Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok  (Przeczytany 58043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

• Moderator Globalny
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #225 dnia: Wrzesień 01, 2012, 04:14 »
Jestem właśnie w Bergen, w Norwegii. Kp=5, na 100% mam nad głową zorzę polarną. Mam też czyściutkie niebo. Ale... jest za jasno! W "nocy" jedynie widać Wegę...

Ty to masz wyczucie czasu Kanarek  ;D

P.S.: Ja się domagam najpierw realizacji wypadu do Islandii!!!  :P

Ja to lecę na Islandię w połowie grudnia na parę dni od tak z nadzieją, że wtedy zobaczę zorzę ;)

Wypad z OLT z Gdańska? ;)

Już raczej nie z OLT... Wszystkie loty do Islandii odwołane  :(

Darek a może tak październik? :) A jak nie, to kiedy planujesz przylecieć w grudniu?

Matias piszesz jakbyś był również zainteresowany wyjazdem  ;)

Jestem, ale w tym roku nie wyrobię :) Co do lotów to jest jeszcze Ryan z Anglii.

Planuje tak około 16 grudnia bo mam urlop dwa tygodnie. Miałem zrobić wreszcie wakacje w ciepłe kraje ale raczej nie przepuszczę możliwości ujrzenia sporych zórz. No chyba, ze moja przyszła małżonka stwierdzi, że trzeba na ślub zostawić pieniądze ale moja w tym głowa abym wyruszył na bezdroża północy :)
Najlepsza strona co do lotów to http://www.skyscanner.pl/ Niestety loty oscylują się w cenie 400 - 700 złotych w jedną stronę jeśli chodzi o Islandię. Jeszcze myślę nad Tromso do Norwegii :)

Do Tromso taniej chyba mimo wszystko (ale gorzej z pogodą? musiałbyś przeanalizować mapki pogodowe, statystyczne oczywiście). Dostanie się z Gdańska do Tromso to jakieś 300-400 zł w dwie strony, jak liczyłem pół roku temu, kiedy planowałem wybrać się na tranzyt. Wpierw samolotem z Gda do Trondheim (Wizzair), potem pociągiem do Bodo i dalej wypożyczenie auta lub busem. Alternatywnie jak się trafią dobre ceny to z Trondheim do Tromso jest lot (z międzylądowaniem w Bodo) Norwegianem.

Co do Islandii to nie jest tak źle, bez tytułu członka klubu wizzaira, wyjdzie jakieś 700 zł w dwie strony:

Wizz Xclusive      Gdansk (GDN)      London (Luton) (LTN)      Pn, 3 gru 18:35   Pn, 3 gru 19:55   16h 50   41,11   PLN
   easyJet      London (Luton) (LTN)      Reykjavik (KEF)      Wt, 4 gru 07:25   Wt, 4 gru 10:25      245,59   PLN
   easyJet      Reykjavik (KEF)      London (Luton) (LTN)      Wt, 11 gru 11:10   Wt, 11 gru 14:10   11h 25   250,11   PLN
   Wizz Xclusive      London (Luton) (LTN)      Gdansk (GDN)      Wt, 11 gru 20:25   Wt, 11 gru 23:35      134,54   PLN

(najtańszy wynik wypluty przez Azuon).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2012, 04:22 wysłana przez Matias »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #226 dnia: Wrzesień 02, 2012, 23:49 »
Po Norwegii jest jeszcze opcja jazdy pociągiem. Jeśli się wcześniej ktoś zdecyduje, to cena to ledwo 200 koron norweskich (=100 zł), tyle, że potrafi to trwać i 17 godzin...

Najdalej do północy można się dostać do Bodo chyba.

Offline Jarek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #227 dnia: Wrzesień 22, 2012, 15:41 »
Ja właśnie melduję się niecały tydzień po powrocie z pn. Szwecji. Niestety tanio da się dolecieć tam na wysokość Sztokholmu, dalej tanie linie się kończą (do Kiruny tylko SAS lata), a "ciapongi" drogie jak diabli. Za to w pociągu relacji Stockholm-Narvik (do Kiruny 17 h jazdy) fajnych ludzi się spotyka. Alternatywnie można próbować dotrzeć tam via pn. Norwegia -z okolic Narviku lub Bodo.
 W skrócie: zaliczone 2 zorze 3/4.09 (na W od Nikkaluokta, b. dynamiczna, przy księżycu) oraz 13.09 (Kiruna, dosyć statyczna ale chwilami intensywna, trwała ledwie 0.5h). Pierwsza z rykoszetu małego CME z 31.08, druga chyba z jakiejś dziury koronalnej.
Ostatnia z fotek jest z tej drugiej.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Nie ma już mozliwości załatwiania w Kirunie wycieczek do osrodka rakietowego Esrange, odcięli sie od wizyt turystów definitywnie  :'(

Offline Jarek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 22, 2012, 16:05 »
Dokładniej jeśli chodzi o połączenia, to leciałem WizzAir z W-wa-Modlin do Stockholm Skavsta (pod Nykoping, gdzie nocowałem). Potem krótki (1+ h)przeskok do Stockholm, a tam wspomniany pociąg do Kiruny (bilet kupiony jeszcze w kraju via net, można płacić kartą debetową).
Co do połaczeń lotniczych do Narviku i Bodo, to do Narvik-Harstad lata Norwegian (brałem tę opcję pod uwagę, nie pasiły mi terminy), a w okolice Bodo chyba Wizz (ale tej drugiej trasy nie znam). Dalej (odpowiednio z N. albo B.) można walczyć w kierunku na Abisko/Kiruna (pociąg, autobus) albo Jokkmok (autobus).
 W Abisko we wrześniu kolory jesieni jak u nas w Beskidzie w październiku. Tylko zamiast buczyny jakieś brzezinki. A już zupełnie nie wiadomo dlaczego  ;) , po okolicy zamiast jeleni pałętają się renifery  ;D ;D ;D
Pozdrawiam
-J.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 22, 2012, 16:05 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #229 dnia: Wrzesień 24, 2012, 14:21 »
Dzięki Jarku za relację! :) Oczywiście zielenieję z zazdrości!

Offline ekoplaneta

• Weteran
« Odpowiedź #230 dnia: Wrzesień 24, 2012, 17:24 »
Tylko pozazdrościć Ci Jarku takich obserwacji zorzy  :-\

Offline petite

• Weteran
  • Wiem, że nic nie wiem
« Odpowiedź #231 dnia: Wrzesień 29, 2012, 19:45 »
No i pięknie Jarek, w końcu się doczekałeś :)

A tymczasem z ostatniego (wczorajszego) rozbłysku z plamy 1577 mogą wystąpić silne zorze polarne :)
Parę dni temu była silna zorza polarna (podobno jedna z piękniejszych od kilku lat), niebo bezchmurne, zero wiatru, a co Wiola robiła? Słuchała muzyki z drinkiem w dłoni :) też było fajnie ;)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Jarek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #232 dnia: Październik 06, 2012, 02:48 »
Dzieki Wiolu!
 Mam nadzieję, że dzisiejszej nocy macie pogodę pod Rkvk, bo wg. NOAA owal zorzowy właśnie macie w południowej części nieba i nad głową...
Nawiasem mówiąc, w przyszłym roku planuję powtórkę z zorzy. Albo Szwecja, albo... Znajomi coś o Islandii przebąkują, tylko nie wiem, jaki termin wybiorą, a z wielu powodów ten kompatybilny z zorzą nie musi być dla nich optymalny, podobnie dla mnie (cięzko byoby mi sie urwac w interior bez możliwości odwrotu sezonowym autobusem). Z resztą byłem na Wyspie rok temu, więc na powrót jeszcze ciut za wcześnie.
 Najprawdopodobniej Szwecja zatem, tym razem rejon gór Sarek. Jak ktoś jest w pieszej turystyce jako tako zaprawiony i ma ciepły śpiwór, to zapraszam (początek września 2013). Teren znacznie mniej cywilizowany w porównaniu z okolicami Abisko.
[lekki off-top niżej]
Na jakimś forum fotograficznym znalazłem ciekawy link ze zdjęciami autorstwa pani po 60-tce, stałej bywalczyni tych okolic, prowadzącej grupę rodzinno-przyjacielską. Polecam zarówno zdjęcia (krajobrazy, przeprawa przez rzekę  :D ) jak i opis w tekście:
http://forums.dpreview.com/forums/post/42573637
Trochę szeroki i głęboki ten bród jak na mnie, na Islandii jednak ciut mniejsze robiłem  :o  :D :D :D
Pozdrawiam
-J.

Offline Andrew

• Senior
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
« Odpowiedź #233 dnia: Październik 08, 2012, 13:08 »
Zastanawiam się skąd dziś kp6? Był jakiś koronalny wyrzut masy?

« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2012, 13:10 wysłana przez Andrew »

Offline Arczi1991

• Junior
  • **
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #234 dnia: Październik 08, 2012, 15:08 »
Mamy pierwszą w tym miesiącu "eMkę" ;)

Póki co M2.
 Edit. I się skończyło na M2.3.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2012, 15:12 wysłana przez Arczi1991 »

Offline TomIR

• Moderator
« Odpowiedź #235 dnia: Październik 08, 2012, 15:30 »
Zastanawiam się skąd dziś kp6? Był jakiś koronalny wyrzut masy?
Był - 5 października.

Mamy pierwszą w tym miesiącu "eMkę" ;)
Póki co M2.
 Edit. I się skończyło na M2.3.

Wątek ci się pomylił - trzeba będzie przenieść ;).

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #235 dnia: Październik 08, 2012, 15:30 »