Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561411 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24565
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1020 dnia: Maj 28, 2018, 15:07 »
Jak się okazuje ,  nie tak łatwo wypaść z karuzeli stanowisk.
Można się tylko  zastanawiać ile kolejnych niepowodzeń wystarczy ,  by po raz kolejny wymienić  szefa Roskosmosu.

Rosyjski kosmos: Zasłużony upadek Dmitrija Rogozina [KOMENTARZ]
10 maja 2018 Paweł Ziemnicki



Od 2011 r. za przemysł obronny i sektor kosmiczny Federacji Rosyjskiej odpowiadał wicepremier Dmitrij Rogozin. W nowym rządzie powoływanym przez premiera Miedwiediewa zabrakło dla niego miejsca. Nic dziwnego, wszak podczas swojej kadencji Rogozin zaliczył jednak zdecydowanie więcej porażek niż sukcesów.

Za duży sukces wicepremiera Dmitrija Rogozina poczytywane jest przeprowadzone kilka lat temu przekształcenie Roskosmosu z klasycznej agencji kosmicznej w państwową korporację (Roscosmos State Corporation) o szerokich kompetencjach w dziedzinie przemysłu kosmicznego. Udało mu się też doprowadzić niemal do samego końca budowę nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj, z którego odbyły się już starty rakiet nośnych.

Zła passa

Uruchomienie centrum kosmicznego Wostocznyj to ważny krok na drodze do uniezależnienia się Moskwy od kosmodromu Bajkonur, za którego dzierżawę Rosjanie muszą płacić Kazachstanowi. Przy budowie tego obiektu doszło do defraudacji 1,3 miliarda rubli (23 mln USD).

Niemniej, już druga misja realizowana z Wostocznego zakończyłą się porażką. Rakieta nośna Sojuz 2.1b została wystartowała wówczas 28 listopada 2017 r. Jednak transportowany przez nią ładunek nigdy nie trafił na orbitę docelową. Co ciekawe, zanim jeszcze problemy wyszły na jaw, Rogozin zdążył już pogratulować kontrolerom lotu dobrze wykonanego zadania. Tymczasem wkrótce okazało się, że cała misja nie powiodła się dlatego, że Sojuza z przyzwyczajenia zaprogramowano tak, jak gdyby miał on startować z Bajkonuru. W efekcie, wystrzelenie pojazdu z zupełnie innej lokalizacji doprowadziło do katastrofy. Wnioski specjalnej komisji badającej przyczyny nieudanego startu w listopadzie doprowadziły do szeregu zwolnień w kierownictwie branży kosmicznej, które nie zapewniło stosownej kontroli i koordynacji prac.

Ponadto, za czasów Dmitrija Rogozina rakiety nośne Proton-M nie startowały przez 12 miesięcy w okresie od czerwca 2016 do czerwca 2017 r. Ten długotrwały przestój spowodowały problemy z drugim i trzecim stopniem rakiety, które wymagały przeprowadzenia gruntownego dochodzenia. Co więcej, z uwagi na korzystanie z toksycznego paliwa, systemy nośne Proton nie będą mogły dłużej latać z kosmodromu Bajkonur po roku 2020.

Kolejne opóźnienia zalicza program wdrożenia do lotów nowej ciężkiej rosyjskiej rakiety nośnej Angara. Program boryka się z problemami z finansowaniem. Konstruktorzy przyznają, że superciężka wersja Angary może być gotowa dopiero w 2028 roku.

Z kolei rosyjski moduł „Nauka” miał dołączyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej już przeszło dekadę temu. W następnych latach inżynierowie zmagali się jednak w tej konstrukcji z kolejnymi problemami technicznymi. Usterki dotyczyły systemu napędowego, wycieków paliwa i związanych z tym poważnych zanieczyszczeń poszczególnych elementów. W 2013 r. moduł nie przeszedł prób technicznych zorganizowanych przez firmę RKK Energia.

Kiedy już wydawało się, że kryzys został zażegnany. „Nauka” miała dołączyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod koniec 2017 lub na początku 2018 r. Technicy wykryli jednak nowe przeciwwskazania – poważne zanieczyszczenia zbiorników na materiał pędny. Problem jest o tyle poważny, że owe zbiorniki to relikt z pierwszej połowy lat 90-tych XX wieku i nie są już produkowane. Nie ma więc mowy o wymianie tych części na nowe.

Pasmo porażek wieńczy najnowsza wpadka. Chodzi mianowicie o utratę przeznaczonego dla Angoli satelity telekomunikacyjnego AngoSat-1. Urządzenie zostało wyniesione pod koniec grudnia ubiegłego roku z użyciem rosyjsko-ukraińskiej rakiety Zenit. Rychło po tym, jak AngoSat-1 znalazł się na orbicie, z wybudowanym przez rosyjską firmę RKK Energia satelitą bezpowrotnie utracono łączność.

Ogółem w 2017 r. USA z 29 udanymi startami rakiet na koncie znacząco wyprzedziły Rosję z ledwie 20 wystrzeleniami (z czego 18 w było w pełni udanych) Po piętach Rosjanom depczą też Chiny, które przeprowadziły w minionym roku 18 startów (w tym 16 w pełni udanych).

Brak wizji?

Rosyjski program kosmiczny jest dziś w dużej mierze oparty na produktach sprzedawanych Stanom Zjednoczonym. W przypadku usług chodzi rzecz jasna o wykonywanie od 2011 r., kiedy to wycofano promy kosmiczne, transportów amerykańskich załóg na ISS i z powrotem.

Natomiast podstawowe eksportowane przez Rosję produkty kosmiczne to osławione silniki RD-180, które napędzają dolne stopnie rakiet nośnych Atlas V koncernu United Launch Alliance.

Załogowe pojazdy prywatnych firm SpaceX oraz Boeing – odpowiednio Dragon 2 i CST-100 Starliner być może jeszcze w tym roku odbędą swoje pierwsze testowe misje załogowe. Z chwilą wdrożenia tych statków do użytku Amerykańscy astronauci nie będą już dłużej zależni od rosyjskich kapsuł Sojuz w kwestii podróżowania na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Fakt, że amerykańskie wysiłki na rzecz zastąpienia rosyjskiej konstrukcji RD-180 rodzimym silnikiem przeciągają się. Jednak zarówno przedsiębiorstwo Blue Origin jak i Aerojet Rocketdyne intensywnie pracują nad silnikiem rakietowym dla nowej amerykańskiej rakiety United Launch Alliance – Vulcan. Bez wątpienia import rosyjskich jednostek napędowych do Stanów Zjednoczonych ustanie w pierwszej połowie lat 20-tych obecnego stulecia. Całkowity zakaz użycia RD-180 będzie w Stanach Zjednoczonych obowiązywał od 1 stycznia 2023 r.

Oba, tak istotne, powiązane z USA źródła finansowania rosyjskiego sektora kosmicznego w perspektywie kilku lat wyschną. Czy Rosja ma pomysł na dalszy rozwój swojego przemysłu kosmicznego w tej sytuacji? Na tę chwilę nie wydaje się, by Roskosmos miał szanse na pozycję lidera, jeśli chodzi o wynoszenie ładunków dla klientów komercyjnych. Na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów prywatnych zdolnych wynosić w przestrzeń kosmiczną małe satelity. Te większe mogą wynosić inne kraje – takie jak Indie czy Chiny. Swoje usługi, w coraz bardziej konkurencyjnych cenach, oferuje wreszcie SpaceX. Firma Elona Muska przeprowadziła niedawno, choć też ze znacznym opóźnieniem, pierwszy udany start pojazdu Falcon Heavy. Dysponuje też oczywiście swoim flagowym pojazdem Falcon 9.

Co na tym dynamicznym, wymagającym i coraz większym rynku usług kosmicznych może zaproponować Rosja? Raczej nie zwojuje świata kolejnym odświeżaniem swoich konstrukcji sprzed dziesiątek lat. W czym zatem może zaoferować innowacyjne rozwiązania, które na jakiejś płaszczyźnie zagwarantowałyby jej przewagę konkurencyjną? Do kogo chciałaby skierować jakąś swoją ofertę?

Czy na powyższe pytania umiał odpowiedzieć wicepremier Rogozin? Bardzo wątpliwe. Cechowało go za to nietuzinkowe poczucie humoru, które zademonstrował żartując, że bez Sojuzów Amerykanie będą mogli docierać na pokład ISS wykorzystując trampoliny... Może przytyk ten był spowodowany faktem, że Rogozin nie ma wstępu do USA. Objęły go sankcje nałożone na Moskwę po inwazji na Ukrainę.

W składzie nowej rady ministrów pod wodzą Miedwiediewa Dmitrija Rogozina zastąpi dotychczasowy wiceszef resortu obrony, Jurij Borisow. Rogozin jest jednym z pięciu wicepremierów (na 9 ogółem), który ma utracić stanowisko.

http://www.space24.pl/polska-analizy/rosyjski-kosmos-zasluzony-upadek-dmitrija-rogozina-komentarz
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2018, 17:22 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1021 dnia: Maj 28, 2018, 15:09 »
Zaraz, to upadkiem jest nominacja na szefa Roskosmosu? :P

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1022 dnia: Maj 28, 2018, 15:35 »
Jeśli się było wicepremierem, i to tym ważnym od przemysłu zbrojeniowego, to jest to upadek. Tym gorzej dla Roskosmosu...

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1023 dnia: Maj 28, 2018, 15:58 »
Oba, tak istotne, powiązane z USA źródła finansowania rosyjskiego sektora kosmicznego w perspektywie kilku lat wyschną. Czy Rosja ma pomysł na dalszy rozwój swojego przemysłu kosmicznego w tej sytuacji?

Aż takiej tragedii nie bedzie, i Rosjanie w połowie lat dwudziestych, zamiast 20 rocznie, będą mieli z 5 może 8 startów rocznie, sowich nowych rakiet Angara   ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1023 dnia: Maj 28, 2018, 15:58 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1024 dnia: Czerwiec 03, 2018, 19:39 »
Na to wygląda, że będą niezłe cięcia w rosyjskim sektorze kosmicznym. Nawet 2,3 mld usd w ciągu 3 lat. To ile pozostanie?

https://sputniknews.com/science/201805301064927907-roscosmos-funds-change-state-program/
(ciekawe, że sputnik news to to publikuje!)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8602
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1025 dnia: Czerwiec 03, 2018, 20:36 »
Ehm Ileż razy będą te cięcia? Nie wróży to dobrze rosyjskiej kosmonautyce  :(

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1026 dnia: Czerwiec 03, 2018, 20:38 »
Nie wiem jak właściwie rozumieć określenie budżet w odniesieniu do Roskosmosu. Analogie do NASA oczywiście zawodzą, bo Roskosmos nie jest już agendą rządową, ale państwowym konsorcjum przemysłowym.

Czy te pieniądze, które będą obcięte, to są środki na finansowanie rządowego programu kosmicznego? Czyli jakieś programy eksploracji, innowacji itd.? Bo zasadnicza działalność firm tworzących Roskosmos jest chyba w zasadzie komercyjna (oczywiście w rosyjskich realiach). Zatem nie powinno to odbić się na standardowej produkcji.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9508
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1027 dnia: Czerwiec 03, 2018, 21:55 »
W Roscosmosie właśnie rozpoczął się audyt, którego rezultaty mają być znane za miesiąc -
poinformował viceszef Roscosmosu Nikołaj Siewastjanow po dzisiejszym lądowaniu Sojuza!

Informacja tutaj => http://tass.ru/kosmos/5258856
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1028 dnia: Czerwiec 03, 2018, 22:18 »
Jak tak dalej pójdzie, to Ruskie za kilka lat przestaną w ogóle latać w kosmos...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24565
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1029 dnia: Czerwiec 03, 2018, 22:35 »
Jak tak dalej pójdzie, to Ruskie za kilka lat przestaną w ogóle latać w kosmos...
Albo na trampolinie  :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1030 dnia: Czerwiec 03, 2018, 22:36 »
Mnie mocno ciekawi, czy nie odbije się to na rosyjskim systemie nawigacji GLONASS. Ostatni satelita tej konstelacji poleciał we wrześniu 2017 (1 satelita), wcześniej było to w maju 2016 (2 satelity), a wcześniej w marcu, czerwcu i listopadzie 2014 (3 satelity).
Najstarsze operacyjne satelity GLONASS mają już 12 lat.

Trzynaście satelitów tej konstelacji pod koniec tego roku będzie mieć 8 lat i więcej. One mogą szybko przestać działać.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24565
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1031 dnia: Czerwiec 03, 2018, 22:47 »
Rosja: Kosmiczna reaktywacja Dmitrija Rogozina
28 maja 2018 Paweł Ziemnicki

Jeszcze niedawno wydawało się, że Rogozin znalazł się w Moskwie w niełasce. Po ostatnich wyborach prezydenckich w Rosji dotychczasowy wicepremier stracił bowiem swoją pozycję w rządzie Dmitrija Miedwiediewa. Tymczasem Dmitrij Rogozin właśnie powrócił na polityczną scenę by rządzić Roskosmosem.

Dmitrij Rogozin pełnił w Rosji rolę wicepremiera nieprzerwanie w latach 2011-2018. W zakresie jego kompetencji leżała w tym czasie odpowiedzialność za przemysł obronny i sektor kosmiczny. W tym ostatnim Rosja zaliczyła na przestrzeni ostatnich kilku lat sporo porażek. Po tym, jak polityk nie znalazł się w składzie nowej rady ministrów, wydawało się, że będzie on musiał ponieść polityczną odpowiedzialność związaną ze wspomnianą nie najlepszą passą rosyjskiego sektora kosmicznego.

Tymczasem w trzeciej dekadzie maja br. Władimir Putin wezwał Rogozina do siebie by mianować go nowym szefem Roskosmosu. Roskosmos pełni w Rosji niejako podwójną rolę, będąc zarazem państwową agencją kosmiczną oraz korporacją zrzeszającą firmy z tego sektora. Były wicepremier będzie przy tym przeprowadzał dalszą konsolidację przemysłu, polegającą na wchłanianiu przez Roskosmos kolejnych przedsiębiorstw.

Rogozin zapewnił swojego przywódcę i dobroczyńcę, że zrobi wszystko, co możliwe, by nie zawieźć jego zaufania. Prezydent Putin stwierdził natomiast, że nowy szef Roskosmosu dobrze zna się na przemyśle kosmicznym, będzie wprowadzał reformy i wzmacniał rynkową pozycję rodzimych firm.

Nie wszyscy rosyjscy znawcy tematu podzielają wszak optymizm Władimira Władimirowicza. Do sceptyków zaliczają się na przykład dwaj eksperci, cytowani przez portal parabolicarc.com. Wadim Łukaszewicz wyraził m.in. wątpliwości w kwestii edukacji i wiedzy specjalistycznej Rogozina: „Wszystko co on mówi, jest z technicznego punktu widzenia głupie”. Z kolei Witalij Jegorow dał wyraz swoim obawom, co do dalszych losów międzynarodowej współpracy w kosmosie podkreślając, że mimo napięć w Syrii i na Ukrainie, do tej pory Stanom Zjednoczonym i Rosji udało się utrzymać harmonijną kooperację w zakresie eksploatacji przestrzeni kosmicznej.

Dotychczas dyrektorem generalnym Roskomosu był Igor Komarow. Funkcję tę piastował od stycznia 2015 r.

http://www.space24.pl/rosja-kosmiczna-reaktywacja-dmitrija-rogozina

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24565
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1032 dnia: Czerwiec 03, 2018, 23:11 »
Mnie mocno ciekawi, czy nie odbije się to na rosyjskim systemie nawigacji GLONASS. Ostatni satelita tej konstelacji poleciał we wrześniu 2017 (1 satelita), wcześniej było to w maju 2016 (2 satelity), a wcześniej w marcu, czerwcu i listopadzie 2014 (3 satelity).
Najstarsze operacyjne satelity GLONASS mają już 12 lat.

Trzynaście satelitów tej konstelacji pod koniec tego roku będzie mieć 8 lat i więcej. One mogą szybko przestać działać.

W 2001 funkcjonowało zaledwie  6 satelitów tej konstelacji. Obecnie chyba jeszcze 24.
Skoro idą na utrzymanie konstelacji tak relatywnie duże środki to znaczy że program jako uznany za priorytetowy musi być utrzymywany nawet kosztem innych projektów (jak np. moduł Nauka) . Jeśli ciąć wydatki to wg określonej hierarchii ważności.

Cytuj
“With the launch of the Glonass-M No. 52 satellite into operation, the Glonass orbital grouping has again been increased to its standard number of 24 space vehicles,” the Roscosmos press office said.
https://www.geospatialworld.net/news/russia-increases-glonass-orbital-grouping-24-satellites/

Cytuj
Initially, the program’s budget of 23.6 billion rubles earmarked from the federal budget was to last until 2011, but in 2007, the program’s expenditures were increased substantially. In the end, the costs for the GLONASS program from 2002-2011 reached 140.1 billion rubles ($4.7 billion). GLONASS thus became Roscosmos’ largest project, with one third of its total 2010 budget of 84.5 billion rubles going to the GLONASS program.
https://www.rbth.com/articles/2010/12/07/glonass_hits_a_snag05184.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1033 dnia: Czerwiec 03, 2018, 23:52 »
Orionidzie, to prawda, ale w 2001 roku GLONASS nie pełnił służby globalnie. Sześć satelitów od czasu do czasu się tak ustawiało, że mogło regionalnie dostarczać usługi pozycjonowania.

GLONASS "na nowo" globalnie działa od 2011 roku:
Cytuj
By 2010, GLONASS had achieved 100% coverage of Russia's territory and in October 2011, the full orbital constellation of 24 satellites was restored, enabling full global coverage.

Wikipedia podaje, że w tym roku powinno polecieć łącznie sześć GLONASSów. To też pokazuje skalę problemu. Ciekawe, ile rzeczywiście startów zostanie przeprowadzonych.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24565
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1034 dnia: Czerwiec 04, 2018, 00:09 »
W ramach działań związanych z produkcją na potrzeby  ISS planuje się w 2019 wprowadzenie zmian zgodnie z formułą : szybciej, taniej , lepiej .

РОСКОСМОС. ЗАПУСК ПРОЕКТА ОПТИМИЗАЦИИ ПРИБОРНОГО ПРОИЗВОДСТВА НА ИСС
01.06.2018

(...) Основная часть мероприятий по оптимизации приборного производства завершится в декабре 2018 года. В результате этого в течение 2019 года планируется достигнуть значительного сокращения сроков выполнения заказов, объема затрат и, соответственно, повышения конкурентоспособности создаваемой продукции.

https://www.roscosmos.ru/25129/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1034 dnia: Czerwiec 04, 2018, 00:09 »