Autor Wątek: Wenus (zbiorczo)  (Przeczytany 127914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 14, 2020, 13:45 »
Dziś ogłoszenie pomiarów Wenus - chodzi o obecność pewnego związku chemicznego w atmosferze tej planety. Ktoś coś więcej wie?

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 14, 2020, 14:09 »
Dokonano detekcji fosfowodoru w warstwie atmosfery Wenus powyżej 45 km nad powierzchnią, gdzie znajduje się potencjalnie zdatna do utrzymania życia strefa. Związek ten na Ziemi powstaje wyłącznie w wyniku działania bakterii beztlenowych. Nie istnieje znane abiotyczne naturalne zjawisko jego produkcji. Stąd myślę, że misja DAVINCI+ jest już absolutnie pewna, bo sądzę, że mogą ją odpowiednio wyprofilować na detekcje innych biomarkerów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 14, 2020, 17:08 »
Chyba najlepszy link, widać, że było jakieś embargo do 17:00:
https://www.scientificamerican.com/article/venus-might-host-life-new-discovery-suggests/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 14, 2020, 17:54 »
Wow Fosfowodór w atmosferze Wenus?  Bardzo ciekawe odkrycie. Tylko wielka szkoda że Trójząb do Neptuna się oddala  :'( Tak chciałem doczekać takiej misji  :'( Wenus bardzo ale bardzo ciekawa ale rok czy dwa by poczekała a Neptun z Trytonem już nie  :'( Cała nadzieja w Chińczykach. Na Wenus powinni też szykować jakiś sterylny balon by na miejscu zrobić badania  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 14, 2020, 17:54 »

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #79 dnia: Wrzesień 14, 2020, 19:31 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 14, 2020, 22:28 »
Chyba najlepszy link, widać, że było jakieś embargo do 17:00:
https://www.scientificamerican.com/article/venus-might-host-life-new-discovery-suggests/


W tekście jest "ukryty" link do źródłowej publikacji ;).

Tak, polecam tę publikację, jest naprawdę niesamowita! Działa to na wyobraźnię.

Ciekawi mnie jak życie na Wenus mogło "uciec" z powierzchni. Jakieś pomysły? :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 14, 2020, 23:04 »
Zero 2 Infinity (hiszpańska baloniarsko-kosmiczna firma) zaprezentowała taką grafikę. Przydałby się wenusjański XPrize! :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 15, 2020, 09:17 »
Uuuuu super odkrycie :) "Boję się" jednak, że może PH3 powstaje tam naturalnie w jakiś nieznanych reakcjach chemicznych. Temperatura i ciśnienie mogą pewnie temu pomóc.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 15, 2020, 09:57 »
Zero 2 Infinity (hiszpańska baloniarsko-kosmiczna firma) zaprezentowała taką grafikę. Przydałby się wenusjański XPrize! :)

Z tym wenusjańskim konkursem to super pomysł. Tylko czy nie ma ryzyka zawlec tam ziemskie bakterie?  Ciekawe czy ziemskie życie by sobie poradziło w chmurach Wenus?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #84 dnia: Wrzesień 15, 2020, 10:40 »
Chyba najlepszy link, widać, że było jakieś embargo do 17:00:
https://www.scientificamerican.com/article/venus-might-host-life-new-discovery-suggests/


W tekście jest "ukryty" link do źródłowej publikacji ;).


Tak, polecam tę publikację, jest naprawdę niesamowita! Działa to na wyobraźnię.

Ciekawi mnie jak życie na Wenus mogło "uciec" z powierzchni. Jakieś pomysły? :)

Nie mogę pobrać tego w PDFie, wczytuje tylko pierwszą stronę. Podesłałby ktoś plik na maila?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 15, 2020, 12:27 »
Ja mam dostęp do tej publikacji - proszę o PW zainteresowane osoby (publikacja jest ogólnodostępna, nie trzeba się logować).

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 15, 2020, 15:33 »
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2020, 16:35 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #87 dnia: Wrzesień 17, 2020, 00:52 »
Wenusjańskie fosfiny
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 16 WRZEŚNIA 2020

(...) Czternastego września 2020 na łamach czasopisma Nature Astronomy pojawiła się publikacja międzynarodowego zespołu pod przewodnictwem Jane Greaves z uniwersytetu w Cambridge. Ten zespół skupił się na fosfinie – związku chemicznym, który na planetach skalistych w większych ilościach występuje w wyniku działania bakterii beztlenowych.

Fosfiny (fosfowodór, PH3) w przypadku Wenus wykryto w chmurach, w wartościach rzędu 20 części na miliard. Na tym etapie naukowcy nie są w stanie jednoznacznie wskazać źródło fosfin, jednak jest prawdopodobne, że jest ono pochodzenia organicznego. Naukowcy uważają, że niebiologiczne źródła fosfin na Wenus są o cztery rzędy wielkości za małe, by być w stanie wyprodukować taką ilość tego związku chemicznego. (...)
https://kosmonauta.net/2020/09/wenusjanskie-fosfiny/

Na Wenus wykryto cząsteczki, które mogą mieć biologiczne pochodzenie
14.09.2020

Międzynarodowa grupa badawcza, z udziałem Polaka, ogłosiła wykrycie w chmurach na Wenus rzadkiej cząsteczki fosforowodoru (fosfiny). Zaobserwowana ilość raczej wyklucza jako źródło tej substancji procesy niebiologiczne. Być może źródłem mogą być organizmy biologiczne występujące w chmurach.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Astronomy”, poinformowało o nich także Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Dodatkowa publikacja ukaże się wkrótce na łamach „Astrobiology”.

W pracach zespołu badawczego brał udział polski naukowiec pracujący w Stanach Zjednoczonych - dr Janusz Pętkowski z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Polak, który jest astrobiologiem, był odpowiedzialny (wspólnie z Williamem Bainsem, biochemikiem z MIT) za analizę wszystkich możliwych procesów fizycznych i chemicznych, które mogłyby potencjalnie prowadzić do produkcji fosforowodoru na Wenus. Takich procesów mogących produkować fosforowodór na Wenus nie znaleziono.

Fosforowodór występuje w wenusjańskich chmurach w koncentracji około 20 cząsteczek na miliard. Po wykonaniu obserwacji naukowcy przeprowadzili obliczenia, aby sprawdzić, czy takie ilości mogą pochodzić z naturalnych niebiologicznych procesów na planecie. Potencjalne możliwości obejmowały światło słoneczne, minerały wyrzucane w górę z powierzchni, wulkany lub błyskawice, ale żadna z tych opcji nie jest w stanie wytworzyć wystarczająco dużo fosforowodoru. Ustalono, iż procesy niebiologiczne mogą być odpowiedzialne za najwyżej jedną tysięczną ilości fosforowodoru dostrzeżonej przez teleskopy.

I właśnie to rodzi sensacyjną możliwość: czy źródłem fosforowodoru mogą być jakieś organizmy biologiczne występujące w chmurach na Wenus? Na Ziemi gaz ten jest wytwarzany jedynie przemysłowo oraz przez mikroby, które rozwijają się w środowisku beztlenowym. Aby wytworzyć zaobserwowaną na Wenus ilość fosforowodoru, ziemskie organizmy wytwarzające ten związek musiałyby pracować na około 10 proc. swojej maksymalnej wydajności.

„Gdy uzyskaliśmy pierwsze wskazówki dotyczące fosforowodoru w widmie Wenus, było to szokiem!” - powiedziała kierująca zespołem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii, która pierwsza dostrzegła oznaki fosforowodoru w obserwacjach prowadzonych przy pomocy James Clerk Maxwell Telescope (JCMT).

Jednak - jak podkreślają naukowcy - odkrycie nie oznacza automatycznie, że znaleziono obce życie na planecie Wenus. „Odkrycie śladów fosforowodoru nie jest ostatecznym dowodem na istnienie życia pozaziemskiego. Taki dowód uzyskamy, gdy wyślemy statek kosmiczny na Wenus, ‘złapiemy’ życie, a następnie zobaczymy je gołym okiem lub pod mikroskopem. Niezależnie jednak od tego, czy fosforowodór jest sygnałem życia czy nie, wykrycie tego gazu na Wenus jest odkryciem niezwykłym i oznacza przełom w badaniach nad planetami skalistymi typu ziemskiego, które znajdują się w naszym Układzie Słonecznym” - wyjaśnia dr Pętkowski.

Badacze są pewni swoich rezultatów. Do potwierdzenia wyników wykorzystano sieć radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w Chile, której europejskim partnerem jest Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego z kolei należy Polska. W obserwacjach uczestniczyło 45 anten ALMA, analizowano fale o długości około 1 milimetra. W trakcie obserwacji warunki pogodowe były bardzo dobre, a Wenus była usytuowana pod odpowiednim kątem. Chociaż analiza danych była pewnym wyzwaniem – ALMA zazwyczaj nie szuka tak subtelnych sygnałów w aż tak jasnych obiektach jak Wenus – ale ostatecznie udało się potwierdzić, że zarówno JCMT, jak i ALMA widzą to samo: słabą absorpcję od fosforowodoru w formie gazowej.

Jeżeli w chmurach Wenus faktycznie żyją jakieś drobnoustroje, rodzi to pytanie, w jaki sposób są zdolne tam przetrwać. O ile w wysokich chmurach w atmosferze Wenus panuje temperatura około 30 stopni Celsjusza, to ich skład chemiczny jest zupełnie inny niż chmur ziemskich. Na Wenus chmury nie składają się z kropelek ciekłej wody, lecz z kropel ciekłego stężonego kwasu siarkowego z bardzo niewielkimi śladami wody. Otoczenie jest niesamowicie kwaśne, w około 90 proc. jest to kwas siarkowy. Dla porównania, na Ziemi znamy mikroby radzące sobie z około 5 proc. zawartością kwasu w otoczeniu.

Agencje kosmiczne rozważają od jakiegoś czasu nowe misje bezzałogowych sond do Wenus. Na przykład NASA ma dwie takie propozycje: Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gas, Chemistry, Imaging Plus (DAVINCI+) oraz Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy (VERITAS). Jednak, jak tłumaczy dr Pętkowski, do bezpośredniego szukania życia w chmurach Wenus potrzeba by było raczej dedykowanej misji, specjalnie zaprojektowanej do tego celu.

PAP - Nauka w Polsce
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C83839%2Cna-wenus-wykryto-czasteczki-ktore-moga-miec-biologiczne-pochodzenie.html

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/w-chmurach-wenus-odkryto-potencjalne-slady-zycia

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4232.msg150443#msg150443
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2020, 01:33 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #88 dnia: Wrzesień 17, 2020, 02:12 »

Ciekawi mnie jak życie na Wenus mogło "uciec" z powierzchni. Jakieś pomysły? :)
Wg mnie to potencjalne  życie tam już wcześniej (tzn. przed ew. debiologizacją powierzchniowych środowisk) mogło mieć swoją niszę w chmurach.

Pytanie jak się tam mogło dostać:

Cytuj
"Biology in the atmosphere could be the last surviving members of a prior Venusian biosphere," Kane said. "If confirmed as being the result of life in the clouds, this result would be an extraordinary lesson in how life can really adapt to all available riches within an environment."

But Kane did issue a few caveats for that conclusion. If life currently lives in the clouds of Venus, it must have found a way to continue to linger in the atmosphere rather than falling back to the planet's surface, which he calls "a difficult problem to solve." While life has been discovered in the clouds of Earth, that material has been lofted upward from the surface through convection, as hotter and less dense material moved upward. That mechanism doesn't exist on Venus, Kane said.
https://www.livescience.com/venus-earth-twin-evolution-life-search.html

Powiedziałbym raczej, że potencjalne życie wenusjańskie mogło się zachować w środowisku do tego jeszcze zdatnym.
Znane są przykłady zajmowania różnych ekstremalnych środowisk przez biologiczne ustroje.

Warto by też było szukać, jeśli nie współczesnych przejawów życia, to zachowanych jego śladów pod powierzchnią planety.

Cytuj
If Earth's atmosphere is shown to be a great spot for life to divide, however, it could have implications for locations such as Venus. Back in the 1960s, astronomer and science popularizer Carl Sagan suggested that the upper atmosphere of Venus could harbor the descendants of organisms that could have evolved on the surface of the planet when it was cooler.
https://www.livescience.com/57682-atmosphere-microbes-microorganisms-balloon-life-venus-extraterrestrial.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 17, 2020, 09:31 »
Zastanawiam się tutaj, czy jakiejś roli mogło nie odegrać rosnące ciśnienie atmosfery Wenus. Jeśli niegdyś Wenus była "bardziej znośna" i były tam oceany, to z pewnością skład atmosferyczny i ciśnienie było także inne.

Może wraz z rosnącym ciśnieniem, takie bakterie zaczęły "płynąć" wyżej i wyżej?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wenus (zbiorczo)
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 17, 2020, 09:31 »