Autor Wątek: Obserwacje zorzy polanej  (Przeczytany 38429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 10, 2011, 02:14 »
Hm, ciężko powiedzieć. Chyba różnica może być nawet mniejsza niż zakładałem, co by oznaczało, że drugi impakt nastąpi jeszcze wcześniej (o ile nastąpi). Trzeba będzie pilnować.

Jak ja ostatnio liczyłem, to mi wychodziło, że oba CME powinny uderzyć mniej więcej jednocześnie,
co by całkiem nieźle tłumaczyło całkiem spore zaburzenie mimo, że oba miały nas w większości
minąć od północy. NOAA w ostatnim raporcie aktywności także sugeruje, że CME połączyły siły.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 10, 2011, 15:28 »
Szczerze nie sądzę, żeby oba się połączyły po tym co zobaczyłam. Zorza prócz 3-minutowego wspaniałego show nie zaskoczyła niczym. Nawet z dziury koronalnej są mocniejsze zorze... Trochę się zawiodłam, ale pocieszam się myślą, że to nie było maksimum no i właśnie, że czekają nas jeszcze CME z kolejnych rozbłysków.
To 3-minutowe szoł było jednym z bardziej kolorowych jakie widziałam - czerwono-różowo-fioletowo-zielone (to byl ten moment, w którym podekscytowana napisałam posta :) ). Była gwałtowna i szybko się zakończyla, nawet nie zdążyłam się ubrać i wybiec z domu... Potem to już jedno mleko na niebie. Blada, nieruchliwa zawiesina. Zdjęcia, które udało mi się zrobić pokazują najlepsze momenty(procz tej kolorowej), więc resztę można sobie wyobrazić...
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 10, 2011, 16:10 »
Zorza była taka sobie prawdopodobnie dlatego, że gęstość wiatru słonecznego nie była zbyt zachwycająca - ledwie podchodziła pod 8 - 10 p/cm^3 ;) .

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 10, 2011, 16:42 »
No właśnie to nie tak do końca. Wielokrotnie miałam przykład, że to co widzę na niebie nie jest proporcjonalne do współczynników. Nawet wczoraj te 3 kolorowe intensywne minuty nie wynikały z większej gęstości... Próbuje to rozszyfrować jakiś czas (w zasadzie 3 lata ;) ). A współczynnik Kp to już staje się dla mnie magią... Wczoraj była 5, a przy 2 widziałam o wiele ładniejsze. Na razie zauważyłam, że współczynnik n (siła strumienia) poniżej 1 może dawać takie efekty...
Nikon Action 10x50 CF :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 10, 2011, 16:42 »

Offline TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 10, 2011, 17:21 »
To wszystko jest bardzo skomplikowane :) a jutro powinna być kolejna szansa na obserwacje ;).

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 10, 2011, 19:58 »
Dziś był chyba drugi impakt ale znacznie slabszy i przy północnej polaryzacji. szkoda.

Co się tyczy Kp to jest to tylko orientacyjna wartość. Najważniejsze to Bt i Bz. Prędkość i gęstość też są ważne ale raczej na początku i mogą wskazywać na to co się będzie dzialo. Pomagają też ustalić przyczynę zaburzenia.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 10, 2011, 23:39 »
Dziś był chyba drugi impakt ale znacznie slabszy i przy północnej polaryzacji. szkoda.

Co się tyczy Kp to jest to tylko orientacyjna wartość. Najważniejsze to Bt i Bz. Prędkość i gęstość też są ważne ale raczej na początku i mogą wskazywać na to co się będzie dzialo. Pomagają też ustalić przyczynę zaburzenia.

Jeśli dobrze pamiętam to Bz było równe -9, to chyba spore zaburzenie?

I jeszcze jedna ciekawa rzecz, która mnie zastanowiła. Ja mieszkam jakieś 20 km od centrum Reykjaviku, w zasadzie jestem po drugiej stronie, oddzielona zatoką, więc patrzę na zorzę z innego punktu niż większość moich znajomych. Już trzeci raz zdarzyło mi się tak, że widziałam co innego niż osoba obserwująca z drugiej strony. Raz strumień uderzył dosłownie nad głową mojej znajomej, podobno zorza była silna, ja będąc w tym samym czasie na dworzu nic nie widziałam... Wczoraj natomiast kolega zadzwonił do mnie i powiedział, że właśnie zorza pojawia się na północnym zachodzie, a ja znowu nic nie widziałam. Raz było też tak, że ja widziałam zorzę a znajomy nie... To możliwe, że z różnych punktów widzenia zorza wygląda inaczej?
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 11, 2011, 01:28 »
W końcu coś się działo!  :D

Bez zbędnych opisów :) od razu fotki:
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 11, 2011, 01:29 »
jeszcze kilka :)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 451
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 11, 2011, 01:32 »
wybaczcie, jeszcze 3 :) nadrabiam zaległości :)

Najbardziej podoba mi się drugie zdjęcie, które wstawiłam, widać fiolet, muszę je wykadrować. Fajne są też te bezpośrednio nade mną. A z kolei drugie z tego postu jest trochę krzywe...
W ogóle to był też i róż, ale na zdjęciach prawie go nie widać.
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2566
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 11, 2011, 10:38 »
Wspaniała zorza, gratuluję świetnych zdjęć! i... dobrej lokalizacji :) Na północy Polski czasem chmury czasem Księżyc bliski pełni...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 11, 2011, 22:24 »
Rzeczywiście - śliczne zdjęcia! Ja zielenieję z zazdrości! Od daaawna poluję na zorze polarne, lecz gdy kiedykolwiek jestem na północ od Polski i coś się dzieje, to jest zła pogoda...

Na początku października lecę do Bergen. Może wtedy się uda? ;)

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 408
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 11, 2011, 22:55 »
przepiękne ujęcia - zazdroszczę tak pięknego zjawiska
"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 11, 2011, 23:17 »
Nie na darmo zorzę nazywają też "światłami północy". Chciałbym kiedyś zobaczyć zorzę, ale jak do tej pory najdalej na północ byłem w południowej Szwecji...
A z Polski widoków na to raczej nie ma. Ponoć ktoś kiedyś widział... ;)
The Dark Side of the Moon

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 11, 2011, 23:34 »
Witam,
(...)A z Polski widoków na to raczej nie ma. Ponoć ktoś kiedyś widział... ;)

  to już chyba z 10 lat minęło, jak późnym wieczorem powiadomili mnie znajomi obserwatorzy z MOA w Niepołomicach o pięknej zorzy, którą widać, także na południu Polski. Wyszedłem na balkon - faktycznie, na niebie była piękną "łuna" od... fajerwerków :P Najwyraźniej pracownicy jakiejś dużej firmy w Warszawie hucznie obchodzili jakieś swoje święto...
  A następnego dnia widziałem ich zdjęcia...  :o :o

  Do dziś mam od nich na pamiątkę kilka pocztówek z zdjęciami zorzy, jakie wykonali...  Może coś pokażę ??  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polanej
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 11, 2011, 23:34 »