Autor Wątek: Fotografowanie i filmowanie sztucznych satelitów-technikalia dla początkujących.  (Przeczytany 9942 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Fotografowanie i filmowanie sztucznych satelitów - technikalia.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 30, 2020, 10:46 »
Przy okazji jeszcze jeden uproszczony wzór dla dociekliwych (znany fotografującym gwiazdy), tzw. "reguła 500", który pozwala w aparacie zamocowanym na sztywno do statywu, obliczyć czas ekspozycji, przy którym gwiazdy wyjdą jeszcze w postaci punktów (a nie łuków, obrazujących pozorny ruch gwiazd na sferze):

E = 500 / (fn * m)

gdzie:

E - czas ekspozycji w sekundach
fn - ogniskowa obiektywu w milimetrach
m - mnożnik ogniskowej dla wielkości matrycy w naszym aparacie w odniesieniu do pełnej klatki (FF - Full Frame), czyli formatu małoobrazkowego (reguła przyjęta w fotografii). Wielkości matryc w mm, stosowanych we współczesnych aparatach, oraz mnożniki dla nich macie w załączniku, który pochodzi z serwisu: fotoblogia Warto to sobie zapamiętać, gdyż np. matryca 4/3" (Olympus, Panasonic) wcale nie oznacza, że ma przekątną 4/3 cala (takie naleciałości w foto jeszcze z dawnych czasów analogowych).  :o

Przykładowe obliczenie dla mojego obiektywu kitowego: zooma "naleśnika" M. Zuiko 14-42 mm 1:3.5-5.6EZ ED MSC w opcji szerokokątnej: fn = 14 mm z mnożnikiem 2 dla aparatów Olympusa z matrycą m4/3.

E = 500 / (14 * 2) = 17,9 sek.

Z tego wynika, że jeśli chcę aby ślady (kreski) fotografowanych satelitów na matrycy wyszły pośród punktowych obrazów gwiazd, a nie gwiazd w postaci łuków, to czas ekspozycji w moim Olympusie PEN E-PL9, zamontowanym na sztywno do statywu, nie może być dłuższy niż ok 17 sekund z obiektywem o ogniskowej 14 mm. Zawsze lepiej ustawić ciut krótszy czas ekspozycji, zwłaszcza jak będziemy robić dodatkowe powiększenia z kadru, żeby coś lepiej zobrazować. Poza tym w warunkach miejskiego nieba (w jakich najczęściej będę robił eksperymenty) max. czas ekspozycji i tak jest ograniczony szkodliwym smogiem świetlnym. Z tego powodu czas ekspozycji fotografii satelitów w moich dwóch sesjach balkonowych (opisanych powyżej) nie mógł być dłuższy jak 5 sek., bo później foty wychodziły wybitnie prześwietlone (przepalone, jak to określają fachowcy).

Dla przykładu czas maksymalnej ekspozycji dla mojego nowego Goliata (patrz post wyżej) z ogniskową 300 mm wynosi już tylko:

E = 500 / (300 * 2) = 0,83 sek.

Widać z tego, że im dłuższa ogniskowa, tym czas ekspozycji z aparatem na statywie, dla uzyskania punktowych gwiazd staje się coraz krótszy, a więc brak montażu paralaktycznego z automatycznym prowadzeniem za "ruchem" sfery zaczyna być już bardziej odczuwalny!  :(
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2020, 18:32 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Wczoraj (tj. w sobotę 9 maja) przeprowadziłem trzecią foto-sesję balkonową z cyklu: "polowanie na satelity w tragicznych warunkach wielkomiejskiego smogu świetlnego".  ??? Sesja była krótka z braku czasu, ale ciekawa! Testowałem nowe szkiełko do aparatu: CZJ Sonnar 4/300 (pisałem o nim wcześniej). Oprócz paru satelitów (o których jeszcze napiszę) ustrzeliłem (jak zwykle, całkowicie przez przypadek  :o) takie cudo, jak na poniższych zrzutach,  a jest link do timelapsa z 52 fotek (więcej szczegółów w komentarzu na YT i w postach poniżej).



« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2020, 16:40 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Może przypadkiem zarejestrowałeś przelot rosyjskiego stopnia "Fregat-SB", którego odrzucony bak paliwa rozleciał się na 65 kawałków 8 maja?  ;D Ma on wydłużona, eliptyczną orbitę (422km x 3606km), dlatego tak wolno się przemieszcza na tle gwiazd?

 

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
Ta "kometa" od razu skojarzyła mi się z "chmurką" jaka powstaje przy uwolnieniu resztek paliwa z satelity / zużytego stopnia rakiety, więc zacząłem grzebać przy pomocy CalSky i wygrzebałem coś takiego - chyba pasuje położenie :).

Polskie Forum Astronautyczne


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Bardzo ciekawa obserwacja! Czyli warto obserwować świeże górne stopnie. :)

Ciekawe skąd ta otoczka - może jakiś lód się pojawił na obudowie stopnia?
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2020, 09:34 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Dzięki za podpowiedzi. Poszukam aktualnego TLE i wrzucę do Stellarium żeby zobaczyć jak to mogło wyglądać z mojego punktu obserwacyjnego w wirtualu i czy faktycznie pokryje się z reality foto (bo fotka Kolegi TomIR mikrawa taka, że wiele tam nie zobaczy  ;) ).

[edit]
No więc sprawy mają się tak, jeśli chodzi o zwłoki po Falconie Heavy. Mimo, że jest na wysokiej orbicie (5 426 x 11 957 km) pomyka całkiem żwaaawo, jak na nieboszczyka  :D , w porównaniu do naszego UFO. Falcon będąc na elewacjach gwiazdozbioru Wolarza, pokonywał ok 12 stopni kątowych w  ciągu 4 minut czasu (to jest tyle, co długość widocznego w kadrze odcinka żółtej trajektorii orbity Falcona na pierwszym zrzucie ze Stellarium - całkiem sporo!). Trajektoria Falcona Heavy jest bardziej przystająca do siatki ekliptycznej, kiedy nasz tajemniczy gość porusza się jak żółw (niebieską trajektorią przystająca do siatki równikowej, co wyraźnie widać na drugim zrzucie - połączeniu wszystkich fotek w jedną) i w tym samym czasie (ok 4 min. focenia - dokładnie 3:56) pokonał niecały 1 stopień kątowy (56'), uwzględniając ruch obrotowy Ziemi wokół osi! Więc jeśli to wytwór naszych rąk, a chyba inaczej być nie może  ;) , to musi się poruszać na znacznie wyższych orbitach. Mylący jest trochę mój time-laps, bo jest bardzo przyspieszony! No i trzeba uwzględnić skalę fotek, robionych teleobiektywem 300mm sprzętem z matrycą m4/3 (czyli dla pełnej klatki ogniskowa wynosi 600mm) - daje to mały kąt widzenia rzędu ok. 3 stopnie 20 minut w poziomie kadru!

Podam więcej szczegółów. Pięćdziesiąt dwie foty, na których utrwaliłem tajemniczy obiekt, robiłem w ciemno w dniu 9 maja między 22:13:33 a 22:17:29 (czas z zegarka aparatu pierwszej i ostatniej fotki) Nie wiem, coś mnie podkusiło żeby focić okolice Arktura, który o tej porze roku ładnie mi się wystawia do "strzału" z mojego balkonu. Aparat Olympus PEN E-PL9 zamocowany za pośrednictwem adaptera M42-M4/3 do obiektywu manualnego MC Sonnar 4/300, a obiektyw na sztywno do statywu. ISO:4000, F4, czas ekspozycji każdej fotki: 2 sek. (z przerwą separacyjną ok. 1 sek.) - wyzwalanie zdalne ze smartfona przy użyciu aplikacji (dedykowanej do Olympusów): O.I.Share. Dobrze, że producent zapewnił chociaż działanie mojego aparatu z tą aplikacją, bo od tego modelu PENa (tzn. modelu 9) nie ma już możliwości podpięcia do sprzętu wężyka spustowego i trzeba by do długich ekspozycji używać samowyzwalacza (żeby nie poruszyć aparatem), co przy foceniu satelitów dawałoby spore ograniczenia!

Wewnątrz "chmurki" widać wyraźnie jądro/rdzeń/rocket-body (czy jak to zwał), którego jasność oszacowałem na ok. 10.5 mag na podstawie gwiazd mijanych przez obiekt (dane pobrane ze Stellarium). Najsłabsze gwiazdy widziane na fotkach mają 12 mag. Jest to więc stosunkowo słaby obiekt.

Jakieś inne pomysły (jeśli macie ochotę i czas pobawić się w kosmicznych Sherlocków  8) )?
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2020, 16:53 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
CalSky podpowiada mi tylko trzech kandydatów, którzy zdają się lepiej pasować do prędkości i kierunku przemieszczania się obiektu:

- Magellan IUS (19970, 1989-033C),
- Delta 4 Rocket (37378, 2011-011B),
- Falcon 9 Rocket (43612, 2018-069B).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
OK! Po południu sprawdzę. Teraz załączę zbliżenie z opisem jasności gwiazd w mag (na ile pozwalało zaszumienie matrycy wielkości paznokcia przy 4000 ISO). Gwiazdy przy eksopzycji 2 sek. z aparatem na sztywno i obiektywem 300mm zamieniają się już powoli w kreski (patrz: formuła 500, opisywana wyżej). Jakoś dziwnie mi ta chmura przypomina trójkąt  (może to tylko przypadkowe rozkład szumowy).
 
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
No więc zapolowałem dzisiaj na wspomniane przeze mnie ostatnio trzy obiekty. Złapały mi się tylko Delta i Falcon, przy czym nie miały wokół siebie żadnej "chmurki", więc albo to nie te obiekty, albo chmurka już osłabła, ewentualnie zaświetlenie nieba nie pozwoliło się jej wystarczająco wyraźnie uchwycić.

Przy okazji zaobserwowałem też 10 innych "nieplanowanych" obiektów, więc generalnie ciężko w dzisiejszych czasach nie trafić jakiegoś satelity - wystarczy wycelować w przypadkowe miejsce aparatem i robić zdjęcia :). Przed robieniem zdjęć widziałem też ok. 22:06 CEST flarę od jednego ze Starlinków (44973, 2020-001BM) o jasności na moje oko ok. -5 mag, więc można powiedzieć, że jest to jakieś pocieszenie po flarach Iridium. Następny w kolejce (44969, 2020-001BH) już flary nie puścił, ale i tak pojaśniał do ok. +0.5 mag.
« Ostatnia zmiana: Maj 13, 2020, 01:48 wysłana przez TomIR »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Już bliżej, ale chyba jeszcze nie to

PS TomIR, a gdzie foty?  ??? Tak to się nie liczy!  ;) Górny stopień napędowy wenusjańskiej sondy Magellan nie załapał się na twoich foto pewnie dlatego, że jego jasność była sporo poniżej 10 mag. Jakim szkiełkiem "strzelałeś"?
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2020, 06:52 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3053
EOS 6D + Sigma 24-70 mm ustawiona na 70 mm. Przy 4 s na f/3.2 i ISO 2000 zasięg pod "pięknym" krakowskim niebem ok. +10.5 mag. Chwilowo brakuje mi pomysłów, co to mogło być.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2020, 12:08 wysłana przez TomIR »

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Punkty gwiazdopodobne już owszem, ale tu widać małą otoczkę. Stellarium w najnowszej wersji podobnie ukazuje ciemniejsze komety bez warkocza. Nie mam pojęcia co to mogłoby być.

Może na ISS ktoś spuścił wodę? Nie, no wiem że chmura siuśków spuszczonych niegdyś z promu kosmicznego wyglądała inaczej. Serio, brak pomysłu.
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2020, 13:14 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Wygląda jak kometa :) a może to zwykły refleks od Arktura ?  ;)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Wygląda jak kometa :) a może to zwykły refleks od Arktura ?  ;)

Właśnie - czy nie porusza się "symetrycznie" ze skokiem na niebie?

Tę ewentualność dość łatwo sprawdzić każdego wieczora na jaśniejszej gwieździe. :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Macie mnie!  :) Brawo Adam! Sam się dałem nabrać - wyglądało to tak realistycznie, jeszcze z tym odmiennym (zielonkawym), achromatycznym odcieniem.  :D Im bliżej brzegu, tym "obiekt" słabnie (jakby się oddalał)  ;) Choć jak się przyjrzeć, to "zajączek" nie idzie całkiem symetrycznie - popatrzcie dokładnie na składankę: startrails.  :o Muszę sprawdzić co wywołuje ten efekt: odbicia wewnętrzne (na źle wyczernionych powierzchniach), czy załamanie w grubych szkłach sporych soczewek (obiektyw waży 1,7 kg bez filtrów i osłon), a może z osłoną/odszraniaczem jest coś nieteges?  ???

PS Tak właśnie powstają tajne archiwa w NASA!  ;D

Adam należy Ci się: 🍺🍺🍺 zwłaszcza tuż przed 1000-nym postem!!!  ;D

W planach następna foto-sesja balkonowa, tym razem już bez wkręcania!  ;)  ;D Tylko czekam na poprawę pogody. Skoro w takim fatalnym smogu świetlnym, jaki u mnie panuje, obiektyw sięga do 12 mag spróbuję zapolować na GEO - chyba szkiełko powinno dać radę?
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2020, 06:55 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne