Autor Wątek: Obce cywilizacje.  (Przeczytany 16648 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 06, 2013, 21:21 »
Film z tymi Indianami naprawdę fajny.
Kilka, może kilkanaście lat temu oglądałem film, który przedstawiał pierwszy kontakt z obcymi. Był to film zrobiony na zasadzie dokumentu, tak jakby kontakt miał miejsce, przedstawiał podobną historie jak w kontakcie z Judie Foster.
Tytułu nie pamiętam, szukałem go dzisiaj i szukałem go kilka tygodni temu, nie mogę go namierzyć, może komuś z was coś świta.

Cytuj
Może okrzyk: ,,WOW!!!!" albo coś bardziej wulgarnego 
Taki okrzyk już raz był;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sygna%C5%82_Wow!

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 06, 2013, 22:46 »
Jak na zamówienie w tę sobotę, 11 maja o 8:10, TVP Historia nada SONDĘ pt. Silentum Universi czyli Milczenie Kosmosu. Program o poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji, próbach kontaktu, także słynnym "Wow!"

Do poczytania również na naszym forum:
 http://www.kosmonauta.net/forum/index.php?topic=755.msg36238#msg36238



The Dark Side of the Moon

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 27, 2013, 19:27 »
Chodzi mi raczej o to, że o ile sygnał będzie zidentyfikowany to już zawarta w nim informacja będzie dla nas najprawdopodobniej czystą abstrakcją. Zrobiono kiedyś taki test - profesor dał ludziom do zinterpretowania sygnał zapisany ciągiem binarnym. Ku jego zaskoczeniu nikt go nie odczytał, mimo, że struktura była relatywnie prosta.

Dlatego raczej pozostanę sceptyczny. Zresztą, jeśli taki przekaz zawierałby dodatkowo jakieś elementy kulturowe to już w ogóle nie mamy szans zrozumienia.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 27, 2013, 20:19 »
Chodzi mi raczej o to, że o ile sygnał będzie zidentyfikowany to już zawarta w nim informacja będzie dla nas najprawdopodobniej czystą abstrakcją. Zrobiono kiedyś taki test - profesor dał ludziom do zinterpretowania sygnał zapisany ciągiem binarnym. Ku jego zaskoczeniu nikt go nie odczytał, mimo, że struktura była relatywnie prosta.

Dlatego raczej pozostanę sceptyczny. Zresztą, jeśli taki przekaz zawierałby dodatkowo jakieś elementy kulturowe to już w ogóle nie mamy szans zrozumienia.

Z pewnością na początek nie zostałoby to odczytane, ale z drugiej strony - czy się śpieszy? :) Mogłyby się o to spierać pokolenia naukowców - coś czego powyżej przytoczony test nie uwzględnił - i z biegiem czasu, np w "zaledwie" dwieście lat rozszyfrować informację.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 27, 2013, 20:19 »

Offline CzarnyZajaczek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Królewska Wieś Sobieska Wola
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 07, 2013, 22:15 »
Chodzi mi raczej o to, że o ile sygnał będzie zidentyfikowany to już zawarta w nim informacja będzie dla nas najprawdopodobniej czystą abstrakcją. Zrobiono kiedyś taki test - profesor dał ludziom do zinterpretowania sygnał zapisany ciągiem binarnym. Ku jego zaskoczeniu nikt go nie odczytał, mimo, że struktura była relatywnie prosta.

Dlatego raczej pozostanę sceptyczny. Zresztą, jeśli taki przekaz zawierałby dodatkowo jakieś elementy kulturowe to już w ogóle nie mamy szans zrozumienia.

Z pewnością na początek nie zostałoby to odczytane, ale z drugiej strony - czy się śpieszy? :) Mogłyby się o to spierać pokolenia naukowców - coś czego powyżej przytoczony test nie uwzględnił - i z biegiem czasu, np w "zaledwie" dwieście lat rozszyfrować informację.

Test nie uwzględnił też tego że taki sygnał odebrany od cywilizacji pozaziemskiej byłby analizowany przez naukowców, kryptografów etc. z całego świata a nie przez garstkę ludzi którzy nie są żadnymi tzw. geekami. O ile odebrany komunikat nie byłby zaszyfrowany to myślę że w kilka - kilkanaście lat udałoby się w jakiejś części odkodować i zrozumieć. W przypadku zaszyfrowanego żeby złamać nawet bardzo prosty algorytm szyfrujący musimy wiedzieć jaka wiadomość jest sensowna a jaka nie (a więc musimy znać choćby minimalnie kontekst kulturowy, jak np. fakt że u nas na Ziemi np. oddziela się słowa spacją-odstępem, a nie np. dokleja się po kilka liter do słowa by utworzyć zdanie ;) taki przykład)
Tomasz Dąbski "CzarnyZajaczek"

http://czarnyzajaczek.bblog.pl/ In science we trust!

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 09, 2013, 15:07 »
Dałby się zrozumieć tylko przy założeniu, że zawierałby informacje pozbawione zabarwienia kulturowego.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 09, 2013, 15:47 »
To ja jestem ciekaw czy ta informacja też pozbawiona była zabarwienia kulturowego  :P

Cytuj
Ludzkość wysłała wiadomość do cywilizacji pozaziemskich
http://nt.interia.pl/technauka/news-ludzko...ampaign=firefox

17 czerwca w przestrzeń kosmiczną została wyemitowana wiadomość dla rozumnych cywilizacji pozaziemskich. Za 18 lat dotrze do celu, czyli do systemu gwiezdnego Gliese 526, który zawiera egzoplanety, na których mogło rozwinąć się życie. Czy powinniśmy czekać na odpowiedź?[...]

"Samotny sygnał", będący aktywną formą SETI, został zainicjowany za pomocą anteny radiowej Jamesburg Earth Station w kalifornijskiej Cachagui. Była to pierwsza w historii próba skontaktowania się ludzkości z pozaziemską inteligencją.

Oddalony o 17,6 lat świetlnych od Ziemi układ Gliese 526 ma być celem komunikatów o zróżnicowanej treści, w tym nadawanej regularnie "wiadomości powitalnej", stworzonej przez astronoma Michaela Buscha. Zawiera ona pozycję Ziemi w Układzie Słonecznym, tabelę pierwiastków okresowych oraz definicję atomu wodoru.[...]

Treść komunikatów jest przedstawiona za pomocą najbardziej zaawansowanego kodu binarnego, jakim obecnie posługuje się ludzkość. Jeżeli Obcym uda się ją odczytać, nastąpi przekierowanie do pasma równoległego w sygnale, zawierającego wiadomości od Ziemian. Cywilizacje pozaziemskie wyposażone w radioteleskopy - takie jak choćby kalifornijska Sieć Allena - bez problemu odczytają nasze komunikaty.[...]

I jeszcze coś takiego :
Cytuj

Wielka Brytania szuka obcych cywilizacji

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/16830/wielka-brytania-szuka-obcych-cywilizacji

 Do tej pory Amerykanie ze swoim programem SETI (Search for ExtraTerrestrial Intelligence) przodowali w poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji. Teraz do poszukiwań dołączają też Brytyjczycy - powstała właśnie akademicka sieć UK SETI Research Network (UKSRN), w skład której wchodzić mają naukowcy z 11 różnych instytucji, którzy mają skupić się na poszukiwaniu i komunikacji z przedstawicielami obcych cywilizacji.

Niedawno na użytek tego projektu przekazana została sieć teleskopów radiowych e-MERLIN, w skład której wchodzi między innymi Obserwatorium Jodrell Bank ze swoim Teleskopem Lovella z czaszą o średnicy 76.5 metra. [...]

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 27, 2013, 23:20 »
Cytuj
W naszym Układzie Słonecznym mogą krążyć sondy obcych

Biorąc pod uwagę ilość planet we wszechświecie, niemożliwością jest, by część z nich nie była zamieszkana przez rozwinięte cywilizacje. To, że do tej pory oficjalnie na żadna nam się nie objawiła (mimo, że wielu twierdzi, że istnieją dowody na to, iż kosmici odwiedzają nas od lat), wcale nie oznacza, że nas nie obserwują.

Naukowcy z University of Edinburgh, opublikowali w International Journal of Astrobiology wyniki badań, określające jak wiele czasu potrzebowałaby sonda rozmiaru Voyagera, do okrążenia Drogi Mlecznej. Okazuje się, że niezbyt wiele, szczególnie jeśli zostałaby wystrzelona przy pomocy procy grawitacyjnej i byłaby samoreplikująca.

Odkrycia naukowców bazują na eksperymencie Fermini Paradox, po raz pierwszy opisanym w 1953 roku. Padaroks badał sprzeczność pomiędzy wysokim prawdopodobieństwem zakładającym istnienie we wszechświecie inteligentnego życia oraz faktem, że ludzie dotąd nie mieli kontaktu z obcymi cywilizacjami. Teoria stworzona przez fizyka Enrico Fermi wskazuje na relatywnie młody wiek Słońca (w porównaniu do innych gwiazd Drogi Mlecznej), jako dowód na to, minęło już tyle czasu, by uznać za uzasadnione twierdzenie, że inna cywilizacja mogła już odkryć Ziemię.

Naukowcy obliczyli wyniki dla trzech różnych scenariuszy. Pierwszy to taki, w którym sondy poruszają się za pomocą pokładowych napędów. W drugim sondy lecą do gwiazd za pomocą wbudowanych napędów oraz techniki procy grawitacyjnej. Natomiast ostatni zakłada nadanie sondom największej prędkości wyłącznie przy pomocy grawitacyjnej procy.

Badacze doszli do wniosku, że nawet w bardzo ostrożnych szacunkach, połączenie techniki procy grawitacyjnej z samoreplikującymi się sondami, pozwoliłoby na stosunkowo szybką eksplorację galaktyki.

Nie można więc wykluczyć, że obce sondy były już w naszym Układzie Słonecznym, a może jeszcze nadal w nim są.

http://technowinki.onet.pl/gadzety/w-naszym-ukladzie-slonecznym-moga-krazyc-sondy-obc,1,5566860,artykul.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2013, 23:22 wysłana przez magiczny »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 28, 2013, 00:31 »
Cytuj
W naszym Układzie Słonecznym mogą krążyć sondy obcych
[...]Biorąc pod uwagę ilość planet we wszechświecie, niemożliwością jest, by część z nich nie była zamieszkana przez rozwinięte cywilizacje. To, że do tej pory oficjalnie na żadna nam się nie objawiła (mimo, że wielu twierdzi, że istnieją dowody na to, iż kosmici odwiedzają nas od lat), wcale nie oznacza, że nas nie obserwują.[...]

Moim zdaniem nie ma w tym nic specjalnie zaskakującego. Starczy sobie uświadomić że Homo sapiens pojawił się na Ziemi około 200 tys. lat temu. Wcześniej na Ziemi od około 4 miliardów lat istniało jakieś tam życie. Radiem ludzkość posługuje się niewiele dłużej jak od zaledwie 100 lat. Można postawić pytanie - czy moglibyśmy uzyskać jakieś istotne z punktu widzenia nauki informacje poprzez obustronny kontakt z cywilizacją reprezentującą poziom techniki ludzkości sprzed 500 lat ? Myślę że raczej nie bardzo. Pewnie poprzestalibyśmy na obserwacji raczej. Z dużym prawdopodobieństwem podobnie postąpiłaby z nami cywilizacja wyprzedzająca nas technologicznie o 500 lat lub więcej, a przecież mogą istnieć cywilizacje wyprzedzające nas w rozwoju o lat miliony ! Tak więc można założyć że maksymalnie około 1000 lat to jest dystans technologiczny w rozwoju cywilizacji z którymi moglibyśmy nawiązać jakiś w miarę partnerski kontakt. Czyli z tymi które o 500 lat wyprzedzamy lub z tymi które nas o 500 lat wyprzedzają technologicznie.

A jaka jest szansa że w miarę w pobliżu naszego Układu Słonecznego będzie istnieć cywilizacja na podobnym jak nasza etapie rozwoju ? Myślę że mała. Raczej w pobliżu będą takie które my wyprzedzamy o dziesiątki czy setki tysięcy lat, albo takie które nas o taki okres rozwoju, lub nawet o miliony lat wyprzedzają. Zdecydowanie najwięcej będzie takich planet na których istnieje jakieś życie ale nie ma cywilizacji. Myślę że według statystycznego prawdopodobieństwa to trafienie się nam w pobliżu cywilizacji na podobnym do naszego poziomie technologicznego rozwoju jest bardzo małe, i albo te cywilizacje w pobliżu jeszcze się nie posługują przekazem radiowym na znaczne odległości albo już się od dawna nim nie posługują. Stąd też do tej pory nie zaobserwowaliśmy żadnej obcej cywilizacji. I z tego też wynika, że większe szanse są na to iż szybciej my odnajdziemy obcą cywilizację na niższym od naszego poziomie rozwoju (ewentualnie wyższym) niż z nami nawiąże kontakt cywilizacja na wyższym od naszego poziomie rozwoju. Raczej będą nas tylko obserwować i być może już obserwują :P

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 17, 2014, 14:16 »
Większość forómowiczów zajętych jest sensacjami z Phiale, a ja chce odświeżyć stary wątek.
Na początku tego miesiąca w niektórych serwisach internetowych pojawiła się wiadomość, np.:
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20888/badacz-lockheed-martin-kosmici-sa-na-ziemi
Jestem sceptyczny odnoście tego typy informacji.
Zastanawia mnie fakt, że gościu pracował w znanej nam firmie Lockheed Martin, a swoją informacje ujawnia po swojej śmierci, kiedy jak to się mówi, nie ma już nic do stracenia ( ani zyskania ). Może jednaj, podobnie jak w wielu plotkach jest tu ziarenko prawdy. Co o tym sądzicie ?
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 17, 2014, 14:22 »
Ehm, jakby to była prawda, wówczas statki z filmu ,,Intestellar" nie byłyby sajens fikszyn. Skoro kosmici chcą z nami współpracować, to czemu nie mamy jeszcze napędu do lotów międzygwiezdnych? O lotach na Marsa już nie wspominając....

A może na taki napęd za głupi jeszcze jesteśmy?

Na niezwykłe hipotezy trzeba niezwykłych dowodów. A wystarczyłby skrawek nieziemskiego materiału genetycznego np. fragment ciała exorośliny..... (chyba na swoich statkach ETI uprawiają exomarchewki, żeby coś jeść  ;) itp.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 17, 2014, 14:54 »
Zastanawia mnie fakt, że gościu pracował w znanej nam firmie Lockheed Martin, a swoją informacje ujawnia po swojej śmierci, kiedy jak to się mówi, nie ma już nic do stracenia ( ani zyskania ). Może jednaj, podobnie jak w wielu plotkach jest tu ziarenko prawdy. Co o tym sądzicie ?

Że gość sobie z publiki zakpił, albo że miał fiksum-dyrdum.

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 17, 2014, 15:27 »
Że gość sobie z publiki zakpił, albo że miał fiksum-dyrdum.

Oczywiście, równie dobrze mógł zostać celowo wprowadzony w błąd.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 17, 2014, 19:09 »
Oczywiście, równie dobrze mógł zostać celowo wprowadzony w błąd.
Myślę, że wojsko USA woli bardziej aby społeczeństwo brało dziwne światła/kształty na niebie za UFO niż za nowy tajny samolot, który akurat sobie testują.

A tutaj facet ma w domu podobnego UFO-ka ;D
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Premislaus

  • Gość
Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 28, 2015, 21:50 »
W literaturze sci-fi rozważano różnego rodzaju cywilizacje. Najprawdopodobniej na Ziemi możemy mieć inne samoświadome gatunki, tworzące własne kultury, z wykształconym językiem. Mam tu na myśli walenie.

Tutaj jest ciekawy artykuł - http://www.focus.pl/przyroda/gangi-delfinow-9161.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obce cywilizacje.
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 28, 2015, 21:50 »