsze wiedziałem, że to maleństwo jest - ale teraz dopiero uświadomiony owych proporcji :)
Dla skali dobre są zdjęcia z Vikinga 2. Tego z kraterem Herschel nie znalazłem w dobrej wersji, w załączeniu jest jakiś bylejaki skan.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 12, 2012, 12:08
Wyszły zdjęcia z przelotu koło Lutetii.
ftp://psa.esac.esa.int/pub/mirror/INTERNATIONAL-ROSETTA-MISSION/OSINAC/RO-A-OSINAC-3-AST2-LUTETIAFLYBY-V1.1/ (ftp://psa.esac.esa.int/pub/mirror/INTERNATIONAL-ROSETTA-MISSION/OSINAC/RO-A-OSINAC-3-AST2-LUTETIAFLYBY-V1.1/)
ftp://psa.esac.esa.int/pub/mirror/INTERNATIONAL-ROSETTA-MISSION/OSIWAC/RO-A-OSIWAC-3-AST2-LUTETIAFLYBY-V1.1/ (ftp://psa.esac.esa.int/pub/mirror/INTERNATIONAL-ROSETTA-MISSION/OSIWAC/RO-A-OSIWAC-3-AST2-LUTETIAFLYBY-V1.1/)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 12, 2012, 16:49
Scorusie, czy te linki są prawidłowe?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Kwiecień 12, 2012, 19:47
Scorusie, czy te linki są prawidłowe?
Poprawiłem. Nie były, ale już są. :)
Oczywiście trzeba się dalej zagłębić w katalogi.

Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Kwiecień 13, 2012, 01:20
Zdjęcie miazga!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: predator w Kwiecień 16, 2012, 01:35
To jest to!

Patrze na te zdjęcia i nie mogę sobie wyobrazić co będzie w czasie zbliżenia do głównego celu misji.  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: gregorius w Kwiecień 16, 2012, 12:06
ekscytujące 8)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 16, 2012, 13:06
To konkretne zdjęcie w załączniku wisiało na stronach ESA od samego przelotu.

Kilka zdjęć barwnych:
http://my-favourite-universe.blogspot.com/2012/04/21-lutetia.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 30, 2012, 19:16
Barwne obrazy planetoidy Steins, zarówno z OSIRIS/NAC jak i OSIRIS/WAC. Kamera NAC wyłączyła się w czasie przelotu, więc uzyskane przez nią zdjęcia są odleglejsze. Jednak przedstawiają planetoidę w innej perspektywie niż powszechnie pokazywane zdjęcia z WAC.
http://planetimages.blogspot.com/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 25, 2012, 18:56
Zatwierdzono nazwy utworów na Steins:
http://astrogeology.usgs.gov/HotTopics/index.php?/archives/446-First-Names-Approved-for-Asteroid-2867-Steins.html

http://planetarynames.wr.usgs.gov/images/steins.pdf
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 11, 2012, 13:16
O ostatnich wynikach badań Lutetii:
http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=50394

Tematyczny numer Planetary and Space Science:
http://www.sciencedirect.com/science/journal/00320633/66
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 14, 2012, 18:24
Animacje i sekwencje zdjęć Steins:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2012/06120700.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 10, 2012, 16:47
Nowo obrobione zdjęcia z Ziemi z przelotu nr 3:
http://www.flickr.com/photos/ugordan/7372919352
http://www.flickr.com/photos/ugordan/7372830022
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Sierpień 10, 2012, 21:33
Piękna kulka :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 17, 2013, 18:33
Rosetta zakończy fazę hibernacji i nawiąże normalną łączność z Ziemią 20 stycznia 2014 r, czyli za niecałe 100 dni. Pierwsze nawigacyjne obrazy komety docelowej będą uzyskiwane w maju. Pod koniec maja wykonany zostanie manewr przygotowujący do spotkania z kometą.

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_100_days_to_wake-up
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Styczeń 19, 2014, 11:17
Już jutro pobudka Rosetty :)

http://www.nasa.gov/jpl/news/rosetta20140117/index.html#.UtulhvutZpQ
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 19, 2014, 12:16
Czy coś wiadomo, o której godzinie można się spodziewać potwierdzenia stanu wybudzenia (oraz podania kawy) sondzie Rosetta? :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 19, 2014, 12:25
Sonda ma się włączyć o 10:00 UTC, a pierwsza okazja do odebrania sygnału nastąpi w godzinach 17:30 - 18:30 UTC. Kolejnymi stacjami odbierającymi sygnał będą Goldostone, Canberra (z sieci DSN) i New Norcia (z sieci ESA).

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/The_most_important_alarm_clock_in_the_Solar_System
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Styczeń 20, 2014, 00:00
Od wybudzenia do wysłanie pierwszych sygnałów ma minąć ok 6 godzin, w czasie których  Rosetta będzie ogrzewać swoje urządzenia.  Następnie gdy prz­estanie się ob­rac­ać, to ski­eruje sw­oją główną antenę na Ziemię.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 20, 2014, 11:39
Proces wybudzania:
http://www.youtube.com/watch?v=UqcDtRmJbKY
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 20, 2014, 16:58
Stan na 16:50 CET - sygnału z Rosetty jeszcze nie odebrano. Pierwsza szansa na sygnał - za około 40 100 minut.

Relacja na żywo, całkiem zgrabna:
http://www.livestream.com/eurospaceagency
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 20, 2014, 18:58
Sonda się jeszcze nie odezwała.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: CzarnyZajaczek w Styczeń 20, 2014, 19:19
właśnie przed chwilą odebrano sygnał z Rosetty
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 20, 2014, 19:20
Udało się! Rosetta się poprawnie wybudziła. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 20, 2014, 20:38
Udało się! Rosetta się poprawnie wybudziła. :)

Uff! Jaka ulga  :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Styczeń 29, 2014, 14:50
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła wyniki konkursu na najlepszy film przedstawiający przebudzenie się sondy Rosetta tuz po godzinie 13.00. Nagroda główna - udział w próbnym lądowaniu próbnika na komecie, w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadcie (Niemcy), przyznano grupie uczniów z Grecji i 17-letniemu Józefowi Dobrowolskiemu z Ostrołęki.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/wielki-sukces-polaka-jego-film-zajal-drugie-miejsce-w-konkursie-esa,112353,1,0.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 14, 2014, 10:23
Testy systemów orbitera przebiegają bez problemów. W kwietniu rozpoczną się szczegółowe testy instrumentów naukowych. Philae ma być włączony w tym miesiącu.

http://sci.esa.int/rosetta/53634-rosetta-wide-awake-as-check-up-continues/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Marzec 13, 2014, 10:18
Czy Pilae został już włączony? Wszystko odbyło się bezproblemowo?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 24, 2014, 15:05
Czy Pilae został już włączony? Wszystko odbyło się bezproblemowo?

Widzę, że nikt nie odpowiedział na to pytanie. Sam też szukałem odpowiedzi na to pytanie i nie znalazłem. Oznacza to zatem, że pewnie Philae nie został jeszcze włączony.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 24, 2014, 16:04
Tam się mało chwalą osiągnięciami. Od  kwietnia mają być testowane instrumenty Philae. Wtedy pewnie podadzą coś więcej na ten temat. Chociaż instrumenty orbitera miały być testowane od 17 marca i nie ma nic na ten temat :P

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/03/14/instrumental/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Marzec 24, 2014, 20:22
Tam się mało chwalą osiągnięciami. Od  kwietnia mają być testowane instrumenty Philae. Wtedy pewnie podadzą coś więcej na ten temat. Chociaż instrumenty orbitera miały być testowane od 17 marca i nie ma nic na ten temat :P

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/03/14/instrumental/
            ... do konca kwietnia po koleji beda budzic i testowac urzadzenia: http://www.bbc.com/news/science-environment-26683763 (http://www.bbc.com/news/science-environment-26683763)
Z powazaniem
                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 28, 2014, 17:55
Wreszcie od przedwczoraj wreszcie zaczęli coś pisać.

Sonda funkcjonuje całkowicie prawidłowo.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/03/25/payload-commissioning-underway/

21 marca OSIRIS uzyskał pierwszy obraz komety od czasu wyjścia z hibernacji. Cel był widoczny koło gromady gwiazd M107.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/03/27/gotcha-rosetta-sets-sights-on-comet/

27 marca został uruchomiony instrument MIDAS, jeden z najbardziej skomplikowanych.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/03/27/waking-up-midas/

Dzisaj z powodzeniem uruchomiono lądownik Philae.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/03/28/rosettas-lander-is-awake/

Również dzisiaj zostaną wysłane modyfikacje oprogramowania MIDAS.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/03/28/software-upgrade-at-655-million-kilometres/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: velo w Marzec 28, 2014, 22:56
Niedawno pytaliście o status Philae, to macie powyżej odpowiedz
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 29, 2014, 13:10
Miło, że Philae już uruchomiony.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 31, 2014, 10:23
Dobra animacja pokazująca jak będzie się zmieniał obraz jądra komety w polu widzenia OSIRIS/NAC w najbliższy miesiącach.
http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos/2014/03/When_can_we_see_the_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KEP w Marzec 31, 2014, 11:53
Ładna animacja.
Od lipca zrobi się gorąco w temacie  ;) .
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 31, 2014, 12:41
Bardzo ciekawa animacja!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 31, 2014, 17:16
Jeszcze ciekawsza jest animacja manewrów wejścia na orbitę wokół jądra. Nie mogę niestety znaleźć planów jak mają wyglądać ich szczegóły techniczne i kiedy konkretnie będą realizowane.

http://www.esa.int/spaceinvideos/Videos/2014/01/Rosetta_s_orbit_around_the_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 08, 2014, 11:18
Wczoraj na twitterze napisali, że w tym tygodniu testowane są instrumenty/eksperymenty radiowe CONSERT, GIADA, MIDAS, ROSINA, RSI i VIRTIS oraz lądownik Philae. Poza tym panuje nędza informacyjna, tylko u Chińczyków jest gorzej :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 14, 2014, 16:49
W tym tygodniu tresowane są CONSERT, ROSINA, RPC i RSI.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 16, 2014, 19:54
Zakończyły się wstępne testy instrumentu ROSINA.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/04/15/cosima-checked-out-and-ready-for-collecting-comet-dust/

Do końca miesiąca zakończą się testy COSIMA, ROSINA, RPC i RSI. MIRO zostanie włączony po raz pierwszy od zakończenia hibernacji dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. OSIRIS wykonuje obserwacje nawigacyjne na potrzeby planowania przyszłych manewrów i potrzebne do opracowania krzywej jasności komety.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/04/16/instrument-commissioning-continues/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 22, 2014, 10:36
Zaczął się ostatni tydzień podstawowych testów instrumentów orbitera. W maju rozpoczną się pierwsze manewry korekcyjne.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 22, 2014, 11:51
Zaczął się ostatni tydzień podstawowych testów instrumentów orbitera. W maju rozpoczną się pierwsze manewry korekcyjne.

Jakiej wielkości będą to manewry?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Kwiecień 22, 2014, 18:36
No właśnie planów zbliżania się do komety i wejścia na orbitę wokół jądra nie można nigdzie znaleźć  :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 08, 2014, 13:09
Dziś o 19:30 odbędzie się pierwszy manewr przed spotkaniem z kometą. Na razie to niewielki test. Pierwszy duży manewr jest planowany na 21 maja.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/05/07/thruster-burn-kicks-off-crucial-series-of-manoeuvres/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 16, 2014, 12:18
Podczas testów instrumentów pakietu RPC wykryto problem z temperaturą jednego z obwodów w urządzeniu ICA. Działa on już prawidłowo, ale zdecydowano się na ograniczenie pomiarów do czasu dotarcia w pobliże komety.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/04/28/rosettas-plasma-experiments-check-out-of-commissioning/

Testy instrumentu GIADA przebiegły bez problemów.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/05/05/giada-set-to-analyse-comet-dust/

Podczas testów instrumentu MIDAS uzyskano obrazy kalibracyjne wskazówki mikroskopu sił atomowych.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/05/09/calibration-and-a-midas-selfie/

W trakcie testów pakietu ROSINA wystąpiły problemy z temperaturą w sensorze COPS i woltażem w sensorze RTOF. Obecnie system działa prawidłowo.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/05/09/rosina-good-things-come-to-those-who-wait/

Wszystkie instrumenty orbitera i lądownika są już przygotowane do rutynowych pomiarów naukowych.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/05/14/rosetta-instruments-ready-for-action/

Zdjęcia nawigacyjne z kamery OSIRIS pokazują, że kometa posiada już komę rozciągającą się na przestrzeni około 1300 km.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/05/15/comet-67pc-g-is-becoming-active/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: velo w Maj 17, 2014, 02:21
Niedlugo kometa na zdjeciach bedzie coraz wieksza :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 22, 2014, 13:01
Wczoraj wykonany został pierwszy duży manewr korekty trajektorii. Trwał 7 godzin i 16 minut, był jednym z najdłuższych w historii misji ESA. Następny jest zaplanowany na 4 czerwca.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Maj 30, 2014, 18:11
W środę sonda znajdowała się w odległości 700 000 km od komety.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: velo w Maj 31, 2014, 16:05
To już wkrótce powinny się pojawić ładne zdjęcia Rosetty.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Czerwiec 01, 2014, 18:56
To już wkrótce powinny się pojawić ładne zdjęcia Rosetty.

komety  ;D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Trafiony w Czerwiec 06, 2014, 13:15
To już wkrótce powinny się pojawić ładne zdjęcia Rosetty.

komety  ;D

Ja mam problem z tymi zdjęciami.
Tutaj jest składanka zdjęć komety, ale do 4 maja.

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_s_target_comet_is_becoming_active

Jak można się domyślać te po 4 maja są ciekawsze, bo robione z mniejszej odległości, no i kometa wyraźnie ożyła. Tylko nigdzie ich nie mogę znaleźć, chyba nie udostępniają. Bo chyba robią na bieżąco?

No tak, to pewnie są zdjęcia robione z Ziemi.  :D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 06, 2014, 14:27
Dzisiaj odbył się drugi duży manewr korekcyjny. Trwał 6 godzin i 39 minut, 2 minuty krócej niż planowano, ale w obrębie marginesu błędu. W jego trakcie zużyto 190 kg paliwa. Następny manewr jest planowany na 18 czerwca.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/06/05/big-burn-2-complete/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: russex w Czerwiec 06, 2014, 17:55
Spory ten manewr, a raczej to był dłuższy lot :D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 07, 2014, 13:21
W kompendium Scorusa jest napisane, że na pokładzie sondy było 1670 kg paliwa. Ciekawe, ile teraz się znajduje, niemniej jednak to duża wartość jak na całkowitą masę Rosetty.

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=181.msg1397#msg1397
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 20, 2014, 17:09
18 czerwca przeprowadzono trzeci duży manewr. Przebiegł prawidłowo.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/06/18/big-burn-no-3-update-1909-cest/

Obraz komety z NAC z 4 czerwca. W stosunku do wcześniejszych obserwacji zanikła rozciągła chmura pyłu a jasność komety spadła.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/06/19/expect-the-unexpected/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 21, 2014, 18:45
Ciekawe dlaczego się tak stało? Kometa chyba się zbliża do Słońca, tak samo Rosetta.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 26, 2014, 13:46
Animacja z NavCam pokazująca kometę w dniach od 8 maja do 22 czerwca:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/06/25/comet-67pc-g-in-rosettas-navigation-camera/

Instrument MIRO dokonał pierwszej detekcji pary wodnej z komety:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/06/23/first-detection-of-water-from-67pc-g/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 03, 2014, 15:04
Nowe zdjęcie komety. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: eRKa w Lipiec 04, 2014, 09:13
Nowe zdjęcie komety. :)

Idzie piksele policzyć ale dobre i to  8)
To na którym pikselu lądujemy?  ;D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 07, 2014, 11:35
2 lipca wykonany został kolejny manewr korekty trajektorii. Był to pierwszy z czerech małych manewrów przed wejściem na orbitę wokół jądra. Oczywiście musieli rozwalić nomenklaturę tych manewrów, są już ze 3 wersje nazewnictwa. Teraz te małe manewry nie nazywają się OCM tylko FAT (Far Approach Trajectory).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 07, 2014, 13:51
Jaka jest teraz odległość do komety?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 07, 2014, 14:07
Wczoraj było 35 000 km. Wejście na orbitę wokół jądra jest planowane na 6 sierpnia.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 07, 2014, 14:32
Czyli mniej niż miesiąc! Musimy sobie o tym mocno przypominać, by nie przegapić tego ważnego momentu w eksploracji Układu Słonecznego. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 08, 2014, 11:43
Super! Ewentualne wejście Rosetty na orbitę komety w drugą rocznicą lądowania Curiosity na Marsie  :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 10, 2014, 16:17
Na zdjęciach z 4 lipca widać już kształt jądra. Zajmuje ono 30 pikseli, wcześniej zajmowało 4 (a reszta wynikała z rozproszonego światła). Teraz jądro wydaje się bardziej wydłużone niż na modelach opartych na obserwacjach z HST.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/10/the-three-faces-of-rosettas-comet/

Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 10, 2014, 21:56
Ładnie wygląda - już wiadomo, że jest nieregularna. Ciekawe, czy jakaś część komety jest wyraźnie mniej aktywna? :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: velo w Lipiec 15, 2014, 19:47
Mocny news: kometa sklada sie z dwoch obiektow!

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/07150633-quick-rosetta-update.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Lipiec 15, 2014, 20:27
I to jest news  :o Niesamowite!
Jak i na, ktorej komecie teraz wybrac miejsce do ladowania? ;)

Ta sprawa tez pokazuje z jaka rezerwa trzeba podchodzic do niewyraznych obrazkow odleglych obiektow... Na zdjeciach z Hubble'a wygladalo to zupelnie normalnie i w miare regularnie.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: zamb w Lipiec 15, 2014, 20:28
Przeciekawa sprawa! Rozumiem że to jakby dwa "sklejone" wcześniej osobne elementy?

Pytanie czy nie utrudni to operacji lądowania.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Lipiec 15, 2014, 20:30
tak pisza:

"navigation around such a body should not be much more complex than around a nucleus of irregular spherical type, but landing the Philae probe, however, could be more difficult, as this form restricts potential landing zones."
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 15, 2014, 20:59
Fajnie byłoby wylądować w tym przewężeniu. Wtedy byłyby fajne panoramki po lądowaniu (o ile się ono uda  :P)   ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: russex w Lipiec 15, 2014, 23:16
Phat !!!!
Co za news i ciekawe zdjęcia. Czekam na te z najbliższej odległości to dopiero będzie "kosmos". :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 16, 2014, 09:49
Ta sprawa tez pokazuje z jaka rezerwa trzeba podchodzic do niewyraznych obrazkow odleglych obiektow... Na zdjeciach z Hubble'a wygladalo to zupelnie normalnie i w miare regularnie.

To nie były zdjęcia tylko model kształtu oparty na rejestracji zmian jasności.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 16, 2014, 09:53
Zastanawiam sie czy jednak nie bedzie to az tak widowiskowe? Takie cialo caly czas wyrzuca z siebie chmury czastek/pylow i nawet w okresie spokoju bedzie moze jednak taka chmura otoczone? Z powazaniem
                                                                                                            Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Lipiec 16, 2014, 11:29
To nie były zdjęcia tylko model kształtu oparty na rejestracji zmian jasności.

Aha, dzieki za sprostowanie.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 16, 2014, 13:47
9 lipca odbył się drógi manewr FAT, a trzeci powinien być właśnie w toku.

Animacja jądra:
http://www.cieletespace.fr/node/12004
http://i.imgur.com/4mClCsN.gif
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: russex w Lipiec 16, 2014, 14:40
9 lipca odbył się drógi manewr FAT, a trzeci powinien być właśnie w toku.

Animacja jądra:
http://www.cieletespace.fr/node/12004
http://i.imgur.com/4mClCsN.gif

Wygląda jak but, kalosz. :D

Na razie nie widać żadnej chmury pyłowej, która wpływałaby na widoki z kamerki lądownika.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 16, 2014, 16:00
Tego nigdy nie widać przy małych kątach fazowych. Jedyne co może wpłynąć na kamery (i tylko CIVA) to pył wzbity przy lądowaniu.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 16, 2014, 16:12
Ciekawa animacja - sugeruje tylko jedną oś obrotu?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Lipiec 17, 2014, 08:19
Chyba najbardziej dziwaczny i nieregularny kształt ciała kosmicznego, który ma odwiedzić próbnik kosmiczny. Faktycznie - lądowanie Philae może być niebywale trudne na tego typu obiekcie. Już samo wejście na orbitę będzie sporym wyzwaniem.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 17, 2014, 09:52
Faktycznie - lądowanie Philae może być niebywale trudne na tego typu obiekcie. Już samo wejście na orbitę będzie sporym wyzwaniem.

Cytuj
"navigation around such a body should not be much more complex than around a nucleus of irregular spherical type, but landing the Philae probe, however, could be more difficult, as this form restricts potential landing zones."
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1057.msg67994#msg67994
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Lipiec 17, 2014, 10:01
...tym bardziej, że Philae nie posiada własnego systemu napędowego i jest - nazwijmy to - próbnikiem "biernym".
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 17, 2014, 10:03
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=82.msg309#msg309

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=82.msg306#msg306
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 17, 2014, 18:34
Zdjęcia z 14 lipca po interpolacji:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/17/the-dual-personality-of-comet-67pc-g/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Lipiec 18, 2014, 00:17
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?action=dlattach;topic=1057.0;attach=34519;image
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 18, 2014, 10:15
I was told our target comet looked like a ball or a potato – nobody said anything about a rubber duck... quack!
https://twitter.com/Philae2014/status/490045926489075712/photo/1 (https://twitter.com/Philae2014/status/490045926489075712/photo/1)
Z powazaniem
                               Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 18, 2014, 10:45
Zdjęcia z 14 lipca po interpolacji:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/17/the-dual-personality-of-comet-67pc-g/
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?action=dlattach;topic=1057.0;attach=34519;image
To pierwszy komentarz czynników oficjalnych w tej sprawie.

Polityka informacyjna jest taka jak zawsze, po lądowaniu Philae pokażą ze 3 zdjęcia i napiszą kilka zdań na twitterze. To, że dane będą wydawane po pół roku to w ESA tylko teoria, panuje tam całkowita samowola PI. Nadal np nie ma żadnych danych z Philae, w tym zdjęć z CIVA z przelotu koło Marsa (a była wykonana seria a nie tylko jedno które pokazano). W PDS Small Bodies Node Philae był kiedyś wpisany w  data release schedule z datami wydania tych danych, ale potem zniknął.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/16/access-to-rosetta-data/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 18, 2014, 11:20
To i tak lepiej, niz u nas. U nas danych sie nie udostepnia ... bo przeciz ktos moglby nam ukrasc odkrycie (to cytata z zycia, niestety).
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 24, 2014, 14:12
Wczoraj odbył się czwarty i ostatni manewr FAT. Pozostały jeszcze dwa manewry CAT (Close Approach Trajectory), 3 i 6 sierpnia. Ten ostatni pozwoli na wejście na wstępną orbitę wokół jądra.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 24, 2014, 16:15
Na nowych zdjęciach (z 20 lipca) widać już pewne szczegóły powierzchni. Jest też zdjęcie z NavCam z 23 lipca oraz model kształtu oparty na zdjęciach z 14 lipca.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/24/hints-of-features/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 25, 2014, 16:32
Aktualnie planowane jest codzienne publikowanie zdjęcia z NavCam. Jest już takie z 24 lipca.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/25/cometwatch-24-july/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Lipiec 26, 2014, 17:36
W poniedziałek na http://blogs.esa.int/rosetta ma być więcej zdjęć.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Lipiec 26, 2014, 17:59
Z codziennych fotek wyjdzie fajna mozaika pokazująca zbliżanie się próbnika prawie jak na żywo;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 29, 2014, 12:08
Nowe zdjęcia z NavCam.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/28/cometwatch-25-27-july/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 29, 2014, 12:13
Nowy model kształtu, oparty na zdjęciach z 14-24 lipca. Został on przygotowany na potrzeby planowania manewrów w najbliższym czasie.

6 sierpnia (za tydzień!) sonda zajmie pozycję w odległości 100 km od komety, a pod koniec sierpnia - w odległości 50 km. Wtedy też wybranych zostanie 5 potencjalnych obszarów lądowania. Następnie odległość zostanie zmniejszona do 30 km. Z tej pozycji OSIRIS/NAC uzyska obrazy o rozdzielczości 55 cm na piksel (zbliżonej do LRO). W połowie września wybrana zostanie główna strefa lądowania, która będzie analizowana bardziej szczegółowo.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/28/updated-comet-shape-model/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Lipiec 30, 2014, 17:24
6 sierpnia (za tydzień!) sonda zajmie pozycję w odległości 100 km od komety, a pod koniec sierpnia - w odległości 50 km. Wtedy też wybranych zostanie 5 potencjalnych obszarów lądowania. Następnie odległość zostanie zmniejszona do 30 km.


Szukam więcej informacji o odległości sondy od komety i na razie zarówno HORIZONS JPL i NASA's Eyes nie dają prawidłowych wyników. Na stronie http://sci.esa.int/rosetta/ jest tylko wzmianka o aktualnej odległości.

Ma ktoś może namiary na więcej danych na ten temat ?


Póki co wgrałem najnowsze dane ( SPICE - BSP) Rosettę i kometę 67P do Celestii i odległość jaką Scorusie podałeś zgadza się, lecz ta zawiłość zmiany orbity jest dla mnie zaskakująca, bo taka jak tu:

http://www.youtube.com/watch?v=fNBUep7mPdI

https://www.youtube.com/watch?v=fNBUep7mPdI


Nie wiem więc czy mam dobrze wgrane dane i czy opublikować moją wersję zbliżenia sondy do komety na YT ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Lipiec 30, 2014, 18:28
Kolejne zdjęcie. Widać już jakieś wyraźniejsze szczegóły:
(http://blogs.esa.int/rosetta/files/2014/07/ESA_ROSETTA_NAVCAM_20140729_cropped_interpolatedx10_g05.jpg)
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/30/cometwatch-29-july/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Lipiec 30, 2014, 20:03
To jest wersja powiększona 10x

A tu moja wersja, przyciemniona, wyostrzona:

(http://i.imgur.com/KlasPY9.jpg)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 30, 2014, 20:44
Czy to są kratery? Moim zdaniem na takie wyglądają. A to może oznaczać, że powierzchnia tej komety jest relatywnie stara..
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 31, 2014, 11:11
Zdjęcia z OSIRIS/NAC są 10 razy lepsze, ale nie pokażą ich, bo niby ktoś szybciej napisze publikację (ze zdjęcia z sieci!) :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 31, 2014, 11:42
Scorusie, zatem uważasz, że przed 6 sierpnia pojawi się publikacja naukowa kogoś z ESA o wstępnych obserwacjach komety z NAC? Chyba tak szybko proces akceptacji papierów się nie udaje. A 6 sierpnia ESA z pewnością będzie musiała opublikować ładne obrazki. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 31, 2014, 15:23
Tak tam piszą:
Because NAVCAM and the OSIRIS wide-angle camera have comparable resolution, we have an agreement with the OSIRIS team to try and avoid publishing too much NAVCAM data immediately, as they could be used to yield science data similar to that coming from OSIRIS. All Rosetta science instrument data have a proprietary period of 6 months, after which they will be publicly available in our archives, and thus all NAVCAM data will also be available no later than that.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/06/25/comet-67pc-g-in-rosettas-navigation-camera/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 31, 2014, 15:50
Fotka z OSIRISa! Z 29 lipca!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 31, 2014, 15:57
O obrazowaniu komy:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/07/31/catching-up-with-the-comets-coma/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 31, 2014, 16:29
Kometa jest całkiem "brudna" i raczej pozbawiona kraterów - tego się w zasadzie spodziewaliśmy. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipiec 31, 2014, 18:47
Czy to są kratery? Moim zdaniem na takie wyglądają. A to może oznaczać, że powierzchnia tej komety jest relatywnie stara..

A moze to otwory, którymi gazy i pyły wydobywały się z komety?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Lipiec 31, 2014, 19:42
Na kometach nie ma otworów, sublimuje powierzchnia, stąd powstają niekiedy nieregularności.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 01, 2014, 11:35
Porównanie wielkości z innymi fotografowanymi jądrami komet.
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/07311300-new-rosetta-view-of-the-comet.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Sierpień 01, 2014, 12:26
Wychodzi na to, ze ksztalt jest bardziej typowy niz nietypowy :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Sierpień 01, 2014, 14:58
Tak tak, musimy sie przyzwyczaic, ze typowa kometa ma duzo wspolnego z gumowa kaczuszka znaleziona w studenckim pokoju w jakims dosc dawno nie remontowanym akademiku, bywa;-))) Z powazaniem
                                                                                                                                       Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 01, 2014, 17:50
Warto pamiętać, że od 6 sierpnia sonda nadal będzie znajdowała się na orbicie okołosłonecznej. Będzie okrążała jądro w odległości 100 km po trajektoriach przypominających trójkąty, co będzie kontrolowane przez manewry silnikowe (coś jak wahadłowiec wokół ISS). Następnie odległość zostanie zmniejszona do 50 km. W dalszej kolejności sonda przejdzie na właściwą orbitę wokół jądra, tzn zostanie wychwycona przez jego pole grawitacyjne na wysokości 30 km. Ostatecznie orbita zostanie obniżona do około 10 km.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/01/how-rosetta-arrives-at-a-comet/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 01, 2014, 21:36
Kurczę, nie wiedziałem, że kometa Halleya to taki ogryzek  ::) Jeszcze nie widziałem tak dokładnego zdjęcia jądra komety Halleya i to jeszcze zrobione przez radziecką Wegę 2. A myślałem, że najlepszą fotkę strzelił europejski GIOTTO:
(http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2003/04/comet_halley_s_nucleus_as_seen_by_giotto/9975823-2-eng-GB/Comet_Halley_s_nucleus_as_seen_by_Giotto_medium.jpg)
http://www.esa.int/About_Us/ESOC/Giotto_approach_to_Comet_Halley

A który kształt komet jest typowy? Ogryzek czy kamyczek? Jak na razie wychodzi pół na pół  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 02, 2014, 20:06
Jaaaakie zdjęcie! Z 1 sierpnia z 06:48 CEST. Cudo!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 03, 2014, 10:43
Tak więc zdjęcie jest już lepsze od tych z Deep Space 1. Teraz pewnie obrazy nie odbiegają od zdjęć z Deep Impact i Stardust.

Płaskie zagłębienia są tam prawie jak na Wild 2. Kiedyś widziałem prezentację o lądowaniu Philae w takich dziurach, muszę ją wygrzebać.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 03, 2014, 17:09
I nowy obraz komety 67P "Czurimow - Gierajsimentko" :)  Tym razem z sierpnia 2014 - z odległości 500 km.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 04, 2014, 15:29
Zdjęcie z NavCam z 3 sierpnia. Przypominam, że zdjęcia z NAC mają rozdzielczość 10 razy większą. Widać już bardzo dobrze, że jądro przypomina Wild 2 z wygryzionym środkiem. Ciekawy musi być widok z jednej bryły na drugą. Takie zdjęcie w rozdzielczości 50 cm na piksel z orbity roboczej przejdzie do historii.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/04/cometwatch-3-august/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 04, 2014, 15:45
A co to za koliste twory na powierzchni komety. Jeśli nie kratery to co?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 04, 2014, 16:44
Na Wild 2 takie depresje powstały prawdopodobnie jako kratery po uderzeniach w porowaty, warstwowany materiał. Następnie uległy modyfikacji na skutek erozji - osuwania i cofania się brzegów.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0019103512004101
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 04, 2014, 21:46
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Borys w Sierpień 05, 2014, 10:05
Trajektoria Rosetty bezpośrednio przed orbitacją wokół komety: http://www.space.com/26727-rosetta-probe-will-spiral-in-to-comet.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 05, 2014, 10:19
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?

To raczej drobny gruz spajający dwa masywne gruzowiska. Komety to nie zwarte bryły tylko zlepy rumoszu o strukturze porowatej.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Sierpień 05, 2014, 12:10
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?

To raczej drobny gruz spajający dwa masywne gruzowiska. Komety to nie zwarte bryły tylko zlepy rumoszu o strukturze porowatej.

Na kometach niestety się nie znam i choć mi wydaje się, że ten kilkukilometrowy obiekt jest raczej bardziej stały niż "zlepy rumoszu", to oczywiście mogę nie mieć racji. Mam tylko pytanie, skąd ta informacja jak dokładnie są zbudowane komety, dotychczas chyba żadna nie była tak dokładnie badana (i tu też się mogę mylić... ;) )

Przy okazji - we wrześniu 2006 roku stwierdzono wyciek z systemu RCS, i to w miejscu, którego nie dało się wyizolować. Czy z tą awarią poradzono sobie całkowicie, czy jednak możliwości systemu RCS są trochę ograniczone?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: jsc w Sierpień 05, 2014, 12:32
Ta środkowa część 67P jest jakaś "gładka" - znaczy się może doznała wyższych temperatur a potem drobnego rozciągania?

Jak uważacie?

To raczej drobny gruz spajający dwa masywne gruzowiska. Komety to nie zwarte bryły tylko zlepy rumoszu o strukturze porowatej.

Na kometach niestety się nie znam i choć mi wydaje się, że ten kilkukilometrowy obiekt jest raczej bardziej stały niż "zlepy rumoszu", to oczywiście mogę nie mieć racji. Mam tylko pytanie, skąd ta informacja jak dokładnie są zbudowane komety, dotychczas chyba żadna nie była tak dokładnie badana (i tu też się mogę mylić... ;) )

Przy okazji - we wrześniu 2006 roku stwierdzono wyciek z systemu RCS, i to w miejscu, którego nie dało się wyizolować. Czy z tą awarią poradzono sobie całkowicie, czy jednak możliwości systemu RCS są trochę ograniczone?

Jak Philae rozwali te zlepy rumoszu to będziesz wiedział:)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 05, 2014, 12:41
Na kometach niestety się nie znam i choć mi wydaje się, że ten kilkukilometrowy obiekt jest raczej bardziej stały niż "zlepy rumoszu", to oczywiście mogę nie mieć racji. Mam tylko pytanie, skąd ta informacja jak dokładnie są zbudowane komety, dotychczas chyba żadna nie była tak dokładnie badana (i tu też się mogę mylić... ;) )
To model przyjmowany dla wszystkich małych ciał. Po prostu na skutek licznych uderzeń taki obiekt nie jest w stanie zachować monolityczności i staje się całkowicie zgruchotany. Świadczą o tym chociażby okresy rotacji planetoid - tylko najmniejsze rotują szybciej od granicy powodującej rozpad takiego konglomeratu.

Przy okazji - we wrześniu 2006 roku stwierdzono wyciek z systemu RCS, i to w miejscu, którego nie dało się wyizolować. Czy z tą awarią poradzono sobie całkowicie, czy jednak możliwości systemu RCS są trochę ograniczone?

RCS jest używany przy mniejszym ciśnieniu roboczym.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 05, 2014, 15:21
Zdjęcie z NavCam z 4 sierpnia. Widać spory kawał płaskiego terenu. Pewnie będzie rozpatrywany jako potencjalne miejsce lądowania. W czasie misji Habausa wybierano właśnie takie obszary.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/05/cometwatch-4-august/

Rozdzielczość OSIRIS jest teraz zapewne porównywalna z globalnymi zdjęciami z impaktora Deep Impact.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 10:03
Ogląda ktoś transmisje z wejścia Rosetty na orbitę komety?
http://rosetta.esa.int/
Jakoś cicho na Forum i wątku, a to przecież historyczne chwile.
Ja niestety będę tylko od czasu do czasu zerkał na stream bo mam robotę ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Sierpień 06, 2014, 10:05
W miarę możliwości staram się śledzić (szefostwo na urlopie) :)

To już mniej niż godzina do manewru, który wprowadzi Rosettę na... pseudo-orbitę.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 10:26
Jesteśmy! Były problemy z forum - stąd brak postów. Teraz już wszystko dobrze!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 10:29
Ło matko, gadają i gadają... Niestety ich nie słyszę bo mam wyłączony głos. A włączyć nie mogę  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 10:33
Uwaga! Mamy wciąż problemy z zapisywaniem załączników! Proszę wrzucać zdjęcia na zewnętrzne serwery linkujące.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Sierpień 06, 2014, 10:38
Ło matko, gadają i gadają... Niestety ich nie słyszę bo mam wyłączony głos. A włączyć nie mogę  ;)

U mnie stanowiska komputerowe w ogóle nie mają głośników ;)

Ważne pytanie: ile czasu zajmuje dotarcie sygnału z pokładu Rosetty na Ziemię, a tym samym o której godzinie możemy spodziewać się potwierdzenia rozpoczęcia manewru?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 10:50
10 minut do odpalenia silników sondy!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 11:01
Manewr rozpoczęty! A czy on się udał? Tego się dowiemy za 22 minuty!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Sierpień 06, 2014, 11:02
Silniki odpalone (oby) - trzymamy kciuki.

A na streamie ESA archiwalne ujęcia dotyczące misji Giotto do komety Halley'a
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 11:08
Chyba już po odpaleniu - czekamy więc na potwierdzenie! Pierwsze, około 11:22 będzie potwierdzenie odpalenia silników. Następnie, około 11:28 albo 11:29 będzie potwierdzenie zakończenia manewru. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 11:24
ESA potwierdziła, że o 11:00 manewr wejścia na orbite się rozpoczął poprawnie.

PS. Załączniki już działają! :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 11:27
ESA potwierdziła, że o 11:00 manewr wejścia na orbite się rozpoczął poprawnie.

Oby tak dalej  8)
Już nie mogę się doczekać lądowania Philae. Wtedy to będzie jazdaaaaa  aaaaaa!!!!!  ;D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Sierpień 06, 2014, 11:30
Oho, chyba manewr zakończył się sukcesem :) Brawa i gratulacje dla ESA.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 11:32
Oho, chyba manewr zakończył się sukcesem :) Brawa i gratulacje dla ESA.

Chyba czy na pewno? Nie chciałbym się cieszyć tak na ,,chyba:  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 11:33
Tak jest! Udało się! Rosetta jest na "orbicie" wokół 67P ! :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 11:34
Tak jest! Udało się! Rosetta jest na "orbicie" wokół 67P ! :)

To super! Hurrra!!! Gratulacje dla ESA  8)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 11:38
Właśnie w ESA pokazali klona komety Cziurimow Gerasimienko  ;)
Fajny modelik tej kometki  :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Sierpień 06, 2014, 11:39
BTW, nie liczcie za bardzo na jakies super hiper obrazki od razu. Wedlug francuskiej wikipedii lacze do Rosety ma przepustowosc 10-20k bitow/s. Cos na poziomie gorszego polaczenia dialupowego sprzed 15 lat;-) Z powazniem
                                                                                                                                                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 11:40
Ten modelik jest już nieaktualny! Jest to wydrukowany w technologii 3d model 67P, który wykonano kilka dni temu. Nowy model pewnie już niebawem. :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 11:40
BTW, nie liczcie za bardzo na jakies super hiper obrazki od razu. Wedlug francuskiej wikipedii lacze do Rosety ma przepustowosc 10-20k bitow/s. Cos na poziomie gorszego polaczenia dialupowego sprzed 15 lat;-) Z powazniem
                                                                                                                                                         Adam Przybyla

A czego do tej pory nie mamy kolorowych fotek komety? Przecież od 1 sierpnia to czasu trochę minęło  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 11:46
No i już koniec transmisji. Kto przespał to może sobie odtworzyć stream na stronie ESA  :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Sierpień 06, 2014, 11:52
Orbita jest stabilna przy takim nieregularnym i podłużnym ksztalcie?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 06, 2014, 11:57
Orbita jest stabilna przy takim nieregularnym i podłużnym ksztalcie?
Do keplerowskiej orbity jeszcze daleko.

Warto pamiętać, że od 6 sierpnia sonda nadal będzie znajdowała się na orbicie okołosłonecznej. Będzie okrążała jądro w odległości 100 km po trajektoriach przypominających trójkąty, co będzie kontrolowane przez manewry silnikowe (coś jak wahadłowiec wokół ISS). Następnie odległość zostanie zmniejszona do 50 km. W dalszej kolejności sonda przejdzie na właściwą orbitę wokół jądra, tzn zostanie wychwycona przez jego pole grawitacyjne na wysokości 30 km. Ostatecznie orbita zostanie obniżona do około 10 km.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/01/how-rosetta-arrives-at-a-comet/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 06, 2014, 12:40
Zdjęcia jądra z OSIRIS z 3 sierpnia i dżetu z 2 sierpnia. Widać, że dżet wybiega z drobnoziarnistej "szyjki" jądra. Tak więc nie ma co tam lądować, chociaż bieguny byłyby najlepsze z punktu widzenia termiki i oświetlenia (kiedyś analizowano to na modelu z HST, ciekawe czy prawdziwy kształt jądra dużo zmienił).

Niezwykle malownicza topografia, w latach 60-tych i 70-tych mniej więcej tak rysowali planetoidy, kiedy jeszcze nic o nich nie było wiadomo.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/06/rosetta-checks-in-to-comet-destination/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 06, 2014, 13:17
Jest też animacja
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2014/08/NavCam_animation_6_August

3.6 MB

The first image was taken on 1 August at 11:07 UTC (12:07 CEST), at a distance of 832 km. The last image was taken 6 August at 06:07 UTC (08:07 CEST) at a distance of 110 km.

POLECAM!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 06, 2014, 15:18
Nowe dwa zdjęcia!


http://i.imgur.com/R0Uv8no.png

(http://i.imgur.com/R0Uv8no.png)

Stunning close up detail focusing on a smooth region on the ‘base’ of the ‘body’ section of comet 67P/Churyumov-Gerasimenko. The image was taken by Rosetta’s OSIRIS narrow-angle camera and downloaded today, 6 August. The image clearly shows a range of features, including boulders, craters and steep cliffs.
The image was taken from a distance of 130 km and the image resolution is 2.4 metres per pixel.
Credits: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA






http://i.imgur.com/uV2n1nJ.png

(http://i.imgur.com/uV2n1nJ.png)

Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko by Rosetta’s OSIRIS narrow-angle camera on 3 August from a distance of 285 km. The image resolution is 5.3 metres/pixel.
Credits: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 06, 2014, 15:21
Widać, że gładkie obszary są pokryte grubą warstwą drobnego regolitu (w kilku miejscach na pierwszym zdjęciu powstały osuwiska), z dużymi bryłami w niektórych miejscach, jak na Deimosie. Tak więc pewnie analizowane będzie, czy lądownik się tam nie zapadnie.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2014, 15:43
Jakiej grubości może być ten regolit?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Sierpień 06, 2014, 16:30
Czy ten wyjątkowo gładki teren nie jest bezpośrednim rezultatem sublimacji na powierzchni komety? Zachęca do lądowania, ale może być faktycznie wyjątkowo zdradliwy ze względu na potencjalną poakaźną grubość regolitu.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Sierpień 06, 2014, 16:34
Niesamowite obrazy, wyglada to bardzo ciekawie.
Troche jak mocno skorodowana brylka zelaza z ktorej w niektorych miejscach odchodza zbrylone platki rdzy.

Orbita jest stabilna przy takim nieregularnym i podłużnym ksztalcie?
Do keplerowskiej orbity jeszcze daleko.
[/quote]

Mialem na mysli ksztalt komety, a nie tej "sztucznej" orbity wspomaganej manewrami silnikow korekcyjnych.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 06, 2014, 16:42
Niesamowite te zdjęcia. Najlepsze (pod względem rozdzielczości) zdjęcia komety jakie do tej pory mamy. Komety to jednak ciekawe światy do odkrywania.

Teraz czekam na kolorowe fotki, by się dowiedzieć jaki kolor ma na nasza bohaterka  :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 06, 2014, 16:57
Czy ten wyjątkowo gładki teren nie jest bezpośrednim rezultatem sublimacji na powierzchni komety? Zachęca do lądowania, ale może być faktycznie wyjątkowo zdradliwy ze względu na potencjalną poakaźną grubość regolitu.

Największa sublimacja występuje na szyjce. To pewnie lokalne zagłębienia pokryte grubą warstwą pyłu, tak więc regolit byłby bardzo drobny. Na planetoidach np. pył ładuje się elektrostatycznie na skutek oświetlenia i powoli migruje do zagłębień.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 06, 2014, 17:19
Rozpiska na najbliższe miesiące z animacji

http://www.youtube.com/watch?v=Mf1zsACcXc4

http://www.youtube.com/watch?v=Mf1zsACcXc4

(http://i.imgur.com/29vYauX.jpg)

http://i.imgur.com/29vYauX.jpg
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Sierpień 06, 2014, 19:28
Bardzo fajne zdjęcia. Zawsze gdy oglądam tego typu fotografie, czy to Księżyca, Marsa, czy jak w tym przypadku komety, to uświadamiam sobie, że to prawdziwe odkrywanie nowych światów. Dużych, średnich czy całkiem małych, ale zupełnie nieZiemskich. Dla mnie dobra fotografia, to kwintesencja takich misji. Żadne dane telemetryczne, badania czy pomiary nie są w stanie pokazać tego, co jedno dobre zdjęcie (choć lepiej jak ich jest znacznie więcej).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Sierpień 07, 2014, 08:33
Bardzo fajne zdjęcia. Zawsze gdy oglądam tego typu fotografie, czy to Księżyca, Marsa, czy jak w tym przypadku komety, to uświadamiam sobie, że to prawdziwe odkrywanie nowych światów. Dużych, średnich czy całkiem małych, ale zupełnie nieZiemskich. Dla mnie dobra fotografia, to kwintesencja takich misji. Żadne dane telemetryczne, badania czy pomiary nie są w stanie pokazać tego, co jedno dobre zdjęcie (choć lepiej jak ich jest znacznie więcej).

No ale np. taki MAVEN to raczej focić nie ma czego, bo charakter jego misji to wybitnie stos danych dot. atmosfery, ale przyznaję oczywiście rację, że misja kosmiczna typu DS bez przynajmniej małej kamery pokładowej to niedosyt ;)  No a poza tym to czysty romantyzm móc oglądać kolejny niesamowity świat i mieć go na wyciągnięcie ręki.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: jsc w Sierpień 07, 2014, 09:52
No a poza tym to czysty romantyzm móc oglądać kolejny niesamowity świat i mieć go na wyciągnięcie ręki.

Są jeszcze głębie oceanów i masa nieznanych wraków (i nie mniej romantycznych skarbów w stylu azteckiego złota).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 07, 2014, 16:11
Zdjęcia z NavCam z 5 i 6 sierpnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/07/cometwatch-5-6-august/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 07, 2014, 17:07
Czy to jakaś "dziura" (krater?) na szczycie głowy komety?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Sierpień 07, 2014, 18:02
Czy to jakaś "dziura" (krater?) na szczycie głowy komety?
Też mi to od początku wygląda na jakiś krater. Dziwny kształt ma z tego powodu - jakby miała głęboką dziurę w środku   :P A wygląd tego otworu kojarzy mi się z dyszą silnika odrzutowego  :D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 07, 2014, 18:16
Też mi to od początku wygląda na jakiś krater. Dziwny kształt ma z tego powodu - jakby miała głęboką dziurę w środku   :P A wygląd tego otworu kojarzy mi się z dyszą silnika odrzutowego  :D

Toć to może statek Obcych?  ;D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 07, 2014, 18:28
Na Wild 2 takie depresje powstały prawdopodobnie jako kratery po uderzeniach w porowaty, warstwowany materiał. Następnie uległy modyfikacji na skutek erozji - osuwania i cofania się brzegów.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0019103512004101
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 07, 2014, 18:46
Tak naprawdę to może być bardzo płytkie zagłębienie - tylko jest taka gra świateł. Poczekajmy na kolejne zdjęcia z Rosetty. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 08, 2014, 15:17
NavCam z 7 sierpnia. Widać, że ocieniona "dziura" na końcu to płaskodenne zagłębienie pokryte pyłem z dużymi głazami.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/08/cometwatch-7-august/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 10, 2014, 19:12
OK, udało mi się zrobić jako taki model komety i dobrać odpowiednią teksturę. Orbita oczywiście z plików SPK/BSP od NAIF NASA/JPL

http://www.youtube.com/watch?v=kETzagV37ig
http://youtu.be/kETzagV37ig
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 14, 2014, 15:38
Piękne ujęcie "łapania" drobnego pyłu z Rosetty ; a to dopiero przedsmak tego co mam nadzieję zobaczyć podczas tej wspaniałej misji ;))
http://www.kosmonauta.net/2014/08/rosetta-uchwycila-pierwsze-ziarna-pylu-kometarnego/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 14, 2014, 15:49
Aktualnie działa też instrument COSIMA. Posiada on nawet mikroskop COSICOPE który może fotografować kolektory pyłu. Opublikowane zdjęcie to obraz kalibracyjny z 19 lipca, tak więc widać na nim tylko zanieczyszczenia.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/08/cosima-reaches-for-dust/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 14, 2014, 16:28
Miejmy nadzieję , że wszystkie 3 instrumenty do badań pyłu będą działać poprawnie do końca misji
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Sierpień 14, 2014, 18:02
Kolejne świetne zdjęcia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/14/comet-67pc-g-in-3d/

http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2014/08/comet_on_7_august_b/14721278-1-eng-GB/Comet_on_7_August_b.jpg
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 14, 2014, 18:13
Kolejne świetne zdjęcia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/14/comet-67pc-g-in-3d/

http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2014/08/comet_on_7_august_b/14721278-1-eng-GB/Comet_on_7_August_b.jpg
Myślę , że po tych pierwszych zdjęciach ten rok będzie kojarzony właśnie z tą misją !!!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 14, 2014, 19:45
Zdjęcia coraz bardziej szczególowe!

Czy doczekamy się koloru? Kamery mają filtry?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 14, 2014, 20:37
Zestaw filtrów jest bardzo bogaty. Ale przy polityce informacyjnej ESA jeszcze nikt niczego dobrego się nie doczekał.

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=181.msg1408#msg1408
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Sierpień 14, 2014, 22:00
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2014/08/comet_on_7_august_b/14721278-1-eng-GB/Comet_on_7_August_b.jpg

Praktycznie na samym dole obrazka, nieco bardziej na prawo widoczne sa formacje skalne, ktore rzucaja cien. Czy to tylko ja zle patrze czy tez macie wrazenie, ze skalki te maja niesamowicie szpiczasta forme? Przygladam sie i przygladam ale ciagle nie wiem czy to gra swiatla i cienia czy rzeczywiscie wystepuja tam takie super ostre igly?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 17, 2014, 01:53
Pierwszy obieg wokół jądra trwał do 17 sierpnia. 10 sierpnia wykonany został manewr rozpoczynający drugi łuk w odległości 100 km. Był on oznaczony jako CAT Change 1. Trwał 6 minut i 25 sekund. Zmiana szybkości wyniosła 0.88-m/s. 13 sierpnia wykonany został manewr CAT Change 2 rozpoczynający trzeci łuk. Trwał on 6 minut i 22 sekundy. Zmiana szybkości wyniosła 0.87-m/s. 17 sierpnia rozpoczął się manewr CAT Change 3 zmniejszający odległość od jądra. Trwał on 6 minut i 19 sekund. Zmiana szybkości wyniosła 0.85 m/s. 20 sierpnia sonda znalazła się w odległości 80 km od jądra gdzie wykonała manewr korekty trajektorii CAT Change 4 zmieniający jej orientację przestrzenną. 24 sierpnia został wykonany manewr CAT Change 5 rozpoczynający pierwszy łuk w średniej odległości 50 km od jądra. Manewr CAT Change 6 rozpoczynający drugi łuk w odległości 50 km został wykonany 27 sierpnia. Manewr CAT Change 7 rozpoczynający trzeci łuk odbył 31 sierpnia. 3 września wykonany został manewr oznaczony jako TGM-1 (Transfer to Global Mapping Maneuewer 1) rozpoczynający kolejny etap zmniejszania odległości sondy od jądra.

10 września sonda wykonała manewr TGM-2 umożliwiający wejście na orbitę wokół jądra. Manewr ten rozpoczął się o godzinie 09:00 UTC, a zmiana szybkości wyniosła 19 cm/s. W tym czasie sonda znajdowała się w płaszczyźnie terminatora, przebiegającej przez środek jądra i prostopadłej do kierunku do Słońca. Szybkość sondy względem jądra po manewrze była na tyle mała, ze została ona wychwycona przez jego pole grawitacyjne. W ten sposób Rosetta stałą się pierwszym w historii orbiterem komety. Dalszy etap misji nosił nazwę fazy globalnego mapowania (Global Mapping Phase - GMP). Początkowa orbita przebiegała na wysokości 29 km. Nachylenie płaszczyzny orbity w stosunku do kierunku do Słońca wyniosło 60 stopni. Tym samym sonda przelatywała nad obszarami oświetlonymi o poranku. Okres obiegu wynosił 14 dni, jednak sonda nie pokonała pełnej orbity o tych parametrach. Po 7 dniach od wejścia na orbitę, 17 września, gdy sonda znajdowała się ponownie w płaszczyźnie terminatora wykonany został manewr silnikowy zmieniający orientację przestrzenną orbity. Po nim charakteryzowała się ona podobnym okresem obiegu i odległością, ale nachylenie jej płaszczyzny w stosunku do kierunku do Słońca zostało zmodyfikowane tak, że sonda przelatywała nad obszarami oświetlonymi w okresie wieczornym. Na tej orbicie rozpoczęła systematyczne mapowanie powierzchni oraz inne pomiary. Ich głównym celem było jak najdokładniejsze scharakteryzowanie potencjalnych miejsc lądowania Philae. Pod koniec drugiego łuku w odległości 29 km, 24 września wykonany zostanie niewielki manewr modyfikujący orbitę przed jej dalszym obniżeniem. Dzięki niemu orbita zostanie przekształcona z kołowej na eliptyczną z perycentum na wysokości 20 km w płaszczyźnie terminatora i apocentrum na wysokości 29 km. Następnie sonda po raz pierwszy wleci nad nocną stronę jądra, co pozwoli na wykonanie obserwacji właściwości cieplnych powierzchni w czasie nocy. Po wyjściu znad nocnej strony jądra, w płaszczyźnie terminatora na wysokości 20 km wykonany zostanie mały manewr pozywający na uniknięcie bezpośredniej ekspozycji ścian sondy i przednich końców paneli słonecznych na gazy emitowane przez jądro.

Na dalszym etapie misji wykonane zostanie dalsze obniżenie orbity, jeśli warunki będą do tego sprzyjające. Jeśli zespół misji stwierdzi, ze nie jest to możliwe orbiter pozostanie na orbicie na wysokości 29 km. 29 września sonda wykona manewr pozwalający na obniżenie orbity do 18.6 km.

8 października wykonany zostanie manewr ponownie przekształcający orbitę na eliptyczną, z apocentrum na wysokości 18.6 km i perycentrum 9.8 km. 10 października pojazd wykona manewr ukoławiający orbitę na wysokości 9.8 km. Na dalszym etapie misji orbiter będzie prowadził systematyczne badania na takiej niskiej orbicie. Faza ta zakończy się 26 października, gdy rozpoczną się manewry modyfikacji orbity przed uwolnieniem lądownika.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 17, 2014, 01:56
Praktycznie na samym dole obrazka, nieco bardziej na prawo widoczne sa formacje skalne, ktore rzucaja cien. Czy to tylko ja zle patrze czy tez macie wrazenie, ze skalki te maja niesamowicie szpiczasta forme? Przygladam sie i przygladam ale ciagle nie wiem czy to gra swiatla i cienia czy rzeczywiscie wystepuja tam takie super ostre igly?

Na zdjęciu z kamery nawigacyjnej z 15 sierpnia pokazującym szerszy koniec jądra widać, że niektóre "wypustki" są bardzo ostre.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/16/cometwatch-15-august/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 17, 2014, 11:09
Tam po prawej od "gładkiej" części terenu jest coś, co wygląda jak dysza. Co to może być?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: blackvillager w Sierpień 17, 2014, 15:26
Tam po prawej od "gładkiej" części terenu jest coś, co wygląda jak dysza. Co to może być?
Takich "dysz" można zauważyć kilka na komecie. M.in. na zdjęciu z 13 sierpnia widać takich trzy. Moja "teoria" na temat ich powstania jest taka, że po uderzeniu jakiejś mniejszej skały powstał zwykły krater, lecz w wyniku tego zderzenia, skały naokoło się skruszyły i przy innym uderzeniu większego "kamienia" zostały odrzucone. Nie jest to zbyt profesjonalna pseudo teoria, tak samo jak moja wiedza.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 19, 2014, 12:47
Na Wild 2 takie depresje powstały prawdopodobnie jako kratery po uderzeniach w porowaty, warstwowany materiał. Następnie uległy modyfikacji na skutek erozji - osuwania i cofania się brzegów.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0019103512004101
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 19, 2014, 15:46
Nowe zdjęcie z kamery nawigacyjnej z 28 sierpnia, po manewrze rozpoczynającym zmniejszanie odległości. Odległość 84 km.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/19/cometwatch-18-august/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 19, 2014, 17:05
Czy są jakieś "modele  teoretyczne" które przewidzą jak długo Rosetta się utrzyma w towarzystwie komety ? środowisko jest bardzo niestabilne więc to chyba bardzo trudne zadanie na dłuższą metę
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 19, 2014, 17:18
Wreszcie jakieś nowe zdjęcie komety. Własnie się zastanawiam, kiedy nas ESA uraczy kolejną fotką. A pytanie marsa 76 zasadne. Rzeczywiście taki kształt komety nie gwarantuje stabilności, tylko czy tak ,,silna"  ;) grawitacja będzie znacząco działała na Rosettę?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 19, 2014, 17:26
Zdjęcia nawigacyjne są pokazywane codziennie.

Już pod koniec września sonda znajdzie się na kołowej orbicie wokół komety. Wbrew pozorom takie orbity są dość stabilne bo pole grawitacyjne jest bardzo słabe. Misja nominalna potrwa do 31 grudnia 2015 r.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 19, 2014, 22:06
Czy są jakieś "modele  teoretyczne" które przewidzą jak długo Rosetta się utrzyma w towarzystwie komety ? środowisko jest bardzo niestabilne więc to chyba bardzo trudne zadanie na dłuższą metę
pozdrawiam

Myślę że orbita sondy będzie stabilna bo najdłuższa średnica komety to ok. 4 km a sonda wejdzie na orbitę wokół komety w odległości ok. 10 km (więc 5 razy dalej niż najdłuższa krawędź komety).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 22, 2014, 12:15
Zdjęcie nawigacyjne z 20 sierpnia, z odległości 83 km. Ciekawe czy przed czy po CAT Change 4.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/21/cometwatch-20-august/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Sierpień 23, 2014, 11:06
Kometka w Los Angeles :) Fajna graficzka, daje poejcie skali, choc nie wiem czy nie przesadzili z tym rozmiarem.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: russex w Sierpień 23, 2014, 12:02
Kometka w Los Angeles :) Fajna graficzka, daje poejcie skali, choc nie wiem czy nie przesadzili z tym rozmiarem.

(https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10628307_521681404630301_4835082521784489512_n.jpg?oh=f3235898dedc7a6cadae99c1d041fb9f&oe=545E3184&__gda__=1416121148_8cf04d9b51f3d448fd8184c6e5f1fe76)
Wyszedł dużyy. Chyba troszkę grafik przesadził. Jakby do walnęłoby w Ziemię to baj baj planetko.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 23, 2014, 13:01
Fotka robi wrażenie ale chyba jest troche za duża!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Sierpień 23, 2014, 14:38
Inne zdjecie w porownaiem: http://www.bbc.com/news/science-environment-28881015 (http://www.bbc.com/news/science-environment-28881015)
Ogolnie te duze budynki w LA maja po 200-300m a kometa w granicach 3.5-4km srednicy, mysle, ze skala zostala zachowana w poprzednim zdjeciu.

Z powazaniem
                              Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 23, 2014, 14:42
Niezłe ujęcie;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Sierpień 26, 2014, 18:53
Kometka w Los Angeles :) Fajna graficzka, daje poejcie skali, choc nie wiem czy nie przesadzili z tym rozmiarem.
Choć już poprzednicy napisali, ale może warto dodać, że kometa ma ok. 3,5 × 4 km, grafika więc nie jest przesadzona, ale stwierdzenie "Jakby to walnęłoby w Ziemię to baj baj planetko" (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1057.msg69527#msg69527) jest jednak (na szczęście) przesadzone. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 27, 2014, 11:45
Obecnie sonda jest już po manewrze CAT Change 5 i wykonuje pierwszy łuk w odległości 50 km. Obraz nawigacyjny z 23 sierpnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/27/cometwatch-update/

Masa jądra została wstępnie wyznaczona na 1x10^13 kg +/-10%.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/21/determining-the-mass-of-comet-67pc-g/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 27, 2014, 14:22
Obecnie sonda jest już po manewrze CAT Change 5 i wykonuje pierwszy łuk w odległości 50 km. Obraz nawigacyjny z 23 sierpnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/27/cometwatch-update/

Masa jądra została wstępnie wyznaczona na 1x10^13 kg +/-10%.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/08/21/determining-the-mass-of-comet-67pc-g/
A dla laików ile to ton?? ( proszę o przelicznik)
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 27, 2014, 14:57
Jedyna z 10 zerami.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Sierpień 27, 2014, 15:06
Jedyna z 10 zerami.
Trochę te jądro waży :))
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 29, 2014, 13:45
Na unmanned ktoś słusznie zauważył, że zdjęcia z OSIRIS są celowo pikselowane. Już do reszty tam na głowę upadli? Teraz nawet zdjęć nawigacyjnych nie pokazują i nie dają żadnych nowych informacji na temat aktualnych pomiarów. A ostatnie zdjęcie z NavCam pokazuje, że obrazy z OSIRIS muszą być niesamowite.

Jedna z najbardziej fascynujących misji w historii na którą czekałem więcej niż pół życia i taki syf.

Aktualnie sonda wykonuje drugi łuk w odległości 50 km.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Sierpień 29, 2014, 14:49
Na unmanned ktoś słusznie zauważył, że zdjęcia z OSIRIS są celowo pikselowane. Już do reszty tam na głowę upadli? Teraz nawet zdjęć nawigacyjnych nie pokazują i nie dają żadnych nowych informacji na temat aktualnych pomiarów. A ostatnie zdjęcie z NavCam pokazuje, że obrazy z OSIRIS muszą być niesamowite.

Jedna z najbardziej fascynujących misji w historii na którą czekałem więcej niż pół życia i taki syf.

Aktualnie sonda wykonuje drugi łuk w odległości 50 km.

Proponuję to co napisałeś na Forum, napisać do ESA. Może to da im do myślenia. Mi tez brakuje kolorowych obrazów komety, żebym mógł sobie wyobrazić jak wygląda w realu.
Nie ma to jak nasza stara, poczciwa  NASA   ::)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 29, 2014, 17:21
Na unmanned ktoś słusznie zauważył, że zdjęcia z OSIRIS są celowo pikselowane. Już do reszty tam na głowę upadli? Teraz nawet zdjęć nawigacyjnych nie pokazują i nie dają żadnych nowych informacji na temat aktualnych pomiarów. A ostatnie zdjęcie z NavCam pokazuje, że obrazy z OSIRIS muszą być niesamowite.

Jedna z najbardziej fascynujących misji w historii na którą czekałem więcej niż pół życia i taki syf.

Aktualnie sonda wykonuje drugi łuk w odległości 50 km.


Mniej więcej takie pole (2.5°) widzenia obecnie ma OSIRIS NAC

Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 29, 2014, 18:01
Wielkość obiektów na teksturze z Hayabusy jest zachowana?

Pełna klatka ma 4 megapiksele. Widok musi rzucać na kolana.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Sierpień 29, 2014, 18:09
Scorusie, czytalem sobie kompendium na temat Rosetty, a konkretnie na temat WAC-a i zaskoczyl mnie pewien fragment:

"Do wytwarzania obrazów służy detektor CCD o wymiarach 2048 x 2048 pikseli, gdzie jeden piksel ma szerokość 14 mikronów. Dane z CCD są odbierane przez 14 bitowe przetworniki analogowo - cyfrowe, a następnie przekazywane do procesora danych. Pole widzenia WAC ma wymiary 12.1 x 12.1 stopni, z rozdzielczością kątową 100 mikroradianów na piksel. Długość ogniskowej wynosi 140 mm, a jedna klatka jest wykonywana w czasie 3.5 s. "

Z czego wynika tak dlugi czas naswietlania? Czulosc czy raczej stosunek sygnalu do szumow chyba nie sa problemem?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 29, 2014, 18:21
To nie czas ekspozycji tylko czas uzyskiwania obrazu. Jest długi penie dla tego, że obraz z CCD musi być przetworzony, a elektronika była projektowana z 15 czy 20 lat temu kiedy tak duże detektory w ogóle nie były używane. No i trzeba też zweryfikować, czy w bazie National Space Sceince Data Center głupot nie wypisali, co często się tam zdarza.

I ja też to z 10 lat temu pisałem.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Sierpień 29, 2014, 18:24
Wielkość obiektów na teksturze z Hayabusy jest zachowana?

Raczej nie.

Codziennie zaglądam na blog ESA w poszukiwaniu zdjęć z OSIRISa i nic :(
Ale nadzieja trwa :D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Wrzesień 02, 2014, 12:00
Ostatnio pojawia się składanka z czterech zdjęć z NAVCAM.
Trochę się nimi pobawiłem i zrobiłem takie sztuczne 3D.

http://oi60.tinypic.com/2mrcjys.jpg

plik waży ok 2.6 MB
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 05, 2014, 10:35
Zestaw zdjęć nawigacyjnych z 31 sierpnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/01/make-a-navcam-mosaic/

i z 2 września:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/04/cometwatch-2-september/

Teraz nie ma gwarancji, że kometa znajdzie się zawsze w jednym kadrze z powodu niepewności w jej pozycji. Tak więc wykonuje się 4 zdjęcia które zawsze obejmują fragment jądra.

Wczoraj powinna zacząć się faza Transfer to Global Mapping.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 05, 2014, 10:53
A tego zdjęcia jeszcze tutaj nie było? Zarejestrowano wypływy z Rosetty!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Wrzesień 05, 2014, 11:43
wow! Ciekawe jak by to w kolorze wygladalo.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 05, 2014, 11:56
wow! Ciekawe jak by to w kolorze wygladalo.

No właśnie. Pytanie czy doczekamy tych kolorów od ESA?  :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 06, 2014, 22:02
Polecam arta spowiedzi NASA na temat wyników badań amerykańkicj urządzeń na pokładzie Rosetty:
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-297
Nie ma to jak nasza NASA  8)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Wrzesień 16, 2014, 08:17
Genialne zdjęcie jądra komety, w kolorze:

http://apod.nasa.gov/apod/ap140915.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 16, 2014, 09:45
Zdjęcie z początku września (około 5.09) z odległości ok 62 km, ciekawe jak te kolorki wyglądają z 29 km!

Ciekawe, że część komety jest dość brązowa!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 16, 2014, 11:08
To jest tylko to zdjęcie - http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2014/09/Comet_on_5_September_2014

pokolorowane dla zabawy w Photoshopie, nic więcej. Kiedyś bawili się krajobrazami marsjańskimi tą samą techniką.

Zresztą jest to pierwsze zdjęcie komety które pokazali w pełnej rozdzielczości i bez sztucznej pikselizacji, przez to warto je oglądać.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 16, 2014, 11:42
Właśnie się zastanawiam, czy ludzkie oko by w ogóle zobaczyło jakieś różnice w kolorze poza "jasny-bardzo ciemny". Wydaje mi się że nie, szczególnie w przypadku orbity 67P, która jest daleko od Słońca.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Wrzesień 17, 2014, 13:32
Wkrótce Rosetta powinna być na wysokości ok. 30 km nad powierzchnią... 15 października parametry orbity kołowej mają już wynosić 10 km. (za "Lotami kosmicznymi")

Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 17, 2014, 14:46
To jest tylko to zdjęcie - http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2014/09/Comet_on_5_September_2014

pokolorowane dla zabawy w Photoshopie, nic więcej. Kiedyś bawili się krajobrazami marsjańskimi tą samą techniką.

Zresztą jest to pierwsze zdjęcie komety które pokazali w pełnej rozdzielczości i bez sztucznej pikselizacji, przez to warto je oglądać.

A już miałem krzyknąć - Nareszcie!!!  :P
Skąd te brązowe kolory wzięli z sufitu czy z filtrów barwnych na sondzie?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 17, 2014, 15:59
Z sufitu.

Tempel 1 np wyglądał w kolorze naturalnym tak:
https://www.flickr.com/photos/ugordan/4233242609/

A Hartley 2 tak:
https://www.flickr.com/photos/ugordan/5902006143/

To jedyne komety dobrze sfotografowane w sposób multispektralny.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 18, 2014, 09:08
A ja myślałem, że ta fotka Tempel 1 jest czarno biała  ;D

Ciekawe czy w końcu doczekamy kolorowej komety Chiurimow-Gierasimienko?  :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 21, 2014, 19:18
10 września sonda wykonała manewr TGM-2 umożliwiający wejście na orbitę wokół jądra. Manewr ten rozpoczął się o godzinie 09:00 UTC, a zmiana szybkości wyniosła 19 cm/s. W tym czasie sonda znajdowała się w płaszczyźnie terminatora, przebiegającej przez środek jądra i prostopadłej do kierunku do Słońca. Szybkość sondy względem jądra po manewrze była na tyle mała, ze została ona wychwycona przez jego pole grawitacyjne. W ten sposób Rosetta stałą się pierwszym w historii orbiterem komety. Dalszy etap misji nosił nazwę fazy globalnego mapowania (Global Mapping Phase - GMP). Początkowa orbita przebiegała na wysokości 29 km. Nachylenie płaszczyzny orbity w stosunku do kierunku do Słońca wyniosło 60 stopni. Tym samym sonda przelatywała nad obszarami oświetlonymi o poranku. Okres obiegu wynosił 14 dni, jednak sonda nie pokonała pełnej orbity o tych parametrach. Po 7 dniach od wejścia na orbitę, 17 września, gdy sonda znajdowała się ponownie w płaszczyźnie terminatora wykonany został manewr silnikowy zmieniający orientację przestrzenną orbity. Po nim charakteryzowała się ona podobnym okresem obiegu i odległością, ale nachylenie jej płaszczyzny w stosunku do kierunku do Słońca zostało zmodyfikowane tak, że sonda przelatywała nad obszarami oświetlonymi w okresie wieczornym. Na tej orbicie rozpoczęła systematyczne mapowanie powierzchni oraz inne pomiary. Ich głównym celem było jak najdokładniejsze scharakteryzowanie potencjalnych miejsc lądowania Philae. Pod koniec drugiego łuku w odległości 29 km, 24 września wykonany zostanie niewielki manewr modyfikujący orbitę przed jej dalszym obniżeniem. Dzięki niemu orbita zostanie przekształcona z kołowej na eliptyczną z perycentum na wysokości 20 km w płaszczyźnie terminatora i apocentrum na wysokości 29 km. Następnie sonda po raz pierwszy wleci nad nocną stronę jądra, co pozwoli na wykonanie obserwacji właściwości cieplnych powierzchni w czasie nocy. Po wyjściu znad nocnej strony jądra, w płaszczyźnie terminatora na wysokości 20 km wykonany zostanie mały manewr pozywający na uniknięcie bezpośredniej ekspozycji ścian sondy i przednich końców paneli słonecznych na gazy emitowane przez jądro.

Na dalszym etapie misji wykonane zostanie dalsze obniżenie orbity, jeśli warunki będą do tego sprzyjające. Jeśli zespół misji stwierdzi, ze nie jest to możliwe orbiter pozostanie na orbicie na wysokości 29 km. 29 września sonda wykona manewr pozwalający na obniżenie orbity do 18.6 km.

8 października wykonany zostanie manewr ponownie przekształcający orbitę na eliptyczną, z apocentrum na wysokości 18.6 km i perycentrum 9.8 km. 10 października pojazd wykona manewr ukoławiający orbitę na wysokości 9.8 km. Na dalszym etapie misji orbiter będzie prowadził systematyczne badania na takiej niskiej orbicie. Faza ta zakończy się 26 października, gdy rozpoczną się manewry modyfikacji orbity przed uwolnieniem lądownika.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 22, 2014, 11:59
Instrument COSIMA złapał pierwsze ziarna pyłu komentowanego:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/08/cosima-catches-cosmic-dust/

Na początkowych trajektoriach GIADA również zarejestrował 27 ziaren pyłu:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/12/giada-tracks-the-dust-2/

VIRITS uzyskał pierwszą mapę cieplną jądra. Spektrogramy nie wykazały występowania lodu na powierzchni, zaobserwowano natomiast związki organiczne.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/08/virtis-maps-comet-hot-spots/

Instrument ROSINA/ROTF wykonał pierwsze pomiary gazów kometarnych. Wykryto wodę, tlenek węgla i dwutlenek węgla, amoniak, metan i metanol. Zaobserwowano również znaczne wahania względnych proporcji wody i tlenku węgla w zależności od miejsca pomiarów.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/11/rosina-tastes-the-comets-gases/

MIRO zaobserwował zmiany w ilości emitowanej wody podczas rotacji jądra. Wykrył też amoniak i metanol. Nie zaobserwował jeszcze tlenku węgla. Mierzył też temperaturę warstw podpowierzchniowy (kilka cm w głąb). Wynosiła ona od 160 do 30 K.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/15/miro-bathes-in-water-vapour/

Dzięki zdjęciom z OSIRIS powierzchnia komety została podzielona na obszary różniące się morfologią:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/08/a-preliminary-map-of-rosettas-comet/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 22, 2014, 12:02
Mozaika z NavCam z 14 września:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/17/cometwatch-14-september/

oraz z 19 września:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/19/cometwatch-19-september/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 25, 2014, 11:03
Jest decyzja o obniżeniu orbity do 20 km. Po tygodniu pracy na takiej orbicie zostanie oceniona możliwość jej obniżenia do 10 km.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/24/rosettas-night-time-excursion-and-a-go-for-20-km/

Poza tym wreszcie porządnie rozpisali parametry manewrów.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Wrzesień 25, 2014, 13:17
Jest decyzja o obniżeniu orbity do 20 km. Po tygodniu pracy na takiej orbicie zostanie oceniona możliwość jej obniżenia do 10 km.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/24/rosettas-night-time-excursion-and-a-go-for-20-km/

Poza tym wreszcie porządnie rozpisali parametry manewrów.
Mam pytanie czy zejście na tak niską "orbitę" nie spowoduję konieczność większego zużycia paliwa z silniczków korekcyjnych ?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 30, 2014, 11:59
Obraz nawigacyjny z 21 listopada września oraz mozaika z 24 listopada września, czyli już z prawdziwej orbity.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/26/cometwatch-21-24-september/

Czy nikogo już nie interesuje, że ta kometa to dopiero 8 obiekt (nie licząc ziemi) mający swój orbiter?

__________
Poprawiłem.
Radek68
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 30, 2014, 12:35
Obraz nawigacyjny z 21 listopada oraz mozaika z 24 listopada, czyli już z prawdziwej orbity.
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/09/26/cometwatch-21-24-september/

Czy nikogo już nie interesuje, że ta kometa to dopiero 8 obiekt (nie licząc ziemi) mający swój orbiter?

Chyba 21 września  :)
Mnie sprawa z tym orbiterem jak najbardziej interesuje  :) Z lądownikiem też  :)
A po czym Scorusie wnosisz, że ta sprawa nikogo nie interesuje?  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Wrzesień 30, 2014, 19:18
Interesuje, interesuje, tylko gdzie te zdjęcia z OSIRISa ;)

Choć nawigacyjne też są bardzo ciekawe.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: eRKa w Październik 04, 2014, 08:15
Przydało by się więcej zdjęć "pokolorowanych". Dają lepsze wyobrażenie przestrzenne  ::)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 05, 2014, 19:47
No i zaczyna się impreza. Kometa zaczyna wyrzucać dżety  :)

The four images that make up a new montage of comet 67P/Churyumov-Gerasimenko were taken on September 26, 2014 by the European Space Agency's Rosetta spacecraft. At the time, Rosetta was about 16 miles (26 kilometers) from the center of the comet.

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-335
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: jsc w Październik 05, 2014, 20:01
Ta sytuacja nie stanowi zagrożenia dla misji?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 05, 2014, 20:11
Dżety widać od dawna. Im mniejsza faza, tym są lepiej widoczne, bo więcej światła rozprasza się na pyle w kierunku obserwatora. A ostatnio orbiter wykonywał obserwacje nad nocą stroną komety.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 05, 2014, 20:13
Zestawienie znanych parametrów komety oraz model VRLM i animowany jądra:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/03/measuring-comet-67pc-g/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 05, 2014, 20:16
Obrazy stereoskopowe jądra, uzyskane na drodze nakładania zdjęć z NavCam na model kształtu, generowania obrazów pod nieznacznie różnym kątem i zestawiania z nich zdjęcia 3D:
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/10020948-malmer-comet-3d.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 06, 2014, 13:03
Większość dżetów pochodzi z obszaru szyi, który przy okazji jest też najgładszym regionem komety. Tam chyba lądowanie Philae byłoby dość ryzykowne. Dla Rosetty chyba na razie nie ma zagrożenia, ale z pewnością będą myśleć nad obniżaniem orbity....
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 12, 2014, 20:20
Widocznie dżety w niczym nie przeszkadzają, bo podjęto decyzję o obniżeniu orbity do 10 km.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/08/go-for-10-km/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 12, 2014, 20:25
Mozaiki z NavCam z 30 września:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/06/cometwatch-site-j-from-18-km/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15279152908/

2 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/08/cometwatch-focus-on-the-neck/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15294330878/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15294478140/

oraz z 8 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/10/cometwatch-checks-up-on-cheops/

Niesamowity krajobraz :)

Próbka zdjęcia z OSIRIS z 19 września (powiększony fragment) pokazująca głaz Cheops, jeden z największych na komecie:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/09/boulder-close-up/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: wini w Październik 12, 2014, 21:15
Niesamowite zdjęcia:)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Październik 12, 2014, 22:19
Ciekawe animacje tworzy jeden z użytkowników forum unmanned ( http://mattias.malmer.nu/ ):
http://www.youtube.com/watch?v=-FTnzOLydqM

http://www.youtube.com/watch?v=UBYUUfKAtRk
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Październik 16, 2014, 16:56
Mozaika z 14 października, tutaj będziemy lądować! 8)
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/15/green-light-for-landing-site-j/

Duża rozdzielczość: http://www.nasa.gov/sites/default/files/rosetta20141015-cr.jpg
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Październik 25, 2014, 09:49
A skad tam wydmy? Zawsze myslalem, ze one powstaja od wiatru. Czyzby osuwiska tworzyly cos wizualnie zblizonego do wydm, a moze gazy ulatniajace sie z powierzchni?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 25, 2014, 09:52
Mam dość podobne zdanie do Twojego - to właśnie gdzieś tam może dochodzić do uwalniania gazu i pyłu. Jak się przyjrzeć z bliska tym wydmom, to tam chyba obszar jest nieco ciemniejszy od reszty gładkiego obszaru. Może dlatego, że opada tam "świeży" materiał?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Październik 25, 2014, 10:44
Nie wiem czy ta roznica jasnosci nie wynika po prostu z nachylenia powierzchni i kata odbijania promieni slonecznych?

Ale zakladajac, ze tworza je ulatniajace sie gazy - to chyba musi calkiem niezle dmuchac/napierac. Choc z 2-giej strony przy tylko symbolicznej grawitacji moze intuicja zawodzi i wystrcza baaaardzo niewielkie sily.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 25, 2014, 12:31
Moherator zrobił ciach fotce!

Zatykająca dech w piersiach fotka  8)
Jaka szkoda, ze nie ląduje tam łazik. Jakie ciekawe fotki był nam przysyłał, i porobił ciekawe badania materiału kometarnego  ::)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Październik 25, 2014, 12:37
Lazik bylby w stanie po czyms takim jezdzic, przy tak malej grawitacji i tak dziwacznym uksztaltowaniu? Chyba nie bardzo? Kiedys ogladalem jakis program na temat pojazdu przeznaczonego do pracy na komecie/planetoidzie i proponowano cos na wzor skaczacej pchelki. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 25, 2014, 12:43
Lazik bylby w stanie po czyms takim jezdzic, przy tak malej grawitacji i tak dziwacznym uksztaltowaniu? Chyba nie bardzo? Kiedys ogladalem jakis program na temat pojazdu przeznaczonego do pracy na komecie/planetoidzie i proponowano cos na wzor skaczacej pchelki. :)

A mi sie wydaje, że te proponowane pchełki to kwestia kosztów misji a nie zdolności operacyjnych  ;) Ale kto więcej wie nich potwierdzi przypuszczenia KonradaL  :)

Dla mnie ta fotka jest jak na razie najlepszym kandydatem na kosmiczną fotkę roku 2014. Choć może się to jeszcze zmienić po ewentualnym udanym lądowaniu Philae na komecie  :)
Czy Rosetta będzie w stanie dostrzec Philae po udanym lądowaniu, spoczywającego na powierzchni komety?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 25, 2014, 12:52
Lazik bylby w stanie po czyms takim jezdzic, przy tak malej grawitacji i tak dziwacznym uksztaltowaniu? Chyba nie bardzo? Kiedys ogladalem jakis program na temat pojazdu przeznaczonego do pracy na komecie/planetoidzie i proponowano cos na wzor skaczacej pchelki. :)

Hayabusa 2 ma  3 takie wynalazki + większy MASCOT. Phobos 2 też miał taki gadżet. Skoczek kometarny był też proponowany jako misja w programie Discovery, przeszedł nawet do finału, został pokonany przez InSight.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 25, 2014, 12:54
Czy Rosetta będzie w stanie dostrzec Philae po udanym lądowaniu, spoczywającego na powierzchni komety?

Na dzisiejszej orbicie znajdowałby się on na granicy rozdzielczości, a po lądowaniu orbita będzie odleglejsza.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Air Q w Październik 25, 2014, 17:00
Animacja miejsca lądowania:
http://www.youtube.com/watch?v=EYo1vmspYfU
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 25, 2014, 19:10
Sonda znajduje się na orbicie w odległości 9.8 - 10 km.

Mozaika z NavCam z 15 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/17/cometwatch-at-10-km/

18 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/20/cometwatch-18-october/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15377787780/

oraz z 20 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/24/cometwatch-20-october/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/14970125663/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15404745100/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 25, 2014, 19:18
ROSINA/DFMS wykrył już takie gazy jak para wodna, tlenek węgla, dwutlenek węgla, amoniak, metan, metanol, formaldehyd, siarczek wodoru, cyjanek wodoru, dwutlenek siarki i dwusiarczek węgla:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/23/the-perfume-of-67pc-g/

Aktywność komety stopniowo wzrasta. Na początku obserwacji dzety występowały tylko w regionie przewężenia, obecnie większa część oświetlonej powierzchni jest aktywna w stopniu większym lub mniejszym. Obszar aktywny powstaje też w odległości około 1 km od miejsca lądowania, co stworzy dogodne warunki do badań aktywności kometarnej. Aktywność prawdopodobnie znacznie wzrośnie w odległości 300 mln km od Słońca, w marcu przyszłego roku.

Są obrazy dżetów z OSIRIS/WAC z 10 września i 20 października.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/23/comet-activity-is-on-the-increase/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Październik 31, 2014, 18:49
Sonda przeszła na orbitę w odległości 30 km, na której pozostanie do dnia lądowania Philae. Tym samym opuściła najbliższą orbitę jaka zostanie osiągnięta w czasie misji. Od tej pory badania bardzo blisko jądra będą wykonywane tylko podczas przelotów. Co ciekawe, w czasie lądowania Philae orbiter przeleci w odległości zaledwie 5 km od jądra.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/31/rosetta-lined-up-for-lander-delivery/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 02, 2014, 20:21
Podsumowanie wydarzeń i plany na najbliższy czas

17 września, po wyjściu znad nocnej strony jądra, w płaszczyźnie terminatora na wysokości 20 km wykonany został mały manewr GPM-2 pozywający na uniknięcie bezpośredniej ekspozycji ścian sondy i przednich końców paneli słonecznych na gazy emitowane przez jądro. Został on podzielony na dwa segmnenty - GPM-2A trwający 1 minutę i 23 sekundy (zmiana szybkości 0.085 m/s) oraz GPM-2B trwający 1 minutę i 25 sekund (zmiana szybkości 0.087 m/s). 21 września wykonano manewr GMP slot 2 trwający 25 sekund. Zmiana szybkości wyniosła 0.018 m/s. 24 września wykonano niewielki manewr przekształcający orbitę na eliptyczną przed jej dalszym obniżeniem. 29 września sonda wykonała manewr GPM-3 pozwalający na wejście na orbitę kołową na wysokości 18.6 km. 8 października wykonany został manewr GPM Slot 3 ponownie przekształcający orbitę na eliptyczną, z apocentrum na wysokości 18.6 km i perycentrum 9.8 km. 10 października pojazd wykonał manewr GPM-4 ukoławiający orbitę na wysokości 9.8 km. Na dalszym etapie misji orbiter prowadził systematyczne badania na takiej niskiej orbicie. Była to faza obserwacji bliskich (Close Observation Phase - COP).

Faza COP zakończyła się 28 października gdy rozpoczęły się manewry modyfikacji orbity przed uwolnieniem lądownika Philae. Tego dnia wykonano manewr pozwalający na przejście na orbitę w odległości 30 km. Manewr ten rozpoczął się o godzinie 12:59 UTC i zakończył o 13:01 UTC. Trwał 82 sekundy i spowodował zmianę szybkości na poziomie 0.081 m/s. Orbiter znalazł się na silnie eliptycznej trajektorii i szybko oddalał się od jądra. 31 października wykonano manewr przejścia na orbitę na wysokości 30 km. Manewr ten rozpoczął się o godzinie 02:09:55 UTC. Trwał 90 sekund i spowodował zmianę szybkości na poziomie 9.3 cm/s. Była ona nieznacznie eliptyczna. W dalszej kolejności wykonano niewielkiej manewry korekcyjne pozwalające na zachowanie takiej orbity. Jej parametry nie ulegały większym zmianą w ich trakcie.

Decyzja o wykonaniu lądowania zostanie podjęta 11 listopada (13 godzin przed oddzieleniem lądownika) na podstawie parametrów orbity Rosetty podczas ich ostatnich pomiarów. Lądowanie Philae odbędzie się 12 listopada. Tego dnia, na 8 godzin przed oddzieleniem zostanie podjęta kolejna decyzja o kontynuowaniu procedury, na bazie danych telemetrycznych z sondy. Na 7 godzin przed lądowaniem zostanie podjęta kolejna decyzja, na bazie gotowości systemów lądownika. Na 2 godziny przed odłączeniem lądownika orbiter wykona manewr poprzedzający oddzielenie. Po nim znajdzie się na trajektorii hiperbolicznej względem jądra, z minimalną odległość 5 km. Na 1 godzinę przed odłączeniem Philae podjęta zostanie ostateczna decyzja o pzrepowadzeniu lądowania, na bazie parametrów ostatniego manewru korekty trajektorii. Uwolnienie lądownika nastąpi w odległości 22.5 km od jądra, o godzinie 08:35 UTC. Sygnał z orbitera dotrze na Ziemię po 28 minutach i 20 sekundach, tak więc oddzielenie zostanie potwierdzone o godzinie 09:03 UTC. Po oddzieleniu orbiter będzie pozycjonowany na lądownik i będzie odbierał wysyłane przez niego dane. Wysokość na której lądownik zostanie oddzielony została ostrożnie wybrana na podstawie takich zmiennych jak warunki w momencie lądowania, zdolność kontroli orientacji i trajektorii orbitera oraz marginesy bezpieczeństwa. Dokładność lądowania nie zależała od wysokości, ale od kombinacji błędów w korygowaniu pozycji i szybkości orbitera w trakcie manewru przed oddzieleniem. Wybrana strategia oddzielenia pozwalała na uwolnienie lądownika przy szybkości 0.187 m/s. W przypadku oddzielenia lądownika w mniejszej odległości od jądra oddzielenie musiałoby nastąpić przy niższej szybkości. Jej osiągnięcie wywołałoby jednak dwa negatywne efekty: orbiter nie znalazłby się na trajektorii hiperbolicznej względem jądra i wleciałby nad jego nocną stronę, oraz czas pomiędzy ostatnim manewrem a oddzieleniem wydłużałby się, co spowodowałoby powiększanie się błędów i zmniejszenie dokładności lądowania. 40 minut po oddzieleniu Philae, w odległości około 20 km od jądra sonda wykona manewr pozwalający na uniknięcie zderzenia z jądrem i gwarantujący widzialność lądownika w momencie lądowania.

Po rozłożeniu swoich trzech wsporników Philae będzie powoli opadał na powierzchnię jądra. Lądowanie potrwa około 7 godzin. W tym czasie pojazd wykona serię pomiarów naukowych. CIVA wykona zdjęcia orbitera po oddzieleniu. Dane z eksperymentu CONSERT pozwolą na zrekonstruowanie trajektorii lądowania. Dostarczą też informacji o polu grawitacyjnym jądra oraz o właściwościach powierzchni i warstwy podpowierzchniowej. ROLIS uzyska serię zdjęć powierzchni. ROMAP wykona pomiary pola magnetycznego. SESAME przeprowadzi pomiary środowiska plazmowego i pyłu. Pierwsze zdjęcia uzyskane w trakcie lądowania zostaną odebrane na Ziemi po kilku godzinach od lądowania. Pojazd dotrze na powierzchnię o godzinie 15:30 UTC, co zostanie potwierdzone o 16:00 UTC. Lądownik wyląduje z szybkością ok. 1 m/s, pod kątem 90 stopni, a wsporniki i odpalony na 5 sekund silnik zapobiegną odskakiwaniu. Wsporniki będą mogły rozkładać się albo podkurczać, aby ustawić korpus w pozycji pionowej. Natychmiast po wylądowaniu w glebę zostaną wwiercone wkręty na końcach wsporników. Ponadto zostanie wbity harpun, który zapobieże oderwaniu się od powierzchni w słabym polu grawitacyjnym.

Następnie lądownik rozłoży instrumenty i rozpocznie wykonywanie pierwszej sekwencji pomiarów naukowych. W jej ramach CIVA uzyska pełną panoramę otoczenia. Zdjęcia dotrą na Ziemię po kilku godzinach od ich uzyskania. COSAC i MODULUS Ptolemy wykonają pomiary składu gazów. Pakiet MUPUS uzyska pomiary spowolnienia harpuna w czasie wbijania go w powierzchnię, co dostarczy danych na temat właściwości powierzchni i warstwy podpowierzchniowej. ROLIS dostarczy obrazów powierzchni w bezpośredniej bliskości lądownika. ROMAP wykona pomiary pola magnetycznego a SESAME - pomiary właściwości plazmy i pyłu na powierzchni.

Po uwolnieniu lądownika Rosetta rozpocznie fazę odbioru i przekazu danych z lądownika. Dane z powierzchni będą przekazywane do orbitera, a stamtąd na Ziemię. Na tym etapie orbiter wykona 3 manewry, gwarantujące, że lądownik będzie widoczny z jej pokładu. Pierwszy manewr odbędzie się już 12 listopada, 2 godziny po oddzieleniu lądownika. Drugi będzie miał miejsce 14 listopada, a trzeci - 16 listopada. 19 listopada. 30 listopada sonda wykona manewr przejścia na orbitę na wysokości 30 km. 3 grudnia wykona manewr rozpoczynający przejście na orbitę na wysokości 20 km. 6 grudnia orbita ta zostanie ukołowiona. Na niej prowadzone będą dalsze systematyczne badania komety. Sonda wykona również serię bliskich przelotów nad powierzchnią jądra.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Listopad 05, 2014, 13:38
BAE Systems ujawnia przełomową technologię, służącą do kierowania lotem sondy kosmicznej Rosetta.
Inżynierowie BAE Systems z Centrum nowoczesnych technologii w Great Baddow opracowali urządzenie, podobne do smartfona, które umożliwia Europejskiej Agencji Kosmicznej łączność i kierowanie lotem sondy Rosetta. Porusza się ona w Kosmosie z prędkością ok. 55 tys. km/h i obecnie znajduje się w odległości 500 mln km od Ziemi, od kilku miesięcy towarzysząc komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko (Rosetty spotkanie z kometą, 2014-08-11).

Urządzenie, zwane modemem częstotliwości pośredniej (Intermediate Frequency Modem System, IFMS) jest zdolne do pomiaru prędkości sondy z dokładnością ułamków mm/s, a jej odległości – do metra, w dowolnym miejscu Układu Słonecznego. Z kolei do określenia namiaru z dokładnością do milionowej części stopnia kątowego używane są dwie stacje naziemne i metoda triangulacji.

IFMS ma także bardzo czuły odbiornik, który może wychwycić niezwykle słabe sygnały wysyłane z sondy na Ziemię i przetworzyć je na dane, które mogą być użyte do przekazywania wyników poszukiwań. Oprócz tego IFMS umożliwia przesłanie na Ziemię wszystkich zdjęć komety i danych naukowych zebranych przez sondę Rosetta.

IFMS, znajdujące się w stacjach naziemnych Europejskiej Agencji Kosmicznej, działają w ramach najbardziej europejskich programów kosmicznych, takich jak Herschel (europejski teleskop kosmiczny), Mars Express, czy Venus Express. Zespół BAE Systems pracuje obecnie nad następcą IFMS. Procesor kierowania i zdalnego zarządzania telemetrią (Telemetry Telecommand and Control Procesor, TTCP) umożliwi działanie następnych sond przez dekady.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14787
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 06, 2014, 00:22
Zachęcam do oglądania nas podczas operacji 12 listopada. Jeśli nie możecie byc w ESOC w tym czasie, ESA na pewno udostepni webcast! :-) Piszę "nas", bo od 1.5 roku pracuję w MCT (Mission Control Team) misji Rosetta w ESOC. W dzień operacji Lander delivery będę przy konsoli od 05:00 do 17:00 czasu lokalnego. Koniecznie oglądajcie nasze operacje w ESA! :-)

Pozdrawiam,
Andrzej
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 06, 2014, 09:28
Zachęcam do oglądania nas podczas operacji 12 listopada. Jeśli nie możecie byc w ESOC w tym czasie, ESA na pewno udostepni webcast! :-) Piszę "nas", bo od 1.5 roku pracuję w MCT (Mission Control Team) misji Rosetta w ESOC. W dzień operacji Lander delivery będę przy konsoli od 05:00 do 17:00 czasu lokalnego. Koniecznie oglądajcie nasze operacje w ESA! :-)

Pozdrawiam,
Andrzej

Pięknie dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy fajnej pracy!!!!!
Andrzej z radością witamy Ciebie na naszym Forum!!!!!!!!!!!  8)
Wśród nas mamy pracownika NASA (Olasek), teraz z nami jest osoba z ESA. Super!  :D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 06, 2014, 10:55
Witamy Andrzeju na forum! Miło wiedzieć, że Rosetta ma takie operacyjne polskie akcenty!

Gdy znajdziesz chwilę, to czy będziesz mógł napisać coś o Twoich działaniach w MCT? Czy były jakieś "próbne" lądowania Philae? Czy są jakieś plany awaryjne na wypadek różnych okoliczności? Jak wygląda typowa praca z Rosettą i Philae? :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 06, 2014, 13:28
Dzięki panowie! :-)

Co do symulacji, to od Rosetta Hibernation Exit było kilka. W ESOC mamy bliźniaka Rosetty (Rosetta EQM) (wrzucę niedługo na bloga kilka fotek z wewnątrz pomieszczenia, gdzie go trzymamy i podeślę tutaj linka), do którego podpinany jest symulator przez kolegów z DLR (jako, że Philae należy do Niemieckiej Agencji Kosmicznej) i w takim środowisku przeprowadzane były symulacje (+ oczywiście software symulujący spacecraft). Są one na tyle dokładne i rzetelne na ile jest to możliwe do przeprowadzenia na ziemi, z prawdziwym hardwarem (satelitą i prawdziwym lądownikiem). Warto zauważyć, że Rosetta to jedyna misja ESA dla której został stworzony niemalże identyczny bliźniak (1 do 1), który przez ostatnie lata był używany do testów i symulacji.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Listopad 06, 2014, 17:32
Dzięki panowie! :-)

Co do symulacji, to od Rosetta Hibernation Exit było kilka. W ESOC mamy bliźniaka Rosetty (Rosetta EQM) (wrzucę niedługo na bloga kilka fotek z wewnątrz pomieszczenia, gdzie go trzymamy i podeślę tutaj linka), do którego podpinany jest symulator przez kolegów z DLR (jako, że Philae należy do Niemieckiej Agencji Kosmicznej) i w takim środowisku przeprowadzane były symulacje (+ oczywiście software symulujący spacecraft). Są one na tyle dokładne i rzetelne na ile jest to możliwe do przeprowadzenia na ziemi, z prawdziwym hardwarem (satelitą i prawdziwym lądownikiem). Warto zauważyć, że Rosetta to jedyna misja ESA dla której został stworzony niemalże identyczny bliźniak (1 do 1), który przez ostatnie lata był używany do testów i symulacji.
Prawdziwa przyjemność mieć takiego użytkownika na Forum ; witamy i trzymamy kciuki za misję!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 06, 2014, 23:45
Miło z Waszej strony, ale bez przesady z tą pracą (nie żebym nie doceniał!) :-) W samym ESOC jest już kilku polaków, w NASA pewnie więcej a niektórzy dość wysoko postawieni, n.p. menadżer projektu Rosetta po stronie JPL (mają instrument na orbiterze MIRO: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/MIRO) jest polakiem, Artur Chmielewski.

W każdym razie, tutaj link do kilku zdjęć modelu Rosetta, który mamy w ESOC: http://blog.andrzejolchawa.com/2014/11/06/rosetta-eqm-at-european-space-operation-centre/

Pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 07, 2014, 06:39
A czy po wstawieniu nowszych instrumentów i oprogramowania do tej Rosetty 2, udałoby się ją wysłać w kosmos?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Borys w Listopad 07, 2014, 09:49
Takie cuś stanęło wczoraj przy drzwiach. Długość modelu to ok. 2.5 m.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 07, 2014, 11:30
A czy po wstawieniu nowszych instrumentów i oprogramowania do tej Rosetty 2, udałoby się ją wysłać w kosmos?

Nie, bo modele kwalifikacyjne nie są robione według wymagać stawianych lotom kosmicznym przez co są niepomiernie tańsze.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 07, 2014, 11:31
Mam pytanie do aolchawa: co ludzie w kontroli misji mówią prywatnie o szansach na udane lądowanie?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 07, 2014, 12:09
A czy po wstawieniu nowszych instrumentów i oprogramowania do tej Rosetty 2, udałoby się ją wysłać w kosmos?
EQM nie jest nawet blisko do otrzymania status "complete" ;-) Jest używany jedynie do testów, badania anomalii, etc. Ma tylko kilka instrumentów o ograniczonych funkcjonalnościach i uzupełnienie wszystkiego i doprowadzenie go do stanu, w którym mógłby polecieć byłoby ekstremalnie drogie. Aczkolwiek, to w co jest aktualnie wyposażony mogłoby latać.

Mam pytanie do aolchawa: co ludzie w kontroli misji mówią prywatnie o szansach na udane lądowanie?

Nie jestem z PR i nie reprezentuję ESA oficjalnie, więc nie będę wypowiadać się publicznie w imieniu kolegów, to co prywatne powinno zostać prywatne. Ja natomiast jestem dobrej myśli :-)

Gdy znajdziesz chwilę, to czy będziesz mógł napisać coś o Twoich działaniach w MCT?

To chyba dobry moment, żeby napisać o moim wkładzie w misję. Jako Data System Manager, jestem odpowiedzialny za całe oprogramowanie, które jest używane podczas planowania i operacji danej misji. Jestem też aktywnym członkiem MCT (Mission Control Team), i podczas krytycznych operacji moje oficjalne stanowisko to SoftCord (koordynator oprogramowania). Proszę nie mylić z FCT (Flight Control Team), zespołem odpowiedzialnym za sterowanie satelitą (który też jest częścią MCT). Misje, dla których pracuję to przede wszystkim interplanetarne i astronomiczne misje takie jak: Rosetta, Mars Express, Venus Express, Integral czy XMM. Może powinienem przenieść tą wypowiedź do wątku "przedstaw się" :-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopad 07, 2014, 13:07
To chyba dobry moment, żeby napisać o moim wkładzie w misję. Jako Data System Manager, jestem odpowiedzialny za całe oprogramowanie, które jest używane podczas planowania i operacji danej misji. Jestem też aktywnym członkiem MCT (Mission Control Team), i podczas krytycznych operacji moje oficjalne stanowisko to SoftCord (koordynator oprogramowania). Proszę nie mylić z FCT (Flight Control Team), zespołem odpowiedzialnym za sterowanie satelitą (który też jest częścią MCT). Misje, dla których pracuję to przede wszystkim interplanetarne i astronomiczne misje takie jak: Rosetta, Mars Express, Venus Express, Integral czy XMM. Może powinienem przenieść tą wypowiedź do wątku "przedstaw się" :-)

Fajna sprawa. My tylko możemy o czymś takim pomarzyć  :D
A czy w misji Exo Mars 20016 i 2018 też będziesz uczestniczył?  :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: mars76 w Listopad 07, 2014, 17:33
Czy wiadomo już oficjalnie o "obfitości" zdjęć i danych udostepnionych tuż po operacji lądowania? ESA raczej nie słynie z hojności w tej kwestii :)
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 07, 2014, 17:35
Czy wiadomo już oficjalnie o "obfitości" zdjęć i danych udostepnionych tuż po operacji lądowania? ESA raczej nie słynie z hojności w tej kwestii :)
Pozdrawiam

Jestem pewien, że tym razem koledzy z PR zrobią prawdziwe show! Polecam oficjalne kanały na twitterze, g+ i facebooku.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 07, 2014, 21:51
A co do meritum, ciekawy jestem tego "prawdziwego show" kolegów z działu PR... :) Naprawdę ESA w porównaniu do NASA wypada gorzej niż blado, jeśli chodzi o publikację zdjęć czy wyników badań.

Masz na myśli jakieś konkretne źródło publikacji? Jeżeli chodzi o publikacje zdjęć, czy wyników/materiałów naukowych, nie zgodzę się. Zresztą, nie rozumiem jaki ma to związek z PR. Jeśli chodzi natomiast o popularność (bo to miałem na myśli), to chyba ciężko będzie przebić Hollywood, wahadłowce, różnice budżetowe... :-) Zresztą, jest wiele powodów, dla których NASA jest popularniejsza od ESA, długo by wymieniać. Jedyne co pozostaje to mówić o europejskim kosmosie jak najwięcej i mieć nadzieję na więcej takich przedsięwzięć jak Ambition. Może z czasem przeciętny europejczyk przestanie się ośmieszać pytając czy ESA to taki branch NASA w Europie (zdarzało się :D ), a dowodem tego są ośmieszające wypowiedzi pana redaktora TVN w wywiadzie z Arturem Chmielewskim. Jak wspominałem wcześniej, jest to w rękach PR, ja mogę jedynie wspierać pisząc tego posta :-)

Ten wątek jest o misji Rosetta, a schodzi powoli na software i PR ;-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 11, 2014, 19:43
Mozaiki z NavCam

- 24 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/27/cometwatch-24-october/

- 26 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/27/cometwatch-24-october/

- 28 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/27/cometwatch-24-october/

- 30 października:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/04/cometwatch-30-october-farewell-j/

- 2 listopada:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/05/cometwatch-2-november/

- 4 listopada:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/07/cometwatch-4-november/

- 6 listopada:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/10/cometwatch-6-november-target-locked/

Wybór 10 najciekawszych zdjęć z NavCam uzyskanych na orbicie na wysokości 10 km:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/11/top-10-at-10-km/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 11, 2014, 19:46
Zdjęcia nieoświetlonej części jądra (noc polarna) z OSIRIS, z 29 września i 30 października.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/06/into-the-shadows-of-comet-67pc-g/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 11, 2014, 19:48
COSIMA analizuje przechwycone drobiny pyłu, w pierwszym ziarnie (nazwanym Boris) wykryto wstępnie magnez i sód:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/10/29/cosima-detects-sodium-and-magnesium-in-a-dust-grain-called-boris/

MAG wykrył oscylacje pola magnetycznego, na razie o niejasnym pochodzeniu:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/11/the-singing-comet/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: JSz w Listopad 11, 2014, 19:50
Naprawdę niesamowite zdjęcia! Zwłaszcza Top-10 powala!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 12, 2014, 16:23
Wykorzystuję swoje prawa i wpisuję post do tego (chwilowo zamkniętego) wątku:
proponuje się, aby sonda Rosetta wylądowała na powierzchni 67P pod koniec 2016 roku, kończąc tym samym misję. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 15, 2014, 11:24
Po zakończeniu fazy odbioru danych z Philae Rosetta wróci na orbitę wokół jądra,  najpierw na wysokości 30 km a potem 20 km (6 grudnia). Warto zauważyć, że ostatnio była ponownie na orbicie okołosłonecznej. Opuszczenie orbity jakiegoś ciała i powrót na nią nigdy wcześniej nie miało miejsca (nie licząc załogowych misji księżycowych). Ciekawe jak będą wyglądały te niskie przeloty koło jądra (8 - 10 km), bo mówią o "unbound orbits". Pewnie będą to trajektorie hiperboliczne, takie jak w czasie uwolnienia lądownika, a więc w praktyce okołosłoneczne.
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Pioneering_Philae_completes_main_mission_before_hibernation
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopad 15, 2014, 19:37
Po zakończeniu fazy odbioru danych z Philae Rosetta wróci na orbitę wokół jądra,  najpierw na wysokości 30 km a potem 20 km (6 grudnia). Warto zauważyć, że ostatnio była ponownie na orbicie okołosłonecznej. Opuszczenie orbity jakiegoś ciała i powrót na nią nigdy wcześniej nie miało miejsca (nie licząc załogowych misji księżycowych). Ciekawe jak będą wyglądały te niskie przeloty koło jądra (8 - 10 km), bo mówią o "unbound orbits". Pewnie będą to trajektorie hiperboliczne, takie jak w czasie uwolnienia lądownika, a więc w praktyce okołosłoneczne.

Zaraz, to możemy mówić w przypadku Rosetty o "orbitowaniu komety 67P"? Byłem przekonany, że zawsze jest mowa o orbicie okołosłonecznej, odpowiednio modyfikowanej w celu badania tego obiektu.

Fakt wielokrotnego opuszczania i wchodzenia na orbitę jest bardzo ciekawy. Dzieją się historyczne wydarzenia :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 15, 2014, 20:51
Na TVN METEO/TVN 24 właśnie pojawił się wywiad ze mną i moim wkładem w misję, zapraszam do lektury:
http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/polak-w-misji-rosetta-andrzej-olchawa-opowiada-nam-o-pogoni-za-kometa,149598,1,0.html :-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Listopad 16, 2014, 16:35
Przesyłam link do ostatniego wywiadu o misji Rosetta na TVN 24 Biznes i Świat (było live):

http://tvn24bis.pl/analizy-i-komentarze,188/polak-pracujacy-w-esa-emocje-jeszcze-nie-opadly,488956.html

Zapraszam do oglądania :-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 16, 2014, 17:07
Zaraz, to możemy mówić w przypadku Rosetty o "orbitowaniu komety 67P"?

Tak, od 7 września była prawdziwa keplerowska orbita wokół komety, co podkreślałem wielokrotnie.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Malin w Grudzień 14, 2014, 19:24
Okazuje się, że kometa 67P w kolorze jest - szara.
(http://news.bbcimg.co.uk/media/images/79702000/jpg/_79702945_79702944.jpg)

artykuł na BBC
http://www.bbc.com/news/science-environment-30454342
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Grudzień 14, 2014, 21:31
Okazuje się, że kometa 67P w kolorze jest - szara.

Szara, hmmm może jednak ciemna jak węgiel ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Malin w Grudzień 15, 2014, 00:08
To zdjęcie które wrzuciłem jest podobno w naturalnych kolorach. Ja dla mnie jest raczej szara ale to kwestia gustu. ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Grudzień 15, 2014, 08:32
To zdjęcie które wrzuciłem jest podobno w naturalnych kolorach. Ja dla mnie jest raczej szara ale to kwestia gustu. ;)

Kometa ma małe albedo więc może wygląda jednak tak ?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 15, 2014, 10:03
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/12/comet-67pc-g-in-living-colour/

Co za głupoty tam wypisują:
Cytuj
However, as the comet rotated and Rosetta moved during this sequence, the three images are slightly shifted with respect to each other, and are taken from slightly different observing perspectives. Painstaking work is needed to superimpose the images accurately, which is one reason it has taken so long to come up with the first meaningful colour image of 67P/C-G.

Bo już uwierzę, że się tam na fotoklinometrii i DEM nie znają :P Teraz takie rzeczy i amatorzy robią. Tak naprawdę wstępne wyniki poczynione na bazie zdjęć z sierpnia były już prezentowane na konferencjach, więc to nic nowego i można już pokazać.


Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 15, 2014, 10:04
Dane z ROSINA wskazują, że stosuneczek D/H w parze wodnej jest znacznie różny od występującego na Ziemi i w innych kometach rodziny Jowisza:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/10/rosetta-fuels-debate-on-origin-of-earths-oceans/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 15, 2014, 10:16
Nowe mozaiki z NavCam:
17 listopada:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/20/cometwatch-17-november/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/11/ROS_CAM1_20141117_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15215913014/

20 listopada:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/24/cometwatch-20-november/
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/26/cometwatch-20-november-in-the-shadow-of-the-coma/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/11/ROS_CAM1_20141120A-ROS_pano.jpg
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/11/ESA_Rosetta_NAVCAM_141120_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15871328215/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15714145107/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15712618370/

26 listopada:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/28/cometwatch-26-november/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/11/ESA_Rosetta_NAVCAM_141126_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15900422392/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15281451753/

30 listopada:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/02/cometwatch-30-november/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/11/ESA_Rosetta_NAVCAM_141130_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15969268645/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15781986560/

1 grudnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/04/cometwatch-1-december/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/12/ESA_Rosetta_NAVCAM_141201_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15783895589/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15350314443/


2 grudnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/05/cometwatch-2-december/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/12/ESA_Rosetta_NAVCAM_141202_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15944683876/

7 grudnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/09/cometwatch-7-december/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/12/ESA_Rosetta_NAVCAM_141207_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15806868879/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15807415937/

9 grudnia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/11/cometwatch-9-december/
http://www.db-prods.net/blog/wp-content/uploads/2014/12/ESA_Rosetta_NAVCAM_141209_pano.jpg
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/15834082648/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudzień 15, 2014, 10:24
Okazuje się, że kometa 67P w kolorze jest - szara.

artykuł na BBC
http://www.bbc.com/news/science-environment-30454342

Tak się zacząłem zastanawiać, że skoro są tylko niekolorowe zdjęcia komety to może rzeczywiście jest ona taka szara a nie fotki czarno-białe  ;D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Malin w Grudzień 15, 2014, 21:05
Cytuj
Cytat: Malin w Dzisiaj o 00:08

    To zdjęcie które wrzuciłem jest podobno w naturalnych kolorach. Ja dla mnie jest raczej szara ale to kwestia gustu. ;)


Kometa ma małe albedo więc może wygląda jednak tak ?

Słuszna uwaga, o tym nie pomyślałem.

Swoją drogą, domyślam się, że kolor komety zależy od składu minerałów/lodu.
Chociaż może w grę wchodzą jeszcze inne czynniki?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Borys w Grudzień 15, 2014, 21:21
Swoją drogą, domyślam się, że kolor komety zależy od składu minerałów/lodu.
Chociaż może w grę wchodzą jeszcze inne czynniki?

Tak, oświetlenie :D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Malin w Grudzień 15, 2014, 23:12
Cytuj
    Swoją drogą, domyślam się, że kolor komety zależy od składu minerałów/lodu.
    Chociaż może w grę wchodzą jeszcze inne czynniki?


Tak, oświetlenie :D

Przy wykonywaniu zdjęcia na pewno :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 16, 2014, 10:00
I wielkość ziaren, i proporcje różnych ich frakcji itp.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 07, 2015, 15:08
MIDAS przechwycił i zeskanował pierwszą drobinę pyłu kometarnego.

http://blogs.esa.int/rosetta/2014/12/17/midas-and-its-first-dust-grain/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: bartasdiver w Styczeń 23, 2015, 00:03
W temacie OSIRIS wygląda na to, że coś wkońcu pokazali ;D strzał z 8 km!

(http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/01/comet_from_8_km/15206382-1-eng-GB/Comet_from_8_km_node_full_image_2.jpg)

A tutaj: http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01/Comet_from_8_km (http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01/Comet_from_8_km) zdjęcie do pobrania w hi-res.

Kolejne ciekawe formacje:

(http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/01/ripples_and_wind-tails/15207278-1-eng-GB/Ripples_and_wind-tails_node_full_image_2.jpg)
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01/Ripples_and_wind-tails (http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01/Ripples_and_wind-tails)

(http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/01/comet_goosebumps/15206818-1-eng-GB/Comet_goosebumps_node_full_image_2.jpg)
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01/Comet_goosebumps (http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01/Comet_goosebumps)

Oraz reszta galerii: http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01 (http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/01)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 23, 2015, 08:08
Wspaniałe zdjęcia! W szczególności to z tą dziurą!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Styczeń 23, 2015, 13:30
Wspaniałe zdjęcia! W szczególności to z tą dziurą!

A mnie najbardziej podoba się z górką  :D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Styczeń 25, 2015, 19:00
A mnie najbardziej podoba się z górką  :D
Estetycznie może tak, ale to z dziurą może być ciekawsze. Ze zdjęć innych misji kometarnych wiadomo, że emisja gazów i pyłów z jader kometarnych często ma formę czegoś w postaci dżetów. Pytanie, jakie fizycznie struktury odpowiadają za te skoncentrowane strumienie. Może to właśnie takie dziury-kominy jak te na zdjęciu?
Niezależnie od tego, ten urozmaicony krajobraz komety faktycznie pobudza wyobraźnię.
Pozdrawiam
-J.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 06, 2015, 22:23
Rosetta opuściła orbitę wokół jądra. 14 lutego wykona przelot w odległości 6 km. Po przejściu przez peryhelium zostanie określone czy sonda wróci na orbitę wokół jądra i jak będzie wyglądała dalsza część misji.

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_swoops_in_for_a_close_encounter
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 14, 2015, 12:28
Dzisiaj (w 15 rocznicę wejścia sondy NEAR na orbitę Erosa) odbędzie się przelot w odległości 6 km. Będzie to najprawdopodobniej największe zbliżenie sondy do jądra w czasie całej misji. Ciekawe czy pokażą chociaż kawałek zdjęcia.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 14, 2015, 12:49
Przechodzą chyba nad większym kawałkiem komety, nad gładkim obszarem, gdzie jest kilka większych głazów. Ciekawy ten obszar.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 19, 2015, 12:56
Widzę na stronie jedno zdjęcie zrobione z 8 km. Nigdzie nie opublikowali niczego więcej?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 19, 2015, 17:00
Nigdzie, bo tylko NavCam mogą pokazywać, co i tak było długo dyskutowane.

Mozaika z odległości 35 km:
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/16549140642/

10.6 km:
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/16549676502/

8.9 km:
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/16363593040/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/16550426402/
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/16365882127/

31.6 km, po przelocie:
https://www.flickr.com/photos/105035663@N07/16374791297/

Zdjęcia źródłowe:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/02/16/cometwatch-14-february-flyby-special/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 20, 2015, 03:02
Na fotce z odległości ok. 30 cm widać kawałki komety oderwane od jądra (w górnym lewym rogu fotki).
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 20, 2015, 08:29
30 cm? ;) Eko, może je zaznaczysz i wstawisz do załącznika postu? :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 20, 2015, 17:30
Pełno szumu jest na tych zdjęciach, w końcu przed wrzuceniem na stronę tylko kontrast dostosowują żeby było cokolwiek widać. Poza tym to NavCam. Duże cząstki pyłu i fragmenty do 2 metrów były rozpoznawane na zdjęciach z OSIRIS na podstawie porównania kilku zdjęć kolejnych.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 21, 2015, 14:24
OK, zapytam jeszcze raz, starając się zachować należną powagę ;)

Skąd taka polityka nieudostępniania materiałów z misji realizowanej bądź co bądź za publiczne pieniądze?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: jsc w Luty 21, 2015, 14:35
To takie małe "embargo" na punkty za publikacje. Pula wydaje się ograniczona.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 21, 2015, 20:16
30 cm? ;) Eko, może je zaznaczysz i wstawisz do załącznika postu? :)

Oj Kanarku, chodziło oczywiście o 30 km  ::)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 21, 2015, 20:41
OK, zapytam jeszcze raz, starając się zachować należną powagę ;)

Skąd taka polityka nieudostępniania materiałów z misji realizowanej bądź co bądź za publiczne pieniądze?

Teraz dopiero skumałem to pytanie. Otusz. Chodzi tutaj, jak JSc zauważył o pozwolenie zespołowi naukowców na opracowanie wyników obserwacji i badań oraz prawidłową publikację, w tym w formie pracy naukowej. Wiele z rzeczy z misji Rosetta z pewnością ma szansę się znaleźć na łamach "Science", co jest ważne dla karier naukowych osób zaangażowanych w projekt.

Tak sobie przypominam, że na IAC 2014 doszło do publikacji niektórych wstępnych wyników z Rosetty - były one spójne, dobrze zebrane i zrozumiałe dla całej publiczności. Naprawdę warto na to było czekać (a to był październik 2014, tuż przed lądowaniem Philae).

NASA także tak robi w niektórych przypadkach, dając swoim naukowcom szansę na pracę nad publikacjami naukowymi. NASA często publikuje porcje danych na konferencjach medialnych/naukowych, równolegle z publikacją pracy naukowej w jakimś czasopiśmie.  W przypadku Curiosity tak się kilka razy zdarzyło - z bardzo dobrym efektem.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 22, 2015, 10:55

Teraz dopiero skumałem to pytanie. Otusz. Chodzi tutaj, jak JSc zauważył o pozwolenie zespołowi naukowców na opracowanie wyników obserwacji i badań oraz prawidłową publikację, w tym w formie pracy naukowej. Wiele z rzeczy z misji Rosetta z pewnością ma szansę się znaleźć na łamach "Science", co jest ważne dla karier naukowych osób zaangażowanych w projekt.

Jakoś Amerykanie potrafią pogodzić publikacje z udostępnianiem materiałów zainteresowanej publiczności spoza ścisłego środowiska sci.
Jak się ma do dyspozycji 100 zdjęć, to od puszczenia 5 w sieci doktoraty się nie wymydlą.
Obawiam się, że polityka ESA to raczej efekt wojenki między uczelniami i ośrodkami naukowymi Europy, a my dostajemy rykoszetem. A potem się dziwią, że przeciętny Muller czy Smith ma gdzieś badania kosmosu.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 22, 2015, 11:03
Na 46 Lunar and Planetary Science Conference będzie kilkanaście referatów na temat misji, w tym o zdjęciach z CIVA i ROLIS. W abstrakcie nie piszą niestety żadnych konkretów na temat tych zdjęć.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 22, 2015, 12:00
Jakoś Amerykanie potrafią pogodzić publikacje z udostępnianiem materiałów zainteresowanej publiczności spoza ścisłego środowiska sci.
Jak się ma do dyspozycji 100 zdjęć, to od puszczenia 5 w sieci doktoraty się nie wymydlą.
Obawiam się, że polityka ESA to raczej efekt wojenki między uczelniami i ośrodkami naukowymi Europy, a my dostajemy rykoszetem. A potem się dziwią, że przeciętny Muller czy Smith ma gdzieś badania kosmosu.

Amerykanie dają częściej raw images, ale też to chyba czasem było krytykowane ostatnio przez naukowców ze środowisk. W zasadzie widać to to w przypadku sondy Dawn, gdzie Borys pisze nam o szybszej dostępności zdjęć

Problem w tym, że niektóre misje wcale nie mają do dyspozycji 100 zdjęć, tylko znacznie mniej. I często ESA pracuje w mniejszych zespołach i może mieć rzadziej dostęp do sesji komunikacyjnych.

Poza tym - mowa tutaj nie o doktoracie a o publikacjach naukowych. Duża różnica. Więc Twoje obawy głównie wynikają z braku zorientowanania w temacie...
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 22, 2015, 12:10
W NASA w przypadku każdej misji już na etapie jej proponowania opisuje się planowane działania edukacyjne i promocyjne. W Europie natomiast taka tradycja jest słabo rozbudowana, w końcu praktycznie od zawsze nauka była zarezerwowana dla kół akademickich. Po prostu trochę inna mentalność.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: docktor w Luty 23, 2015, 09:24
Poza tym - mowa tutaj nie o doktoracie a o publikacjach naukowych. Duża różnica. Więc Twoje obawy głównie wynikają z braku zorientowanania w temacie...

Użyłem skrótu myślowego - z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia, jakim celom osób i zespołów ma służyć dana publikacja. Ważne jest dla mnie, że dostęp do danych - w tym przypadku fotografii - będę miał znacznie opóźniony i utrudniony, jeśli w ogóle możliwy.

Cytat: Scorus
nauka była zarezerwowana dla kół akademickich

Trochę się w tych kołach obracałem, choć kierunek był zupełnie inny, i się nie zgodzę. To jest sztuczne silenie się na elitarność. Ograniczanie dostępu do wyników byłoby moim zdaniem uzasadnione, gdyby chodziło o czyjeś osobiste badania, a w tym przypadku tak nie jest. Na dodatek na tle praktyki i osiągnięć NASA wygląda to zwyczajnie śmiesznie.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 23, 2015, 12:22
Trzeba zwrócić uwagę na szersze procesy, w USA podejście jest po prostu znacznie bardziej baconowskie niż w Europie.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Luty 23, 2015, 13:46
Trzeba zwrócić uwagę na szersze procesy, w USA podejście jest po prostu znacznie bardziej baconowskie niż w Europie.

A bardziej łopatologicznie, co znaczy to określenie ,,baconowskie"?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Luty 24, 2015, 22:56
Francis Bacon postulował odejście od platońsko-arytsotelesowskiego podejścia do nauki jako dla dziedziny dla wybranych. Uważał, że rozwój nauki dla ogólnego dobra ludzkości powinien dokonywać się siłami całego społeczeństwa.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: AbsensCarens w Luty 25, 2015, 10:37
Dokładnie osiem lat temu (25.02.2007) Rosetta wykorzystała pole grawitacyjne Marsa by przyspieszyć swoją podróż w kierunku komety. Była to druga z czterech asyst grawitacyjnych wykonanych przez sondę, pozostałe trzy to przeloty blisko Ziemi. Zdjęcie wykonane przez instrument  CIVA, w tle północna półkula Marsa.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 06, 2015, 18:53
Dali zdjęcie z OSIRIS z przelotu 14 lutego, z odległości 6 km. Widać na nim cień sondy, bo znajdowała się ona między kometą a Słońcem. Nie jest tak ostry jak w przypadku Hayabusy, bo odległość od powierzchni była znacznie większa.

http://blogs.esa.int/rosetta/2015/03/03/comet-flyby-osiris-catches-glimpse-of-rosettas-shadow/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 13, 2015, 18:43
Zdjęcia z OSIRIS wykazały, że obszar Hapi ("szyja" jądra) odbija stosunkowo mało światła czerwonego. Sugeruje to, że jest on bogaty w lód przemieszany z pyłem. Dlatego też większość dżetów wybiega z tego fragmentu jądra. Jest też zdjęcie we wzmocnionych barwach z 21 sierpnia 2014 r.

https://www.mps.mpg.de/3948457/PM_2015_03_13_Rosetta_Hinweise_auf_Eis_am_Hals_des_Kometen
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: AbsensCarens w Marzec 13, 2015, 19:22
Zdjęcia z OSIRIS wykazały, że obszar Hapi ("szyja" jądra) odbija stosunkowo mało światła czerwonego. Sugeruje to, że jest on bogaty w lód przemieszany z pyłem. Dlatego też większość dżetów wybiega z tego fragmentu jądra. Jest też zdjęcie we wzmocnionych barwach z 21 sierpnia 2014 r.

https://www.mps.mpg.de/3948457/PM_2015_03_13_Rosetta_Hinweise_auf_Eis_am_Hals_des_Kometen

Zdjęcie to powstało po złączeniu trzech różnych zdjęć wykonanych przez filtry  skupiające światło o długości fali 989, 700 i 480 nanometrów, natomiast fale widzialne dla człowieka to ok. 400 - 700nm.Czy w takim razie można powiedzieć że kolory na tym zdjęcu są takie jak w rzeczywistości? Pomijając oczywiście to lekkie podkolorowanie i fakt że każde z 3 zdjęć wykonane było pod troche innym kontem.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: AbsensCarens w Marzec 13, 2015, 20:36
Cofam pytanie bo już doczytałem ;) tylko 2 z 3 użytuch filtrów mieszczą się w przedziale widzialnym dzla człowieka 700nm
(czerwony) i 480nm (niebieski) do rzeczywistych kolorów zabrakło fali o długości ~ 520-565nm (zielony). Zdjęcie odzwierciedlające rzeczywiste kolory komety (filtry Red-Green-Blue) zostało wykonane przez OSIRIS 06 sierpnia 2014 z odległości 120 km.

http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2014/12/Colour_image_of_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Marzec 14, 2015, 08:39
Zdjęcie to powstało po złączeniu trzech różnych zdjęć wykonanych przez filtry  skupiające światło o długości fali 989, 700 i 480 nanometrów, natomiast fale widzialne dla człowieka to ok. 400 - 700nm.Czy w takim razie można powiedzieć że kolory na tym zdjęcu są takie jak w rzeczywistości? Pomijając oczywiście to lekkie podkolorowanie i fakt że każde z 3 zdjęć wykonane było pod troche innym kontem.

To nie są kolory takie jak w rzeczywistości. Gdyż jako kanał zielony wzięto kanał czerwony 700 nm a jako czerwony kanał 989 nm (podczerwień). Faktycznie zabrakło w tej składance koloru z zielonego filtra.

Nie mniej bardzo ciekawe zdjęcie :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 14, 2015, 23:42
Ten niebieskawy kolor odpowiada jakiej długości fali?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Limax7 w Marzec 15, 2015, 09:13
Ten niebieskawy kolor odpowiada jakiej długości fali?

Rozbiłem zdjęcie na kanały i wychodzi na to że 480 nm - niebieski filtr.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 15, 2015, 11:11
Hmm... czyli to coś o niebieskawym kolorze? Może tam jest więcej lodu wodnego? Zgaduję, że brązowa barwa to miejsce gdzie lodu jest mniej?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 15, 2015, 11:28
Przecież pisze w pierwszym poście. Rzecz jest niebieskawa jeśli odbija mało światła czerwonego.

A, filtry światła nie skupiają.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 15, 2015, 13:46
Przecież pisze w pierwszym poście. Rzecz jest niebieskawa jeśli odbija mało światła czerwonego.

A, filtry światła nie skupiają.

Rzeczywiście - najmocniej przepraszam Scorus za moje niedopatrzenie.  :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: AbsensCarens w Marzec 18, 2015, 17:54
Dziś 18.03.15 o godzinie 18.45 CET w The Royal Society of London odbędzie się wykład wygłoszony przez dyrektora misji Rosetta  Andrea Accomazzo, który opowie o najważniejszych momentach misji na przestrzeni 10 lat.

http://aerosociety.com/Events/Event-List/1883/Rosetta-How-we-Landed-on-a-Comet

Transmisja na żywo na stonie:

http://www.youtube.com/watch?v=06GTG4rxAPQ
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 20, 2015, 17:51
Ładnie. Udało się złapać dżeta na komecie. Pierwsze zdjęcie z 12 marca z 7:13 CET, drugie z tego samego dnia z 7:15 CET. :)
Link: http://blogs.esa.int/rosetta/2015/04/20/osiris-catches-activity-in-the-act/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: AbsensCarens w Kwiecień 30, 2015, 03:35
ESA opublikowała 1297 zdjęć z aparatu NavCam wykonanych z odległości od 800 do 30 km od komety w okresie od 1 sierpnia do 23 września 2014. Zdjęcia znajdują się w albumach oznaczonych niebieską gwiazdką.

http://imagearchives.esac.esa.int/index.php?/category/58

Z tych samych zdjęć powstała również animacja.

http://www.youtube.com/watch?v=tY3kh_Enrk4

W załącznikach zlepek zdjęć z NavCam wykonanych w dniach od 3 lipca do 23września 2014 z odległości od 43.000 km do 30km. Pod koniec maja mają ukazać się kolejne zdjęcia z okresu październik - listopad 2014 kiedy to Rosetta znajdowała się w odległości od 30 do 10 km do powierzchni 67P.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: gelo w Maj 18, 2015, 20:53
Na 67P zaobserwowano bardzo ciekawą formację - głazy (największy ~30m), które zdają się stykać z kometą niewielką powierzchnią i jakby balansować. Może zostały tak ustawione przez wydobywające się z komety gazy?

http://rosetta.jpl.nasa.gov/news/osiris-spots-boulders-balancing-act

(http://blogs.esa.int/rosetta/files/2015/05/ESA_Rosetta_OSIRIS_20140916_labelled.png)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2015, 21:38
Ciekawe zdjęcie! Może te głazy to właśnie takie kawałki odgazowanej albo bardziej zbitej materii wokół której wszystko się przekształca i odkształca? :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Maj 19, 2015, 00:56
To są Monolity  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: AbsensCarens w Maj 28, 2015, 17:46
Opublikowano 1776 nowych zdjęć z aparatu NavCam wykonanych w okresie od 23 września do 21 listopada 2014r z odległości 8km od powierzchni oraz zdjęć zrobionych w trakcie i zaraz po wylądowaniu File na komecie.

http://imagearchives.esac.esa.int/index.php?/category/58

Kolejne zdjęcia z okresu 21 listopada do 19 grudnia 2014 mają ukazać się pod koniec czerwca.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 26, 2015, 18:59
Misja została przedłużona do września 2016 r. Po tym okresie zasilanie znacznie spadnie, a po drugie prawdopodobnie skończy się paliwo, dlatego też nie będzie można wprowadzić sondy w stan hibernacji na kilka lat. Pod koniec misji sonda będzie więc stopniowo zbliżać się do jądra (mniemam więc że wróci na orbitę) co pozwoli na wykonanie pomiarów i obserwacji w bardzo małych odległościach. Możliwe będzie też zweryfikowanie kandydata na Philae. Ostatecznie sonda wyląduje na powierzchni. Piszą, że potem pewnie nie będzie łączności nawet jak sonda się nie rozbije. Dość dziwne, w przypadku NEAR łączność jednak była. A przecież Rosetta ma nawet obracaną antenę HGA.
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/06/23/rosetta-mission-extended/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Czerwiec 26, 2015, 19:01
Na komecie znaleziono osłonięcia lodu:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/06/24/exposed-water-ice-detected-on-comets-surface/

Ponadto śledzono orbity dużych odłamków:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/06/19/rosetta-tracks-debris-around-comet/

oraz uzyskano pierwszą mapę rozkładu pary wodnej w komie:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/06/19/miro-maps-water-in-comets-coma/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 26, 2015, 19:10
No no no - odłamki wielkości od 15 do 50 cm. może jakieś przeleci blisko Rosetty? ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Czerwiec 27, 2015, 09:37
A ja w związku z wykrytymi odsłonięciami lodu myślałem, że wreszcie widzę kometę w kolorze (brązowa powierzchnia komety). Niestety fotki w fałszywych barwach....
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Czerwiec 28, 2015, 18:26
Cała masa super ciekawych wiadomości!
Te odsłonięcia lodu są bardzo ważne jako bezpośrednie potwierdzenie, że "ciemna" warstwa pyłowa na powierzchni jest ekstremalnie cienka. To istotne z dwóch powodów:
-wpływ na modele aktywności jąder kometarnych
-ważny czynnik przy projektowaniu kolejnych misji kometarnych połączonych z pobieraniem próbek materiału jądra; wiemy zatem już, że nie trzeba wbijać się/wiercić głęboko, aby dotrzeć do pierwotnego materiału tworzącego wewnętrzną strukturę jądra.
Przypuszczam, że potencjalni konstruktorzy kolejnych kometarnych lądowników zacierają ręce... Może CBK zaprojektuje mega-MUPUS  ;)
Pozdrawiam
-J.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: AbsensCarens w Lipiec 16, 2015, 01:44
Pojawiły się nowe zdjęcia z kamer OSIRIS przedstawiające granice pomiędzy poszczególnymi regionami. Warto oglądnąć galerię, bo jakość zdjęć naprawdę robi wrażenie.

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Highlights/Boundary_conditions

A tu szerszy opis i zdjęcia 3D.

 http://blogs.esa.int/rosetta/2015/07/15/getting-to-know-rosettas-comet-boundary-conditions/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Borys w Lipiec 30, 2015, 12:52
Mieliśmy ostatnio piękny wyrzut materii z okolicy szyi komety. Bardzo jasna, skupiona struga gazu, wyglądająca jak reflektor wzywający Batmana ;) Trwało toto zaledwie parę minut. Fotka powinna być wkrótce dostępna.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 05, 2015, 14:52
Badania na temat oddziaływań komety z wiatrem słonecznym:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/07/29/rosetta-shows-how-comet-interacts-with-the-solar-wind/

Geomorfologia regionu Inhotep:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/07/20/inside-imhotep-2/

Regiony na komecie i grancie między nimi:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/07/15/getting-to-know-rosettas-comet-boundary-conditions/

Aktywne zapadliska:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/07/01/comet-sinkholes-generate-jets/

Naziemne obserwacje 69P:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/07/29/rosetta-shows-how-comet-interacts-with-the-solar-wind/

Większość zalinkowanych publikacji jest w wolnym dostępnie, tak więc płacą aby wyniki misji były powszechnie dostępne.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 05, 2015, 14:53
Zdjęcie Plutona wśród ziaren pyłu komentowanego z 12 lipca:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/07/14/hello-pluto/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 06, 2015, 11:27
Rok od wejścia Rosetty na orbitę 67/P C-G!

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Celebrating_a_year_at_the_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 11, 2015, 12:18
Mieliśmy ostatnio piękny wyrzut materii z okolicy szyi komety. Bardzo jasna, skupiona struga gazu, wyglądająca jak reflektor wzywający Batmana ;) Trwało toto zaledwie parę minut. Fotka powinna być wkrótce dostępna.

Wspominany dżet z 27 lipca. Niezłe.

http://blogs.esa.int/rosetta/2015/08/11/comets-firework-display-ahead-of-perihelion/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 11, 2015, 13:54
Naprawdę śliczny obraz!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 14, 2015, 14:51
Kometa przeszła przez peryhelium.
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/08/13/rosettas-big-day-in-the-sun/

Zdjęcie z 13 sierpnia uzyskane na godzinę przed tym wydarzeniem:
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Comet_at_perihelion

12 sierpnia zaobserwowano kolejny dżet:
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Approaching_perihelion
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Approaching_perihelion_Animation

Cząstki pyłu w polu widzenia 6 sierpnia:
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Comet_s_dusty_environment

Kawał kamienia odlatujący od jądra 30 lipca:
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Boulder_flying_by_comet

Półkula południowa komety, do niedawna objęta nocą polarną:
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Comet_southern_hemisphere

Mapa jądra z zaznaczonymi miejscami powstawania dżetów:
http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Mapping_comet_jets
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 14, 2015, 20:39
Ciekawe, czy jakieś dramatyczne efekty nastąpią po peryhelium w porównaniu z okresem zbliżania się do Słońca.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 23, 2015, 15:45
Rosetta namierzyła większy kamulec w okolicy komety. Wielkość to zakres od 1 do aż 50 m - trudno to ocenić!

http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2015/08/Boulder_flying_by_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Sierpień 23, 2015, 19:38
Powstawanie spękań może być ważnym mechanizmem przekształcającym powierzchnię jądra:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/08/18/do-comet-fractures-drive-surface-evolution/

Ponadto wyjaśniono mechanizm powstania fal plazmowych o niskich częstotliwościach:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/08/19/what-made-the-comet-sing/

A z geografią komety można się zapoznać za pomocą modelu 3D:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/08/13/new-interactive-viewer-for-comet-67pc-g/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: tisher w Sierpień 23, 2015, 21:47
Ten kształt komety to musiała do niego przyłożyć rękę jakaś "erozja grawitacyjna" :)
No bo załóżmy że jest sobie kamyk luźny leżący na 'szyi' komety. Grawitacja większych połówek równoważy się i siła przytrzymująca kamyk w miejscu jest o wiele mniejsza niż gdziekolwiek w innym miejscu wiec taki kamyk odpada od byle czego. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 03, 2015, 13:48
Zdjęcie z 22 sierpnia. Widać że na większej bryle aktywność objęła spory obszar, tak więc nie utworzył się tylko wąski dzet ale szeroki stożek. Ciekawe ile to trwało.

http://blogs.esa.int/rosetta/2015/08/28/cometwatch-22-august-2/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 03, 2015, 15:31
Można mówić o godzinach?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: anatolio w Wrzesień 04, 2015, 13:41
A dlaczego właściwie (wybaczcie pytanie laika) erupcja na zdjęciu jest tak jasna? Kiedy było to zderzenie z impaktorem można to było zrozumieć, a tutaj?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: KonradL w Wrzesień 04, 2015, 14:24
To chyba normalne zjawisko, gesty strumien czasteczek zostal podswietlony przez Slonce i powstal taki efekt skumulowanej jasnosci - podobnie jak w przypadku porannej mgly i promieni przedzierajacych sie np. przez drzewa. No i do tego kamery maja stosunkowo mala dynamike i nie potrafia odwzorowac tak szerokiego zakresu tonalnego.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 04, 2015, 14:48
Zwyczajnie detektor się nasycił.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 18, 2015, 12:50
Matt Taylor chyba jest u Borysa... :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 21, 2015, 12:05
W najbliższym czasie Rosetta oddali się na 1500 km od komety w celu wykonania badań stref granicznych w otoczeniu plazmowym, głownie szoku końcowego. Następnie na początku października powróci w pobliże jądra. Tym samym jest to ostatni etap misji podstawowej. W misji rozszeżonej orbiter będzie sukcesywnie zbliżał się do komety.
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/09/18/rosettas-far-excursion-to-study-the-coma-at-large/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Wrzesień 21, 2015, 12:07
W rejonie Imhotep obserwowano powstawanie i rozszerzanie się okrągłych zagłębień:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/09/18/comet-surface-changes-before-rosettas-eyes/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 30, 2015, 13:07
67P powstała wskutek złączenia dwóch obiektów z relatywnie niewielką prędkością:
http://www.kosmonauta.net/2015/09/kometa-67p-powstala-w-wyniku-zlaczenia-dwoch-obiektow/

Co ciekawe, wydaje się, że takie zlepki są dość powszechne, gdyż sondy kosmiczne przeleciały obok kilku komet i niektóre z nich wydają się być także takimi zlepkami. A to dość zaskakujące odkrycie dotyczące natury powstawania komet!
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: byko w Październik 06, 2015, 09:32
67P powstała wskutek złączenia dwóch obiektów z relatywnie niewielką prędkością:
http://www.kosmonauta.net/2015/09/kometa-67p-powstala-w-wyniku-zlaczenia-dwoch-obiektow/

Co ciekawe, wydaje się, że takie zlepki są dość powszechne, gdyż sondy kosmiczne przeleciały obok kilku komet i niektóre z nich wydają się być także takimi zlepkami. A to dość zaskakujące odkrycie dotyczące natury powstawania komet!

Myślę że większość z tych zlepków może jednak być wtórna tzn. powstały one wskutek zderzenia niszczącego większy obiekt którego niektóre fragmenty ponownie się ze sobą pozlepiały.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 06, 2015, 09:34
To z pewnością jest też możliwe, jednak nie wiem, czy wówczas względna prędkość większości odłamków by nie była zbyt duża. Jak uważasz Byko?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: byko w Październik 07, 2015, 09:20
Właśnie myślę że względne prędkości po rozbiciu ciała macierzystego są jednak mniejsze od prędkości przypadkowego spotkania dwóch obiektów - na wczesnym etapie formowania planet może było inaczej bo i częstości takich zderzeń były większe i gęstość obiektów na podobnych orbitach wieleset (co najmniej) razy większa więc nieniszczące spotkania były bardziej prawdopodobne. Ogólnie przykład 253 Matilda wykazuje że chyba największe szanse przetrwania mają obiekty "sypkie" - trudno je rozbić (Matilda przy średnicy 50x50x70 km. ma 3 kratery o średnicy 20 km. i jest w jednym kawałku)
W przypadku współczesnym podwójnych planetek/komet zdają się występować twarde jądra w otoczce luźniejszego materiału, wydaje mi się że mogą to być raczej takie przysłowiowe wióry które leciały u zarania dziejów gdy rąbano drwa na  Ziemie, Marsy czy Plutony, a że niektóre mające podobną prędkość i nieznacznie od siebie oddalone się posklejały?
Zresztą co tam zobaczymy co powiedzą uczeni... cieszmy się widokami bo te z Czuriumowa-Gerasimienki mnie osobiście POWALAJĄ! Dlatego piszę półleżąc;))
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopad 10, 2015, 14:58
http://www.youtube.com/watch?v=Ibo3ppiv8Zk
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Listopad 16, 2015, 09:48
O pokrywach pyłowych i polach głazów na komecie:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/11/09/a-fall-of-comet-dust-and-a-field-of-boulders/

Pierwsza detekcja tlenu cząsteczkowego:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/10/28/first-detection-of-molecular-oxygen-at-a-comet/

Pierwsza detekcja argonu:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/09/25/rosina-detects-argon-at-comet-67pc-g/

Obserwacje stereoskopowe jasnego dżetu z lipca:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/10/09/comet-jet-in-3d/

Obserwacje nieoświetlone strony komety z MIRO:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/10/01/rosettas-first-peek-at-the-comets-south-pole/

Powstawanie okresowych łat lodu wodnego na powierzchni:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/09/23/rosetta-reveals-comets-water-ice-cycle/
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/09/29/an-update-on-comet-67pc-gs-water-ice-cycle/

Aktualne obserwacje naziemne komety:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/10/28/cometwatch-from-earth-peak-brightness-and-coma-gases/

Obraz komety z Gaia:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/11/03/cometwatch-from-gaia/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Grudzień 14, 2015, 11:16
Ostatnio zaczęli pokazywać zdjęcia z OSIRIS, po jednym na tydzień lub częściej. Tak więc w drugiej połowie misji będziemy mogli oglądać kometę na bieżąco w pełnej rozdzielczości.

https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/IofD_archive.html?PHPSESSID=62atq49pdaelsgbsfnako858s0
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Styczeń 03, 2016, 19:39
Opublikowano pierwsze archiwum danych z OSIRIS z okresu bliskich badań komety:
http://blogs.esa.int/rosetta/2015/12/14/osiris-images-in-archive-image-browser/
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2015/12161908-worth-the-wait-first-public.html

Mozaiki wykonane z tych zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/132160802@N06/23188755034/
https://www.flickr.com/photos/132160802@N06/23188650144/
https://www.flickr.com/photos/132160802@N06/23708557772/
https://www.flickr.com/photos/132160802@N06/23762433645/

Mozaiki barwne:
https://www.flickr.com/photos/109586958@N03/23763407322/
https://www.flickr.com/photos/109586958@N03/23763407322/
https://www.flickr.com/photos/132160802@N06/23792712625/

Obrazy barwne:
https://www.flickr.com/photos/132160802@N06/23394483629/
https://www.flickr.com/photos/ugordan/23691168721/
https://www.flickr.com/photos/109586958@N03/23385089109/
https://www.flickr.com/photos/109586958@N03/23644898622/

Obraz 3D:
https://www.flickr.com/photos/109586958@N03/23385729259/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 09, 2016, 17:43
Obrazowanie cząstek pyłu za pomocą mikroskopu COSIMA/COSISCOPE pozwoliło na wyróżnienie kilku grup morfologicznych:
http://blogs.esa.int/rosetta/2016/03/02/profiling-cosimas-dust-grain-family/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Scorus w Marzec 09, 2016, 17:44
Dzięki zmianie oświetlenia jądra w czasie misji zmapowano już jego południową półkulę, gdzie wyróżniono kilka dalszych regionów różniących się geomorfologią.

http://blogs.esa.int/rosetta/2016/02/24/getting-to-know-the-comets-southern-hemisphere/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 10, 2016, 10:21
67P jest w wieku Układu Słonecznego

New research suggests 67P/Churyumov-Gerasimenko is roughly the same age as the solar system, which is approximately 4.568 billion years old.

The European Space Agency's Rosetta probe and its Rosina instrument, a spectrometer, have helped settle the debate by measuring the levels of molecular nitrogen, carbon monoxide and argon in comet 67P's ice.

http://www.upi.com/Science_News/2016/03/09/Comets-age-revealed-by-the-type-of-ice-it-carries/2311457532535/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 21, 2016, 06:41
Spora przestrzeń wokół 67P wolna od pola magnetycznego

http://www.spacedaily.com/reports/Rosetta_finds_magnetic_field_free_bubble_at_comet_999.html
http://www.iflscience.com/space/rosetta-found-not-magnetic-bubble-around-comet-67p
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 03, 2016, 12:47
ESA w sobotę na prawie 24 godziny utraciła kontakt z sondą.

System nawigacji orbitera, który działa poprzez śledzenie położenia gwiazd, prawdopodobnie został zdezorientowany przez pomylenie cząsteczek kurzu w pobliżu powierzchni komety z odległymi  ciałami niebieskimi.

The orbiter's navigation system, which works by tracking the position of stars, likely became confused after mistaking dust particles near the comet surface for faraway heavenly bodies, the European Space Agency (ESA) said.

"We lost contact with the spacecraft on Saturday evening for nearly 24 hours," mission manager Patrick Martin said on the agency's Rosetta blog.

http://www.spacedaily.com/reports/Europes_comet_orbiter_back_after_dramatic_silence_999.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Czerwiec 03, 2016, 13:19
ESA w sobotę na prawie 24 godziny utraciła kontakt z sondą.

System nawigacji orbitera, który działa poprzez śledzenie położenia gwiazd, prawdopodobnie został zdezorientowany przez pomylenia cząsteczek kurzu w pobliżu powierzchni komety z odległymi  ciałami niebieskimi.

http://www.spacedaily.com/reports/Europes_comet_orbiter_back_after_dramatic_silence_999.html

Nie był to pierwszy raz, przy tak małej odległości od komety star trackery mogą się pomylić :-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 01, 2016, 14:15
Sonda Rosetta zakończy misję 30 września
01.07.2016

Sonda Rosetta zakończy swoją misję 30 września, wykonując kontrolowane zejście na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - poinformowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Misja sondy kosmicznej Rosetta ruszyła w 2004 r. W trakcie misji Rosetta wykonała obserwacje dwóch mijanych w bliskiej odległości planetoid, Šteins i Lutetia oraz dokonała przelotu obok Marsa i trzykrotnych przelotów obok Ziemi. W sierpniu 2014 r. Rosetta dotarła do swojego celu, w pobliże komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i weszła na orbitę wokół jej jądra. Z pokładu sondy został uwolniony lądownik Philae, który po raz pierwszy w historii wylądował na powierzchni komety.
 
Obecnie ESA ogłosiła na swojej stronie internetowej, że misja Rosetty dobiegnie końca 30 września. Po konsultacjach z naukowcami odpowiedzialnymi za sondę ESA zdecydowała, że Rosetta dołączy do swojego lądownika Philae i również osiądzie na komecie.
 
O końcu misji decyduje głównie fakt, że sonda coraz bardziej oddala się od Słońca i Ziemi (obecnie zmierza w kierunku orbity Jowisza). Dociera do niej coraz mniej promieni słońca i są coraz większe problemy z wykorzystaniem energii słonecznej, niezbędnej do działania sondy i jej instrumentów. Ze wzrostem dystansu osłabia się też łączność i możliwość przekazywania na Ziemię danych.
 
Kiedy tylko sonda zetknie się z powierzchnią komety, przerwana zostanie łączność. Wtedy też skończy się możliwość dalszego wykorzystywania Rosetty.
 
W trakcie schodzenia na kometę i ostatnich godzin życia Rosetta będzie mogła wykonać wiele niepowtarzalnych pomiarów, m.in. zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości.
 
"Próbujemy wydusić z niej tyle obserwacji, ile to tylko możliwe, nim zabraknie nam energii słonecznej" - powiedział zaangażowany w misję ESA Rosetta Matt Taylor. "30 września będzie oznaczał koniec pracy samej sondy, a jednocześnie początek fazy, w której naukowcy skupią swoją uwagę całkowicie na aspekcie naukowym misji. Przecież właśnie po to zorganizowano całą misję. Mamy przed sobą wiele lat pracy, będziemy skrupulatnie analizować uzyskane w jej trakcie dane" - dodał.
 
Trajektorię sondy operatorzy zaczną zmieniać już w sierpniu. Pod koniec misji sonda wykona obieg po serii eliptycznych orbit, co pozwoli ją stopniowo sprowadzić coraz bliżej powierzchni komety.
 
"Planowanie tej fazy jest w rzeczy samej o wiele bardziej złożone niż lądowanie Philae - zauważył Sylvain Lodiot z ESA. - Szczególne wyzwanie stanowi sześć ostatnich tygodni, gdyż będziemy się poruszać po orbitach ekscentrycznych wokół komety. Pod wieloma względami to będzie nawet bardziej ryzykowne niż ostateczne zejście".
 
"Im bliżej komety zejdziemy, tym większy wpływ na sondę będzie wywierała niejednorodna siła grawitacyjna komety. To będzie od nas wymagało lepszej kontroli trajektorii i większej liczby manewrów. Nasze cykle planowania będą musiały być realizowane w wiele krótszych skalach czasu" - dodał.
 
Sonda Rosetta wykonuje badania materii kometarnej i obserwacje zmian aktywności komety podczas zbliżania się jej do peryhelium. Jej misja ma pomóc lepiej poznać pochodzenie komet, powiązania pomiędzy materią kometarną i międzygwiazdową oraz ich znaczenie dla powstania Układu Słonecznego. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410340,sonda-rosetta-zakonczy-misje-30-wrzesnia.html
https://www.pulskosmosu.pl/2016/06/30/koniec-misji-rosetta-zaplanowano-30-wrzesnia/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Lipiec 01, 2016, 14:37
Polecam oficjalne źródło :-)

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_finale_set_for_30_September

Dajcie znać jeśli macie jakieś pytania.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 01, 2016, 18:09
Wesołe nagranie:
http://www.youtube.com/watch?v=lxdDx8frN_Y
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2016, 03:11
Kolejna  ważna rocznica astronautyczna przypadła na początek sierpnia.
6 sierpnia minęły 2 lata odkąd Rosetta weszła na orbitę wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

http://blogs.esa.int/rosetta/2016/08/05/celebrating-two-years-at-the-comet/


W przeciwieństwie do ubiegłego roku, kiedy kometa była na tyle aktywna, że Rosetta mogła ją obserwować tylko z bezpiecznej odległości 200-300 kilometrów, teraz aktywność znacznie spadła, a sonda ponownie pracuje z bliskiej odległości od jądra komety, co widać na powyższym zdjęciu wykonanym
6 sierpnia 2016 roku z odległości zaledwie 8,5 km. Skala zdjęcia to 0,7 m/piksel.

Powyższe zdjęcie przedstawia zbliżenie na fragment tzw. małego płata komety, na którym znajduje się ogromna depresja znana jako Haatmehit i otaczające ją wysokie klify (po lewej), jak również silnie spękane tereny o nazwach Wosret (na dole) i Bastet (u góry). W górnej części po prawej widoczny jest horyzont.

Niektóre obiekty topografii oraz pojedyncze duże głazy rzucają niesamowite cienie na otaczające je tereny.

Żródło: https://www.pulskosmosu.pl/2016/08/08/kometa-67p-sfotografowana-2-dni-temu/
http://m.esa.int/spaceinimages/Images/2016/07/Comet_on_6_August_2016_NavCam
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2016, 04:49
Analiza danych zebranych przez  Rosettę wskazuje , że komety są  pierwotnymi pozostałościami z okresu formowania się Układu Słonecznego.  Nie powstały zatem  później w toku zderzeń z innymi kosmicznymi ciałami.

Zrozumienie, w jaki sposób i kiedy obiekty takie jak kometa 67p / Czuriumow-Gierasimienko ukształtowały się ma ogromne znaczenie w poznawaniu kształtowania się  i wczesnej ewolucji naszego Układu Słonecznego.

Wyniki badań dotyczących sposobu narodzin komet zostały opublikowane w Astronomy & Astrophysics.

Kometa 67p / Czuriumow-Gierasimienko prezentuje się jako obiekt o  niskiej gęstości, wysokiej porowatości, składający się z dwóch części o osobnych centrach  o budowie warstwowej połączonych ze sobą w wyniku zderzenia z małą prędkością.

Fakt, że obie części mają podobne uwarstwienie wskazuje, że mają one za sobą podobną  historię ewolucyjną.

Niezwykle wysoka porowatość wnętrza jądra stanowi pierwszą wskazówkę, że wzrost ten nie jest skutkiem gwałtownego zderzenia,  bo materiał wnętrza nie  wykazuje większej gęstości.

Więcej na : http://m.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/How_comets_are_born
http://www.aanda.org/articles/aa/abs/2016/08/aa26968-15/aa26968-15.htm
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 28, 2016, 21:34
Zarejestrowany 19 sierpnia 2016 przez Rosettę wybuch na komecie mógł być spowodowany przez osunięcia się zwałów materii pokrywającej powierzchnię jądra komety.

Źródło: http://www.pulskosmosu.pl/2016/08/25/sonda-rosetta-zarejestrowala-rozblysk-na-powierzchni-komety/
http://m.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_captures_comet_outburst
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 29, 2016, 17:10
Pozostał miesiąc do "deorbitacji" Rosetty. Czy jest jakaś rozpiska manewrów?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Wrzesień 07, 2016, 08:23
Pozostał miesiąc do "deorbitacji" Rosetty. Czy jest jakaś rozpiska manewrów?

Niedługo oficjalne info pojawi się na blogu misji. Cierpliwości :-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 07, 2016, 09:44
Dzięki za info! Czekamy. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Wrzesień 09, 2016, 19:52
Proszę: http://blogs.esa.int/rosetta/2016/09/09/rosettas-descent-towards-region-of-active-pits/

:-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 09, 2016, 21:29
Bardzo ciekawy tekst! Jakie są szanse, że sonda przetrwa lądowanie lub przygrzmocenie?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Wrzesień 10, 2016, 07:53
90cm/s to nie tak szybko więc spacecraft moze przetrwać. Ale, Rosetta na wielkie panele słoneczne więc będzie ciężko ich nie uszkodzić. Po za tym przy uderzeniu, z tego co wiem, transponder jest automatycznie wylaczany więc nie będzie kontaktu.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Wrzesień 10, 2016, 08:27
Szkoda że nie pomyślano o zrobieniu fotek przez Rosette z powierzchni komety. Któż wiedział że Roland przepraszam Philae będzie miał takie przygody?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 10, 2016, 08:46
90cm/s to nie tak szybko więc spacecraft moze przetrwać. Ale, Rosetta na wielkie panele słoneczne więc będzie ciężko ich nie uszkodzić. Po za tym przy uderzeniu, z tego co wiem, transponder jest automatycznie wylaczany więc nie będzie kontaktu.

No to liczymy na dobre zdjęcia z ostatnich sekund przed lądowaniem! :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 11, 2016, 20:53
Instrument Rosetty  COSIMA (Analizator komet Secondary Ion Mass) wykrył  materię organiczną w cząstkach pyłu emitowanych przez kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko.
Było to możliwe dzięki małej prędkości sondy obiegającej kometę.


While organics had already been detected in situ on the comet's surface by instruments on-boardPhilae and from orbit by Rosetta's ROSINA, those were both in the form of gases resulting from the sublimation of ices. By contrast, COSIMA has made its detections in solid dust.

Their presence was only ever hinted at in previous comet missions, which flew by their targets at high speed and, as a result, disrupted the particles, making characterisation challenging. But Rosetta is orbiting Comet 67P/C-G and can catch dust particles moving at low speed.

"Our analysis reveals carbon in a far more complex form than expected," remarked Hervé Cottin, one of the authors of the paper reporting the result that is published in Nature today. "It is so complex, we can't give it a proper formula or a name!"

The organic signatures of seven particles are presented in the paper, which the COSIMA team say are representative of the two hundred plus grains analysed so far. (…)

"Although we cannot know if the organics seen in these dust particles were created in the interstellar medium before the protoplanetary nebula came together, or in the protoplanetary disk during early Solar System formation, COSIMA's dust grains are certainly witnesses to early formation processes, including that of the comet itself," says Nicolas Fray, first author of the paper.

"These particles have remained pristine and untouched for billions of years until they were released in the days or weeks before being 'caught' by COSIMA," adds Martin Hilchenbach, principal investigator of COSIMA. "The results add to the growing picture that Comet 67P/C-G contains some of the most primitive material from our Solar System's early history."

http://sci.esa.int/rosetta/58233-rosetta-catches-dusty-organics/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 27, 2016, 08:55
ESA pokazała składankę zdjęć wybuchów komety
26.09.2016

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępniła składankę fotografii z zarejestrowanymi najjaśniejszymi wybuchami na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, które wystąpiły w okresie od lipca do września 2015 r. (...)

W przypadku wybuchów zwykle były widoczne tylko na jednej klatce zdjęcia, a na wcześniejszej lub później już nie. Sugeruje to czas życia od 5 do 30 minut. Oprócz tego naukowcy szacują, iż typowy wybuch uwalnia od 60 do 260 ton materiału w ciągu kilku minut swojego trwania.
 
Obliczono, że w omawianym okresie wybuchy następowały średnio co 30 godzin, czyli co około 2,4 obrotu komety. Zjawiska podzielono na trzy kategorie różniące się wyglądem wyrzucanego pyłu. Kategoria pierwsza obejmuje długie, wąskie dżety rozciągające się daleko od jądra. Typ drugi to szerokie dżety z dużą podstawą, które rozkładają się poprzecznie. Natomiast trzecia grupa stanowi połączenie cech dwóch pierwszych kategorii. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411308,esa-pokazala-skladanke-zdjec-wybuchow-komety.html
http://m.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Summer_fireworks_on_Rosetta_s_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 29, 2016, 22:00
To już jutro! Na IAC będzie specjalna posiadówka związanz Rosettą, o nieludzkiej piątej rano czasu lokalnego. :P
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 30, 2016, 07:09
Już godziny dzielą nas od GRAND FINALE. (Ok 12: 40 CEST)
Zastanawiam się tylko czy  spadek na kometę Rosetty nie spowoduje zanieczyszczenia chemicznego tego małego kosmicznego ciała. Chociaż to może nie mieć znaczenia, bo możliwości zbadania komet jest dużo, ale gdyby w przyszłości
miała się odbyć misja porównawcza lub uzupełniająca dane?

http://m.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/How_to_follow_Rosetta_s_grand_finale
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Wuzetek w Wrzesień 30, 2016, 07:44
Zakładam, że Rosetta będzie koziołkować po powierzchni jak wcześniej Philae.... Ciekawe, jaka jest prędkość ucieczkowa z takiej komety...?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: eRKa w Wrzesień 30, 2016, 10:07
Niestety na kosmonauta.net nie ma relacji tekstowej z lądowania/zderzenia ale jest na:

http://www.pulskosmosu.pl/2016/09/30/zapis-ostatnich-godzin-misji-sondy-rosetta-na-zywo/ (http://www.pulskosmosu.pl/2016/09/30/zapis-ostatnich-godzin-misji-sondy-rosetta-na-zywo/)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: JoachimK w Wrzesień 30, 2016, 11:59
http://www.space.com/17933-nasa-television-webcasts-live-space-tv.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Wrzesień 30, 2016, 12:09
Możecie oglądać nas tutaj: http://livestream.com/ESA/rosettagrandfinale
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Wrzesień 30, 2016, 12:40
To dzieje się właśnie teraz. Czekamy na potwierdzenie :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: aolchawa w Wrzesień 30, 2016, 12:43
ostatni sygnal powinien byc o 11:19:11z
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 30, 2016, 12:58
W Meksyku za chwilę dopiero 6 rano, ale jest specjalne wydarzenie z video z ESA + na scenie siedzi kilka ważnych osób z agencji, wraz z dyrektorem generalnym. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Matias w Wrzesień 30, 2016, 13:22
Oklaski! To oznacza, że Kontrola Misji odebrała sygnał o lądowaniu sondy Rosetta na powierzchni komety.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Maquis w Wrzesień 30, 2016, 13:26
Raczej go straciła ;)
Po lądowaniu system wyłączył nadawanie i fala nośna zniknęła z wykresu częstotliwości. Czyli siedzi ;)
Pytanie czy się nie odbiła ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: gelo w Wrzesień 30, 2016, 13:29
Zdjęcie z wysokości 1.2 km
(http://www.pulskosmosu.pl/wp-content/uploads/Comet_from_1.2_km_narrow-angle_camera-1.jpg)
http://www.pulskosmosu.pl/2016/09/30/zapis-ostatnich-godzin-misji-sondy-rosetta-na-zywo/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 30, 2016, 13:56
W programie z ESA pokazano kilka ostatnich zdjęć - kamerzysta celowo nie pokazywał z bliska ostatniego. To będzie naprawdę ciekawe, gdy je opublikują! :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: JoachimK w Wrzesień 30, 2016, 14:20
51m - ostatnia fota...  :'(

(http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/09/comet_from_51_m_wide-angle_camera/16161240-1-eng-GB/Comet_from_51_m_wide-angle_camera.jpg)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 30, 2016, 15:22
Ta ostatnia fota jest niesamowita! Oczywiście jest rozmyta, ale pokazuje sporo różnych małych elementów i szczególików powierzchni komety.

To była naprawdę niesamowita misja, ale jeszcze pewnie jest sporo danych do analizy.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: JoachimK w Październik 02, 2016, 04:10
(https://pbs.twimg.com/media/CtoMIcYWYAQQfsA.jpg:large)

 ;D
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: astropl w Październik 02, 2016, 06:59
51m - ostatnia fota...  :'(

Po analizie danych okazało się, że ta ostatnia fotografia to ujęcie z wysokości ok. 20 metrów. Jego rozdzielczość to 5 mm/piksel, a przedstawia obszar o wymiarach ok. 2,4x2,4 metra.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 02, 2016, 13:08
Rosette do końca spisywała się na medal B-)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 02, 2016, 15:29
51m - ostatnia fota...  :'(

Po analizie danych okazało się, że ta ostatnia fotografia to ujęcie z wysokości ok. 20 metrów. Jego rozdzielczość to 5 mm/piksel, a przedstawia obszar o wymiarach ok. 2,4x2,4 metra.

Bardzo ciekawe informacje!  Może zaraz się pojawi jakieś porównanie zdjęć z Philae i Rosetty z podobną rozdzielczością? Wydaje mi się, że ten teren ma inną charakterystykę od tego w którym ostatecznie osiadł Philae.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 02, 2016, 15:31
67P/Czuriumow-Gierasimienko wraz z nieaktywną aparaturą naukową podąża poza orbitę Jowisza. Teraz można  oczekiwać na prace naukowe oparte na danych historycznych zebranych przez sondę Rosetta.

Sonda Rosetta skończy w piątek swoją misję
29.09.2016

(…) Sonda Rosetta została wystrzelona z Ziemi 2 marca 2004 roku. Aby dotrzeć do celu swojej misji – komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, wykonała najpierw kilka manewrów asysty grawitacyjnej:
4 marca 2005 r. przelatując w pobliżu Ziemi,
25 lutego 2007 r. koło Marsa,
13 listopada 2007 r. ponownie koło Ziemi i
13 listopada 2009 r. znowu koło Ziemi. Po drodze minęła dwie planetoidy,
(2867) Šteins – 5 września 2008 r. i
(21) Lutetia dwa lata później (10 lipca 2010 r.).
 
Od 8 czerwca 2011 r. aż do 20 stycznia 2014 r. sonda przebywała w stanie hibernacji. Wybudziła się dopiero wówczas, gdy już była względnie blisko komety, aby dokonać odpowiednich manewrów przygotowujących ją na spotkanie z kometą. 6 sierpnia 2014 r. Rosetta dotarła w pobliże komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko i wkrótce rozpoczęła badania naukowe.
 
Sonda towarzyszyła komecie w trakcie przejścia 67P/Czuriumow-Gierasimienko przez peryhelium, czyli punkt orbity znajdujący się najbliżej Słońca. Naukowcy mieli okazję śledzić na żywo, jak zachowuje się kometa w takiej sytuacji. W ciągu trzech miesięcy (od lipca do września 2015 r.) kamery sondy zarejestrowały 34 wybuchy na komecie. Zazwyczaj taki wybuch był widoczny na jednej klatce, a nie było go na poprzedniej i kolejnej, wykonywanych, dzięki czemu można było szacować czas trwania wybuchu – od 5 do 30 minut. Prawdopodobnie uwalniane jest wtedy z jądra komety od 60 do 260 ton materiału. Wybuchy występowały średnio co 30 godzin.
 
Poza tym, w trakcie misji na komecie wykryto składniki niezbędne do życia w postaci prostego aminokwasu – glicyny oraz fosforu. Wchodzą one w skład błon komórkowych oraz DNA. Znaleziono też zaskakująco dużo tlenu, który okazał się czwartym pod względem obfitości gazem w halo komety (po wodzie, tlenku węgla i dwutlenku węgla).
 
Okazało się też, że skład izotopowy wody na komecie 67P różni się od wody z ziemskich mórz i oceanów. Stosunek deuteru do wodoru w wodzie kometarnej jest kilkakrotnie większy niż w przypadku wody ziemskiej. Spośród 11 komet, dla których udało się dokonać tego typu pomiarów, 67P ma największy stosunek deuteru do wodoru. Według naukowców wskazuje to, że miejsce uformowania się komety znajdowało się dużo dalej od Słońca niż do tej pory zakładano. Wynik ponowił też pytania o pochodzenie wody na Ziemi – czy jej źródłem mogły być komety?
 
„Teraz musimy pytać: jaki procent wody na Ziemi pochodzi od komet, jaki od planetoid i innych obiektów, a jaka ilość wody była tutaj od początku” - uważa Bonnie Buratti z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, naukowiec zaangażowany w projekt Rosetta.
 
W ramach misji Rosetta odbyło się także lądowanie na jądrze komety. Sonda Rosetta wypuściła lądownik Philae, który 12 listopada 2014 r. osiadł na komecie. Przy konstrukcji penetratora, w który wyposażony był lądownik, brali udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i innych instytucji.
 
Lądownik pracował krócej niż oczekiwano, gdyż pechowo osiadł w miejscu zacienionym i jego baterie słoneczne nie mogły dostarczyć energii przyrządom. Zdołano jednak zebrać dane naukowe zanim po trzech dniach całkowicie utracono łączność z Philae. Na początku września tego roku udało się odnaleźć lądownik. Wypatrzono go na zdjęciach komety wykonanych przez Rosettę z odległości 2,7 km.
 
Koszty misji Rosetta wyniosły 1,4 miliarda euro. W tę sumę wchodzą koszty budowy sondy, instrumentów naukowych, lądownika, rakiety nośnej i koszty poniesione później w trakcie przebiegu misji.
 
Polskie studio Platige Image, które przygotowało dla ESA film pt. „Ambicja” przy okazji lądowania Philae na jądrze komety, na zakończenie misji stworzyło także drugą część filmu pt. „Ambicja – epilog”. Można go obejrzeć na kanale YouTube.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411348,sonda-rosetta-skonczy-w-piatek-swoja-misje.html

ESA: to już koniec misji sondy Rosetta
30.09.2016

(…) Nie wiadomo jednak, co dokładnie stało się po zetknięciu sondy z powierzchnią komety, bowiem tuż przed tym wydarzeniem wyłączono wszystkie instrumenty na pokładzie Rosetty. Upadek nie był gwałtowny, lecz kwestia, czy sonda odbiła się parę razy od powierzchni, zanim na niej osiadła (tak ja to było w przypadku lądownika Philae), czy uległa jakiemuś uszkodzeniu, pozostanie bez odpowiedzi.
 
Upadek na powierzchnię komety nastąpił w piątek o godz. 12.39 polskiego czasu, ale odległość sondy od Ziemi jest na tyle duża, że trzeba było kolejnych 40 minut, aby ostatnie sygnały od Rosetty dotarły do anten odbiorczych ESA. Potwierdzenie uzyskano o godz. 13.19.
 
Naukowcy z ESA tłumaczą, że zdecydowali się na kontrolowany upadek na powierzchnię komety, gdyż chcieli zakończyć misję w pełni sprawną sondą i w sposób spektakularny. (…)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411368,esa-to-juz-koniec-misji-sondy-rosetta.html

http://kosmonauta.net/2016/09/sonda-rosetta-zakonczyla-swoja-misje/
http://www.space24.pl/460301,final-misji-rosetta-kontrolowana-kolizja-z-kometa

“Rosetta was on the drawing board even before ESA’s first deep-space mission, Giotto, had taken the first image of a comet nucleus as it flew past Halley in 1986.

http://m.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Mission_complete_Rosetta_s_journey_ends_in_daring_descent_to_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: tisher w Październik 02, 2016, 16:10
Z jakiego powodu wyłącza się czy rozbija sondy, próbniki i resztę sprzętu "po zakończeniu misji"?
Nie można by ich przekazywać za symbolicznego dolara uczelniom czy wręcz państwom celem nadania im drugiego życia jak jak to czasem bywa ze starymi satelitami ?
Przecież można było przekazać sondę studentom "słuchajcie, mieliśmy się jej pozbyć i zamknąć kantorek, ale macie, bawcie się, liczcie orbity, piszcie skrypty, planujcie eksperymenty, dbajcie ile się da aby działała jeszcze trochę, a może kiedyś sami będziecie takie wysyłać"...
To nie, po lądowaniu wyłączamy sondę, albo palimy ją na Saturnie, proszę się rozejść, ostatni gasi światło i zamyka drzwi.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 02, 2016, 18:16
Z jakiego powodu wyłącza się czy rozbija sondy, próbniki i resztę sprzętu "po zakończeniu misji"?
Nie można by ich przekazywać za symbolicznego dolara uczelniom czy wręcz państwom celem nadania im drugiego życia jak jak to czasem bywa ze starymi satelitami ?

To jest dobre pytanie, ale wydaje mi się, że zakładali po prostu rozwalenie się sondy w bardzo krótkim czasie.

Cytuj
Przecież można było przekazać sondę studentom "słuchajcie, mieliśmy się jej pozbyć i zamknąć kantorek, ale macie, bawcie się, liczcie orbity, piszcie skrypty, planujcie eksperymenty, dbajcie ile się da aby działała jeszcze trochę, a może kiedyś sami będziecie takie wysyłać"...
To nie, po lądowaniu wyłączamy sondę, albo palimy ją na Saturnie, proszę się rozejść, ostatni gasi światło i zamyka drzwi.

Wydaje mi się, że było absolutnie niewiadome jak długo taka sonda by działała na komecie. Zespół Rosetty wcześniej jednak pewnie by musiał zebrać pomysły i aplikacje i wybrać zwycięzców oraz finalistów. Nie sądzę, by mieli na to czas.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: astropl w Październik 02, 2016, 18:22
Z jakiego powodu wyłącza się czy rozbija sondy, próbniki i resztę sprzętu "po zakończeniu misji"?
Nie można by ich przekazywać za symbolicznego dolara uczelniom czy wręcz państwom celem nadania im drugiego życia jak jak to czasem bywa ze starymi satelitami ?
Przecież można było przekazać sondę studentom "słuchajcie, mieliśmy się jej pozbyć i zamknąć kantorek, ale macie, bawcie się, liczcie orbity, piszcie skrypty, planujcie eksperymenty, dbajcie ile się da aby działała jeszcze trochę, a może kiedyś sami będziecie takie wysyłać"...
To nie, po lądowaniu wyłączamy sondę, albo palimy ją na Saturnie, proszę się rozejść, ostatni gasi światło i zamyka drzwi.

W tym wypadku kończyło się paliwo do niezbędnych korekt orbity, a ilość energii słonecznej już tylko nieznacznie przekraczała wymaganą do funkcjonowania sprzętu, a z każdym dniem było coraz gorzej. A co do przekazania studentom - to kto by zapłacił za korzystanie z sieci DSN? Kto (i gdzie) zająłby się pracą, normalnie wykonywaną przez kontrolę misji?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: JoachimK w Październik 02, 2016, 23:05
Cytat: astropl
Po analizie danych okazało się, że ta ostatnia fotografia to ujęcie z wysokości ok. 20 metrów. Jego rozdzielczość to 5 mm/piksel, a przedstawia obszar o wymiarach ok. 2,4x2,4 metra.
Tu kilka zdań o tym i film: http://spaceflightnow.com/2016/10/01/rosettas-last-photos-of-comet-67pchuryumov-gerasimenko/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 03, 2016, 03:37
Dokładna natura wybuchów kometarnych nie jest znana. Taki rozbłysk jest w stanie uwolnić w ciągu kilku minut od 60 do 260 ton materii.  Czy Rosetta była w stanie dokonać pomiaru siły takich eksplozji?  Jeśli taki wybuch zdarzy się w pobliżu aparatur kometarnych to może zaowocować to  wydostaniem się tych obiektów z pola grawitacyjnego 67P/Czuriumow-Gierasimienko ? Prędkość ucieczki z 67P wynosi ok. 1m/s.

 “I love the idea that Rosetta will be resting on the comet surface for many thousands of years — it’s a fitting resting place for an amazing satellite,” says Laurence O’Rourke, an ESA astrophysicist and engineer.

http://www.nature.com/news/comet-crash-a-guide-to-rosetta-s-big-finale-1.20682

Znane są symulacje, jaki procent masy traci ta kometa w trakcie jednego przejścia w pobliżu Słońca?
Nie da się pewnie określić dokładnie ile przejść przez peryhelium pozostało komecie w sytuacji okresowego  perturbacyjnego wpływu Jowisza   na orbitę 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Jakoś nie mówi się za dużo o różnicach między oboma częściami komety, która jest zlepkiem dwóch fragmentów kometarnych.

To już była 9 kometa badana przez sondy kosmiczne https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minor_planets_and_comets_visited_by_spacecraft#List_of_comets_visited_by_spacecraft

Na razie nie planuje się  oficjalnie kolejnych misji do komet, ale nauki płynące z misji Rosetty będą miały wpływ na planowanie przyszłych wypraw. Większa ilość materii kometarnej do zbadania  na Ziemi byłaby pomocna w zgłębianiu tajemnic komet.

OSIRIS Image of the Day Archive: https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/IofD_archive.html

https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-09-30.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-09-26.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-09-07.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-05-13.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-07-25.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-07-07.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-06-10.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-05-06.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2016-03-24.html
https://planetgate.mps.mpg.de:8114/Image_of_the_Day/public/OSIRIS_IofD_2015-12-20.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 03, 2016, 04:39
W czasie 2 lat monitorowania 67P / CG udało się określić tempo produkcji wody.
Wynosiło ono od kilkudziesięciu tysięcy kg dziennie  w sierpniu 2014 roku do prawie 100 milionów kg dziennie w okolicach peryhelium w sierpniu 2015.

W czasie badania kometa znajdowała się w  odległości od 3,5 do 1,7 AU od Słońca i woda była głównie produkowane na północnej półkuli komety.

In a new study led by Kenneth C. Hansen of the University of Michigan, in the US, measurements of water production rate based on data from ROSINA, the Rosetta Orbiter Spectrometer for Ion and Neutral Analysis, are compared with water measurements from other Rosetta instruments.

The combination of all instruments shows an overall increase of the production of water, from a few tens of thousands of kg per day when Rosetta first reached the comet, in August 2014, to almost 100,000,000 kg per day around perihelion, the closest point to the Sun along the comet's orbit, in August 2015. In addition, ROSINA data show that the peak in water production is followed by a rather steep decrease in the months following perihelion.

Based on the water production rate, the team estimated that the comet lost some 6.4 billion (109) kg of water to space over the period monitored by Rosetta, with the most intense mass loss happening near perihelion. The total mass loss, taking into account other gas molecules and in particular the dust, could be roughly 10 times larger than that and, if distributed uniformly across the comet nucleus, it would translate into a reduction of 2 to 4 metres.

http://blogs.esa.int/rosetta/2016/09/27/rosetta-measures-production-of-water-at-comet-over-two-years/

EDIT: Rosetta zmierzyła produkcję wody przez kometę
30.09.2016

(...) Najprostszy model do opisu tego zjawiska to rozprzestrzenianie wody w formie gazowej sferycznie wokół komety. Jednak z powodu skomplikowanego kształtu komety i występowania cykli sezonowych, model taki niezbyt dobrze by opisywał rzeczywistość. Dlatego naukowcy opracowali serię bardziej złożonych symulacji numerycznych, które zaprezentowali w jednym z innych artykułów naukowych.
 
Na podstawie tych symulacji, które pokazują, iż tempo produkcji wody na kometach takich jak 67P/Czuriumow-Gierasimienko jest bardzo niejednorodne, zespół Hansena opracował model empiryczny dla tej konkretnej komety i zastosował go do danych zebranych przez instrument ROSINA.
 
Wyniki wskazują, że w ciągu kilku pierwszych miesięcy obserwacji, gdy kometa znajdowała się w odległości od 3,5 do 1,7 jednostki astronomicznej od Słońca, woda był produkowana głównie na północnej półkuli komety. Następnie w maju 2015 r. zakończyło się 5,5-letnie lato na półkuli północnej i rozpoczął się okres krótkiego, ale intensywnego lata na półkuli południowej kometarnego jądra. Wtedy kometa znajdowała się 1,7 jednostki astronomicznej od Słońca.

Wbrew przewidywaniom, które zakładały stopniowe przejście produkcji wody z półkuli północnej na południową, proces ten przebiegł zdecydowanie gwałtowniej. Maksimum produkcji wody nastąpiło zgodnie z oczekiwaniami, w okresie od końca sierpnia do początku września 2015 r., około trzy tygodnie po przejściu przez peryhelium.

Na podstawie uzyskanych wyników naukowcy szacują, że w całym okresie, w którym kometę monitorowała sonda Rosetta, obiekt utracił w przestrzeń kosmiczną 6,4 miliarda kilogramów wody. Natomiast całkowita utrata masy, po wliczeniu innych cząsteczek gazowych oraz pyłu, mogła wynieść nawet 10 razy więcej. Gdyby jądro komety było idealną kulą, zmniejszyłoby swoją średnicę na skutek tej utraty masy o 2 do 4 metrów.
 
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411361,rosetta-zmierzyla-produkcje-wody-przez-komete.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 03, 2016, 08:26
The out of this world adventures of Rosetta told in numbers
Agence France-Presse  September 30, 2016

Europe’s ground-breaking quest to unravel the Solar System’s mysteries concludes Friday with the Rosetta comet chaser crashlanding onto the cosmic wanderer’s rocky surface. If you know nothing about Rosetta's adventures, here is a breakdown through numbers:

1: Rosetta became the first spacecraft, in August 2014, to enter the orbit of a comet. In November of that year, it sent down robot lab Philae, which became the first comet lander.

6.5 billion: Kilometres (four billion miles) travelled from Rosetta’s launch in March 2004 until it reached Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko, aided by gravity boosts on Earth and Mars flybys. By now, the accumulated distance is 7.9 billion km.

12 years, six months, 28 days: Mission duration from launch to end.

786 days: Rosetta spent circling 67P, sniffing and tasting its atmosphere and photographing it from all angles.

19 kilometres (11 miles): the altitude from which Rosetta was set on a collision course with the comet.

14 hours: the duration of Rosetta’s freefall.

90 centimetres (35 inches) per second: the speed at which Rosetta is to make a “controlled impact” with the comet.

720 million kilometres (450 million miles): Rosetta’s distance from Earth when it received its suicide command.

14.2 kilometres (8.7 miles) per second: the speed of the comet, with Rosetta and Philae on deck, zipping around our Sun on a near seven-year elongated orbit.

40 minutes: the time it took for signals to travel between mission control in Darmstadt and Rosetta.

11: Science instruments onboard Rosetta, added to another 10 on Philae.

100 kilograms (220 pounds): Washing machine-sized Philae’s weight on Earth, compared to one gram (0.04 ounces) on the low-gravity comet. Rosetta weighs some three tonnes.

1.4 billion euros ($1.5 billion): the cost of the mission, approved in 1993.

500: Number of scientists and engineers involved in the project.

https://yp.scmp.com/news/science/article/104511/out-world-adventures-rosetta-told-numbers
http://blogs.esa.int/rosetta/2016/09/27/rosetta-in-numbers/
http://www.wsiltv.com/story/33286340/by-the-numbers-12-years-chasing-a-comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 03, 2016, 09:17
Jeszcze wiele pozostało do odkrycia w danych przesłanych przez Rosettę.

The orbiter's final resting place has been named Sais, after the site in Egypt where the mission's namesake, the Rosetta stone, was originally displayed. “We can finally say Rosetta has come home to Sais,” said mission manager Patrick Martin, speaking from the control room at the European Space Operations Centre (ESOC) in Darmstadt, Germany. “Farewell Rosetta, you’ve done the job. That was space science at its best.” (...)

The craft transmitted its closest shot  just ten seconds before impact, around 20 metres away from the comet. “That image was extraordinary,” says Stephen Lowry, a cometary scientist at the University of Kent and a member of the OSIRIS camera team.

So far scientists have analysed only around 5% of the data that Rosetta has gathered since it began orbiting 67P two years ago, Andre Bieler, a planetary scientist at the University of Bern and member of Rosetta’s ROSINA (Rosetta Orbiter Spectrometer for Ion and Neutral Analysis) team, told a meeting at ESOC on the eve of the crash. “We have collected data we haven’t had time to look at, but they’re there, and they’re ready to be assembled,” he said.(...)

But many questions remain. A big challenge will be to figure out how the pebble-shapes visible in Rosetta’s final shots were created, says Lowry. They may have been shaped by dust, which is tossed in the air by sublimating ice and falls back to the surface. But another tantalising possibility is that the pebbles are the building blocks out of which 67P was originally built. If so, they may be able to tell scientists about the origins of the Solar System.

http://www.nature.com/news/mission-accomplished-rosetta-crashes-into-comet-1.20705
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 09, 2016, 09:59
Animacja  ruchu 67P na podstawie zdjęć wykonywanych przez Keplera co 30 minut przez 29,5 godzin w okresie 17/18 wrzesień 2016.

http://photojournal.jpl.nasa.gov/archive/PIA21072.gif
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6641

Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 13, 2016, 18:26
Czy pojawiła się jakaś mapka, w której przedstawiono miejsca lądowania Rosetty i Philae?
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: astropl w Październik 15, 2016, 19:20
Dziś w wieku 79 lat zmarł nagle Klim Czuriumow.

(http://lk.astronautilus.pl/temp/pfa/klim.jpg)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Październik 15, 2016, 22:47
Naprawdę smutna wiadomość. :(
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 21, 2016, 20:27
67P/Czuriumow-Gerasimienko starsza od Ziemi i na dodatek całkiem niedawno przywędrowała w bliskie nam obszary.

Galiazzo i Wiegert uważają, że kometa 67P/Czuriumow-Gerasimienko stosunkowo niedawno znalazła się w wewnętrznych obszarach Układu Słonecznego docierając tu dopiero jakieś 10 000 lat temu. Wcześniej 67P była nieaktywnym obiektem krążącym w zimnych, zewnętrznych obszarach Układu Słonecznego.

Przeprowadzona przez nich analiza wskazuje, że kometa najprawdopodobniej spędziła miliony lat w dysku rozproszonym, odległej części Pasa Kuipera, dwa razy dalej od Słońca niż Neptun – ostatnia planeta Układu Słonecznego. Tak dalekie miejsce narodzin komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko wskazuje, że składa się ona z materii pierwotnej, z minerałów, które istniały jeszcze zanim powstała Ziemia.

Źródło http://www.pulskosmosu.pl/2016/10/21/astronomowie-szukaja-miejsca-narodzin-komety-67p/
http://mediarelations.uwo.ca/2016/10/17/western-university-astronomers-predict-possible-birthplace-rosetta-probed-comet-67p/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 09, 2016, 16:23
Nowe symulacje  wskazują , że 67P/Czuriumow-Gerasimienko obecny kształt zyskała w czasie ostatniego miliarda lat.


Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko is much younger than previously thought
November 9, 2016

(...) "We have found that this structure can be destroyed easily, even with low energy collisions," Martin Jutzi summarizes. Willy Benz compares the neck of the comet with the stem of a glass: "A dishwasher has to clean very gently, so that the stem of the glass does not break," says the astrophysicist. Obviously, the solar system did not handle this aspect as carefully.

The new study shows that comets like Chury experienced a significant number of collisions over time, the energy of which would have been sufficient to destroy a bi-lobe structure. Therefore, the shape is not primordial, but has developed through collisions over billions of years. "Chury's present shape is the result of the last major impact which probably occurred within the last billion years," says Martin Jutzi. The duck-shaped Chury is therefore much younger than previously thought. The only alternative would be that the current standard model of the early evolution of the solar system is not correct and there were fewer small objects than previously thought. In this case there would not have been as many collisions and Chury would have had the chance to keep its primordial shape. "At the moment, we do think though that Chury's shape is the result of many collisions, and that the standard model doesn't need to be revised," says Jutzi. (...)

http://phys.org/news/2016-11-comet-67pchuryumov-gerasimenko-younger-previously-thought.html
http://www.pulskosmosu.pl/2016/11/09/kometa-67pczuriumow-gerasimienko-duzo-mlodsza-niz-sie-wydawalo/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 21, 2016, 19:57
Dwukrotnie pod koniec marca 2015 roku, spektrometr VIRTIS rejestrujący widmo w zakresie widzialnym, podczerwonym i termicznym odkrył bardzo duży obszar lodu dwutlenku węgla na obszarze Anhur w południowej części komety.

To pierwsza w historii detekcja stałego dwutlenku węgla na jakiejkolwiek komecie – choć nie jest to coś niezwykłego w Układzie Słonecznym – wszak bardzo dużo takiego lodu znajduje się w czapach polarnych Czerwonej Planety.

„Wiemy, że komety zawierają dwutlenek węgla, który obfitość w atmosferach kometarnych ustępuje jedynie wodzie, jednak jak dotąd nie udawało się go zaobserwować w stanie stałym na powierzchni jądra komety,” tłumaczy Gianrico Filacchione z włoskiego INAF-IAPS Istituto di Astrofisica e Planetologia Spaziali, który kierował badaniami.


Źródło: http://www.pulskosmosu.pl/2016/11/21/lodowe-niespodzianki-na-powierzchni-komety-67p/
http://sci.esa.int/rosetta/58575-icy-surprises-at-rosetta-s-comet/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 02, 2017, 21:09
Pełna podróż Rosetty wokół 67P
PRZEZ KRZYSZTOF KANAWKA W DNIU 2 STYCZNIA 2017

(...) Ruch sondy Rosetta wokół 67P był bardzo skomplikowany, spowodowany m.in. znikomą grawitacją ze strony komety, jej aktywnością (w szczególności w peryhelium http://kosmonauta.net/2015/07/rosetta-peryhelium-science-i-zdjecie-z-9-metrow/), współpracą z lądownikiem Philae http://kosmonauta.net/2016/09/philae-odnaleziony-2/  oraz potrzebą obserwacji różnych rejonów tego obiektu. (...)

Źródło: http://kosmonauta.net/2017/01/pelna-podroz-rosetty-wokol-67p/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 02, 2017, 21:09
Opublikowano nieco danych naukowych zebranych w czasie finalnej misji Rosetty.
Analiza danych wskazuje, że sonda delikatnie uderzyła w powierzchnię  komety tylko 33 m od punktu docelowego.
(http://m.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/12/rosetta_s_final_imaging_sequence/16569771-1-eng-GB/Rosetta_s_final_imaging_sequence_highlight_mob.jpg)
W czasie zbliżania w finalnym etapie określono temperatury od  ok. -190ºC do -110ºC do kilku centymetrów pod powierzchnią. Zmienność temperatur wynikała zapewne  z pomiarów wykonywanych na obszarze zacienionym oraz  z  topografii terenu.

Ostatni pomiar emisji pary wodnej wykonano  27 września 2016. Oszacowano, że 67P/Czuriumow-Gierasimienko  emitowała równowartość dwóch łyżek wody na sekundę. Podczas swojej  największej aktywności  w sierpniu 2015 roku oceniono tę wartość na  "dwie wanny wody na sekundę".

Pomiary blisko powierzchni  sugerują  wzrost liczby bardzo małych ziaren pyłu o rozmiarach  milionowej części milimetra.

Ostatnia obserwacja gazu otaczającego kometę miała miejsce na dzień przez zderzeniem sondy z powierzchnią. CO2 występował w postaci gazowej w większej odległości od Słońca, niż wtedy kiedy Rosetta dolatywała do komety.

Pomiary pola magnetycznego  wykazały , ze kometa takowego nie posiada, co było potwierdzeniem wcześniejszych obserwacji.

Niewielkie tylko cząstki materii udało się uchwycić w czasie opadania sondy ku powierzchni , co było skutkiem zbyt małej emisji pary wodnej, uniemożliwiającej unoszenie większych cząsteczek, które możliwe byłyby do detekcji.
(http://m.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/09/comet_landing_sites_in_context/16149563-1-eng-GB/Comet_landing_sites_in_context_article_mob.jpg)

ROSETTA’S LAST WORDS: SCIENCE DESCENDING TO A COMET
15 December 2016


Magnetic field measurements down to an estimated 11 m above the surface confirmed the previous observations of the comet as a non-magnetic body.

No large dust particles were collected during the descent, in itself an interesting result. First impressions are that the observed water vapour production was too low to lift dust grains above a detectable size from the surface.

“It’s great to have these first insights from Rosetta’s last set of data,” says Matt Taylor, ESA’s Rosetta Project Scientist. “Operations have been completed for over two months now, and the instrument teams are very much focused on analysing their huge datasets collected during Rosetta’s two-plus years at the comet.


http://m.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_s_last_words_science_descending_to_a_comet
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Styczeń 03, 2017, 11:22
Aż szkoda, że się nie udało wylądować z choćby kilkugodzinnym funkcjonowaniem sondy na powierzchni komety.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 25, 2017, 08:06
(http://www.pulskosmosu.pl/wp-content/uploads/58d156fdacfea-810x540.jpg)

(...)Osunięcie się klifu spowodowało powstanie 2000 ton gruzu z czego 99% zatrzymało się u podnóża klifu. Reszta została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną w spektakularnym dżecie pyłu.

Sonda Rosetta sfotografowała „przed” i „po” osunięciu się ściany klifu zwanego Aswan na długości 70 metrów. (...)


http://www.pulskosmosu.pl/2017/03/21/osuwajacy-sie-klif-odslania-wnetrze-komety-67p/

Osuwający się klif odsłania wnętrze komety 67P
BY REDAKCJA ON 25 MARCA 2017
http://kosmonauta.net/2017/03/osuwajacy-sie-klif-odslania-wnetrze-komety-67p/
https://phys.org/news/2017-03-rosetta-comet-orbiter-deep-space-landslide.html

(https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/images/largesize/PIA21565_hires.jpg)
A 100 foot-wide (30 meter), 28-million-pound (12.8-million-kilogram) boulder, was found to have moved 460 feet (140 meters) on comet 67P/Churyumov-Gerasimenko in the lead up to perihelion in August 2015, when the comet's activity was at its highest. Credits: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6786
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 11, 2017, 07:53
Powrót na kometę 67P?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 9 SIERPNIA 2017

(...) Propozycja misji otrzymała nazwę COmet Nucleus Dust and Organics Return (CONDOR). (...)

Głównym celem misji CONDOR byłoby zebranie próbek materiału z powierzchni komety 67P i ich sprowadzenie na Ziemię. Zaproponowano pobranie próbek z dwóch wyznaczonych miejsc komety, które są możliwie najmniej zmienione przez wpływ działania słonecznego. Materia byłaby zebrana z głębokości około 15 cm pod powierzchnią komety. Łączna masa sprowadzonych próbek wynosiłaby przynajmniej 50 gram materii z każdego stanowiska. (...)

http://kosmonauta.net/2017/08/powrot-na-komete-67p/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: astropl w Wrzesień 28, 2017, 15:19
Ostatnie pół zdjęcia z Rosetty (http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Unexpected_surprise_a_final_image_from_Rosetta).

(http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2017/09/reconstructed_last_image_from_rosetta/17176153-1-eng-GB/Reconstructed_last_image_from_Rosetta_node_full_image_2.png)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 28, 2017, 15:34
Wielkość zdjęcia liczona w centymetrach? :)

Edit - jeszcze lepiej! Zdjęcie ma metr szerokości, a rozdzielczość to 2 mm/pix.
Cytuj
...the final image, reconstructed after Rosetta’s landing, was taken at an altitude of 19.5±1.5 m. The image has a scale of 2 mm/pixel and measures about 1 m across.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 30, 2017, 00:27
Prezentacja ABC
https://www.youtube.com/watch?v=o1jpu7j8j8w
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 30, 2017, 08:06
Ostatnie pół zdjęcia z sondy Rosetta
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 30 WRZEŚNIA 2017

(...) Prawie rok po zakończeniu misji, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o odzyskaniu “połowy zdjęcia” z ostatnich pakietów telemetrii przesłanych przez Rosettę. Te dane zostały zachowane na serwerach na Ziemi, ale nie zostały rozpoznane przez automatyczne oprogramowanie analizujące dane. Dopiero po “ręcznej” analizie danych okazało się, że w ostatnich pakietach telemetrii jest 12228 bajtów ze zdjęcia. (...)

Zrekonstruowane zdjęcie zostało wykonane na wysokości około 19,5 metra nad powierzchnią komety 67P. Zdjęcie obejmuje obszar o długości około 1 metra. Rozdzielczość tego zdjęcia to około 2 mm na piksel. W tej rozdzielczości obszar lądowania sondy Rosetta nie ma gładkiej powierzchni – widoczne są różne małe nierówności oraz większe bryłki materii. Co ciekawe, także kolor powierzchni nie wydaje się być jednorodny – niektóre drobne fragmenty podłoża zdają się być nieco ciemniejsze od pozostałej części tego regionu. (...)

http://kosmonauta.net/2017/09/ostatnie-pol-zdjecia-z-sondy-rosetta/
http://www.pulskosmosu.pl/2017/09/28/ostatnie-zdjecie-wykonane-przez-sonde-rosetta/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 02, 2017, 22:23
ALMA and Rosetta Detect Freon-40 in Space
Dashing Hopes that Molecule May be Marker of Life
2 October 2017

(...) Using data captured by ALMA in Chile and from the ROSINA instrument on ESA’s Rosetta mission, a team of astronomers has found faint traces of the chemical compound Freon-40 (CH3Cl), also known as methyl chloride and chloromethane, around both the infant star system IRAS 16293-2422 , about 400 light-years away, and the famous comet 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P/C-G) in our own Solar System. The new ALMA observation is the first detection ever of a stable organohalogen in interstellar space . (...)

https://www.eso.org/public/news/eso1732/
http://www.pulskosmosu.pl/2017/10/02/alma-i-rosetta-wykryly-w-kosmosie-freon-40/

W kosmosie wykryto związek organiczny freon-40
06.10.2017

Dzięki obserwacjom wykonanym przez sieć radioteleskopów ALMA i sondę kosmiczną Rosetta, astronomowie wykryli obecność freonu-40 wokół gwiazdy i wokół komety - podało Europejskie Obserwatorium Południowe . To pierwsze w historii wykrycie tego związku w przestrzeni międzygwiazdowej.

Odkrycie to jest niestety niezbyt dobrą wiadomością dla poszukiwań oznak potencjalnego życia poza Ziemią, oznacza bowiem, że freon-40, należący do halonów organicznych, niekoniecznie musi być wskaźnikiem życia, bowiem może być po prostu składnikiem materii, z której formują się systemy planetarne.
 
Astronomowie z USA, Szwajcarii, Danii, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii wykorzystali dane zebrane przez sieć radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), pracującą na płaskowyżu Chajnantor w Chile. Swoje analizy uzupełnili zestawem danych z instrumentu ROSINA, który działał na pokładzie sondy kosmicznej Rosetta. Dane z radioteleskopów dotyczyły bardzo młodego systemu gwiazdowego IRAS 16293-2422, oddalonego od nas o 400 lat świetlnych. Z kolei dane z Rosetty dotyczyły komety 67P/Churyumov-Gerasimenko (67P/C-G) z Układu Słonecznego.
 
W obu przypadkach naukowcom udało się wykryć ślady freonu-40, znanego także jako chlorek metylu albo chlorometan. Jest to pierwsze w historii wykrycie tego związku w przestrzeni międzygwiazdowej.
 
Freon-40 należy do halonów organicznych, czyli np. chloru i fluoru związanych z węglem, a czasami także z innymi pierwiastkami. Na Ziemi związki te powstają w niektórych procesach biologicznych i dotyczą bardzo szerokiego zakresu organizmów, od grzybów do ludzi. Są także używane w procesach przemysłowych, na przykład przy produkcji farb i lekarstw.
 
Edith Fayolle z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge, Massachusetts w USA, kierująca grupą badawczą, powiedziała, że naukowców zaskoczyło odkrycie koncentracji freonu-40 w przestrzeni wokół młodej gwiazdy, bowiem nie przewidywano jego powstawania w takich warunkach.
 
Badacze porównali względne ilości freonu-40 w przypadku odległego systemu gwiazdowego i komety. Okazało się, że są to podobne obfitości. Jest to argument za hipotezą. że młode systemy planetarne dziedziczą skład chemiczny swojego macierzystego obłoku międzygwiazdowego, z którego powstały, a halony organiczne mogły dotrzeć na młode planety np. poprzez uderzenia komet.
 
Do tej pory zakładano, że freon-40 może być jednym ze wskaźników występowania życia. Jego wykrycie w kosmosie może być więc rozczarowujące dla poszukiwań oznak życia we Wszechświecie, ale z drugiej strony można na to spojrzeć pozytywnie – ten związek organiczny może być powszechny w systemach planetarnych, a na dodatek naukowcy pokazują, iż coraz skuteczniej potrafią wykrywać w kosmosie różne molekuły organiczne (na przykład przy pomocy ALMA znaleziono wcześniej wokół innych gwiazd cząsteczki będące prekursorami cukrów i aminokwasów).
 
Wyniki badań opisano w artykule, który ukazał się w poniedziałek w czasopiśmie „Nature Astronomy”. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459948,w-kosmosie-wykryto-zwiazek-organiczny-freon-40.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Listopad 06, 2017, 21:45
Analiza emisji pyłu  na 67P  z 3 lipca 2016 wskazuje , że sama sublimacja lodu to za mało , by wyjaśnić tak dużą skalę zjawiska. Być może sprężony gaz jest uwalniany z zakamarków komety, kiedy Słońce nagrzewa powierzchnię komety.

Rosetta reveals comet's dusty outburst
Oct 27, 2017

(http://cdn2.skyatnightmagazine.com/sites/default/files/uploads/140328/Rosetta-Comet.jpg)
An image of the surface of Comet 67_/Churyumov-Gerasimenko. On 3 July 2016 a dusty plume erupted from the ice-filled depression close to the large boulder near the bottom of the picture. This image is a false colour composite, and pale blue patches highlight the presence and location of water ice.
Credit: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA


Perhaps there are cavities filled with compressed gas below the surface of the comet, which are released when radiation begins to warm the comet, causing cracks to develop and allowing the gas to escape.

Or another theory suggests it is related to amorphous ice beneath the comet’s surface. This type of frozen water has molecules aligned not in a lattice-like structure, as is the case with crystalline ice, but in a more disorderly manner.

Crystalline ice is a state that is energetically more favourable, so energy is released as the ice changes from amorphous to crystalline. Such a change could be caused by energy from sunlight.

"There’s a particular focus now within the Rosetta science community on looking to combine data from 67P with modelling, simulations, and laboratory work here on Earth, to address the question of what drives such activity on comets”,  says Dr. Matt Taylor, Rosetta Project Scientist at ESA.


http://www.skyatnightmagazine.com/news/rosetta-reveals-comets-dusty-outburst
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 13, 2018, 07:11
67P powstała w wyniku kolizji a nie złączenia?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 MARCA 2018

(...) Nowa publikacja naukowa autorstwa amerykańsko-europejsko-chińskiego międzynarodowego zespołu, któremu przewodniczy Stephen Schwartz z University of Arizona, sugeruje bardziej dramatyczne powstanie komety 67P. Wg tego zespołu kometa 67P powstała w wyniku kolizji dwóch obiektów. Proces złączenia dwóch części komety 67P mógł trwać nie więcej niż kilka dni. Jest to znacznie szybciej niż to wcześniej podejrzewali naukowcy. Praca została opublikowana na łamach prestiżowego czasopisma Nature.

https://www.youtube.com/watch?v=KwL4NaBTcPM

Wizualizacja kolizji i formacji komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko / Credits – ESA/Rosetta/Navcam/Stephen R. Schwartz/Patrick Michel/Martin Jutzi/Simone Marchi/Yun Zhang/Derek C. Richardson (...)
http://kosmonauta.net/2018/03/67p-powstala-w-wyniku-kolizji-a-nie-zlaczenia/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Marzec 13, 2018, 11:09
To wychodzi na to, że Rosetta odwiedziła dwie komety za jednym razem, złączonych w wiecznym uścisku grawitacyjnym ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Czerwiec 22, 2018, 09:06
Ostatnie zdjęcia z Rosetty...  :o

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_image_archive_complete
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Czerwiec 27, 2018, 09:31
Archiwum zdjęć z sondy Rosetta w pełni kompletne
24.06.2018

(http://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201806/30699457_30699427.jpg?itok=LC--6r-B)
Powierzchnia komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Powiększono fragment, na którym widać jedną z trzech nóg lądownika Philae. Źródło: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA – CC BY-SA 4.0

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ukończyła kompletowanie publicznego archiwum zdjęć w wysokiej rozdzielczości przesłanych przez sondę Rosetta, która badała kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko. W archiwum znalazło się łącznie prawie 100 tysięcy zdjęć.

Finalny zestaw zdjęć w wysokiej rozdzielczości dostarczył zespół obsługujący kamerę OSIRIS do ESA w maju. Przez kolejne tygodnie zdjęcia udało się przetworzyć i udostępnić w ramach przeglądarki zdjęć (Archive Image Browser) oraz planetarnego archiwum naukowego (Planetary Science Archive).

Pierwsze z archiwów zawiera także zdjęcia wykonane kamerą nawigacyjną, a w drugim znajdziemy dodatkowo publicznie dostępne dane ze wszystkich jedenastu instrumentów naukowych pracujących na pokładzie sondy Rosetta, jak i dane z innych misji kosmicznych prowadzonych przez ESA.

Łączna liczna zdjęć z kamer wąsko i szerokokątnej dostępnych w archiwum to prawie 100 tysięcy, wykonanych w trakcie 12 lat kosmicznej podróży sondy Rosetta, w tym w trakcie przelotów w pobliżu Ziemi, Marsa oraz dwóch planetoid oraz oczywiście zdjęć samej komety Czuriumowa-Gierasimienki.

W archiwum są m.in. zdjęcia wykonane z odległości zaledwie dwóch kilometrów od powierzchni komety, a także z okresu, gdy próbowano ustalić położenie lądownika Philae. Ostatnie ze zdjęć nadesłanych przez Rosettę było wykonane z wysokości 20 metrów nad powierzchnią.

Zdjęcia zostały udostępnione na licencji Creative Commons (Uznanie autorstwa), co oznacza możliwość bezproblemowego ich wykorzystywania nie tylko w edukacji, ale także w różnych innych zastosowaniach.

Archiwum można przeglądać na stronie http://imagearchives.esac.esa.int/

Sonda Rosetta była wystrzelona z Ziemi w 2004 roku. W 2014 roku zbliżyła się do komety Czuriumowa-Gierasimienki (67P/Churyumov-Gerasimenko) i badała ją do 2016 roku, wypuszczając lądownik Philae. Misja była prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30009%2Carchiwum-zdjec-z-sondy-rosetta-w-pelni-kompletne.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Październik 02, 2018, 09:19
Rewelacyjny krajobraz kometarny (mozaika kilku zdjęć) 67P/Czuriumow-Gerasimienko

(https://www.pulskosmosu.pl/wp-content/uploads/imagecometla.jpg)

Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Październik 02, 2018, 09:47
Two Years after Rosetta
by Staff Writers Bern, Switzerland (SPX) Oct 01, 2018
 
On September 30, 2016, the active phase of the ESA's Rosetta mission came to an end with the controlled crash landing of the probe on the surface of the comet Chury. Due to the key experiment of the University of Bern, ROSINA, more information regarding the origin of our solar system was acquired. However, over 2 million data records are still awaiting evaluation. (...)
http://www.spacedaily.com/reports/Two_Years_after_Rosetta_999.html

EDIT 30.09.2023

Koniec misji Rosetty
  30.09. o 10:39:19 na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko spadła sonda Rosetta (http://lk.astronautilus.pl/sondy/ross.htm), tym samym
kończąc swą misję.
http://lk.astronautilus.pl/n160916.htm#03

https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Rosetta/Rosetta_finale_set_for_30_September
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Rosetta/Rosetta_s_grand_finale_frequently_asked_questions
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Rosetta/Rosetta_image_archive_complete

https://www.iafastro.org/events/iac/iac-2016/global-networking-forum (https://www.iafastro.org/events/iac/iac-2016/global-networking-forum/rosetta-%E2%80%93-controlled-impact-on-comet-67p/-churyumov-gerasimenko.html)

https://www.jpl.nasa.gov/news/final-descent-images-from-rosetta-spacecraft
https://spaceflightnow.com/2016/09/30/rosetta-mission-ends-with-comet-touchdown/
https://sci.esa.int/web/rosetta/-/60433-rosetta-s-final-images

https://en.wikipedia.org/wiki/Rosetta_(spacecraft) (https://en.wikipedia.org/wiki/Rosetta_(spacecraft))

https://twitter.com/ESA_History/status/1708021361384493311
Cytuj
#OTD 30 September 2016, the @ESA_Rosetta mission ended with a landing on #Comet67P☄️, 12 years after its journey started@esascience@esaoperations@ESA_Philae@PaoloFerriSpace  Watch a compilation of the last images taken during the descent 👉 https://youtube.com/watch?v=MH5crMuuf_0
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Październik 02, 2018, 10:10
Rewelacyjny krajobraz kometarny (mozaika kilku zdjęć) 67P/Czuriumow-Gerasimienko

(https://www.pulskosmosu.pl/wp-content/uploads/imagecometla.jpg)

Coś pięknego  8)

No i ten śnieg  ;)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 21, 2019, 18:32
W internecie udostępniono 70 tysięcy zdjęć komety
21.04.2019

(http://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201904/33032900_33032896.jpg?itok=Dhy_RWZe)
Widok strony internetowej archiwum OSIRIS Image Viewer, w którym można 70 tysięcy zdjęć komety 67P/Churyumov-Gerasimenko uzyskanych w ramach misji Rosetta. Źródło: Flensburg University of Applied Sciences/Sascha Reinhold.

W internecie udostępniono prawie 70 tysięcy zdjęć komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, które od 2014 do 2016 roku wykonała kamera OSIRIS umieszczona na pokładzie sondy Rosetta. Widać na nich m.in.: urwiste klify, dziwaczne pęknięcia i wąwozy, gładkie równiny, pola pokryte głazami.

Zdjęcia udostępniono dzięki witrynie internetowej przygotowanej przez Max Planck Institute for Solar System Research oraz Flensburg University of Applied Sciences.

Pierwszą fotografię komety uzyskano w marcu 2014 roku z odległości około pięciu milionów kilometrów. Ostatnie ze zdjęć pochodzi z 30 września 2016 r., wykonano je na kilka minut przed dotknięciem powierzchni komety, z odległości 20 metrów od niej.

Przeglądając archiwum zdjęć można prześledzić całą podróż sondy Rosetta w tym okresie: zbliżanie się do obiektu, obserwacje z bliskiej odległości, fotografie z lądownika Philae, pióropusze gazu i pyłu wyrzucane przez kometę. Można podziwiać krajobraz powierzchni komety: urwiste klify, dziwaczne pęknięcia i wąwozy, gładkie równiny, pola pokryte głazami.

„Jest istotne, aby ta skarbnica danych była łatwo dostępna dla wszystkich. Do jej przeglądania nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza” - powiedział dr Holger Sierks z Max Planck Institute for Solar System Research, kierownik naukowy instrumentu OSIRIS.

Niemiecki instytut, we współpracy ze studentami i wykładowcami University of Applied Sciences Flensburg, przygotował przeglądarkę zdjęć komety. Każda z fotografii posiada dodatkowe informacje, takie jak data wykonania, odległość od komety, krótki opis. Zdjęcia można pobierać w pełnej rozdzielczości.

Dodatkowo, dla użytkowników będących naukowcami, dane są dostępne do pobrania także w naukowych formatach i zawierają informacje o użytych filtrach, długości ogniskowej, czasie ekspozycji i odniesienia do dokumentacji.

Warto też wspomnieć, iż od czerwca 2018 roku dane z misji Rosetta są dostępne internetowo także w archiwach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przy czym archiwa ESA są skierowane w pierwszej kolejności do naukowców, natomiast przeglądarka OSIRIS Image Viewer powstała z celem łatwego dostępu dla każdego internauty.

Zdjęcia można przeglądać pod adresem https://rosetta-osiris.eu.
Więcej informacji: https://rosetta-osiris.eu/ oraz https://www.mps.mpg.de/One-comet-70000-images (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33701%2Cw-internecie-udostepniono-70-tysiecy-zdjec-komety.html
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: ah w Lipiec 30, 2019, 08:22
Film "the Comet" Christiana Stangla zmontowany z wyboru zdjęć przesłanych przez Rosettę:

http://www.youtube.com/watch?v=h2dmswjOCHY
https://www.youtube.com/watch?v=h2dmswjOCHY
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 04, 2019, 13:37
“The Comet” – film podsumowujący misję Rosetta
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 4 SIERPNIA 2019

Nastąpiła publikacja niesamowitego filmu “the Comet”, w którym wykorzystano zdjęcia z misji sondy Rosetta. (...)
https://kosmonauta.net/2019/08/the-comet-film-podsumowujacy-misje-rosetta/

EDIT 03.03.23
10-letnia podróż sondy Rosetta rozpoczęta!
  02.03.2004 o 07:17:51 z Kourou wystartowała RN Ariane-5G+ (pierwszy start wersji), która wyniosła w T+135 min na orbitę heliocentryczną sondę kometarną Rosetta (http://lk.astronautilus.pl/sondy/ross.htm).
http://lk.astronautilus.pl/sondy/ross.htm

2004: Rosetta (ESA)
https://www.youtube.com/watch?v=RohtIoxxWJ8

https://sci.esa.int/web/rosetta/-/34783-01-march-2004
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/2_March
https://www.arianespace.com/mission-update/ariane-5-sends-rosetta-on-its-way-to-meet-a-comet/
https://spaceflightnow.com/ariane/v158/040302launch.html
https://www.nasaspaceflight.com/2014/01/esas-rosetta-spacecraft-stirred-from-its-long-hibernation/
https://space.skyrocket.de/doc_sdat/rosetta.htm
https://twitter.com/ESA_History/status/1631230927866150912
https://twitter.com/PaoloFerriSpace/status/1631204052167016448

EDIT 22.08.23
https://twitter.com/ESA_History/status/1693608126879093000
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 04, 2019, 22:44
Film jest naprawdę niesamowity. A to "tylko" zdjęcia, które i tak już widzieliśmy. :)
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: station w Sierpień 05, 2019, 13:41
Wszystko robi doskonały montaż, background muzyczno-dźwiękowy, rewelacyjna robota.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Sierpień 28, 2019, 11:00
Churymoon
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 27 SIERPNIA 2019

Churymoon

Analiza obrazów z tej misji trwa nadal. W 2019 roku, na serii zdjęć komety 67P z 21 października 2015 roku, udało się dostrzec mały fragment. Ten fragment został nazwany nieoficjalnie “Churymoon”. Jest to mały, kilkumetrowy fragment, który oderwał się od komety 67P.

https://www.youtube.com/watch?v=vM8MsHsZhMI

Sekwencja obrazów Churymoon krążącego wokół komety 67P / Credits ESA/Rosetta/MPS/OSIRIS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA/J. Roger (CC BY-SA 4.0)

Churymoon spędził swoje pierwsze 12 godzin w odległości 2,4 – 3,9 km od komety. Analiza obrazów wykazała, że Churymoon krążył wokół 67P przynajmniej do 23 października. (...)

https://kosmonauta.net/2019/08/churymoon/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 27, 2019, 13:08
Dzisiaj było ostatnie spotkanie zespołu naukowego misji Rosetta:
Cytuj
#RosettaSWT52
That's it!
The end of the final @ESA_Rosetta  science working team meeting! It was a long and adventurous ride lasting decades.
@Philae_MUPUS is going to retire now. Thanks to all the interested followers.
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 26, 2020, 12:14
67/P – zagadka zaginionego azotu
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 26 MARCA 2020

(...) Dotychczas u komet wykrywano dość niewiele azotu. Naukowcy spodziewali się, że stosunek azotu do węgla (stosunek N/C) u komet byłby zbliżony do wartości wyliczonych w Układzie Słonecznym. Tymczasem stosunek N/C dla komet był znacznie niższy, co jest dużym zaskoczeniem, gdyż tego typu obiekty nie przechodzą żadnego gwałtownego procesu w chłodnych regionach zewnętrznego Układu Słonecznego. Dzięki sondzie Rosetta i obserwacjom komety 67P udało się rozwiązać tę zagadkę.

Okazało się, że “zaginiony” azot jest na kometach w formie soli amonowych (związków z grupą NH4+ i resztami kwasowymi). Tego typu sole zostały wykryte w spektrum komety z pasmem absorpcyjnym w okolicach 3,2 mikrometra. Zbliżony wynik udało się otrzymać na Ziemi (w symulowanych warunkach próżni), po zmieszaniu soli amonowych z lodem wodnym i innymi związkami organicznymi. Sugeruje to, że na kometach znajduje się dużo azotu w postaci soli amonowych, wymieszanych z pyłem i lodem. (...)

https://kosmonauta.net/2020/03/67-p-zagadka-zaginionego-azotu/
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 22, 2020, 04:44
Unique ultraviolet aurora spied at Rosetta's comet
21/09/2020
https://www.youtube.com/watch?v=jvUhPBDXjQg&feature=emb_title

(...) These emissions are created as charged particles stream towards the comet from the Sun – a flow known as the solar wind – and interact with the gas surrounding the comet’s icy, dusty nucleus.

“The glow surrounding 67P/C-G is one of a kind,” says Marina Galand of Imperial College London, UK, lead author of the new study. “By digging into data from numerous instruments on Rosetta and linking them together, we’ve discovered that this glow is auroral in nature: it’s caused by a mix of processes, some seen at Jupiter's moons Ganymede and Europa and others at Earth and Mars.” (...)

“By doing this, we didn’t have to rely upon just a single dataset from one instrument,” says Marina. “Instead, we could draw together a large, multi-instrument dataset to get a better picture of what was going on. This enabled us to unambiguously identify how 67P/C-G’s ultraviolet atomic emissions form, and to reveal their auroral nature.” (...)

The ultraviolet emissions Rosetta observed at comet 67P/C-G have shown up before, and were thought to be ‘dayglow’, a process caused by solar light particles (photons) interacting with cometary gas.

However, this study shows that these emissions are aurora instead: they are driven not by photons, but by electrons in the solar wind that have been accelerated in the comet’s nearby environment. “These electrons then interact with molecules in the coma to produce the auroral glow. The process by which the electrons are accelerated is similar to some of the processes that drive auroras at Earth and Mars, despite 67P/C-G lacking an intrinsic magnetic field,” adds Marina. "In fact, the magnetic environments of moons, planets, and comets are all very different, so it's exciting and intriguing that we see auroras at all of them.” (...)
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Rosetta/Unique_ultraviolet_aurora_spied_at_Rosetta_s_comet

Odkryto, iż jedna z komet ma własne zorze polarne
29.09.2020

(https://naukawpolsce.pap.pl/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/202009/37237687_37237462.jpg?itok=ML3lvUg8)
Jądro komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Jest to mozaika zdjęć wykonanych z odległości 31 kilometrów od jądra w dniu 20 listopada 2014 r. Rozdzielczość wynosi 3 metry na piksel. Źródło: ESA/Rosetta/NAVCAM.

Okazuje się, że coś, co wydawało się zarezerwowane tylko dla planet, albo niektórych księżyców, może występować także w przypadku komet. Dane z europejskiej sondy kosmicznej Rosetta wskazują, że kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko posiada własną wersję zorzy polarnych świecących w ultrafiolecie – poinformowała NASA.

Zorze polarne na Ziemi powstają, gdy elektrycznie naładowane cząstki z wiatru słonecznego uderzają w górną warstwę ziemskiej atmosfery. Pole magnetyczne naszej planety odchyla tory lotu tych cząstek, które poruszając się zgodnie z jego układem, trafiają w okolice biegunów magnetycznych, wzbudzając do świecenia atomy w obszarach polarnych. W efekcie obserwujemy świecenie zorzowe.

Podobne zjawiska wykryto na Jowiszu i niektórych jego księżycach, Saturnie, Uranie, Neptunie, a także na Marsie. Do tej pory nie znano jednak przypadku występowania zórz polarnych na kometach.

„Świecenie otaczające kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko jest dość wyjątkowe. Łącząc ze sobą dane z różnych instrumentów sondy Rosetta, mogliśmy uzyskać pełniejszy obraz tego, co się dzieje. Pozwoliło to nam na zidentyfikowanie, w jaki sposób powstają emisje od atomów w zakresie ultrafioletowym” - powiedziała Marina Galand of Imperial College London, główna autorka badań.

Wyniki pokazują, że emisje obserwowane dla komety mają naturę taką, jak zorze polarne. Elektrony z wiatru słonecznego oddziałują z gazem w planetarnej komie (gazowa otoczka wokół jądra komety), rozrywając wodę i inne molekuły. Powstające w wyniku tego atomy świecą w dalekim ultrafiolecie. Nie jest to zakres widma elektromagnetycznego widoczny dla ludzkiego oka.

Wyniki badań opisano w „Nature Astronomy”.

Rosetta była misją bezzałogowej sondy kosmicznej wysłanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do zbadania komety. W ramach projektu współpracowała też NASA oraz polscy naukowy. Sondę wystrzelono z Ziemi w 2004 roku. W 2014 roku sonda zbliżyła się do komety, a także wysłała próbnik, który wylądował na jądrze kometarnym. Ostatecznie w roku 2016 zakończono misję, celowo kierując sondę w stronę jądra komety. Dane zebrane w tym projekcie są nadal analizowane przez naukowców, czego najnowszym przykładem jest odkrycie dotyczące zorzy polarnej.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C84012%2Codkryto-iz-jedna-z-komet-ma-wlasne-zorze-polarne.html

2 25.04.23) 2021 wrz 07 18:03 Kosmonauta.net
Kometa 67P - 7 września 2014
A oto ciekawe zdjęcie z sondy Rosetta z 7 września 2014 - kometa 67P. Misja Rosetta zakończyła się 30 września 2016 roku.
https://kosmonauta.net/2017/09/ostatnie-pol-zdjecia-z-sondy-rosetta/
https://twitter.com/ESA_History/status/1435160406943801351

3 03.01.23)
https://twitter.com/ESA_History/status/1610216900985749506
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 25, 2023, 23:50
16 lat temu, 25.02.2007 o 01:57:59 nastąpił przelot sondy Rosetta w odległości 250 km od Marsa. W wyniku manewru grawitacyjnego sonda przeszła na orbitę heliocentryczną o parametrach: hp=0,78 AU, ha=1,59 AU, i=1,9°.
http://lk.astronautilus.pl/sondy/ross.htm
https://sci.esa.int/web/rosetta/-/28611-rosetta-flyby-of-mars
https://www.planetary.org/articles/3340
http://www.astronautix.com/r/rosetta.html
https://solarsystem.nasa.gov/missions/rosetta-philae/in-depth/
https://twitter.com/ESA_History/status/1629419934517284867
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 04, 2023, 23:39
18 lat temu, 04.03.2005 o 22:09:14 nastąpił pierwszy przelot sondy koło Ziemi (1954,74 km nad Zatoką Kalifornijską).
http://lk.astronautilus.pl/sondy/ross.htm
Na zdjęciu Księżyc wschodzący nad Oceanem Spokojnym, zaledwie kilka minut przed największym zbliżeniem podczas tego przelotu.
Cytuj
#OTD 4 March 2005, moonrise #Rosetta style
The #Moon rising over the Pacific Ocean, just minutes before @ESA_Rosetta's closest approach during its first #Earth flyby on the way to #Comet67P ☄️ @esascience
 👉 https://esa.int/ESA_Multimedia/Images/2005/03/Moonrise_above_the_Pacific_22_06_UTC_4_March_2005
https://x.com/ESA_History/status/1631944066853117952
8:05 AM · Mar 4, 2024
Cytuj
Replying to @spacemen1969 4 mars 2005 (il y a 19 ans)
1ère assistance gravitationnelle de la mission, avec un passage près dev la Terre.
https://x.com/spacemen1969/status/1764547575099838881
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 05, 2023, 22:37
18 lat temu, 5 marca 2005 o 13:45 i 13:47 CET , sonda wykonała poniższe zdjęcia Ziemi dzień po wykonaniu najbliższego w historii przelotu wykonanego przez misję ESA w pobliżu Ziemi.
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2005/03/Earth_from_Rosetta_12_45_UTC_5_March_2005
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2005/03/Earth_from_Rosetta_12_47_UTC_5_March_2005_2
https://twitter.com/ESA_History/status/1632341183341920257
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 09, 2023, 07:24
7 lat temu, 09.07.2016, zostało wykonane z odległości 11,7 km zdjęcie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2016/07/Comet_on_9_July_2016_NavCam
https://twitter.com/ESA_History/status/1545666310620708864
Tytuł: Odp: Rosetta
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 10, 2023, 22:49
13 lat temu, 10.07.2010 o 15:44 Rosetta przeleciała z prędkością 15 km/s w odległości 3162 km od planetoidy (21) Lutetia.
http://lk.astronautilus.pl/sondy/ross.htm
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Rosetta/Rosetta_triumphs_at_asteroid_Lutetia
Cytuj
#OTD 10 July 2010, @ESA_Rosetta passed just 3162km from #asteroid #Lutetia on its journey to #Comet67P, sending back this image taken by the #OSIRIS instrument @esascience
Cytuj
Fun memories... my favourite picture of the Lutetia flyby sequence is the one that got photobombed by #Saturn

https://twitter.com/Richard_M_F/status/1678427279892832263
Cytuj
On this day in 2010, ESA's Rosetta spacecraft captured this image of asteroid Lutetia during a close flyby.
https://twitter.com/airandspace/status/1546280360606146560