Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok  (Przeczytany 5663 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« dnia: Czerwiec 07, 2020, 09:15 »
Na dobry początek, skoro Słonko nam się plami już w 25 cyklu, moje fotki z początku roku, z sylwestrowego wyjazdu do N Finlandii.
4/5.01.2020, PN Urho Kekkonena, gdzieś na E od Saariselka. (Przed)ostatnia doba nocy polarnej  ;)
"W księżycową, polarną noc"

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2020, 09:30 »
P.S.
Na I-szej fotce rozpoznawalny dyszel Wielkiego Wozu, na II-giej Lutnia z Wegą. Stanowisko zmieniałem w rakietach śnieżnych  ;D Statyw zaś chroniłem własną piersią przed szarżującym co chwila na mnie rozbawionym, olbrzymim białym Samojedem imieniem Tuisku. Kompletnie niewidocznym w księżycowej poświacie na śniegu, słychać było tylko jak dyszy nadbiegając  :D
Noc polarna w Saariselka kończy się teoretycznie 5.01, a w praktyce 6.01 ze względu na teren. Słońce po raz pierwszy zobaczyłem po 9-dniowej przerwie z samolotu Helsinki-Warszawa o świcie 6.01.2020. Do W-wy leciał niemal pusty, było nas 5 pasażerów i tyle samo załogi, z pilotami włącznie... "Trzech pasażerów pociąg wiózł, od Cheetahway do Syracuse..."  ;)
Pozdrawiam
-J.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2020, 11:08 »
Dzięki za założenie tego wątku! Mam nadzieję, że się przyda! :)

Offline Cysiek

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Timelapse Ignasiak - YouTube
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2020, 12:10 »
W grudniu 2019 na Święta byłem w Finlandii u rodziny w Jyvaskyla. Przymierzałem się też do dojazdu w okolice Rovaniemi na obserwacje zorzy, autobusy nawet nieźle pasowały, ale niestety pogody nie było, co często o tej porze tam się trafia.
Służę więc pomocą w temacie przemieszczania się po tym kraju dla zainteresowanych :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2020, 12:10 »

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2020, 13:13 »
Bardzo fajne zdjęcia Jarek. Ten domek robi klimat.
A to moje efekty biegania po cmentarzu (nie wszystkie). W końcu wypróbowałam moje bezlustro nocą. Nie obyło się bez niespodzianek, jeszcze nie czuję go tak dobrze jak lustrzankę. Na szczęście długa zima przed nami i będzie czas na ćwiczenie. Zapoluje też na DM.
(Mossfellsbaer, Islandia)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2020, 15:30 »
No, widzę, że sekcja islandzka też nie odpuszcza, tak trzymaj!  8)  Sezon zorzowy na zimę 2020/21 rozpoczęty. Niewykluczone, że na początku 2021 wyląduję znowu gdzieś wyżej na globusie i coś przywiozę, ale to kwestia otwarta.
 U mnie na razie stypa po zaćmieniu Słońca w Chile, na które nie pojadę z racji ogólnie znanej sytuacji światowej  :(
Pozdrawiam
-J.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 27, 2020, 15:38 »
Petite śliczne zdjęcia zorzy  8)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2020, 17:53 »
U mnie na razie stypa po zaćmieniu Słońca w Chile, na które nie pojadę z racji ogólnie znanej sytuacji światowej  :(

Szkoda tego zaćmienia w Patagonii faktycznie. Byłem na zaćmieniu 2019 w absolutnie niesamowitych okolicznościach Andów i to grudniowe zaćmienie rozważałem do pewnego momentu, aż zrezygnowałem z uwagi na koszty. Kilka miesięcy potem zaczęła się pandemia i już wiedziałem, że i tak by nic z tego nie wyszło. Jednak to zaćmienie byłoby wspaniałym uzupełnieniem tamtego, gdyż będzie w praktyce miało inny charakter, wysoko nad horyzontem i inna sceneria krajobrazu. Następne jak dla mnie to już Hiszpania, Egipt.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 01, 2020, 12:55 »
No, widzę, że sekcja islandzka też nie odpuszcza, tak trzymaj!  8)  Sezon zorzowy na zimę 2020/21 rozpoczęty. Niewykluczone, że na początku 2021 wyląduję znowu gdzieś wyżej na globusie i coś przywiozę, ale to kwestia otwarta.
 U mnie na razie stypa po zaćmieniu Słońca w Chile, na które nie pojadę z racji ogólnie znanej sytuacji światowej  :(
Pozdrawiam
-J.

Absolutnie nie odpuszczam! A szczególnie teraz jak się ekscytuję nowym sprzętem :D
Jakie kierunki bierzesz pod uwagę?
Wielką szkoda z tym zaćmieniem... :( Moje wyjazdy też wiszą na włosku, eh...

Petite śliczne zdjęcia zorzy  8)

Dziękuję :) będzie więcej :D

U mnie na razie stypa po zaćmieniu Słońca w Chile, na które nie pojadę z racji ogólnie znanej sytuacji światowej  :(

Szkoda tego zaćmienia w Patagonii faktycznie. Byłem na zaćmieniu 2019 w absolutnie niesamowitych okolicznościach Andów i to grudniowe zaćmienie rozważałem do pewnego momentu, aż zrezygnowałem z uwagi na koszty. Kilka miesięcy potem zaczęła się pandemia i już wiedziałem, że i tak by nic z tego nie wyszło. Jednak to zaćmienie byłoby wspaniałym uzupełnieniem tamtego, gdyż będzie w praktyce miało inny charakter, wysoko nad horyzontem i inna sceneria krajobrazu. Następne jak dla mnie to już Hiszpania, Egipt.

A kiedy wypada zaćmienie w Hiszpanii?
Nikon Action 10x50 CF :D

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2020, 18:36 »
Wczorajszy rozbłysk C7.4 o 16:32 UT z plamy 2790 posłał CME typu full halo (wycelowane w Ziemię). Modele przewidują, że powinno dotrzeć do nas w nocy z 9 na 10 grudnia. Przewidywany indeks kp do 6-7 (G2-G3). Teoretycznie możliwe są więc zorze na północy kraju.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2020, 06:17 wysłana przez TomIR »

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2020, 00:52 »
Zaktualizowana prognoza mówi o uderzeniu CME ok. 21:00 UT dzisiaj (10 grudnia).

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2020, 03:56 »
Jednak pierwsza wersja była bardziej zgodna z rzeczywistością. CME dotarło do Ziemi ok. 01:30 UT. Prędkość wiatru słonecznego skoczyła z ok. 450 do ok. 570 km/s, a gęstość z ok. 7 do ok. 20 p/cm3. Bz jak na razie oscyluje wokół 0 nT; indeks Kp = 3. Sytuacja może rozwinąć się w ciągu najbliższych godzin.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 21, 2020, 23:28 »
No właśnie też tak wyczekuje rozbłysków i CME, a tu proszę... Taka niespodziewajka, bez żadnych zapowiedzi :)
No i moja pierwsza Droga Mleczna!! I to w takim towarzystwie :)
Zorza nad Vikiem w południowej Islandii
Przesyłam też super rozgwieżdżone niebo, cudo!
Insta: https://instagram.com/wiola.gorecka?igshid=ff0xckzefdlb
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2020, 00:04 »
Śliczne zdjęcia. Czy Jowisza i Saturna dało się dziś zaobserwować? Czy zorza sięgnęła Gwiazdy Betlejemskiej?   ;)

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2020, 00:16 »
Niestety nie :( były super prognozy na dzisiaj i oczywiście się nie sprawdziły. Mój wypad zorzowy był w weekend i kurcze jakoś nie pomyślałam żeby się rozejrzeć za koniunkcją 🙄 ale skoro mi się nie rzuciła w oczy to chyba też była przysłonięta chmurami :(
Tutaj mam tylko widoczność planet przez półtorej godziny od 16:30 do 18:00. W Polsce jest podobnie?
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2020 rok
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2020, 00:16 »