Autor Wątek: InSight (05.05.2018)  (Przeczytany 268199 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight
« Odpowiedź #135 dnia: Sierpień 29, 2017, 08:42 »
Czy pojemnik od sejsmometru nie wykazuje tym razem oznak słabosci ?

Jak na razie brak takich informacji! :)

velo

  • Gość
Odp: InSight
« Odpowiedź #136 dnia: Sierpień 29, 2017, 12:53 »
Dziś gadałem z kolegą z Astroniki i potwierdził, że budowany w Polsce komponent do InSight już dawno pojechał do JPL do dalszej integracji (w sumie tego się spodziewałem)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: InSight
« Odpowiedź #137 dnia: Październik 05, 2017, 09:16 »
Kolejna szansa na wysłanie swojego imienia i nazwiska na Marsa na pokładzie lądownika In Sight:

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6959

Akcja trwa do katolickiego święta Wszystkich Świętych  :)

Hmm widzę, że z In Sightem NASA zrobiła powtórkę bo kiedyś taka akcja zbierania nazwisk na pokład tej sondy się odbywała i już się zapisałem.

In 2015, nearly 827,000 people signed up to add their names to a silicon microchip onboard the robotic spacecraft. NASA is now adding a second microchip, giving the public another chance to send their names to Mars.

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6959


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: InSight
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 05, 2017, 15:18 »
również zapisany :)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 05, 2017, 15:18 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight
« Odpowiedź #139 dnia: Październik 05, 2017, 22:04 »
Hmm widzę, że z In Sightem NASA zrobiła powtórkę bo kiedyś taka akcja zbierania nazwisk na pokład tej sondy się odbywała i już się zapisałem.

In 2015, nearly 827,000 people signed up to add their names to a silicon microchip onboard the robotic spacecraft. NASA is now adding a second microchip, giving the public another chance to send their names to Mars.

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6959

Czyli masz już 2 bilety (szkoda że tylko w jedną stronę :D )

A czy potem NASA będzie na maila wysyłała  posiadaczom tych  certyfikatów informację na  temat przebiegu misji ?

Jedna z liczb  w tym temacie :

A compact disc containing 434,738 names is mounted on the exterior of the New Horizons spacecraft.

Tutaj zbiorczo o zamieszczaniu swoich podpisów na sondach kosmicznych:

http://www.planetary.org/get-involved/messages/namesinspace.htmlfikafikat

W załączniku przykładowy certyfikat poświadczający zapisanie się na misję InSight.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2017, 22:05 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight
« Odpowiedź #140 dnia: Październik 06, 2017, 11:03 »
również zapisany :)

A może ankieta w tym temacie z  opcjami:
Tak
Nie
Nie wiem ( kiedyś próbowałem się zapisać i nie wiem czy mi się udało)
Odmowa odpowiedzi.

Czy NASA przedstawia potem statystykę szczegółową  z podziałem na kraje?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight
« Odpowiedź #141 dnia: Listopad 05, 2017, 19:54 »
2 499 807 -  tyle zapisów na lot na Marsa znajdzie się na chipie, który na sondzie wyląduje w obszarze . Elysium Planitia 26.11.2018.

The grand total once a second microchip is added in early 2018 will be 2,429,807 names. Space enthusiasts who signed up this last round shared their downloadable "boarding passes" on social media, complete with the total number of flight miles they've collected by participating in engagement initiatives for other Mars missions.

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6993

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight
« Odpowiedź #142 dnia: Listopad 06, 2017, 17:53 »
Czy są wśród nich jakieś śmieszne nazwiska, np Elvis Presley? :) (On zdecydowanie powinien polecieć na Marsa... po raz kolejny!)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2266
  • "Per aspera ad astra"
Odp: InSight
« Odpowiedź #143 dnia: Listopad 07, 2017, 08:40 »
Co tam Elvis. Na pokładzie jest sam James T. Kirk! ;)

https://www.space.com/38677-william-shatner-mars-insight-lander-names.html

Ta misja nie może się nie udać ;)
GG 8698011

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: InSight
« Odpowiedź #144 dnia: Listopad 07, 2017, 09:33 »
Swoją drogą jestem ciekaw czy kiedys tam w dalekiej przyszłosci uda się "odcyfrować" te zapisy, czy chip zdoła się już na tyle zdegradować, że odzyskanie zapisu będzie po prostu niemożliwe.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: InSight
« Odpowiedź #145 dnia: Listopad 24, 2017, 11:20 »
Lądownik In Sight ostatnio przeszedł ważny test przed przyszłorocznym majowym startem:

The spacecraft, known as InSight (short for "Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport"), has just completed "thermal vac" testing here at a facility owned by its builder, Lockheed Martin Space Systems Co.

Thermal vacuum testing (TVAC) simulates the harsh environment of space to appraise how the Mars-bound craft and its instruments operate under flight-like conditions.
 "Almost a two-week-long test, thermal vacuum testing is the most comprehensive and stressing test you can perform on a fully assembled spacecraft prior to its launch," said Scott Daniels, InSight assembly, test and launch operations (ATLO) manager at Lockheed Martin.

"With InSight coming out of TVAC, the team has successfully completed the environmental testing phase and will now be finalizing launch preparations over the coming months," Daniels told Space.com.


https://www.space.com/38868-nasa-mars-lander-insight-testing.html


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight
« Odpowiedź #146 dnia: Listopad 24, 2017, 23:30 »
Czyli w skrócie - schowany jest do wielkiego pojemnika, który symuluje warunki kosmiczne czy też marsjańskie. W zasadzie większość satelitów jest tak testowana. Polskie "Brajty" tak też były testowane. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: InSight
« Odpowiedź #147 dnia: Listopad 28, 2017, 10:07 »
W ostatnią niedzielę minął rok do daty planowanego lądowania In Sight, który ma się odbyć 26 listopada 2018 roku! Nie mogę się doczekać lądowania i pierwszych zdjęć powierzchni Elysium Planitia! Ma nadzieję, ze wbrew przewidywaniom planistów z NASA okolica lądowiska nie będzie nudna a lądownik cichaczem wyląduje w ciekawej okolicy  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: InSight
« Odpowiedź #148 dnia: Listopad 30, 2017, 07:52 »
Wiesz, Phoenix wylądował w - wydawałoby się - nudnej jak flaki z olejem, płaskiej jak stół okolicy. Jednak to co potem nastąpiło - pozrywało przysłowiowe "kaski z włosami", zwłaszcza obserwacje szronu, nawarstwiającego się lodu itd. Ukształtowanie terenu chyba niewiele w tym przypadku nam da, bo - wiadomo - inSight nigdzie sobie nie pojedzie, mnie najbardziej w tej misji fascynować będą badania towarzyszące głębszym warstwom płaszcza planety.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24475
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight
« Odpowiedź #149 dnia: Styczeń 25, 2018, 00:30 »
Bardzo ważny test rozłożenia paneli słonecznych wypadł pomyślnie.
Prócz tego na pokładzie lądownika został zamontowany czip z nazwiskami chętnych mieszkańców Ziemi.

NASA's Next Mars Lander Spreads its Solar Wings
JANUARY 23, 2018


The solar arrays on NASA's InSight Mars lander were deployed as part of testing conducted Jan. 23, 2018, at Lockheed Martin Space in Littleton, Colorado. Engineers and technicians evaluated the solar arrays and performed an illumination test to confirm that the solar cells were collecting power. The launch window for InSight opens May 5, 2018. Image Credit: Lockheed Martin Space




(...) In addition to the solar panel test, engineers added a final touch: a microchip inscribed with more than 1.6 million names submitted by the public. It joins a chip containing almost 827,000 names that was glued to the top of InSight back in 2015, adding up to a total of about 2.4 million names going to Mars. "It's a fun way for the public to feel personally invested in the mission," Banerdt said. "We're happy to have them along for the ride."

The chips were inscribed at JPL's Microdevices Laboratory, which has added names and images to a number of spacecraft, including the Mars Spirit, Opportunity and Curiosity rovers. Each character on the InSight microchips is just 400 nanometers wide. Compare that to a human hair, 100,000 nanometers wide, or a red blood cell, 8,000 nanometers wide.

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7044
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2018, 09:11 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight
« Odpowiedź #149 dnia: Styczeń 25, 2018, 00:30 »