Autor Wątek: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona  (Przeczytany 4377 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« dnia: Czerwiec 18, 2013, 08:46 »
Jurij Gagarin to prawdziwy bohater i legenda Związku Radzieckiego – pierwszy człowiek w kosmosie, jeden z pionierów kosmonautyki. Zginął młodo, w wieku 34 lat w katastrofie lotniczej, jednak do dziś szczegóły tej katastrofy pozostawały niejasne. Teraz po 45 latach i odtajnieniu oficjalnych dokumentów, możemy wreszcie poznać prawdę o śmierci kosmicznego bohatera ZSRR.

Jurij Gagarin
Według oficjalnych informacji, Jurij Gagarin razem z doświadczonym instruktorem Władimirem Sierioginem odbywali rutynowy lot dwuosobową, treningową wersją MiGa-15. Podczas lotu Gagarin miał wykonać nagły zwrot w celu uniknięcia kolizji z nieznanym obiektem znajdującym się w powietrzu, mógł to być balon meteorologiczny lub stado gęsi. W wyniku tego manewru samolot wpadł w korkociąg i rozbił się w okolicach miasta Kirżacz. Tak przynajmniej brzmiała oficjalna wersja.

Taka wersja wydarzeń była wiarygodna, przynajmniej dla laików. Inni piloci i osoby związane z lotnictwem wiedziały, że rzeczywistość musiała być zgoła inna. Wokół katastrofy natychmiast narosło wiele legend i domysłów. Zwolennicy teorii spisowych dopatrywali się nawet zderzenia z UFO, czy zestrzelenia samolotu z kosmonautą na pokładzie. Prawda jednak była zupełnie inna.

 Warunki atmosferyczne podczas lotu były fatalne, jak donosi inny radziecki kosmonauta, który tego dnia dowodził oddziałem skoczków spadochronowych - Aleksiej Leonow: „warunki pogodowe były ekstremalnie niekorzystne, padał deszcz, śnieg i wiał mocny wiatr, praktycznie uniemożliwiając przeprowadzenie ćwiczeń”. Podczas ich prowadzenia, Leonow i reszta załogi usłyszeli grom dźwiękowy, a chwilę później odgłos eksplozji.

Tego samego dnia miały się odbyć ćwiczenia innego myśliwca – naddźwiękowego Su-15, wiedzieli o tym również Gagarin oraz Sieriogin, jednak nie było powodów do obaw, ponieważ testy Suchoja miały się odbywać na wysokości 10 tys. metrów. Okazało się jednak, że pilot Su-15 leciał na wysokości 450-500 metrów, co było jawnym pogwałceniem procedur związanych z lotem.

Lecąc na tak niskiej wysokości przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych zarówno pilot Su-15, jak i piloci MiGa nie mogli dostrzec się nawzajem, aż do momentu gdy było już zbyt późno. Szacuje się, że pilot Suchoja, który był większym i cięższym myśliwcem, przeleciał w odległości 10-15 metrów od samolotu pilotowanego przez Gagarina, wprowadzając go w korkociąg przy prędkości 750 km/h.

Ze względu na niską wysokość lotu oraz fakt, że pilotowana wersja MiGa-15 z doczepionymi zewnętrznymi zbiornikami paliwa nie nadawała się do akrobacji powietrznych, samolot rozbił się, a obaj piloci zginęli. Fakt ten utajniono przed opinią publiczną, ponieważ bano się upokorzenia spowodowanego rażącymi zaniedbaniami, które doprowadziły do śmierci tak znanej i popularnej osoby, jaką był Jurij Gagarin.

Po 45 latach wspomniany wcześniej Aleksiej Leonow zyskał dostęp do informacji z raportu przeprowadzonego po katastrofie i mógł porównać to ze swoją wersją wydarzeń. Na oficjalnej konferencji prasowej emitowanej przez telewizję Russia Today wszyscy poznali co naprawdę stało się tego dnia. Jedynym warunkiem było nie ujawnianie nazwiska pilota feralnego Su-15, który wciąż żyje, jednak stan jego zdrowia nie jest najlepszy.

Po odtajnieniu tych wiadomości z ulgą odetchnęła również Walentina Tierieszkowa – pierwsza kobieta w kosmosie, która bardzo dobrze znała Gagarina i ucieszyła się na wieść, że rodziny obu ofiar tej katastrofy wreszcie będą mogły poznać prawdę. Wypadek ten był również końcem kariery Tierieszkowej w lotnictwie, ponieważ władze ZSRR bały się straty kolejnej ikony kosmonautyki, w związku z tym nie pozwolono jej więcej usiąść za sterami wojskowych maszyn.

Za: RT.com ze strony
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2013, 10:14 »
Nie jestem pewien, ale wersję z Su-15 czytałem już kilka lat temu. Wydaje mi się, że ją odtajniono na początku XXI wieku. Mss, czy możesz to potwierdzić? :)

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2013, 11:40 »
Witam,

 wersję o prawdziwej przyczynie śmierci Gagarina - tę z Su-15 znam już od co najmniej 2000 roku.
Nie jestem tylko pewien, czy Gagarin wiedział wcześniej o tym innym samolocie w sąsiedztwie
  Powtarzano też informacje o tym, ze Gagarin i Siegiorin, zamiast katapultować się, próbowali wyprowadzić samolot z korkociągu, co nie było możliwe przy tej szybkości i małej wysokości nad ziemią.  Podawano także. że grom dźwiękowy spowodowany był  przekroczeniem przez Su-15  szybkości dźwięku (na tak małej wysokości ? - może to jest możliwe ?)
  Sam słyszałem, że Leonow, mając po wielu latach dostęp do archiwum ze śledztwem w sprawie katastrofy, trafił na swoje zeznania w komisji badającej katastrofę. Po dokładnym obejrzeniu pism Leonow stwierdził, że... to nie te same sprawozdania, które podpisywał krótko po katastrofie...
   I jeszcze jedna ciekawostka - kilka lat temu byłem na prawie 2-godzinnym spotkaniu Hermaszewskiego, który nie tylko mówił o swoim locie, ale także odpowiadał na pytania o innych wydarzeniach kosmicznych. Na pytanie, czy Gagarin naprawdę poleciał w kosmos, Hermaszewski odpowiedział:
 "...O locie Gagarina wiemy już wszystko - tak, Gagarin naprawdę poleciał w kosmos..." 
i dodał:
 "... chciał bym za swojego życia poznać prawdę o śmierci Gagarina..."
  Bez mojego komentarza do tej ostatniej wypowiedzi...

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2013, 12:00 »
Podawano także. że grom dźwiękowy spowodowany był  przekroczeniem przez Su-15  szybkości dźwięku (na tak małej wysokości ? - może to jest możliwe ?)
Na youtubie jest sporo filmików na których samolot wojskowy przekracza prędkość dźwięku na małej wysokości.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2013, 12:00 »

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 18, 2013, 20:28 »
Nie jestem pewien, ale wersję z Su-15 czytałem już kilka lat temu. Wydaje mi się, że ją odtajniono na początku XXI wieku.

Witam,

 wersję o prawdziwej przyczynie śmierci Gagarina - tę z Su-15 znam już od co najmniej 2000 roku.
Nie jestem tylko pewien, czy Gagarin wiedział wcześniej o tym innym samolocie w sąsiedztwie
  Powtarzano też informacje o tym, ze Gagarin i Siegiorin, zamiast katapultować się, próbowali wyprowadzić samolot z korkociągu, co nie było możliwe przy tej szybkości i małej wysokości nad ziemią.  Podawano także. że grom dźwiękowy spowodowany był  przekroczeniem przez Su-15  szybkości dźwięku (na tak małej wysokości ? - może to jest możliwe ?)
  Sam słyszałem, że Leonow, mając po wielu latach dostęp do archiwum ze śledztwem w sprawie katastrofy, trafił na swoje zeznania w komisji badającej katastrofę. Po dokładnym obejrzeniu pism Leonow stwierdził, że... to nie te same sprawozdania, które podpisywał krótko po katastrofie...

Przypomnienie dla dinozaurów, czyli tych, którzy umieli czytać już w latach 90-tych.  ;)

W książce Marka Jarosińskiego "Krzyk w kosmosie" wydanej przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne w 1991 na stronach od 84 do 89 jest opis katastrofalnego lotu ćwiczebnego Gagarina.
Co prawda ten drugi samolot nie jest określony jako Su-15, lecz jako inny MiG-15, ale poza tym właściwie wszystko się zgadza. Diagnoza wypadku jest następująca: samolot Sieriogina i Gagarina szedł za ogonem samolotu "614" (to miał być kryptonim tego drugiego lotu), co spowodowało wejście w silne zawirowanie strug powietrza wywołane pracą silnika samolotu poprzedzającego. To miało być przyczyną nagłego przejścia w korkociąg.

Potem jest o tej niskiej wysokości, ale w ten sposób, że piloci spokojnie reagowali na ten korkociąg, co miało wynikać o błędnej informacji o pułapie chmur, którą podano im przed startem oraz z bezwładności działania pokładowego wysokościomierza, który zawyżał dane o wysokości samolotu. Niby z tych powodów piloci oceniali, że będąc ciągle w chmurach, mają wystarczający "zapas" wysokości na wyprowadzenie samolotu z korkociągu. No ale tej wysokości im zabrakło.

Identyczny opis (co wynika z osoby autora) jest w innej książce Marka Jarosińskiego "Tajemnice. które wyszły na jaw" na stronach od 61 do 71 wydanej też w 1991, ale w Wydawnictwie Komunikacji i Łączności.
Podane są tam także informacje, że szczegóły katastrofy ujawniono w 1988 - na krótko przed 20-tą rocznicą śmierci Gagarina oraz że jest zasługą pracownika naukowego Wojskowej Akademii Lotniczej w Moskwie prof. S. Białocerkiewskiego oraz kosmonauty A. Leonowa. Szczegółowe badania materiałów archiwalnych pozwoliły im sformułować najbardziej prawdopodobną przyczynę (zbieg warunków), które spowodowały katastrofę.

Zachęcam do lektury tych pożółkłych książek.

NewMan

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2013, 13:06 »
W pierwszych artykułach z 68 roku mowa jest jedynie o "katastrofie lotniczej podczas lotu ćwiczebnego" oraz o "locie na dwumiejscowym samolocie szkoleniowo-treningowym".

Mam cztery artykuły z tego okresu dot. śmierci Gagarina, i tylko dwa pierwsze mówią coś o samej katastrofie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tajemnica śmierci pierwszej osoby w kosmosie wyjaśniona
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2013, 13:06 »