Autor Wątek: Chang'e-2 - misja księżycowa  (Przeczytany 26236 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Chang'e-2 - misja księżycowa
« dnia: Wrzesień 21, 2010, 09:25 »

Sonda Chang'e 2 jest drugim (po Chang'e 1) próbnikiem chińskiego programu księżycowego, wysłanym przez chińską agencję kosmiczną (China National Space Administration – CNSA). Sonda pierwotnie była przeznaczona do wykonania badań powierzchni oraz środowiska wokół Księżyca z jego orbity.

Cele misji podstawowej obejmowały także testy technologii na potrzeby następnych lotów. Cele naukowe pokrywły się z celami Chang'e 1. Zaliczały się do nich: dostarczenie stereoskopowych obrazów powierzchni Księżyca w celu poznania struktury form powierzchniowych; wykonania ogólnych badań geologicznych powierzchni Księżyca; dostarczenie danych pomocnych w planowaniu miękkich lądowań na powierzchni; wykonanie map składu pierwiastkowego powierzchni Księżyca, obejmujących 14 pierwiastków (K, Th, U, O, Si, Mg, Al, Ca, Te, Ti, Na, Mn, Cr, La), co było ulepszeniem w stosunku do map dostarczonych przez sondę Lunar Prospector, obejmujących 10 pierwiastków (K, U, Th, Fe, Ti, O, Si, Al, Mg, Ca); opracowanie map składu mineralnego powierzchni; opracowanie map topograficznych powierzchni; określenie grubości regolitu powierzchniowego; wykonanie oceny zasobów naturalnych powierzchni Księżyca, w tym zasobów helu 3; wykonanie badań oddziaływań wiatru słonecznego z Księżycem, a także badań wiatru słonecznego w czasie lotu na Księżyc. W stosunku do Chang'e 1 badania naukowe mogły być prowadzone z większą dokładnością dzięki niższej orbicie sondy, większej zdolności wymiany danych oraz kamerze o wyższej rozdzielczości przestrzennej. Plan misji był też w większym stopniu nastawiony na przygotowywania misji lądowników. Zawierał manewry testujące zdolności zmian orbity oraz symulujące trajektorie lądowania.

Po pomyślnym wykonaniu celów misji podstawowej orbiter został przemieszczony do punktu L2. Prowadzono tam testy inżynieryjne na potrzeby przyszłych chińskich misji kosmicznych do dalszych obiektów Układu Słonecznego. Prowadzono też pomiary właściwości środowiska plazmowego. Następnie pojazd został skierowany do planetoidy 4179 Toutatis koło której przeleci 1 stycznia 2013 roku.

Szczegółowy opis misji:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Misje/misja-change2-przeglad.html

W niniejszym wątku komentujemy przebieg i wyniki misji podstawowej. Od momentu opuszczenia orbity Księżyca misja jest komentowana w tym wątku:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,1017.0.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2012, 13:15 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2010, 10:21 »
Chiński lądownik na Księżycu przed 2013 rokiem... W ciekawych czasach żyjemy!

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2010, 11:46 »
Chiński lądownik na Księżycu przed 2013 rokiem... W ciekawych czasach żyjemy!

Nie wiem czy lepiej tu czy do chińskiego programu kosmicznego ale znalazłem jeszcze taką rozpiskę:


jak zmieszczą się w czasach i nie będzie problemów to będą mieli szybciej próbki księżyca niż Europa wyląduje pierwszym lądownikiem:P

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 21, 2010, 12:01 »
Chiński lądownik na Księżycu przed 2013 rokiem... W ciekawych czasach żyjemy!

Nie wiem czy lepiej tu czy do chińskiego programu kosmicznego ale znalazłem jeszcze taką rozpiskę:


jak zmieszczą się w czasach i nie będzie problemów to będą mieli szybciej próbki księżyca niż Europa wyląduje pierwszym lądownikiem:P
i bardzo dobrze - to może oduczy ich obcinania funduszy "na kosmos"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 21, 2010, 12:01 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 21, 2010, 12:02 »
Chiński lądownik na Księżycu przed 2013 rokiem... W ciekawych czasach żyjemy!

Nie wiem czy lepiej tu czy do chińskiego programu kosmicznego ale znalazłem jeszcze taką rozpiskę:


jak zmieszczą się w czasach i nie będzie problemów to będą mieli szybciej próbki księżyca niż Europa wyląduje pierwszym lądownikiem:P

Ta tabelka jest bałamutna, z jakiej racji CE-2 jest w jednej rubryce z CE-3 i 4? Przecież to jest niemal kopia CE-1, a pozostałe będą zupełnie innymi sondami.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2010, 12:12 »
Ta tabelka jest bałamutna, z jakiej racji CE-2 jest w jednej rubryce z CE-3 i 4? Przecież to jest niemal kopia CE-1, a pozostałe będą zupełnie innymi sondami.

prawdopodobnie dlatego że Chang'e-2 ma testować systemy lądowania, w jednym z artykułów była jakaś wzmianka o próbach zmiany wysokości orbity symulujących lądowanie, ale jak to ma się do lądowania to już nie mam pojęcia;P

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 21, 2010, 12:14 »
Ta tabelka jest bałamutna, z jakiej racji CE-2 jest w jednej rubryce z CE-3 i 4? Przecież to jest niemal kopia CE-1, a pozostałe będą zupełnie innymi sondami.

prawdopodobnie dlatego że Chang'e-2 ma testować systemy lądowania, w jednym z artykułów była jakaś wzmianka o próbach zmiany wysokości orbity symulujących lądowanie, ale jak to ma się do lądowania to już nie mam pojęcia;P

To samo robił już CE-1 podczas upadku na powierzchnię, a jakoś nikomu nie przyszło do głowy zaliczać go do tej drugiej kategorii.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 22, 2010, 11:05 »
Jak już mówiłem astropl nie mam pojęcia dlaczego zaklasyfikowali ten lot do drugiego etapu:)

Ciekawy artykuł o wpływie wykrytych cząsteczek wody na Księżycu w obliczu misji Chang'e-3.

przy okazji w artykule możemy dowiedzieć się, że najmniejsza odległość od Księżyca ma wynieść 15km. Gdzieś indziej jeszcze wyczytałem że CE-2 ma zabrać ze sobą mały impaktor.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2010, 01:42 »
Ciekawy artykuł o wpływie wykrytych cząsteczek wody na Księżycu w obliczu misji Chang'e-3.

Może będą musieli wywalić ten teleskop ultrafioletowy z propozycji instrumentów dla Change 3 ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 23, 2010, 11:34 »
Najnowsze informacje mówią o starcie CE-2 w dniu 1 października. Ponieważ chodzi o czas lokalny, może to być w nocy z 30 września na 1 października naszego czasu.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 24, 2010, 12:20 »
Przygotowania do startu weszły w zaawansowaną fazę. Okno startowe rozpościera się od 30 września do 3 października.

Chwilowo start planowany jest na 1 października (u nas może to być dzień wcześniej), w Dzień Niepodległości (? chyba, nazywane się to China National Day).


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 26, 2010, 21:00 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 26, 2010, 22:56 »
Ciekawe fotki, kosmodrom położony w malowniczym miejscu ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 27, 2010, 08:23 »
Do startu ma dojść 1 października pomiędzy 13 a 15 naszego czasu. Co ciekawe, rakietą nośną jest jednak CZ-3C, a nie, jak wcześniej podawano, CZ-3A.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2010, 14:47 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 27, 2010, 12:34 »
Hmm, ciekawe... zmieniła się masa sondy względem pierwotnych założeń?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 27, 2010, 12:34 »