Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1371633 razy)

0 użytkowników i 11 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4260 dnia: Styczeń 29, 2019, 17:33 »
Ciekawe czy uda się obniżenie startu Starship (o ile on powstanie) do 10 milionów dolarów za start? Jak myślicie uda się?

Jeśliby się udało to moglibyśmy na poważne planować budowę orbitalnych elektrowni słonecznych  :)

velo

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4261 dnia: Styczeń 30, 2019, 12:40 »
Bardzo trudno powiedzieć. Taka kwota wymagałaby ogromnej ilości regularnych startów. W tym momencie nawet nie wiadomo czy tyle ładunków jest przygotowywanych na świecie.

Myślę, że jakiś demontrator starshipa na pewno poleci i to parę razy. Ale jak w praktyce - i czy SpaceX się utrzyma w ciągu najbliższych kilku lat (zwróćcie uwagę na zwolnienia 10% kadry pod koniec zeszłego roku) to pozostaje kwestią otwartą.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2019, 12:34 wysłana przez juram »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 938
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4263 dnia: Luty 16, 2019, 20:40 »
SpaceX oficjalnie protestuje w sprawie przyznania kontraktu na wysłanie sondy Lucy (do planetoid trojańskich Jowisza) firmie ULA i jej rakiecie Atlas 5 w wersji 401 wartego 150 milionów dolarów.
SpaceX uważa że zrobiłaby to taniej używając do tego swojego Falcona 9 B5 w wersji bez odzysku pierwszego stopnia.

https://spaceflightnow.com/2019/02/15/spacex-files-protest-of-nasas-lucy-launch-contract-awarded-to-ula/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4263 dnia: Luty 16, 2019, 20:40 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4264 dnia: Luty 16, 2019, 20:52 »
W artykule jest coś ciekawego:
Cytuj
NASA confirmed the protest, saying that the agency issued a stop work order on the Lucy mission after SpaceX’s filing with the GAO. In response to an inquiry from Spaceflight Now, a NASA spokesperson later clarified that the stop work order impacts only the Lucy launch contract, not other work on the mission, which features a spacecraft built by Lockheed Martin and a science team managed by Hal Levison, a researcher based at the Southwest Research Institute in Boulder, Colorado.
Protest oznacza wstrzymanie prac! (Pewnie do czasu oficjalnego rozstrzygnięcia albo wycofania się z protestu).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4265 dnia: Luty 20, 2019, 22:17 »
Świeża lista startów Falcona Heavy

Cytuj
SpaceX's updated Falcon Heavy manifest:
- Arabsat 6A (NET Spring 2019)
- STP-2 (NET 2019)
- AFSPC-52 (NET September 2020)
- Viasat-3 (2020-2022)
- AFSPC-44 (NET early 2021)
- Ovzon-3 (NET 2021)*

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4266 dnia: Luty 20, 2019, 23:29 »
Lista na pewno się powiększy

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4267 dnia: Marzec 03, 2019, 10:01 »
Dodałbym ciekawą obserwację:

Wczorajszy start Falcona9 był już 42 Z RZĘDU udanym startem rakiety SpaceX. Ostatnia utrata ładunku z winy SpaceX przydarzyła się im pod koniec 2016 roku... Czy jakaś rakieta miała taką serię udanych startów? Sojuzy?




Offline Doberman

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4268 dnia: Marzec 03, 2019, 14:40 »
Według Wikipedii Delta miała dłuższą serię udanych startów.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Thor_and_Delta_launches

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4269 dnia: Marzec 09, 2019, 09:13 »
Bolden, były administrator NASA, na konferencji w New Delhi powiedział:

Cytuj
Isro and Nasa can work out a joint mission to ISS for bio-medical research. If both agencies agree on the mission and work out the cost-sharing deal for the programme, Nasa will contract a space vehicle from Space X for the mission. The joint collaboration is possible.
https://timesofindia.indiatimes.com/india/isro-with-nasas-help-can-send-astronauts-to-iss-us-space-envoy/articleshow/68325786.cms

Rozumiem, że są prowadzone rozmowy. Jeśli się powiodą, to SpaceX będzie mieć o jedną misję więcej Dragona 2.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4270 dnia: Marzec 09, 2019, 10:06 »
Mam nadzieję że po udanym DM-1 może wreszcie Bigelow się obudzi ze swoim orbitalnym hotelem dla turystów.Zdaje się że to właśnie brak środków transportu wstrzymał ten pomysł.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3790
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4271 dnia: Marzec 13, 2019, 18:34 »
Mam pytanie. Czy teraz misje zaopatrzeniowe do ISS będą robione Dragonem 2 czy dawnym Dragonem 1?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4272 dnia: Marzec 13, 2019, 19:09 »
Mam pytanie. Czy teraz misje zaopatrzeniowe do ISS będą robione Dragonem 2 czy dawnym Dragonem 1?

Chyba Dragonem 1 do końca kontraktu z NASA. Potem - "się zobaczy". Z tego co pamietam, to Dragon 2 nie jest obecnie produkowany.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4273 dnia: Marzec 13, 2019, 19:26 »
A nie ma byc tak, ze nowy kontrakt na dostawy ma obslugiwac Dragon 2 towarowy ale w wersji używanej powstałej z Dragona 2 osobowego. Wszystkie loty osobowe mają realizować nowe kapsuły więc chyba Dragony 2 osobowe muszą być w produkcji aktualnie.
Pzdr


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4274 dnia: Marzec 13, 2019, 23:41 »
A nie ma byc tak, ze nowy kontrakt na dostawy ma obslugiwac Dragon 2 towarowy ale w wersji używanej powstałej z Dragona 2 osobowego. Wszystkie loty osobowe mają realizować nowe kapsuły więc chyba Dragony 2 osobowe muszą być w produkcji aktualnie.
Pzdr


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Dokladnie tak jak piszesz. Dragony 1 idą do muzeum, do akcji wkroczą towarowe wersje Dragona 2.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #4274 dnia: Marzec 13, 2019, 23:41 »