Autor Wątek: Solar Orbiter  (Przeczytany 13417 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Solar Orbiter
« dnia: Maj 06, 2012, 11:15 »
Mamy wątek dla projektowanej sondy amerykańskiej (Solar Probe Plus), no to potrzebujemy także dla nowej europejskiej sondy :)

Astrium UK zbuduje sondę Solar Orbiter

"We wtorek Europejska Agencja Kosmiczna podpisała z odziałem Astrium UK umowę na budowę sondy Solar Orbiter. Wystrzelenie tego próbnik planowane jest na początek 2017 roku. Kontrakt wart jest 400 milionów Euro.

Umowa została podpisana przy okazji odbywającej się w Londynie konferencji z okazji 50-lecia obecności Wielkiej Brytanii w kosmosie, która została zapoczątkowana w kwietniu 1962 roku wystrzeleniem satelity Ariel 1. Wraz z tym wydarzeniem Wielka Brytania stała się trzecim państwem, po Związku Radzieckim i USA, posiadającym na orbicie własnego satelitę. Ariel-1 miał na celu prowadzenie pomiarów ziemskiej jonosfery.

Kontrakt, wart prawie 400 milionów Euro, jest najwyższym kiedykolwiek zawartym pomiędzy ESA a Wielką Brytanią i niewątpliwie dostarczy duży impuls przyśpieszający rozwój przemysłu kosmicznego w tym kraju.

Ważący 1800 kilogramów orbiter zostanie wyniesiony na należącej do NASA, rakiecie Atlas 5 z przylądka Cape Canaveral w 2017 roku na orbitę okołoziemską. Po separacji od ostatniego stopnia rakiety obierze kierunek lotu na Wenus. Następnie, korzystając z manewru asysty grawitacyjnej Wenus i Ziemi w przeciągu 3,5 roku osiągnie swoją orbitę użyteczną, stając się najbliższym ludzkim obiektem na orbicie okołosłonecznej. Czas pracy sondy jest zaplanowany na co najmniej 7 lat.

Solar Orbiter będzie miał za zadanie analizować próbki wiatru słonecznego, krótko po tym jak zostanie on przyśpieszony. Na pokładzie sondy znajdą się również instrumenty służące do zobrazowania atmosfery i korony słonecznej.

Obserwacje i pomiary przeprowadzone przez Solar Orbitera mają umożliwić lepsze poznanie heliosfery oraz formowania się tzw. pogody kosmicznej, która w związku z użyciem dużej ilości satelitów ma coraz większy wpływ na naszą cywilizację. Całościowy koszt misji, wliczając budowę, wystrzelenie i sterowanie satelitą wyniesie prawie miliard euro."

http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/astrium-esa-2012-04-28.html
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2012, 11:18 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2012, 11:16 »
I jeszcze jeden artykuł:

Solar Orbiter poleci z polskim udziałem! (2011)
"Europejska Agencja Kosmiczna dała zielone światło do realizacji misji Solar Orbiter. Misja w stronę Słońca będzie miała również polski udział!

Solar Orbiter (SOLO) to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na orbitę bliską Słońcu. Będzie pierwszą sondą, która zbliży się do biegunów Słońca i ma być pierwszym statkiem, który będzie okrążał Słońce po orbicie synchronicznej, co pozwoli na obserwacje tych samych regionów Gwiazdy Dziennej przez kilkanaście dni."

Scorus

  • Gość
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 21, 2014, 15:22 »
Oficjalnie potwierdzono, że Solar Orbiter zostanie wyniesiony za pomocą Atlasa V. Ciekawe dlaczego sonda za ponad miliard USD ma być zbudowana przez Airbus Defence and Space, firmę która takich rzeczy wcześniej nie robiła.

http://spaceflightnow.com/news/n1403/18solarorbiter/#.UyxJYaJxVac


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2014, 11:24 »
Bardzo ciekawe informacje. Czy to będzie "jeden jedyny" kontrakt AD, czy też mają oni zamiar częściej się pojawiać na rynku kosmicznym?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2014, 11:24 »

Scorus

  • Gość
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2015, 12:14 »
Start sondy został przełożony na października 2018 r.
http://sci.esa.int/solar-orbiter/55772-solar-orbiter-launch-moved-to-2018/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2017, 08:41 »
Angielska firma Aavid Themacore zapewni izolację cieplną sondzie Solar Orbiter
07 LUTEGO 2017 Paweł Ziemnicki 

Europejski próbnik Solar Orbiter wystartuje w 2018 r. Pracując w nieprzyjaznych warunkach będzie badał Słońce. Ochronę przed przegrzaniem zapewnią mu innowacyjne rozwiązania wypracowane na Wyspach Brytyjskich.

Misja Solar Orbiter (SolO) będzie misją średnią (M-class) realizowaną w ramach progamu Cosmic Vision 2015-2025 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sonda ma zostać wyniesiona w październiku 2018 r. rakietą Atlas V z Przylądka Canaveral. Podróż na orbitę wokół Słońca zajmie jej 3,5 roku. Statek przeprowadzi manewry asysty grawitacyjnej przy Ziemi oraz przy Wenus. Co najmniej przez dalsze 3,5 roku SolO będzie krążyć po eliptycznej orbicie wokół naszej dziennej gwiazdy, zbliżając się do niej w peryhelium na ok. 42 mln km.

Temperatura powierzchni Słońca wynosi w przybliżeniu 5 500ºC, a europejski próbnik będzie się do niego zbliżać na odległość mniejszą niż Merkury. Będzie więc narażony na nadmierne nagrzewanie. Na szczęście, wywodząca się z północno-wschodniej Anglii firma Aavid Thermacore Europe Ltd. znalazła sposób, by zapewnić wrażliwej elektronice statku optymalne warunki do pracy.

Opracowana przez inżnierów Aavid Thermacore technologia nosi nazwę k-Core Annealed Pyrolytic Graphite (hartowany pyrolityczny grafit) – APG. Materiał, wykorzystany przez tę firmę do izolacji cieplnej SolO oferuje nie tylko doskonałe właściwości termiczne. Jego waga i wytrzymałość jest porównywalna z aluminium. Rozwiązanie k-Core jest także niewrażliwe na przeciążenie czy duże przyspieszenie podczas startu rakiety nośnej, która wyniesie sondę w przestrzeń kosmiczną.

Angielski producent bierze również udział w projektowaniu i konstruowaniu dwóch chłodnic dla sondy. Pracuje też nad przewodnikami, które będą odbierać nadmiar ciepła z wrażliwych części SolO i przekazywać je do chłodnic.

Aavid Thermacore jest jedną z dziesieciu brytyjskich firm zaangażownaych w budowę satelity Solar Orbiter dla ESA, w ramach kontraktu opiewającego na 300 mln euro. Przedsiębiorstwo specjalizuje się projektach związanych z dystrybucją ciepła w wielu gałęziach przemysłu – np. w medycynie, aeronautyce, telekomunikacji, transporcie czy zastosowaniach wojskowych.

Sonda SolO będzie badać słoneczną atmosferę oraz wiatr gwiazdowy. Dostarczy najwyższej jakości zdjęcia Słońca, jakie kiedykolwiek wykonano. Pozyskane przez nią dane naukowe pomogą badaczom lepiej zrozumieć 11-letni cykl aktywności gwiazdy centralnej naszego układu planetarnego.

http://www.space24.pl/542643,angielska-firma-aavid-themacore-zapewni-izolacje-cieplna-sondzie-solar-orbiter
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2018, 09:06 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2018, 08:14 »
Udział CBK w budowie instrumentu dla sondy ESA Solar Orbiter
25 lipca 2018

W pierwszym tygodniu lipca w szwajcarskim Instytucie im. Paula Scherrera zakończyła się integracja i testy egzemplarza zapasowego instrumentu STIX. Urządzenie powstało na potrzeby misji Solar Orbiter, przygotowywanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. Znaczący udział w pracach konstrukcyjnych miało Centrum Badań Kosmicznych PAN.

STIX (Spectrometer/Telescope for Imaging X-rays) to jeden z dziesięciu przyrządów naukowych sondy Solar Orbiter. Zadaniem instrumentu będą obserwacje Słońca głównie w zakresie tzw. twardego promieniowania rentgenowskiego. Powstaje ono w czasie rozbłysków słonecznych, jako efekt wciąż zagadkowych procesów heliofizycznych. Detektory STIX będą rejestrować fotony o energii od 4 keV do 150 keV, co odpowiada falom elektromagnetycznego o długości od 0,31 nm do 0,00827 nm (10 milionów razy krótsze niż średnica ludzkiego włosa).

Zespół inżynierów z pięciu krajów, w tym Polski, przygotował dwa identyczne instrumenty: egzemplarz lotny oraz egzemplarz zapasowy. Pierwszy dostarczono do ESA w maju 2017 roku, po czym został on zainstalowany na pokładzie sondy Solar Orbiter. Egzemplarz zapasowy, zintegrowany właśnie teraz, przeznaczony jest do ewentualnego zastąpienia modelu lotnego, gdyby ten uległ uszkodzeniu jeszcze przed wystrzeleniem sondy w kosmos.

Jeśli zamiana urządzeń nie będzie konieczna, egzemplarz zapasowy zostanie wykorzystywany jako tzw. jednostka naziemna. Posłuży wtedy do testowania oprogramowania, zanim to zostanie przesłane do egzemplarza lotnego, znajdującego się już wtedy w przestrzeni kosmicznej. Zapasowa kopia instrumentu STIX może być również wykorzystana do sprawdzenia co dzieje się z instrumentem lotnym w przypadku jego anomalnego działania.

Inżynierowie CBK PAN odpowiadali za projekt i wykonanie podsystemów elektronicznych komputera obsługującego instrument STIX oraz jednostki elektronicznej obsługującej system precyzyjnego ustalenia pozycji tarczy Słońca. W zakres zrealizowanych prac wchodziło również skonstruowanie obudowy komputera oraz przygotowanie oprogramowania niskiego poziomu. Polscy inżynierowie odpowiadali także za odbiór i integrację zasilacza i oprogramowania lotnego instrumentu (te elementy opracowali partnerzy z Czech).

Centrum Badań Kosmicznych PAN odegrało ważną rolę również w testowaniu teleskopu STIX. Inżynierowie Centrum wykonali urządzenie wspomagające testy naziemne instrumentu, opracowali jego model termiczny oraz uczestniczyli w testach termicznych. Te ostatnie są szczególnie ważne w kontekście misji Solar Orbiter, gdyż próbnik będzie zbliżał się do Słońca na odległość zaledwie 0.284 jednostki astronomicznej (bliżej niż Merkury w peryhelium).

Poza Polakami, w budowie i testach STIX udział biorą Szwajcarzy (liderzy projektu), Niemcy, Czesi i Francuzi. Partnerami w projekcie są także Irlandczycy, Austriacy i Włosi, którzy będą odpowiadać za analizę i archiwizację danych zebranych przez teleskop. Według obecnego harmonogramu, wystrzelenie Solar Orbiter zaplanowane jest na rok 2020.

Źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN
https://www.space24.pl/udzial-cbk-w-budowie-instrumentu-dla-sondy-esa-solar-orbiter

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2019, 09:15 »
Testy Solar Orbiter
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 3 MAJA 2019

(...) Aktualnie trwają testy sondy Solar Orbiter. Są to testy m.in. weryfikujące wytrzymałość sondy na warunki panujące podczas startu. Wykonywane są także testy, które zweryfikują parametry sondy podczas uwalniania poszczególnych mechanizmów po starcie. Poniższe nagranie prezentuje obecny etap przygotowań do startu Solar Orbiter.



esty Solar Orbiter / Credits – European Space Agency, ESA

(...)
https://kosmonauta.net/2019/05/testy-solar-orbiter/
http://sci.esa.int/solar-orbiter/61259-3-good-vibes-for-solar-orbiter/
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2021, 08:31 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 02, 2019, 23:55 »
Solar Orbiter arrives at Kennedy Space Center for launch preps
November 2, 2019 Stephen Clark


The Solar Orbiter spacecraft arrived at the Kennedy Space Center’s Shuttle Landing Facility shortly after 9 p.m. EDT Friday (0100 GMT Saturday) after a trans-Atlantic journey from Germany aboard an Antonov An-124 transport plane. Credit: ESA/J. Fiebrich

The European-built Solar Orbiter spacecraft arrived in Florida late Friday after a trans-Atlantic journey from a test center in Germany, ready to begin preparations for a liftoff from Cape Canaveral in February aboard a United Launch Alliance Atlas 5 rocket.

Packed inside a climate-controlled shipping container, the Solar Orbiter spacecraft rode an Antonov An-124 transport plane from Munich to the Shuttle Landing Facility at NASA’s Kennedy Space Center in Florida, where the aircraft touched down shortly after 9 p.m. EDT Friday (0100 GMT Saturday).

The spacecraft, built by Airbus Defense and Space, was expected to be transported by road to the Astrotech satellite processing facility in nearby Titusville, where ground teams will spend the next two-and-a-half months testing, fueling and readying Solar Orbiter for liftoff. (...)

https://spaceflightnow.com/2019/11/02/solar-orbiter-arrives-at-kennedy-space-center-for-launch-preps/

Artykuły astronautyczne

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 03, 2019, 11:39 »
Tak sobie myślę, ale opóźnienie startu Solar Orbiter jest korzystne. Start w 2020 oznacza, że sonda będzie obserwować początek nowego cyklu, a nie "nudne" minimum.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 08, 2019, 10:15 »
Koniec testów Solar Orbiter, dostawa do KSC
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 LISTOPADA 2019

(...) Następnie sonda została “zapakowania” i przygotowana do wysłania na Florydę, skąd nastąpi start misji. Dostarczenie do Kennedy Space Center (KSC) nastąpiło 2 listopada 2019.


https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=Y8h6btTJDMQ

Solar Orbiter gotowy do startu / Credits – European Space Agency, ESA

Misja Solar Orbiter odbywa się z polskim udziałem. Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie odpowiadało za budowę jednostki przetwarzania (instrument digital processing unit) i oprogramowanie niskiego poziomu instrumentu STIX, oraz za jego testy termiczne i naziemne oprzyrządowanie elektryczne.

Start misji był już kilkukrotnie opóźniany – z 2017 do 2020 roku. Sonda zostanie wyniesiona dzięki rakiecie Atlas 5.

(PFA, ESA)
https://kosmonauta.net/2019/11/koniec-testow-solar-orbiter/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2020, 14:16 »
Niebawem start misji!

A oto fajny media kit przedstartowy:
https://esamultimedia.esa.int/docs/science/solar_orbiter_media_kit.pdf

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2020, 21:58 »
Solar Orbiter – wyprawa po tajemnice Słońca z udziałem Polski
BY REDAKCJA ON 7 LUTEGO 2020

Rankiem 10 lutego br. z Przylądka Canaveral na Florydzie w przestrzeń kosmiczną wystrzelona zostanie europejska sonda Solar Orbiter. Na jej pokładzie znajduje się m.in. teleskop rentgenowski STIX, opracowany z dużym udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. (...)

https://kosmonauta.net/2020/02/solar-orbiter-wyprawa-po-tajemnice-slonca-z-udzialem-polski/

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2020, 06:08 »
Sonda Solar Orbiter wystartowała. Start zakończył się sukcesem  :)
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2020, 06:30 »
Dobrej podróży Solar Orbiter  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Solar Orbiter
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2020, 06:30 »