Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 498218 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2280 dnia: Marzec 09, 2011, 21:41 »
Część tekstu już chyba Scorus przygotował.

Czyli - potrzeba by wybrać jeszcze zdjęcia oraz - oczywiście złożyć tekst. Maquis - szablon raportu jest dostępny? :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2281 dnia: Marzec 09, 2011, 21:41 »
Zapewne musi przejść jakiś przegląd. Poza tym trzeba wydobyć choćby tę paletę z Columbusa zainstalowaną w ładowni przez Bowena.

Trzeba wyładować sprzęt, towary, itp. Potem przegląd, "wymycie" instalacji paliwowych, itd. No i prawdopodobnie demontaż silników (które może jeszcze polecą). Roboty sporo.

Ojj tak, przed Discovery jeszcze niecały rok 'starego' życia oraz procesu przygotowań do wystawienia jako eksponat. Wyjęcie silników SSME to podstawa. Być może będą wykorzystane przez nową rakietę NASA (SD HLV).

Później będzie rzeczywiście 'wymycie'. Systemy przedniego RCS (Forward Reaction Control System) oraz orbitalnych silników manewrowych OMS zostaną wyjęte i przejdą przegląd. Następnie zostaną wysłane do White Sands, gdzie poddane zostaną utylizacji.

Potem będziemy mieli jeszcze mały balecik pomiędzy OPF i VAB (tak! Discovery trafi jeszcze do tego miejsca przed przejściem na emeryturę :)). Na końcu instalacja atrap i przygotowania do ostatniej wyprawy na grzbiecie Jumbo. Z tego co wiem to oficjalna decyzja co do miejsca ostatecznego wystawienia ma zapaść w połowie kwietnia (chociaż ponoć ma to być Smithsonian).

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2282 dnia: Marzec 09, 2011, 21:48 »

Prawda! Ja też dziękuję wszystkim osobom, które wpisały chociażby jeden post w tym wątku. Zebrało nam się ponad 150 stron. Wspaniały zapis emocji okraszonych oczywiście technicznymi uwagami i wpisami dotyczącymi ostatniego, historycznego lotu promu kosmicznego Discovery. Świetnie mi się z Wami tutaj pisało :)

Zastanawiam się co będzie w stanie zgromadzić nas w takiej ilości na forum po zakończeniu lotów wahadłowców.  ???

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2283 dnia: Marzec 09, 2011, 21:51 »
Na pasie startowym będą zrobione znaczniki, gdzie zatrzymał się Discovery w ostatnim locie. Fajnie!


http://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/5513117074/sizes/l/in/photostream/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #2283 dnia: Marzec 09, 2011, 21:51 »

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2284 dnia: Marzec 09, 2011, 22:18 »
No więc to co dobre szybko się kończy. Dziękujmy NASA za te kilkanaście dni ostatniej misji Discovery. Teraz mój cel to pojechać i zobaczyć ten prom w muzeum.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2011, 22:27 wysłana przez glimpse »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2285 dnia: Marzec 09, 2011, 22:18 »
No więc to co dobre szybko się kończy. Dziękujmy NASA za te kilkanaście dni ostatniej misji Discovery. Teraz mój cel to pojechać i zobaczyć ten prom w muzeum.

Cos jak pielgrzymka do Mekki - prawdziwy miłosnik astronautyki musi przynajmniej raz pielgrzymować do promu kosmicznego (I rakiety Saturn V!)
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2286 dnia: Marzec 09, 2011, 22:21 »
Zastanawiam się co będzie w stanie zgromadzić nas w takiej ilości na forum po zakończeniu lotów wahadłowców.  ???

Oto się nie obawiam. :) Sporo się będzie dziać!

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2287 dnia: Marzec 09, 2011, 22:26 »
No więc to co dobre szybko się kończy. Dziękujmy NASA za te kilkanaście dni ostatniej misji Discovery. Teraz mój cel to pojechać i zobaczyć ten prom w muzeum.

Cos jak pielgrzymka do Mekki - prawdziwy miłosnik astronautyki musi przynajmniej raz pielgrzymować do promu kosmicznego (I rakiety Saturn V!)

Dokładnie, na pewno będzie to niezwykła rzecz zobaczyć taki eksponat :)

No ale nie zapominajmy, że przed nami jeszcze jedna, a może dwie misje STS!!!

Offline yabuzapit

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 169
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2288 dnia: Marzec 09, 2011, 22:27 »
Zastanawiam się co będzie w stanie zgromadzić nas w takiej ilości na forum po zakończeniu lotów wahadłowców.  ???

Oto się nie obawiam. :) Sporo się będzie dziać!

Kolejne misje załogowe tym razem z wykorzystaniem innych pojazdów, i może nawet pierwsze misje załogowe poza LEO ale to już temat na inny wątek.
I powtórzę: " Oj, będzie się działo" (jak to zwykł mówić Jurek Owsiak  ;) )

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2289 dnia: Marzec 09, 2011, 22:28 »
Koniec przeglądu najważniejszych momentów misji wg NASA. Miło było powspominać.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2290 dnia: Marzec 09, 2011, 22:28 »
Zastanawiam się co będzie w stanie zgromadzić nas w takiej ilości na forum po zakończeniu lotów wahadłowców.  ???

Oto się nie obawiam. :) Sporo się będzie dziać!

Kolejne misje załogowe tym razem z wykorzystaniem innych pojazdów, i może nawet pierwsze misje załogowe poza LEO.
I powtórzę: " Oj, będzie się działo" (jak to zwykł mówić Jurek Owsiak  ;) )

Ale kiedy?  ???

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2291 dnia: Marzec 09, 2011, 22:31 »
Teraz na NASZEJ powtórka lądowania z perspektywy dyrektora.  :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2292 dnia: Marzec 09, 2011, 22:31 »
Zastanawiam się co będzie w stanie zgromadzić nas w takiej ilości na forum po zakończeniu lotów wahadłowców.  ???

Oto się nie obawiam. :) Sporo się będzie dziać!

Kolejne misje załogowe tym razem z wykorzystaniem innych pojazdów, i może nawet pierwsze misje załogowe poza LEO.
I powtórzę: " Oj, będzie się działo" (jak to zwykł mówić Jurek Owsiak  ;) )

Ale kiedy?  ???

Szybciej niż nam się zdaje ;)

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2293 dnia: Marzec 09, 2011, 22:32 »
Zastanawiam się co będzie w stanie zgromadzić nas w takiej ilości na forum po zakończeniu lotów wahadłowców.  ???

Oto się nie obawiam. :) Sporo się będzie dziać!

Kolejne misje załogowe tym razem z wykorzystaniem innych pojazdów, i może nawet pierwsze misje załogowe poza LEO ale to już temat na inny wątek.
I powtórzę: " Oj, będzie się działo" (jak to zwykł mówić Jurek Owsiak  ;) )

Oczywiście macie rację, ale kiedy znowu zobaczymy takie sceny lądowania po pobycie na orbicie  :'(

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
Odp: STS-133
« Odpowiedź #2294 dnia: Marzec 09, 2011, 22:40 »
Discovery jest holowany do OPF.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2011, 22:42 wysłana przez Prometeusz »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #2294 dnia: Marzec 09, 2011, 22:40 »