Autor Wątek: JUICE  (Przeczytany 56228 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: JUICE
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 21, 2013, 17:49 »
Jak można było przypuszczać na sympozjum o lądowniku dla Ganimedesa była gadanka o trajektorii, modelowym zestawie instrumentów z Phobos Grunta i metodach badawczych również z Phobos Grunta, nic więcej. Żeby nie było tego widać i było o czym mówić całość została obudowana aktualnymi wynikami badań Ganimedesa. Prezentacji nie ma w sieci.
http://glcw2013.cosmos.ru/sites/glcw2013.cosmos.ru/files/glcw_program-04.03.2013-final.pdf

Lepiej niech Rosjanie zabiorą się za solidną robotę nad landerem dla Exo Mars Rovera  :P
Niech zrobią może mniej a dobrze i konkretnie niż dużo a z kraksami....
Nasi bracia Moskale gdzie Wam się podziała pokora?  ::)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: JUICE
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 18, 2013, 11:45 »
Rosjan lepiej trzymać z daleka od jakichkolwiek kolejnych misji międzyplanetarnych, dopóki nie nauczą się dyscypliny i porządku. Niech nauczą się na nowo konstruować aparaty międzyplanetarne, a przede wszystkim rzetelnie podchodzić do kwestii ich testowania.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: JUICE
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 24, 2013, 16:51 »
Zwłaszcza że to następne pieprzenie głupot o Phobos-Gruncie, tym razem w odmianie z dużą anteną :P Takie coś i jak mogę narysować.
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2013, 16:54 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: JUICE
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 29, 2013, 18:13 »
Zwłaszcza że to następne pieprzenie głupot o Phobos-Gruncie, tym razem w odmianie z dużą anteną :P Takie coś i jak mogę narysować.

He he Fajna ta sonda z tą antenka  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 29, 2013, 18:13 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: JUICE
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 13, 2013, 23:35 »
Render jak zwykle fajny i na nim tradycyjnie poprzestana. A ze nadal marzyciele daja sie na to nabierac to inna sprawa.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 17, 2015, 23:05 »
Airbus zdobył kontrakt na Juice'a...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 17, 2015, 23:24 »
Ano - właśnie się również tego dowiedzieliśmy swoimi kanałami. Ciekawa z tym sprawa oraz ciekawe na ile to będzie na subkontraktorów rozłożonych.

R1, czy był jakiś polski wkład zadeklarowany do misji JUICE?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 18, 2015, 17:06 »
Co do wkładu polskiego to od jakiś 6 miesięcy kilka zapytań przechodzi iteracje pomiędzy Airbusem i firmami polskimi. Z tego co wiem to startujący w przetargu prime dostawał dodatkowe punkty za wylegitymowanie się planowaną współpracą z polskimi podmiotami.

Poza tym EADS odpowiada jedynie za platformę. Input naukowy jest dostarczany przez kilka innych ośrodków w miarę niezależnie. Z tego co wiem to np. Astronika ma do zrobienia jakąś część mechaniki właśnie do pejlołdu. 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 18, 2015, 20:40 »
Tak, Astronika dostała projekt mechaniczny w ramach Polish Industry Incentive Scheme, właśnie do JUICE. Nie jestem pewien, ale to chyba przy współpracy z Thalesem.

Czyli w przypadku JUICE Thales jest podwykonawcą Airbusa. :)

Ciekawi mnie jaki jest całkowity polski wkład do JUICE. Szacuję, że jakieś 1-2 mln EUR, ale tutaj chyba się mocno pomyliłem.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 21, 2015, 20:55 »
Thales nie jest podwykonwcą Airbusa... Jeśli już to jest zaangażowany w payload, który jest niezależny od platformy, którą Airbus dostał. Zresztą PIIS jest raczej niezwiązany z przetargami na JUICE :). W PIIS punkty są za wykazanie się zainteresowaniem ze strony prime-ow daną technologią.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 21, 2015, 21:21 »
Tak, PLIIS jest niezwiązany z JUICE, ale w tym konkretnym przypadku "tak wyszło". :)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: JUICE
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 14, 2015, 15:31 »
Athena Coustenis na konferencji TDE w Nicei zaprezentowała aktualne informacje odnośnie JUICE.
W załączniku kolejno parametry sondy i instrumenty naukowe.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: JUICE
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 14, 2015, 15:37 »
Opisała też aktualny planowany program: dwa fly-by Europy, kilkadziesiąt fly-by Callisto i Ganimedesa, orbitowanie tego ostatniego i na koniec JUICE uderzy w Ganimedesa. Wiem że większość jest na stronie ESA, ale streszczenia graficzne zawsze w cenie :)
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2015, 15:41 wysłana przez Rafał »

Scorus

  • Gość
Odp: JUICE
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 14, 2015, 17:03 »
Dziwne że prace na orbicie Ganimedesa są planowane tylko na 9.5 miesiąca. Chociaż pewnie będzie misja rozszerzona.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: JUICE
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 01, 2015, 15:33 »
W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie w ESTEC z firmami, które chcą uczestniczyć w dostawach podsystemów dla misji JUICE. Było też kilka firm z Polski. Link: http://www.congrexprojects.com/2015-events/15m69/introduction . Główni podwykonawcy zostaną wybrani do końca tego roku. W przyszłym roku zaczną podpisywać kontrakty ze swoimi dostawcami.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 01, 2015, 15:33 »