Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 80918 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 26, 2017, 06:11 »
Sellin: chcemy, by na początku kwietnia powstało Narodowe Muzeum Techniki
23.02.2017

Chcemy, by na początku kwietnia na bazie zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu powstało Narodowe Muzeum Techniki - zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji kultury wiceminister Sellin. Dodał, że będzie to placówka prowadzona przez MKiDN, MR, MNiSW oraz m. st. Warszawa.

"Jest determinacja i wola trzech ministrów, akurat teraz w randzie wicepremierów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, ministra rozwoju oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego, aby utworzyć Narodowe Muzeum Techniki. Chcielibyśmy, aby ono powstało, już na początku kwietnia na bazie dotychczas funkcjonującego Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Techniki w Warszawie" - zapowiedział w środę Sellin. Dodał, że resort kultury został "mile zaskoczony" informacją o tym, że do prowadzenia tego muzeum chce dołączyć miasto stołeczne Warszawa.
 
Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin, przedstawił w środę sejmowej komisji kultury i środków przekazu plany swojego resortu wobec Muzeum Techniki i Przemysłu NOT.
 
Sellin podkreślił, że ze strony resortu kultury jest wola, aby utworzyć Narodowe Muzeum Techniki. Zaznaczył, że do rozwiązania pozostaje problem długów Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT), odpowiedzialnej za prowadzenie Muzeum Techniki, wobec miasta i pracowników. "Wobec miasta, jeżeli miasto deklaruje, że chce współprowadzić Narodowe Muzeum Techniki, to moim zdaniem, jest podstawa do rozmowy o tym, żeby ten dług zmniejszyć albo umorzyć" - uważa wiceminister kultury. Dodał, że resort nie może pokryć długów muzeum wobec pracowników, bo byłoby to niezgodne z prawem, gdyż NOT to organizacja pozarządowa, prywatna, posiadająca osobowość prawną.
 
Przedstawiciele NOT obecni na komisji, podkreślali, że nie są w stanie pokryć długów muzeum. "My nie jesteśmy w stanie pokryć długu, który powstał na prowadzeniu muzeum, bo wierzyliśmy, że ta sprawa zostanie jak najszybciej rozwiązana w roku 2016" - podkreśliła prezes zarządu NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny.
 
Reprezentanci NOT poinformowali, że zadłużenie Muzeum Techniki wynosi na obecną chwilę 5 mln złotych. Podkreślili jednak, że to zadłużenie rośnie. Z tego względu od kilku miesięcy pensji nie otrzymuje 71 pracowników. NOT ma także zadłużenie wobec miasta z tytułu opłat czynszowych.
 
Dyrektor Muzeum Techniki i Przemysłu NOT Piotr Mady poinformował, że długi muzeum narastają od stycznia 2016 r., dlatego, że na 2016 r. muzeum nie otrzymało dotacji. Zaznaczył, że pracownikom 2 razy w miesięcy jest wypłacane po 250 zł.
 
Wiceminister kultury Jarosław Sellin pytany przez Małgorzatę Chmiel (PO), czy muzeum nie mogłoby skorzystać z dotacji unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20, wyjaśnił: "Po te środki europejskie nie możemy sięgnąć, bo jest już po prostu za późno, kontraktacja, również w uzgodnieniu z marszałkami województw, w ramach kontraktów terytorialnych, właśnie się skończyła" - podkreślił Sellin. Zaznaczył jednak, że w przyszłości Narodowe Muzeum Techniki może być beneficjentem funduszy europejskich.
 
Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) zaproponowała, aby w akcie założycielskim Narodowego Muzeum Techniki znalazły się dwa paragrafy. Pierwszy o tym, że nowa instytucja, przejmuje zbiory i zobowiązania muzeum, co oznacza, że w tych zobowiązaniach jest dług wobec pracowników. W drugim paragrafie, zdaniem Śledzińskiej-Katarasińskiej, powinien znaleźć się zapis, że część zobowiązań w stosunku do miasta, umarza czwarty podmiot, czyli Warszawa. "Wydaje mi się, że taki akt założycielski i taka umowa, ratuje zbiory, zostawia to muzeum i załatwia sprawę" - podkreśliła.
 
Sellin pytany przez dziennikarzy, co sądzi o propozycji Śledzińskiej-Katarasińskiej, odpowiedział: "O każdym rozwiązaniu można rozmawiać". "Jeżeli NOT chce jakieś szczegółowe propozycje przedstawić przyszłym właścicielom Narodowego Muzeum Techniki, to niech je przedstawi" - powiedział Sellin. Podkreślił jednak, że "niewłaściwym jest wywieranie takiej presji, że mamy prywatne zobowiązania czy długi prywatnej organizacji spłacać, poprzez kupowanie zbiorów, które tak naprawdę są zbiorami narodowymi" - zaznaczył.
 
W czerwcu 2016 r. zarząd Pałacu Kultury i Nauki, w którym mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Na początku listopada odbyła się pikieta pracowników muzeum pod hasłem "Oddamy muzeum w bardzo dobre ręce"; przekonywali oni, że w przypadku likwidacji placówki na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów – dorobek polskiej i światowej techniki.
 
Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadzi warszawskie Muzeum Techniki, dostawała środki z ministerstwa nauki na działalność upowszechniającą naukę w ramach konkursu; środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w 2016 r. - wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł, jednak wniosek nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia dla placówki.
 
Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413237,sellin-chcemy-by-na-poczatku-kwietnia-powstalo-narodowe-muzeum-techniki.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 26, 2017, 06:15 »
Sejm uczcił 160. rocznicę powstania Poznańskiego Tow. Przyjaciół Nauk
24.02.2017

Sejm uczcił w piątek 160. rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. To najstarsze istniejące nieprzerwanie polskie towarzystwo naukowe. Towarzystwo w zaborze pruskim pełniło rolę centrum polskiej aktywności naukowej.

Za przyjęciem uchwały w sprawie uczczenia 160. rocznicy powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk głosowało 424 posłów, 1 był przeciw.
 
Sejm w uchwale przypomniał "o niestrudzonych i solidarnych działaniach Wielkopolan na rzecz polskiej nauki i kultury, podejmowanych w trudnych latach zaboru pruskiego". "Wspólna praca dla pomnożenia polskiego dorobku naukowego i zachowania dziedzictwa kulturowego, nieprzerwanie przynosi znakomite owoce i godna jest upamiętnienia" - napisano.
 
Założone w 1857 roku Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk jest najstarszym istniejącym nieprzerwanie polskim towarzystwem naukowym. Zebranie konstytuujące Towarzystwo odbyło się w Poznaniu 13 lutego 1857 roku. Uchwalony wówczas statut stwierdzał, iż ma ono "na celu pielęgnowanie nauk i umiejętności w języku polskim". Pierwszym prezesem Towarzystwa został August Cieszkowski - jeden z najwybitniejszych polskich filozofów tej doby. Wśród członków założycieli znaleźli się m.in. twórca Biblioteki Kórnickiej Tytus Działyński czy przemysłowiec i działacz społeczny Hipolit Cegielski.
 
"Powołanie do życia PTPN było polską odpowiedzią na politykę pruskiego państwa, niepozwalającego na powołanie w Poznaniu uniwersytetu i uformowanie się tutaj silnego ośrodka badań naukowych. Towarzystwo stało się najważniejszym centrum polskiej aktywności naukowej w zaborze pruskim, ważnym elementem w systemie poznańskich przedsięwzięć organicznikowskich" - napisano w uchwale.
 
Jak zaznaczono, wielką zasługą towarzystwa stało się stworzenie znaczącej biblioteki: zgromadzenie zbiorów artystycznych, archeologicznych i historycznych - niezmiernie istotnego czynnika zachowywania i kultywowania polskiego dziedzictwa narodowego. To dzięki stworzonej przez PTPN infrastrukturze naukowej i z jego inicjatywy było możliwe powołanie do życia u zarania niepodległości, już w 1919 roku, polskiego uniwersytetu w Poznaniu. Dziś PTPN stanowi płaszczyznę integracji instytucji naukowych, interdyscyplinarnej dyskusji naukowców, upowszechniania i popularyzacji wyników badań.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413252,sejm-uczcil-160-rocznice-powstania-poznanskiego-tow-przyjaciol-nauk.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 26, 2017, 06:19 »
"Maria Skłodowska-Curie" - film o kobiecie prawdziwej w kinach od 3 marca
21.02.2017


Kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego Małgorzata Rosen (L), aktorki Iza Kuna (2L) i Karolina Gruszka (2P) oraz reżyserka i scenarzystka Marie Noelle (P) podczas konferencji prasowej po pokazie prasowym filmu "Maria Skłodowska-Curie", 20 bm. w warszawskim kinie Atlantic. Fot. PAP/Marcin Obara 20.02.2017

Największym odkryciem było dla mnie to, jak wewnętrznie wolną osobą była Maria Skłodowska-Curie - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej Karolina Gruszka, odtwórczyni tytułowej roli w filmie, który wejdzie na ekrany kin 3 marca.

"Maria Skłodowska-Curie" to opowieść o odkrywczyni dwóch pierwiastków. Polka, zamieszkała we Francji, była pierwszą kobietą wyróżnioną Noblem, wciąż pozostaje jedyną kobietą uhonorowaną dwukrotnie tą nagrodą oraz jedyną osobą nagrodzoną w 2 różnych dziedzinach naukowych. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a po przyznaniu profesury, objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co - jak podkreślają twórcy filmu - "we Francji było wydarzeniem bez precedensu".
 
W filmie przedstawiono życie noblistki od chwili przyznania pierwszej nagrody, przez tragiczną śmierć Piotra Curie - jej męża i współpracownika; próby zdobywania stanowisk na zdominowanych przez mężczyzn Sorbonie i Francuskiej Akademii Nauk; romans z Paulem Langevine i przyznanie drugiej nagrody.
 
Skłodowską - czasem niepewną, często czułą i zawsze zdeterminowaną - widzimy na ekranie nie tylko jako uczoną, ale także kobietę zaangażowaną w aktualne sprawy - np. sytuację w Polsce. Filmowa postać to przede wszystkim żona - potem kochanka - oraz matka i siostra.
 
Zdaniem Marie Noelle, współautorki scenariusza i reżyserki filmu, Skłodowska-Curie jest postacią bardzo aktualną i współczesną. "Nie należy tylko do ścisłego świata naukowego, jest osobą pełnokrwistą i wielką wizjonerką, dzięki czemu może stanowić inspirację zarówno dla mężczyzn jak i kobiet oraz młodszych i starszych" - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej.
 
"Pierwszy raz zetknęłam się z jej postacią w wieku dwunastu lat. Wówczas wcale nie myślałam o tym, że będę opowiadać. Wydawało mi się, że to postać, o której lepiej nakręcić film dokumentalny - albo najlepiej 10 takich filmów, każdy na inny temat. Chęć zgłębienia jej życia pojawiła się u mnie po przeczytaniu artykułu prasowego na temat jej związku z Paulem Langeninem. Była to dla mnie zupełnie nowa wiadomość, o tym fakcie zupełnie nie mówiono. To był ogromny skandal, który zagroził drugiej Nagrodzie Nobla" - wyjaśniła reżyserka.
 
Noelle dodała, że zastanowiło ją przede wszystkim to, jak wdowa z dwójką małych dzieci, która przede wszystkim zajmuje się nauką, przeżyła takie plotki. "Nie rozumiałam, jak można stawiać ją w tak złym świetle. Prasa przedstawiała Paula jako ofiarę, to Skłodowska była tą złą. Była dręczona przez fotografów, którzy robili zdjęcia również pod jej domem. Postanowiłam spojrzeć na nią z tej strony, m.in. to stało się częścią mojego filmu" - dodała. "Zależało mi jednak na tym, aby nie pokazać kobiety z brązu, kobiety statuy. Lubię postać Skłodowskiej, dlatego chciałam ją pokazać ze swojej kobiecej, naturalnej strony" - podkreśliła.
 
Film pokazuje sytuację kobiet w nauce na początku XX wieku. "Wtedy sądzono, że kobieta w świecie fizyki to rzecz niemożliwa. Zresztą przyznanie Marii pierwszej Nagrody było możliwe tylko dzięki temu, że do prac włączył się jej mąż. Gdyby ona firmowała to tylko swoim nazwiskiem, to pewnie nie zostałaby wyróżniona" - mówiła Noelle. "Wydawało mi się z kolei niepotrzebne pokazywać, jakim była geniuszem. Zależało mi jednak by pokazać, jaką miała osobowość i jak bardzo była samodzielna w swojej pracy, swoim sposobie myślenia" - dodała.
 
Odtwórczyni głównej roli pytana, w jaki sposób przygotowywała się do roli, powiedziała, że przede wszystkim przeczytała wszystko, co udało jej się znaleźć - w tym całą obszerną korespondencję, która się zachowała i dziennik intymny, który Skłodowska-Curie pisała po śmierci swojego męża. "Chyba ten dziennik był największą, bardzo otwierającą inspiracją. Przez to, że był tak szczery, otwarty i napisany z głębi, pozwolił mi dotknąć jej wrażliwości jako kobiety. Największym odkryciem było dla mnie to, jak wewnętrznie wolną była osobą i to tak naprawdę w każdej sferze" - podkreśliła Karolina Gruszka.
 
"Skłodowska-Curie potrafiła odciąć się od tego, czego się od niej oczekuje i jakie są obowiązujące konwenanse. Miała bardzo głębokie przekonanie, co jest ważne i - co by się nie działo - szła za tym nieuznając kompromisów, ale w bardzo mądry sposób" - dodała aktorka.
 
Premierze filmu towarzyszy akcja #PoczujChemięDoSkłodowskiej. Zamierzeniem jej inicjatorów jest przypomnienie Polakom, że w tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin genialnej Polki, która wyprzedzała swoją epokę. Pomysłodawcy przedsięwzięcia zachęcają do własnych poszukiwań tego, co w jej biografii jest najbardziej niezwykłe i inspirujące. Przypominają przy tym, że Skłodowska - 2 lata temu okrzyknięta przez Szkotów najbardziej wpływową kobietą ostatniego 200-lecia - była m.in. przyjaciółką Alberta Einsteina, w podróż poślubną udała się na rowerach, uwielbiała pływać kraulem, w swoim ogrodzie hodowała róże oraz jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy - w tym także na samochody ciężarowe
 
Obraz powstał w koprodukcji Polski, Niemiec, Francji i Belgii. Zdjęcia realizowano w Łodzi, Krakowie, Łebie oraz Paryżu, Brukseli i Monachium,
 
Na ekranie zobaczymy także: Izę Kunę jako Bronisławę Skłodowską - siostrę noblistki, Piotra Głowackiego jako Alberta Einsteina, Jana Frycza jako Ernesta Solvaya – założyciela Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniela Olbrychskiego jako Emila Amagat – zagorzałego przeciwnika Marii. Autorem zdjęć jest Michał Englert, a muzyki Bruno Coulais.
 
Film wyróżniony Bavarian Film Awards za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię trafi na ekrany polskich kin 3 marca.(PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413200,maria-sklodowska-curie---film-o-kobiecie-prawdziwej-w-kinach-od-3-marca.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 05, 2017, 20:19 »
Rusza wiosenna tura "Warsaw Science Talks"
28.02.2017



Wykłady o smogu czy feromonach, programowanie robotów, własne eksperymenty fizyczne i chemiczne. To wszystko czeka na uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy wezmą udział w wiosennych spotkaniach z naukowcami pod nazwą "Warsaw Science Talks".

"Warsaw Science Talks" to cykl spotkań z naukami ścisłymi i technicznymi. Projekt skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego celem jest rozwijanie zainteresowań i kompetencji naukowych młodzieży.
 
W wiosennej części projektu, w ramach czterech spotkań (25 i 26 marca oraz 8 i 9 kwietnia) odbędą się cztery wykłady popularnonaukowe poświęcone tematom: chemia – smog, biochemia, chemia – feromony, astronomia. Częścią "Warsaw Science Talks" będzie też 16 warsztatów na następujące tematy: biochemia - węglowodany, biochemia białka i tłuszcze, mechatronika, robotyka (podstawy, sensory, walki robotów), fizyka eksperymentu, fizyka płynów, chemia analityczna i chemia nieorganiczna.
 
Każde z czterech weekendowych spotkań rozpocznie się o godz. 10.00 godzinnym wykładem. Po zakończeniu wykładu młodzież weźmie udział w jednym z czterech warsztatów naukowych do wyboru. Warsztaty potrwają trzy godziny lekcyjne (godz. 11.00 – 13.30). Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają szereg ćwiczeń praktycznych i poznają nowe zagadnienia z wybranej dziedziny wiedzy.
 
Podczas warsztatów z fizyki uczniowie będą mogli sprawdzić, czy punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, czyli jak perspektywa kształtuje obraz rzeczywistości. Na zajęciach z robotyki zbudują i zaprogramują własne roboty. Zajęcia z chemii pozwolą indywidualnie wykonywać doświadczenia w laboratorium chemicznym. Z kolei na mechatronice uczniowie będą mogli skorzystać z dokładnego sprzętu pomiarowego, zwykle niedostępnego w szkołach.
 
Wykłady poprowadzą doświadczeni i zaangażowani popularyzatorzy nauki, pracownicy, doktoranci, absolwenci oraz studenci ostatnich lat studiów Politechniki Warszawskiej.
 
Udział w wykładach jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Udział w wykładach będą mogli wziąć również rodzice i nauczyciele. Opłata za udział w warsztacie wynosi 20 zł i wymaga rejestracji on-line. Formularz jest dostępny na stronie internetowej klatrat.org., w zakładce „Warsaw Science Talks”, Zapisy i opłaty.
 
Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: www.klatrat.org
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413293,rusza-wiosenna-tura-warsaw-science-talks.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 05, 2017, 20:19 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 05, 2017, 20:24 »
Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej po raz 21., ale w nowej odsłonie
02.03.2017

Prezentacja oferty 30 wydawnictw, targi edukacyjne, dyskusja na temat prawa autorskiego - m.in. z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy 21. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Odbędą się one między 24 a 26 marca 2017 r.

W listopadzie 2016 roku - podczas 20. Jubileuszowych Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej - Wydawnictwo Naukowe UAM przedstawiło nowy pomysł na to wydarzenie i podjęło współpracę z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.
 
Od 21. edycji wydarzenie zyskało więc miano Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej. "Od 20 lat Poznań świętuje wyjątkowe wydarzenie promujące publikacje naukowe i popularnonaukowe. Dzięki towarzyszącym im emocjom czytelniczym i wydawniczym, Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej urosły do niezwykłej rangi i doczekały się swojej spektakularnej, targowej odsłony" - informują organizatorzy wydarzenia.
 
Tym razem targi odbędą się wiosną - między 24 a 26 marca 2017 roku - równolegle z największymi w Polsce Targami Edukacyjnymi, Targami Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Targami Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC.
 
Swój udział w 21. Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej potwierdziło już blisko 30 wydawnictw. Wezmą w nich udział wydawnictwa naukowe z największych ośrodków akademickich w Polsce m.in. z Warszawy, Krakowa, Poznania, Szczecina, Łodzi, Bydgoszczy, Torunia, Rzeszowa, Opola, Lublina.
 
Targom, tak jak dotąd, będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń: promocje książek, panele dyskusyjne skierowane do różnych grup odbiorców, a także cykliczne Forum Wydawców. Studenci i licealiści ponownie będą mogli wymienić doświadczenia, opinie i wiedzę, a całość urozmaicą wystawy i interesujące wydarzenia targowe. Na wszystkie imprezy targowe obowiązuje wstęp wolny.
 
Rozstrzygnięte zostaną też trzy konkursy organizowane dla wydawców książki naukowej i książki popularnonaukowej. Poznamy laureatów konkursu na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora UAM; konkursu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych o Nagrodę im. księdza Edwarda Pudełki oraz konkursu na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.
 
Elementem targów będzie też panel dyskusyjny poświęcony problematyce prawa autorskiego dotyczącej korzystania z materiałów ilustracyjnych w działalności wydawniczej. Czy na wykorzystanie zdjęcia premiera trzeba pytać o zgodę? Kiedy wydanie książki z okładką zbliżoną do publikacji innej firmy jest czynem nieuczciwej konkurencji? Czy każde zdjęcie jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego? Czy wykorzystanie bez zgody fragmentu mapy z Google jest naruszeniem praw autorskich? Uczestnicy panelu poznają odpowiedzi na takie pytania. Odbędzie się on 24 marca o godz. 14.
 
W tym samym pawilonie odbędą się Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Targi Edukacyjne, podczas których wiele szkół i uczelni będzie prezentować swoją ofertę dydaktyczną. Przedstawiciele oświaty będą mogli zwiedzić Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC, gdzie tematem przewodnim będzie nowa technologia w nauczaniu.
 
Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
 
Szczegółowe informacje na temat Targów są dostępne na stronie: http://www.press.amu.edu.pl/21-poznaskie-targi-ksiki-naukowej-i-popularnonaukowej.html
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413329,poznanskie-targi-ksiazki-naukowej-i-popularnonaukowej-po-raz-21-ale-w-nowej-odslonie.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 07, 2017, 06:32 »

Spotkanie z Księdzem Profesorem Michałem Hellerem

Opublikowany 21 lis 2014
Ponad 1500 osób przybyło we wtorek 18 listopada 2014 roku do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, by wysłuchać wykładu „Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”. Wygłosił go ks. prof. Michał Heller. Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z Wydawnictwem Copernicus Center Press, którego pomysłodawcami i założycielami są Ksiądz Profesor Michał Heller oraz prof. Tadeusz Pomianek, Rektor WSIiZ.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2021, 15:38 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 15, 2017, 23:41 »
Maria Skłodowska Curie – bohaterka nauki, noblistka i matka noblistki
02.03.2017


Na zdjęciu Maria Skłodowska-Curie. Źródło: PAP/CAF

Maria Salomea Skłodowska–Curie, niezrównana bohaterka nauki, pierwsza kobieta we Francji z tytułem profesora, dwukrotna noblistka i matka noblistki. Obaj jej zięciowie dostali Nobla, a wnuki zostały naukowcami. Film o jej życiu wchodzi w piątek do kin.

Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie jako piąte dziecko; jej rodzice byli nauczycielami. W 1883 r. ukończyła gimnazjum. Ponieważ kobiety nie były wówczas w Polsce przyjmowane na uniwersytety, uczyła się na konspiracyjnym Uniwersytecie Latającym. Przez kilka lat udzielała korepetycji, by sfinansować studia medyczne siostry, Bronisławy. Z kolei Bronia pomogła jej utrzymać się podczas studiów na paryskiej Sorbonie (rozpoczętych w roku 1891). Wiedzę z chemii i fizyki uzupełniła wcześniej w laboratoriach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Nauczyła się tam metod analizy chemicznej, które później mogła wykorzystać przy pracach umożliwiających jej wyizolowanie radu i polonu.
 
To między innymi wspólne zainteresowania sprawiły, że Maria wyszła za Piotra Curie (choć wcześniej uważała, że jako patriotka powinna poślubić Polaka). Razem odkryli pierwiastki promieniotwórcze - polon i rad, wymyślili też samo określenie "promieniotwórczośc". W 1903 r. wraz z mężem i Henri Becquerelem Skłodowska-Curie została wyróżniona Noblem z fizyki za badania nad promieniotwórczością, a w roku 1911 - Noblem z chemii - za badania nad właściwościami polonu i radu oraz metodami otrzymywania tych pierwiastków, zwłaszcza metalicznego radu. Skłodowska była prekursorką nowej gałęzi chemii - radiochemii oraz leczenia nowotworów promieniowaniem.
 
Jak podaje Ewa Curie w napisanej przez siebie biografii "Madame Curie", jej matka często powtarzała dziennikarzom, że - zajmując się nauką - mniej powinni interesować się ludźmi, a bardziej faktami (w innej wersji - ideami). Jednak ludzie często wolą informacje o ludziach od naukowych faktów. Jakim właściwie człowiekiem była Maria Skłodowska?
 
Czytać nauczyła się już wieku czterech lat. Gdy chodziła do szkoły, podobnie jak koleżanki pluła na obelisk ku czci Polaków walczących w powstaniu styczniowym po stronie cara (pomnik ten stał na placu Saskim w Warszawie). "Przechodząc obok obelisku, nigdy nie zapominały o tym, by splunąć na niego z pogardą" - pisze córka Marii Ewa Curie w biograficznej książce o matce. W młodości lubiła płatać figle – w tym tak skomplikowane, jak przybicie do sufitu wszystkich mebli kolegi (wspomina o tym Wacław Gołembowicz w książce "Uczeni w anegdocie).
 
W latach 1886-90 była guwernantką w majątku Szczuki (obecne województwo mazowieckie), u państwa Żórawskich. Nielegalnie uczyła wówczas chłopskie dzieci pisania i czytania. Zakochała się z wzajemnością w synu Żórawskich, studencie matematyki Kazimierzu, przyszłym rektorze UJ. Gdyby nie opór jego rodziny, losy światowej nauki mogłyby się potoczyć całkiem inaczej. W końcu Maria interesowała się także matematyką...
 
W czasach Skłodowskiej na wydziale nauk ścisłych Sorbony na ponad 1800 studentów tylko 23 to były kobiety. Studiując tam fizykę i matematykę Skłodowska mieszkała na zimnym poddaszu i jadła tak mało, że czasem mdlała z głodu i wyczerpania. Znajdowała jednak siły na działalność w patriotycznej organizacji młodzieżowej (współpracowała m.in. także z przyszłym prezydentem Stanisławem Wojciechowskim). Wiele lat później podczas uroczystego położenia kamienia węgielnego pod Instytut Radowy w Warszawie prezydent przypomniał jej, że gdy wyjeżdżał w tajnej misji politycznej, pożyczyła mu poduszkę... a ona odparła, że poduszki nadal nie zwrócił.
 
Nie zawsze ubierała się tradycyjnie. Gdy w roku 1895 wraz Piotrem Curie wybrała się w podróż poślubną na rowerach - nie nosiła długiej sukni, co uważano wówczas za ekstrawagancję. W roku 1899 wraz mężem wspięli się na Rysy (2499 metrów nad poziomem morza) - duży wyczyn w czasach, gdy nie było jeszcze szlaków turystycznych.
 
Kilka lat po śmierci męża (w roku 1906) zaprzyjaźniła się z Albertem Einsteinem (którego zresztą poleciła, gdy zabiegał o stanowisko profesora na politechnice w Zurychu). W latach 1910-1911 miała natomiast romans z dawnym studentem męża, żonatym Paulem Langevinem. Część prasy przedstawiła ją jako niszczycielkę domowego szczęścia. Ówczesna opinia publiczna była oburzona na "cudzoziemkę". W obronie jej dobrego imienia redaktorzy gazet wyzywali się na pojedynki na szpady, sam zaś Paul Langevin wyzwał na pojedynek naczelnego pisma "L’Oeuvre". Albert Einstein napisał wtedy list z wyrazami poparcia: "Jeśli motłoch nadal będzie Panią atakować, proszę po prostu przestać czytać te bzdury". Z czasem odzyskała dobrą opinię, co udało się niewielu kobietom.
 
W roku 1913 wędrowała z Einsteinem po Alpach, a w 1920 zaprosił ją na wspólne żeglowanie po Jeziorze Genewskim. "Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem" - miał o niej powiedzieć.
 
Podczas I wojny światowej Maria zorganizowała służbę rentgenowską, która pomogła setkom tysięcy rannych żołnierzy, a wielu z nich uratowała życie. By móc kierować ambulansem przewożącym sprzęt do polowych prześwietleń, jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy. Była nawet na wysuniętych pozycjach pod Verdun. Wraz nią jeździła starsza córka, Irena.
 
Skłodowska zmarła 4 lipca 1934 w sanatorium Sancellemoz w Passy (Francja) z powodu anemii aplastycznej, choroby spowodowanej promieniowaniem. Specjaliści uważają, że bardziej od pracy z materiałami promieniotwórczymi do jej przedwczesnej śmierci w wieku 66 lat - zaszkodziły jej tysiące prześwietleń, jakie wykonała podczas I wojny światowej przy użyciu prymitywnej aparatury.
 
W 1995 r. prochy Marii i jej męża spoczęły w paryskim Panteonie. Trumna jest z ołowiu - m.in. dlatego, że jej ciało wciąż promieniuje. Także jej rzeczy osobiste i notatki są skażone radem 226, którego okres połowicznego rozpadu wynosi 1600 lat.
 
Choć po śmierci chorej na gruźlicę matki Maria Skłodowska (miała wówczas 11 lat) stała się agnostyczką, jest ona także... świętą, przynajmniej dla wyznawców kaodaizmu (Cao Dai) – wietnamskiej religii monoteistycznej powstałej w XX wieku. Obok Buddy, Chrystusa, Konfucjusza, Victora Hugo, Napoleona Bonaparte, Pasteura, oraz... Charliego Chaplina i Lenina została zaliczona do Wielkich Natchnionych, wnoszących do świata intelektualną lub duchową moc. Także odmiana buddyzmu Nichirena Daishonina uznaje ją za wzór do naśladowania dla dziewcząt i kobiet, zwłaszcza gdy chodzi o studiowanie. Buddyści cytują jej słowa z listu napisanego w młodości do koleżanki: "Nigdy nie dam się pokonać przez kogokolwiek lub cokolwiek" i cenią za siłę charakteru, nieustanny rozwój i odwagę.
 
Maria Skłodowska-Curie jest nie tylko patronką ulic, organizacji, szkół i uniwersytetów, ale też bohaterką niezliczonych skeczy i memów, świadczących o niesłabnącej popularności w kulturze masowej ("Zna pani jakiś dobry dowcip chemiczny? Tak, ale obawiam się reakcji", "Dziękujemy, pani Skłodowska, ciasto było pyszne! - Sama chemia!", "Maria Skłodowska-Curie nie jest zadowolona z wyników twojego egzaminu", czy "Mężczyźni też mogą tworzyć naukę").
 
Film "Maria Skłodowska-Curie" wchodzi na ekrany kin w piątek 3 marca. Przedstawiono w nim życie noblistki od chwili przyznania pierwszej nagrody, przez tragiczną śmierć męża; próby zdobywania stanowisk na zdominowanych przez mężczyzn Sorbonie i Francuskiej Akademii Nauk; romans - i przyznanie drugiej nagrody.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413322,maria-sklodowska-curie--bohaterka-nauki-noblistka-i-matka-noblistki.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 16, 2017, 00:00 »
Film widziałem i polecam. Mam pewien niedosyt, że kulminacja filmu nastąpiła w czasie przyznawania drugiego Nobla. Ale przecież tak bogatej osobowości nie da się w pełni ukazać w żadnym filmie. Pozostaje jeszcze literatura.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 16, 2017, 00:04 »
Rusza Festiwal Naukowy E(x)plory
13.03.2017

Od Szczecina poprzez Wrocław, Warszawę, Toruń i Kielce - w eksperymentach i warsztatach Festiwalu Naukowego E(x)plory może wziąć udział każdy, kogo interesuje wirtualna rzeczywistość, poszukiwanie życia na innych planetach, mechanika, robotyka, dietetyka... Pierwsze atrakcje ruszą w piątek (17 marca) w Technoparku Pomerania w Szczecinie.

"Poprzez nasze festiwale promujemy naukę i zachęcamy młodzież do realizowania własnych projektów badawczych. Program jest bogaty w ciekawe warsztaty i pokazy naukowe; jestem przekonana, że wszyscy pasjonaci nauki będą nimi usatysfakcjonowani" - mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, która organizuje festiwal wspólnie z Technoparkiem Pomerania, Urzędem Miasta Szczecina oraz Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim.
 
Głównymi bohaterami szczecińskiego wydarzenia będą uczniowie i studenci - uczestnicy konkursu Naukowego E(x)plory. W regionalnym etapie konkursu rywalizować będą ze sobą autorzy 28 projektów. Młodzież w wieku 13-20 lat prezentuje interesujące problemy z dowolnych dziedzin nauki.
 
W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 160 projektów, spośród których 140 weźmie udział w etapach regionalnych - w pięciu miastach Polski.
 
Do regionalnego etapu konkursu w Szczecinie zakwalifikowano 28 projektów, z tego siedem z województwa zachodniopomorskiego. W piątek (17 marca) podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory jury - składające się z ekspertów naukowych i biznesowych - wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytację do krajowego finału, który odbędzie się w październiku w Gdyni.
 
Wtedy to młodzi naukowcy będą walczyć o stypendia na rozwój projektu (w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł), możliwość reprezentowania Polski na konkursach naukowych za granicą i o nagrody specjalne - udział w programach stażowych i mentorskich.
 
Podczas Festiwalu w Szczecinie prezentacjom projektów konkursowych będzie towarzyszyć bogaty program pokazów i warsztatów naukowych, skierowanych do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. W programie przewidziano m.in. pokazy mrożących krew w żyłach eksperymentów, wykłady o wirtualnej rzeczywistości, warsztaty o technologiach astronautycznych i eksploracji Wszechświata oraz o związkach chemicznych w jedzeniu. Pełen program wydarzenia jest dostępny na www.explory.pl
 
Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie jest jednym z pięciu regionalnych festiwali, jakie Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje w ramach VI edycji Programu E(x)plory. Kolejne festiwale odbędą się w kwietniu i w maju.
 
7 kwietnia zaplanowano festiwal we Wrocławskim Parku Technologicznym. 26 kwietnia pokazy i warsztaty odbędą się w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa. Warszawskiemu wydarzeniu towarzyszyć będzie skierowany do świata innowacji Kongres E(x)plory „Akceleracja innowacji”.
 
Kolejne festiwale regionalne odbędą się 9 maja w Toruniu w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży oraz 26 maja na Podzamczu k.Kielc w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym. Wydarzenie finałowe E(x)plory 2017 - czyli Gdynia E(x)plory Week - odbędzie się 18-21 października 2017 w Gdyni.
 
Jednym z patronów medialnych festiwalu jest serwis Nauka w Polsce PAP.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413439,rusza-festiwal-naukowy-explory.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 18, 2017, 07:31 »
W ostatni weekend marca święto książek naukowych i popularnonaukowych w Poznaniu
16.03.2017



Blisko 30 wystawców weźmie udział w 21. Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej w Poznaniu, które odbędą się w dniach 24-26 marca. Będzie to okazja do kupienia publikacji w promocyjnych cenach i wzięcia udziału w spotkaniach, np. na temat prawnych aspektów wykorzystania ilustracji.

W tym roku targi odbędą się po raz pierwszy poza murami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przeniesiono je na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich (które są teraz współorganizatorem imprezy), gdzie równolegle odbędą się również Targi Edukacyjne i Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. Wstęp na wszystkie z nich jest bezpłatny.
 
"Od 20 lat Poznań świętuje wyjątkowe wydarzenie promujące publikacje naukowe i popularnonaukowe. Dzięki towarzyszącym im emocjom czytelniczym i wydawniczym, Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej urosły do niezwykłej rangi i doczekały się swojej spektakularnej, targowej odsłony" - informują organizatorzy.
 
Dotychczas targi były znane jako Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej, ale ze względu na zmianę ich formuły i lokalizacji, ich organizator - Wydawnictwo Naukowe UAM - zmodyfikował również ich nazwę.
 
Oprócz dużego wyboru książek wydawców akademickich (jak zwykle pojawią się przedstawiciele czołowych wydawnictwa polskich uczelni), będzie też można znaleźć nowości wydawców książek popularnonaukowych (m.in. Arkady, Bellona, Helion, Międzynarodowe Centrum Kultury, słowo/obraz terytoria). Wydawcy będą prowadzili sprzedaż książek w cenach promocyjnych.
 
Dla uczestników targów przygotowano również szereg spotkań. Ten, kto chciałby się dowiedzieć, czy można zamieścić na okładce „wizerunek” Pałacu Kultury i Nauki, otrzyma odpowiedź na to pytanie w piątek (24 marca), podczas spotkania, które dotyczyć będzie korzystania z materiałów ilustracyjnych m.in. przez wydawnictwa.
 
Również w piątek o rozwoju i promocji czasopism naukowych będą rozmawiać wydawcy na spotkaniu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych.
 
W sobotę z kolei odbędzie się Forum Wydawców, podczas którego poruszony zostanie temat projektu Ustawy o jednolitej cenie książki przez przedstawiciela Polskiej Izby Książki oraz kwestia prawa pokrewnego wydawców jako szansy lub zagrożenia dla rynku wydawniczego.
 
Organizatorzy targów polecają równeiż sobotnie (25 marca) spotkanie z prof. Małgorzatą Cywińską na stoisku Wydawnictwa Naukowego UAM, w czasie którego podpisywać będzie swoja najnowszą książkę.
 
21. Poznańskim Targom Książki Naukowej i Popularnonaukowej będą towarzyszyć w tym samym pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich inne imprezy: Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Targi Edukacyjne, podczas których wiele szkół i uczelni będzie prezentować swoją ofertę dydaktyczną. Z kolei na Targach Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC tematem przewodnim będzie nowa technologia w nauczaniu.
 
Organizatorzy zapraszają między spotkaniami na stoisko Obwoźnej Czytelni Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej, które w ich zamyśle ma być idealnym miejscem odpoczynku.
 
"Komiksy dla ludzi w każdym wieku i wygodne pufy pozwolą wszystkim odwiedzającym na chwilę relaksu, pokazując jednocześnie bogactwo i różnorodność komiksowej sztuki" - przekonują.
 
Po raz pierwszy w ramach tej imprezy przygotowano również warsztaty dla dzieci. Pracownicy Ogrodu Botanicznego na zajęciach artystycznych pokażą, jak wyplatać wiosenne i świąteczne ozdoby, studenci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej poprowadzą z kolei panele czytelnicze: „Zabawy liryczne” dla młodszych oraz „Podróże z prozą” dla starszych. Studenci Wydziału Studiów Edukacyjnych będą bawić się z dziećmi, angażując poszczególne zmysły w odszukiwaniu zaginionego skarbu, dotykowym quizie, zapachowych zgadywankach czy sprytnym oku.
 
Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie: http://press.amu.edu.pl/pl/program-21-poznaskich-targow-ksiki-naukowej-i-popularnonaukowej.html
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413485,w-ostatni-weekend-marca-swieto-ksiazek-naukowych-i-popularnonaukowych-w-poznaniu.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 18, 2017, 07:35 »
Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik
15.03.2017



Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Autorami książki "Sztuka promocji nauki. Praktyczny poradnik dla naukowców" są ekspertka od PR Natalia Osica, założycielka firmy Science PR - pierwszej w Polsce agencji wspierającej naukowców, instytuty naukowe i uczelnie w budowaniu relacji z otoczeniem oraz dziennikarz naukowy - Wiktor Niedzicki, który od ponad 40 lat zajmuje się popularyzacją nauki, w radiu, telewizji, podczas wykładów czy imprez popularnonaukowych.
 
Publikacja zawiera praktyczne instrukcje dla badaczy, dotyczące np. popularyzacji wyników badań czy wystąpień publicznych. "Pisząc teksty do poradnika myślałam przede wszystkim o tych naukowcach, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z mediami, ale jeszcze nie wiedzą jak, lub o tych, którzy już rozpoczęli, ale mają poczucie, że mogliby to robić bardziej świadomie, w bardziej zaplanowany sposób" - mówiła Natalia Osica. (...)

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413475,jak-promowac-nauke-jest-nowy-bezplatny-poradnik.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #101 dnia: Marzec 21, 2017, 09:21 »
Gliński: nie ma naszej zgody na sprzedawanie kolekcji Muzeum Techniki
18.03.2017


Fot. PAP/ Jacek Turczyk 11.06.2016

Nie ma naszej zgody na to, żeby sprzedawać kolekcje Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie - oświadczył w piątek minister kultury Piotr Gliński. Odniósł się w ten sposób do wystosowanego we wtorek listu otwartego pracowników muzeum, w którym napisali, że zbiory są wywożone.

Pracownicy Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w liście otwartym do premier Beaty Szydło napisali, że właściciel muzeum, Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT "podjęła decyzję o sprzedaży eksponatów muzealnych, co publicznie wyartykułowała prezes Zarządu, i co znalazło potwierdzenie w innych wypowiedziach przedstawicieli Federacji".
 
"Od jesieni 2016 r. najcenniejsze zabytki techniki wywożone są do naszego oddziału w Chlewiskach i tam, z dala od wścibskich oczu, czekają na kupców. Federacja nie ma prawa sprzedaży eksponatów niebędących jej własnością. Nie możemy dopuścić do rozprzedawania majątku narodowego" - napisali autorzy listu.
 
Gliński, pytany czy ma wiedzę na temat "wywózki" zbiorów muzeum, odpowiedział: "Ja nic o tym nie wiem, żeby NOT wywoził. Z tego, co wiem, te zbiory nie mogą być wywożone". "Nie ma naszej zgody na to, żeby sprzedawać kolekcje" - podkreślił.
 
Wicepremier zadeklarował także w piątek "pełną gotowość do utrzymania tej instytucji i do zatrudnienia wszystkich pracowników, którzy pracują dotychczas". Przypomniał także, że MKiDN, z powodów formalnych, nie może pokrywać długów placówki niebędącej instytucją państwową, zaległości czynszowe muzeum może umorzyć miasto.
 
Pod koniec lutego wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że MKiDN chce, by na początku kwietnia na bazie zbiorów Muzeum Techniki i Przemysłu powstało Narodowe Muzeum Techniki. Dodał, że będzie to placówka prowadzona przez MKiDN, MR, MNiSW oraz m. st. Warszawa.
 
Odnosząc się do tych zapowiedzi, pracownicy muzeum zaapelowali do premier oraz ministrów kultury oraz nauki i szkolnictwa wyższego o "podjęcie radykalnych działań w celu ratowania eksponatów Muzeum Techniki, stanowiących dorobek dziedzictwa kulturowego". "Aby zadania nakreślone przez Eugeniusza Kwiatkowskiego i Stefana Starzyńskiego nie zostały zaprzepaszczone. Aby odrodzone Muzeum, już Narodowe, mogło pomagać w kształtowaniu kultury technicznej przyszłych pokoleń Polaków" - napisali.
 
Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce, Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 r. zarząd Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu; powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Na początku listopada odbyła się pikieta pracowników muzeum pod hasłem "Oddamy muzeum w bardzo dobre ręce"; przekonywali oni, że w przypadku likwidacji placówki na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów – dorobek polskiej i światowej techniki.
 
Naczelna Organizacja Techniczna, która prowadzi Muzeum Techniki, dostawała środki z ministerstwa nauki na działalność upowszechniającą naukę w ramach konkursu; środki przyznawano na podstawie złożonego wniosku. Wniosek NOT złożyła także w 2016 r. - wystąpiła o wsparcie w wysokości 5 mln zł, jednak wniosek nie uzyskał pozytywnej opinii zespołu ekspertów, co przełożyło się na brak wsparcia dla placówki.
 
Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 r., kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.
 
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Krzykowska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413501,glinski-nie-ma-naszej-zgody-na-sprzedawanie-kolekcji-muzeum-techniki.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #102 dnia: Marzec 21, 2017, 23:29 »
W sopockiej Kawiarni Naukowej o oceanografie w Arktyce
21.03.2017

Dlaczego Arktyka ociepla się znacznie szybciej niż pozostałe obszary naszego globu? Jakie badania prowadzi się na statku badawczym "Oceania"? Film z rejsu AREX 2016 i opowieści o tym, jak ciepło kształtuje klimat Ziemi - to wszystko czeka 30 marca na gości Kawiarni Naukowej w Sopocie.

O roli oceanografa w Arktyce opowie dr hab. Waldemar Walczowski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
 
"Wzmocnienie Arktyczne - Arctic Amplification: to nazwa, która zrobiła zawrotną karierę naukową. Określa ona szereg procesów w atmosferze, kriosferze i hydrosferze, których skutkiem jest postępujące ocieplenie Arktyki" - mówi Walczowski.
 
Jak tłumaczy, znacząca rola w tym systemie sprzężeń zwrotnych przypada na ocean i lód morski. Ocean magazynuje ciepło, prądy morskie przenoszą je, kształtując klimat ziemi. Lód morski odbija promieniowanie słoneczne, stanowiące ważny składnik bilansu cieplnego całej planety.
 
Naukowiec przedstawi badania procesów kształtujących klimat prowadzone w Arktyce przez oceanografów z Instytutu Oceanologii PAN z pokładu statku badawczego R/V "Oceania" i w czasie innych wypraw.
 
Przed wykładem wyemitowany zostanie film "30. rejs AREX w obiektywie telewizji TASK" (realizatorzy filmu: Wojciech Głodek, Mateusz Koldun, Michał Szagżdowicz). W dniach od 13 czerwca do 1 września 2016 r. odbywała się trzydziesta ekspedycja arktyczna na statku R/V „Oceania” AREX 2016. Naukowcy zbierali dane, pobierali różnego rodzaju próbki, które są niezbędne do realizacji ich prac badawczych.
 
Początek spotkania 30 marca o godz. 18.00 w Hotelu Rezydent w Sopocie. Wstęp wolny.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413512,w-sopockiej-kawiarni-naukowej-o-oceanografie-w-arktyce.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #103 dnia: Kwiecień 03, 2017, 12:59 »
Łódź/ W poniedziałek rozpoczyna się Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki
02.04.2017


Źródło: materiały prasowe

Kilkaset wydarzeń naukowych, kulturalnych i artystycznych przygotowanych m.in. przez łódzkie uczelnie wyższe oraz inne instytucje naukowe i kulturalne znalazło się w programie 17. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, który rozpoczyna się w poniedziałek w Łodzi.

Tegoroczna impreza obywa się pod hasłem "Łódź innowacyjna od zawsze". Jej organizator - Łódzkie Towarzystwo Naukowe - zwraca uwagę, że łódzki Festiwal różni się od podobnych imprez odbywających się w innych akademickich miastach Polski, ponieważ obok naukowych skupia także wydarzenia artystyczne.
 
Festiwal rozpocznie się w poniedziałek wręczeniem statuetek "Łódzkie Eureka" przyznawanych za wybitne osiągnięcia w minionym roku naukowcom, których dokonania zostały dostrzeżone w kraju lub zagranicą. Później zaplanowano musical operowy "Łódź Story" w wykonaniu studentów łódzkiej Akademii Muzycznej. Przez cały tydzień w kilkudziesięciu lokalizacjach w mieście odbywać się będą występy artystyczne, dyskusje, wykłady, prezentacje i warsztaty. Dokładny program można znaleźć na stronie internetowej www.festiwal.lodz.pl.
 
W ramach festiwalu po raz kolejny na rynku Manufaktury odbędzie się piknik naukowy, na którym prezentowane będą doświadczenia i eksperymenty.
 
Organizatorzy przypominają, że najważniejsze cele imprezy to m.in. zwrócenie uwagi na rolę nauki w rozwoju gospodarczym Łodzi i regionu, popularyzacja osiągnięć naukowych, pobudzenie młodzieży do pogłębiania wiedzy i jej promocja, popularyzacja nauki, ośrodków naukowych i akademickich.
 
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych, placówkach kulturalnych i muzeach.
 
Uczestnicy imprezy będą mogli m.in. poznać historię mikrobiologii kryminalistycznej oraz bioterroryzmu, dowiedzieć się o początkach rosyjskiej kinematografii, wysłuchać wykładu o czapce niewidce, magicznych różdżkach, mitycznych istotach i teleportacji. Naukowcy spróbują odpowiedzieć na pytanie: jak klimat wpływa na nasze życie codzienne?
 
Imprezy festiwalowe organizowane są m.in. przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Medyczny, Akademię Sztuk Pięknych oraz łódzkie muzea.
 
17. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki potrwa w Łodzi do 10 kwietnia.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413693,lodz-w-poniedzialek-rozpoczyna-sie-festiwal-nauki-techniki-i-sztuki.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:31 »
Trwa 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
24.04.2017


Fot. materiały prasowe

Do wtorku kwietnia potrwa 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Dotychczas publiczność mogła podziwiać m.in. inauguracyjny występ gości z Chin, prezentujących elementy kultury "Państwa Środka" – grę na tradycyjnych instrumentach, śpiew, taniec i pokaz akupunktury.

"Pokazy w ramach tego festiwalu co roku ściągają tłumy. Nic dziwnego, gdyż program jest bardzo zróżnicowany i bogaty. Tegoroczna edycja jest szczególna, gdyż poświęcona najpiękniejszej rzece w naszym kraju – Wiśle" - mówił podczas inauguracji w auli UMK prezydent Torunia Michał Zaleski.
 
Podczas pięciu festiwalowych dni zaprezentują się przedstawiciele wielu dziedzin nauki i ludzie kultury. Odbędą się m.in. pokazy, warsztaty, koncerty, spektakle i wystawy. Rzeka Wisła - jako motyw przewodni - wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły. W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.
 
Festiwal zwieńczy 25 kwietnia spektakl operowy w auli uczelni "Richard Heuberger - Bal w Operze".
 
Piątkowy występ na UMK "Podróż do Azji. Kulturalne Chiny w pigułce" przygotowali przedstawiciele University of Electronic Science Technology of China, a wykład z pokazem dotyczący tradycyjnej medycyny chińskiej był autorstwa prof. z Bejing Open University Zhang Yi.
 
"Postanowiliśmy w tym roku rozpocząć festiwal nietypowo – od mocnego akcentu zagranicznego. W trakcie kolejnych dni rzeka Wisła, jak było to przez kolejne stulecia, będzie integrowała, łączyła i zachwycała ludzi" - podkreślił w trakcie inauguracji przewodniczący rady programowej TFNiS prof. dr hab. Wojciech Wysota.
 
Goście z Chin podkreślali, że Polacy są bardzo przyjaźnie nastawieni. "Jestem tutaj pierwszy raz, ale bardzo mi się podoba. (…) Chcemy dziś zaprezentować jak najszerszy przekrój naszej kultury. Występ będzie oparty o śpiew i taniec" - mówił przed inauguracją TFNiS jeden z gości z Chin Jason Huang.
 
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego głównym organizatorem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, potrwa do 25 kwietnia. Polska Agencja Prasowa objęła TFNiS patronatem. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413923,trwa-17-torunski-festiwal-nauki-i-sztuki.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 24, 2017, 11:31 »