Matias 25/05/2010 03:00 Dobre opracowanie AirQ!

Na kosmo także pojawiło się duże podsumowanie ostatnich informacji w sprawie MSL. Pozwolę sobie zacytować fragment przedstawiający nam bliżej 4 możliwe lokacje do wyboru :
Cytuj
Cztery miejsca spośród których zostanie jedna, obejmują:
*
Krater Holden - 140 kilometrowy krater nazwany po amerykańskim astronomie Edwardzie Singletonie Holdenie. Położony na południowej półkuli potencjalnie zawierać ma substancje gliniaste naniesione tam przez wody jeziora lub wolno płynącej rzeki. Na Ziemi takie związki mineralne dobrze przechowują materię organiczną. Uważany jest za jedno z bezpieczniejszych miejsc do lądowania, gdyż nie zawiera żadanych większych formacji skalnych ani stromych zboczy. Wadą lokacji jest zmuszenie łazika do długiej podróży już na samym początku misji, gdyż robot musiałby dojechać do pokładów gliny około 16 kilometrów.
*
Krater Eberswalde - 65 kilometrowy krater nazywany równeż Holden NE. Jest częściowo zakopanym kraterem leżącym na Terra Margaritifer, na północ od wymienionego wcześniej krateru Holdena. Nazwany nazwą niemieckiego miasta. Naukowcy są jednomyślni w interpretacji zdjęć terenu przy zboczu krateru, które ma stanowić deltę wyschniętej rzeki. Duża ilość potencjalnych związków gliniastych jakie mogła tam nanieść woda okupione jest największą spośród pozostałych kandydatów ilością stromizm, wzgórz i rozsianych skał.
*
Vallis Mawrth - jedna z najstarszych dolin na północnej półkuli Marsa, sięgająca około 2 kilometrów poniżej datum, tj. płaszczyzny odniesienia dla pomiarów wysokości na Marsie (takim datum na Ziemi jest średni poziom oceanów, stąd tak zwana "wysokość nad poziomem morza"). MSL wylądowałby w niej, niemal bezpośrednio na materiale skalnym mogącym się uformować w środowisku wodnym, jakie mogło tam kiedyś panować. Naukowcy nie są jednak pewni czy takich skał jest tam wiele i czy było to miejsce, w którym mogło zaistnieć życie mikrobiologiczne, stąd ich wahania przed wyborem miejsca jako lokalizacji lądowania.
*
Krater Gale - 150 km krater znajdujący się na skraju Elysium Planitia. Położony w pobliżu równika znajduje się na przeciwnej stronie planety niż poprzednie trzy miejsca. Nazwany został nazwiskiem Waltera Fredericka Gale'a, australijskiego bankiera i amatora astronomii. Cechą charakterystyczną krateru jest ogromny stożek skalny na jego środku, wznoszący się 4,5-5,5 kilometrów nad jego krawędzie. Jego pochodzenie nie jest znane. Sztuczne satelity badające Marsa wykryły na jego powierzchni związki siarki podobne do napotkanych przez łazik "Opportunity". Mogły one powstać w obecności ciekłej wody. Wadę ostatniej lokacji jest położenie związków, które miałyby być badane. Wykryto je w obniżeniu wyższej, centralnej części krateru. MSL może więc wylądować poniżej tego obszaru, przez co musiałby się do niego "wspinać". Miejsce to było rozważane podczas planowania misji MER-ów i stanowi jedno z potencjanych miejsc lądowania łazika ExoMars.
Czytając teksty i spoglądając na mapki to ja bym chyba stawiał na Holdena!

Chociaż kanarkowy Krater Eberswalde ma chyba rzeczywiście największe szanse na wybór...