Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1135983 razy)

Snoopy i 14 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2595 dnia: Wrzesień 02, 2020, 23:21 »
To nie jest tak, że można być tylko albo bezkrytycznym fanem Muska, albo jego zaciekłym krytykiem. Można po prostu zastanawiać się nad jego wizjami, rozwiązaniami, harmonogramami i obietnicami. Wiele rzeczy robi naprawdę dobrze, niektóre są wątpliwe, i tyle.
         ... to podaj choc jedna osoba, ktora jest"zacieklym krytykiem Muska" na tym forum  ...
                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kakmar

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 135
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2596 dnia: Wrzesień 02, 2020, 23:26 »
Robienie nowych rzeczy jest zawsze obarczone wielkim ryzykiem. Nawet jeśli większość komponentów i technologie znamy, albo wydają się być podobne do tego co znamy, to często się nie udaje.
Znaczenie łatwiej jest kopiować to co już jest i działa.
Gdy robisz coś nowego to zawsze nie wychodzi i ciągle się uczysz rozwiązywać coraz to nowe problemy.
Często się okazuje że plan był do dupy i trzeba szukać innego.
Ale jak ktoś jest uparty, ma czas, pieniądze, zespół, to mu się w końcu udaje, wcześniej czy później.
Jak Musk mówi, że jak wszystko się uda, to wg tego planu, polecą za 6, 12, czy ileś tam miesięcy, to pewnie tak myśli, inaczej to nie ma sensu. Na pewno też świetnie rozumie jak małe są szanse, że się po prostu uda. Dlatego nie ma problemu żeby plan zmienić czy zacząć od nowa.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2597 dnia: Wrzesień 03, 2020, 12:32 »
Panie Musk, zamówimy u Pana 100 startów

Ale co ma być wynoszone w ten sposób? Niska cena nie wystarczy, musi być jeszcze popyt.

Jestem w stanie sobie wyobrazić, że kiedy SS udowodni po kilkuset lotach bezpieczeństwo, taniość i zdolność do wynoszenia setek i tysięcy ton na orbitę to np. znajdzie się ktoś chętny na hotel orbitalny i turystykę kosmiczną. Taką bardziej masową niż cena 20 mln za lot.

Co do tego, że Falcony nie zmieniły rynku - zmieniły, problem w tym, że loty Falconów zbiegły się z inną rewolucją, czyli miniaturyzacją satelitów. To nie Falcony zawiodły, to cały rynek zmniejszał swój popyt na tonaż potrzebny do wyniesienia na orbitę. To się pewnie z czasem zmieni, podstawową barierą jest umasowienie i radykalne potanienie fizycznego pobytu ludzi na orbicie. Tego się nie da zminiaturyzować :) :) SS jest pierwszym zestawem, który ma szansę w tym pomóc.

PS. My tu gadu gadu a tymczasem wyjechały części do SN10. Niedługo będą potrzebne kolejne stanowiska startowe :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2020, 12:38 wysłana przez Tantal »

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • LOX/CH4
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2598 dnia: Wrzesień 03, 2020, 12:58 »
Jestem w stanie sobie wyobrazić, że kiedy SS udowodni po kilkuset lotach bezpieczeństwo, taniość i zdolność do wynoszenia setek i tysięcy ton na orbitę to np. znajdzie się ktoś chętny na hotel orbitalny i turystykę kosmiczną. Taką bardziej masową niż cena 20 mln za lot.

Dostępność cenowa nie jest wystarczająca do masowości. Teoretycznie np. samoloty ultralekkie są całkiem dostępne, jednakże nie przełożyło się to na ogromną popularność, to nadal jest dosyć płytki rynek.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2598 dnia: Wrzesień 03, 2020, 12:58 »

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2599 dnia: Wrzesień 03, 2020, 13:25 »

         ... to podaj choc jedna osoba, ktora jest"zacieklym krytykiem Muska" na tym forum  ...
                                       Adam Przybyla

Przypomina mi się pewien Adam, który porównywał SpaceX do XCORa z projektem Lynx ;)

Bardzo fajna ta tabelka od JSz. Pokazuje świetnie jak bardzo odrealnione były zapowiedzi Muska rok temu. To nie oznacza, że nie stworzą statku załogowego i że wyfruną nim za jakiś czas na inną planetę. Trzeba tylko patrzeć na realne tempo prac, a nie na zapowiedzi.

Dziś wiemy, że tym czym miało być Mk1 na jesieni zeszłego roku będzie dopiero SN8. Musiał minąć rok i 10 testowych puszek, żeby to osiągnąć. Nie oznacza to, że na wersję suborbitalną (6 silników) będziemy musieli czekać kolejny rok a na orbitę dwa lata. Tempo prac w końcu widocznie rośnie.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2600 dnia: Wrzesień 03, 2020, 14:21 »
Nic bardziej blednego, jesli jestem fanbojem Muska, ale fanbojem jego sposobu opowiadania bajek dzieki czemu wszystko
powoli idzie do przodu;-) Nie wierze mu za grosz, lze jak pies, ale sadze, ze postep jest. Szukaj dalej jego przeciwnikow Tantal, ale 
to nie ja ...;-) Z powazaniem
                        Adam Przybyla

Adam, Twój komentarz na tym etapie jest bezsensowny. Skasuję go za kilka minut.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2601 dnia: Wrzesień 03, 2020, 18:20 »
Bardzo fajna ta tabelka od JSz. Pokazuje świetnie jak bardzo odrealnione były zapowiedzi Muska rok temu. To nie oznacza, że nie stworzą statku załogowego i że wyfruną nim za jakiś czas na inną planetę. Trzeba tylko patrzeć na realne tempo prac, a nie na zapowiedzi.

Na moje oko są mniej odrealnione od zapowiedzi dowolnej konkurencji, nawet tej pod szyldem narodowych programów państwowych.
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2602 dnia: Wrzesień 03, 2020, 19:33 »
Dzisiaj spróbują znowu skoczyć, pogoda dopisuje, SN6 już zatankowany:


Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2603 dnia: Wrzesień 03, 2020, 19:38 »
zawyły syreny więc za około 8-9 minut powinien być skok jak nie będzie abortu.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2604 dnia: Wrzesień 03, 2020, 19:43 »
5 min...

Offline Finch

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2605 dnia: Wrzesień 03, 2020, 19:48 »
Piękny, udany skok  ;D

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2606 dnia: Wrzesień 03, 2020, 19:52 »
coś się trochę hajcowało, ale skok udany :)

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2607 dnia: Wrzesień 03, 2020, 19:59 »
coś się trochę hajcowało, ale skok udany :)

Mówisz o tym "dymie" z okolic silnika? Też zwróciłem na to uwagę tylko nie jestem pewien czy to ogień czy jakiś gaz. Może dadzą znowu nagranie od spodu to będzie widać.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2608 dnia: Wrzesień 03, 2020, 20:02 »
był ogień, na kamerce widać jak po lądowaniu gaszą płomień. Wyglądało jakby ogień był w pobliżu silników, podobnie jak za pierwszym hopem.



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2020, 20:04 wysłana przez Tantal »

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2609 dnia: Wrzesień 03, 2020, 20:10 »
był ogień, na kamerce widać jak po lądowaniu gaszą płomień. Wyglądało jakby ogień był w pobliżu silników, podobnie jak za pierwszym hopem.



A faktycznie, zacząłem oglądać przekaz od Tima Dotta i nie widziałem tego. Ogień jest chyba dokładnie w miejscu z którego w czasie lotu wydobywał się jakiś gaz? Ciekawe czy to miało coś z tym wspólnego.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2609 dnia: Wrzesień 03, 2020, 20:10 »