Autor Wątek: Dragonfly - misja drona na Tytana  (Przeczytany 20093 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 02, 2019, 23:55 »
Liczę na to, że tak będzie! :)
(A na serio - może warto rozpocząć dyskusję o tym jak to forum może wyglądać, albo w którą stronę to wszystko może sie rozwinąć?)



Jak dla mnie forum wygląda bardzo dobrze, nie widzę powodu żeby to zmieniać, i wydaje mi sie że im więcej sie dzieje to tym więcej ludzi tutaj zagląda, bo przy pierwszym starcie FH, to tutaj na forum to chyba nawet setki ludzi było, przy ewentualnym załogowym lądowaniu na powierzchni Księżyca, które może być za te 10 do 15 lat, to na tym forum sie zbierze kilkanaście tysięcy ludzi, albo i więcej.


Wybacznie ale nawet nie chiało mi sie szukać, z jaką rakietą będzie startował dragonfly, ale chyba to wszystko liczą na największą rakiete którą posiada NASA, czyli coś nieco poniżej 30 ton na LEO, a jak w 2026 roku, ruszy BFR, to tak dużą rakietą, to można dragonfly, wysłać na Tytana w 2 lata? może nawet szybciej.


 

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 29, 2019, 16:40 »
Ciekaw jestem czy doświadczenie zdobyte podczas misji marsjańskiego helikopterka w ramach programu Mars 2020 Rover będzie przydatne dla Dragonfly? Oczywiście parametry techniczne dronów tu będą odmienne ale mam na myśli bardziej rozwój autonomicznej inteligencji potrzebnej do działania oraz odnajdywania się helikopterka w terenie.

Osobiście uważam, iż doświadczenie zdobyte podczas latania Mars Helicopter będzie bezcenne dla misji Dragonfly  :)

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 29, 2019, 22:51 »
Ciekaw jestem czy doświadczenie zdobyte podczas misji marsjańskiego helikopterka w ramach programu Mars 2020 Rover będzie przydatne dla Dragonfly? Oczywiście parametry techniczne dronów tu będą odmienne ale mam na myśli bardziej rozwój autonomicznej inteligencji potrzebnej do działania oraz odnajdywania się helikopterka w terenie.

Osobiście uważam, iż doświadczenie zdobyte podczas latania Mars Helicopter będzie bezcenne dla misji Dragonfly  :)

Dopiero co to samo napisałem w wątku o misji marsjańskiej:D Myślę, że masz racje, dużo rzeczy będzie dobrym sprawdzianem i nauką dla misji na Tytana;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 30, 2019, 08:54 »
Zakładając rzecz jasna, że helikopterek za szybko nie wykręci nam jakiegoś numeru i nie przewróci się po 20 sekundach lotu, to inźynierowie sprawdzać będą przede wszystkim oprogramowanie sterujące autonomią pojazdu. Nie wiem jak bardzo zaawansowany jest procesor oraz software sterujący tym helikopterkiem, ale w przypadku Dragonfly nie ma po prostu innej opcji jak instalacja bardzo wydajnego software'u, który da tej misji po prostu sens i szanse realizacji. Dla mnie ten helikopterek jest trochę takim inżynieryjnym stricte fruwającym odpowiednikiem Sojourner'a. Wtedy nieśmiało wypuszczono na poiwierzchnię Marsa tę drogą, sześciokołową zabawkę, teraz podobnie rzecz ma się z fruwajkiem. Tak wylatując w przyszłość to mimo wszystko nie wierzę we fruwające, marsjańskie pojazdy załogowe, nie pozowli na to ta rozrzedzona atmosfera, ale takie droniki to badania terenu okalającego przyszłe bazy - czemu nie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 30, 2019, 08:54 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 30, 2019, 12:17 »
Station spodobała mi się twoja nazwa helikopterka:,, fruwajka "  ;D

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 16, 2020, 12:58 »
Nauka misji Dragonfly
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 MARCA 2020

(...) Pod koniec lutego 2020 NASA zaprezentowała nagranie opisujące sposoby wykonywania pomiarów naukowych. Dzięki pokładowym instrumentom Dragonfly będzie poszukiwać “cegiełek” związków organicznych oraz wody. Ponadto, Dragonfly pobierze także podpowierzchniowe próbki materii za pomocą wiertła. Zebrane próbki zostaną przebadane na pokładzie Dragonfly – niektóre z nich zostaną także podgrzane. Dzięki temu możliwe będzie wyznaczenie związków organicznych oraz ich skrętności.

Nauka misji Dragonfly / Credits – NASA Goddard
(...)
https://kosmonauta.net/2020/03/nauka-misji-dragonfly/

Why is NASA Sending Dragonfly to Titan? Here are Five Reasons
By Lonnie Shekhtman February 25, 2020

(...) Titan’s dense atmosphere offers a key benefit to scientific exploration, especially combined with its low gravity (1/7th of Earth’s) and frigid temperatures (-290 Fahrenheit, -179 Celsius, 94 Kelvin). These three features will help Dragonfly stay easily aloft above Titan’s surface and to fly faster and farther with little energy. In fact, Dragonfly is expected to fly more than 100 miles (160 kilometers) over a nearly three-year mission — that’s almost double the distance traveled by all the Mars rovers combined. (...)
https://solarsystem.nasa.gov/news/1184/why-is-nasa-sending-dragonfly-to-titan-here-are-five-reasons/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2023, 17:52 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 10, 2020, 21:46 »
Niestety start Titan Dragonfly przełożony na 2027 rok. Oficjalnie przez koronawirusa. Zmiana danych startu nie zmieni daty przybycia do Tytana ani programu misji.

https://www.nasa.gov/feature/dragonfly-launch-moved-to-2027

Nie wiem czemu mi się wydaje, że za tą zmianą stoi kasa, której na wszystkie planowane przez NASA misje bezzałogowe nie wystarczy. Opóźnią start Tytańskiej Ważki i parę groszy kapnie dla innych  ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 08, 2021, 23:24 »
Artykuł opisujący wybór i charakterystykę lądowiska dla Titan Dragonfly:

https://iopscience.iop.org/article/10.3847/PSJ/abd08f

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 01, 2021, 18:13 »
Przetestowano z sukcesem tytański odkurzacz a dokładniej pneumatyczny system zbierania próbek dla misji Dragonfly:

Dragonfly – NASA's mission to send a rotorcraft-lander to explore Saturn's moon Titan – will take advantage of Titan's dense atmosphere to vacuum-up samples from the surface and deliver them to science instrumentation onboard. This task is performed by the Pneumatic Transfer Subsystem within Dragonfly's sampling system – DrACO – Drill for Acquisition of Complex Organics, built by Honeybee Robotics of Altadena, California.

Combined with two sample acquisition drills and a sample-delivery carousel, DrACO robotically samples and delivers Titan surface material to Dragonfly's onboard mass spectrometer for chemical analysis. Pneumatic transfer, or using atmospheric gases to transport material, is not new technology – just take a look at your household vacuum cleaner. Dragonfly plans to collect samples on Titan in the same way a vacuum removes dirt from carpet: a high-speed pump (or blower) suctions the air, picks up loose particles from the surface, carries them through some tubing, and deposits them into a container (in this case, a sample cup). The concept is well-suited for Dragonfly due to Titan's dense atmosphere and low gravity, but it's the ability for pneumatic transfer to handle potentially sticky materials on Titan's surface that sets it apart from other robotic handling methods like scoops and augers.

However, while vacuum pumps are commonly used to transfer material on Earth, they have never been used to collect samples on a space mission ... yet.

The Dragonfly team has recently tested the concept with a high-fidelity prototype of the DrACO pneumatic sampling system in the Titan Pressure Environment Chamber (TPEC), a brand-new, state-of-the-art chamber that was custom-built for the Dragonfly mission at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory in Laurel, Maryland. Inside the 5-foot diameter, 8-foot long chamber, the air pressure is 1.5 times the pressure of standard atmospheric air on Earth, and temperatures are a bone-chilling minus 294 °F (minus 181 °C). The TPEC is a proving ground for Dragonfly's many instruments and subsystems before final design and, eventually, launch in 2027.

In early November 2020, our team at Honeybee Robotics arrived at APL to kick off a three-week test campaign of the Pneumatic Transfer System prototype in the TPEC. The prototype successfully demonstrated sample transfer with a variety of simulated Titan materials under both ideal and difficult conditions (such as a clogged tube). In addition, the blower's performance remained strong even after it ingested twice the total volume of abrasive particles expected during the entire lifetime of the Dragonfly mission (3.3 years of operation on Titan's surface).

The success of this test clears a major hurdle for DrACO, demonstrating that our pneumatic sampling technology can meet the challenges of Titan's extreme environment.


https://dragonfly.jhuapl.edu/News-and-Resources/From-the-Flight-Line/

Poniżej tytański odkurzacz w cylindrycznym symulatorze Tytana. Zastanawiam się gdzie jest ten odkurzacz. Wydaje mi się, że to ten siwy cylinderek z sitkiem u góry?





Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 15, 2021, 06:20 »
Jeszcze nic oficjalnego, ale na spotkaniu w NASA ustalono, że Dragonfly dotrze na Tytana trzy lata wcześniej niż pierwotnie zakładano. Wybrano inną rakietę. Jaką tego nie wiadomo. (może Falcon Heavy? może Starship?).

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 15, 2021, 08:25 »
....czyli miałby dotrzeć do układu Saturna już w 2031 roku? Jeśli miałbym wskazywać nośnik - to wskazałbym na Falcon Heavy, Starship - wiadomo - nie poleciał jeszcze ani razu, głębokie fazy testów, a tu potrzebna będzie sprawdzona konstrukcja.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2021, 08:27 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 15, 2021, 09:55 »
Bardzo dobra wiadomość  :) Nie nogę się doczekać tej misji  :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 15, 2021, 23:56 »
Ciekaw jestem, czy w podobnym czasie wyląduje, albo przynajmniej zostanie już wysłany podobny, latający pojazd w kierunku Marsa. Wspominał o tym niedawno Artur Chmielewski z JPL.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 26, 2021, 13:48 »
Ciekawa prezentacja na temat misji Dragonfly.


Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2470
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 22, 2022, 20:09 »
Wczoraj został udostępniony film z testów drona w Imperial Dunes z Kalifornii z maja 2022r.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragonfly - misja drona na Tytana
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 22, 2022, 20:09 »