Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok  (Przeczytany 8782 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« dnia: Styczeń 08, 2019, 11:22 »
Surfując w internecie odnalazłem ciekawą stronkę pokazującą występowanie zorzy polarnej na świecie  8)

http://meteo.org.pl/zorza
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2019, 16:22 wysłana przez TomIR »

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2566
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polarnej 2019 rok
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2019, 12:18 »
Te same i wiele innych danych pogody kosmicznej są w słonecznym temacie Przydatnych linków. ;)
Warto też dodać, że grafika jest jedynie prognozą owalu zorzowego na postawie aktualnych warunków wiatru słonecznego, nie potwierdzeniem występowania zorzy nad zaznaczonym obszarem.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2019, 11:00 »
No to rozpoczynamy nowy rok :) Wczoraj zapolowałam na zorze, której źródłem była wielgachna dziura koronalna. Dzień wcześniej wiatr słoneczny wywołał porządną burzę, ale nastawiłam się na piątek, bo wiadomo - wolna sobota można się wyspać. Przy okazji przyjechało dwóch gości do znajomego specjalnie na zorzę, więc mieli niezłego farta, że zaraz po wylądowaniu spełnili swoje marzenie. A na Islandii tymczasem -15 stopni ( zazwyczaj jest cieplej ;) ), zero wiatru, śnieg i bezchmurno. Idealne warunki :)

P.S. Będę robić kalendarz i być może wybiorę któreś ze zdjęć, więc mam do was pytanie - nie za ciemne te fotki?

I drugie P.S. jeśli ktoś ma ochotę zwiedzić Islandię to jest możliwość wynajęcia pokoju lub mieszkania. Więcej info na priv.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2019, 11:16 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2019, 12:15 »
Piękne fotki zorzy  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2019, 12:15 »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2019, 12:43 »
Miód, malina! Piękne. Prośba: podaj, jakie były parametry ekspozycji: czas, przesłona, ISO. Ciekaw jestem, jakie czasy zdołałaś wyciągnąć. Na oko zdjęcia wydają się ładnie naświetlone, widać sporo krajobrazu.
 Dostrzec też można rozmycie zorzy na skutek jej dynamiki, co jest normalne. Tym nie mniej można próbować zwiększyć na zdjęciach ilość subtelnych struktur zorzy. W sensie statystycznym oczywiście, bo to losowa sprawa ze względu na wspomnianą dynamikę.
 Chodzi o to, przy zachowaniu tej samej ekspozycji (triada czas/przesłona /ISO) skracać maksymalnie czas migawki. ISO nie możemy za bardzo ruszać, więc jedynym rozwiązaniem jest tu stosowanie możliwie jasnego obiektywu, mającego dobrą korektę optyczną obrazu przy otwartej przesłonie.
Pozdrawiam
-J.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2019, 20:11 »
Piękne fotki zorzy  8)

Dziękuję :)

Miód, malina! Piękne. Prośba: podaj, jakie były parametry ekspozycji: czas, przesłona, ISO. Ciekaw jestem, jakie czasy zdołałaś wyciągnąć. Na oko zdjęcia wydają się ładnie naświetlone, widać sporo krajobrazu.
 Dostrzec też można rozmycie zorzy na skutek jej dynamiki, co jest normalne. Tym nie mniej można próbować zwiększyć na zdjęciach ilość subtelnych struktur zorzy. W sensie statystycznym oczywiście, bo to losowa sprawa ze względu na wspomnianą dynamikę.
 Chodzi o to, przy zachowaniu tej samej ekspozycji (triada czas/przesłona /ISO) skracać maksymalnie czas migawki. ISO nie możemy za bardzo ruszać, więc jedynym rozwiązaniem jest tu stosowanie możliwie jasnego obiektywu, mającego dobrą korektę optyczną obrazu przy otwartej przesłonie.
Pozdrawiam
-J.

Tym razem zmieniłam obiektyw, przy ostatnich umieszczonych na forum zdjęciach korzystałam ze starego, manualnego tamrona, może pamiętasz co mi wyszła wada koma na gwiazdach. Teraz użyłam kitowego (z dobrą opinią :) ) nikkor 18-105, f3.5, iso800, 13sek. Niestety przy tej przesłonie krócej się nie dało. Przed przyjazdem do PL w wakacje będę się rozglądać za jakimś jasnym obiektywem...
Z jakiego sprzętu Jarku Ty korzystasz?
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2019, 21:47 »
Zastanawiam się - może warto zrobić jakiś dłuższy filmik z takiej zorzy na podstawie zdjęć seryjnych? :) Jest to możliwe?

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2019, 22:22 »
Zastanawiam się - może warto zrobić jakiś dłuższy filmik z takiej zorzy na podstawie zdjęć seryjnych? :) Jest to możliwe?

Pewnie jest, ale jeszcze nie wiem jak.
Ciekawa też jestem jak powstają takie filmiki, kamera w pełnoklatkowym aparacie tak wychwytuje drogę mleczną? A jak to złożone zdjęcia seryjne to jaka jest technika...






« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2019, 22:27 wysłana przez petite »
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 09, 2019, 15:59 »
To może by pomógł Tobie któryś z doświadczonych fotografów? :) Kilku pewnie ma niezłe doświadczenie w takim składaniu zdjęć.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2019, 22:58 »
Podobno z środy na czwartek z północnej i środkowej Polski będzie widoczna zorza polarna:

Obecne prognozy NOAA wskazują moment uderzenia strumienia wiatru słonecznego na noc ze środy na czwartek (27/28 lutego) pomiędzy 22.00 a pierwszą czasu obowiązującego w Polsce

http://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,24494688,w-nocy-ze-srody-na-czwartek-bedziemy-mogli-podziwiac-w-polsce.html#s=BoxOpLink

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2019, 00:49 »
Miejmy nadzieję, że tak będzie! :)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2019, 11:16 »
A jakieś bardziej wiarygodne źródła?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2019, 12:20 »
Bardziej wiarygodne źródło w postaci spaceweather.com podaje 55% szans na burzę G1 (kp = 5), czyli raczej marne szanse na zorzę u nas, a już na pewno w centrum kraju. Ale kto wie ;).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2019, 21:17 »
I w końcu z wielkich zapowiedzi niewidoczna zorza...

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2019, 10:06 »
I w końcu z wielkich zapowiedzi niewidoczna zorza...
No nie całkiem. Na Astropolis ktoś zamieścił fotkę z Facebooka, zrobioną podobno gdzieś na Wybrzeżu 28.02/1.03. Sądząc z treści kadru (widać chyba światła Mierzei Helskiej) okolice Zat. Gdańskiej. Zorza dość wyraźna. Niestety brak bliższych danych, a nie sprawdzałem oryginalnego źródła. Tak więc 100% ręczyć nie mogę.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Niezłe show było w tym samym czasie w Skandynawii. Miałem okazję zerknąć na zdjęcia z webcama w Abisko, najlepsze przedstawienie było w okolicach 19-tej i 20-tej. Sprawdzałem, bo już za mniej więcej 9 dni znowu  ;D tam będę  ;) :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2019 rok
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2019, 10:06 »