Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 372444 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 02, 2014, 12:13 »
Już wiem! Grafen na kółka tego łazika! :)

A na poważnie - z pewnością mają doświadczenie z jazdy MSL i wiedzą co usprawnić. Ciekawe, czy jest już na ten temat papier...

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 02, 2014, 15:36 »
Na pewno wyciągną wnioski - za droga misja na zlanie takich rzeczy; a szkielet do skycrana chyba jest "spawany" tą ich techniką ulepszoną do pracy z aluminium ( z rok temu było głośno o tym)

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 02, 2014, 19:24 »
W jakiej technice takie cuda sie robi? Jakis zgrubszy odlew a pozniej frezowanie?

a szkielet do skycrana chyba jest "spawany" tą ich techniką ulepszoną do pracy z aluminium

Tutaj o spawaniu:

MK Product’s portable CobraTig 150 power supply, Cobra- Cooler, and Mini Micro 4000 weldheads were used to create 367 flight welds on the MSL Spacecraft, 155 welds were on the Rover-Loop and 212 were on the Cruise Loop, plus hundreds of practice and qualifying welds. All welds were X-rayed and systems were proof pressured and helium leak checked.
These orbital welding systems were set up in work cells, and since they are portable, they could also be moved to the spacecraft, as well, to perform orbital welds on actual flight hardware. These orbital welds were performed by JPL technicians to meet highly demanding specifications required for flight hardware.
The CobraTig 150 can also be easily converted to the manual TIG welding process, making this little brute of
a power supply even more adaptable to many different welding applications. For more information on MK Product’s state of the art orbital line of equipment, visit www.mkproducts.com. MK performs demonstrations of our equipment at our Irvine, California location, and will travel to your shop to provide demos and classes as well.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2014, 19:26 wysłana przez olasek »

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 03, 2014, 11:25 »
Zastanawiam się, czy tak naprawdę tłukący się bieżnik jest do czegoś potrzebny. W końcu Łunochody i Yutu miały bieżniki ażurowe. Łunochod 2 miał masę 840 kg, tylko 60 kg mniejszą od MSL i przebył na tych kółkach niedawny rekord odległości.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 03, 2014, 11:25 »

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 03, 2014, 14:58 »
Ja myślę, że to przede wszystkim kwestia odpowiedniego zaprojektowania. W MER-ach też były/są aluminiowe kółka, i jakoś oznak degradacji nie widać, choć fakt, że poruszały/ją się po łagodniejszym terenie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 03, 2014, 15:22 »
Ja myślę, że to przede wszystkim kwestia odpowiedniego zaprojektowania. W MER-ach też były/są aluminiowe kółka, i jakoś oznak degradacji nie widać, choć fakt, że poruszały/ją się po łagodniejszym terenie.
             ... ale pamietaj, ze curisity, to jednak  "wiekszy lazik z wieksza autonomia", jego kola mausza przyjac na siebie wieksze obciazenie i wiecej bledow heurystycznych algorytmow lazika (pojazd szybszej jedzie);-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                              Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2014, 22:58 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 03, 2014, 20:59 »
...ale to "tylko" kwestia grubosci(vs ciezar) powloki pomiedzy zeberkami usztywniajacymi.

Odnosnie siateczkowego wypelnienia, fajne kolka (bo elastyczne) mial rowniez zalogowy Lunar Rover:




Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 03, 2014, 21:28 »
A ja mam pytanie. Czy nowy łazik będzie miał ramię jakie ma MSL? Jakoś na obrazku prezentującym instrumenty łazika nie mogę wyróżnić zarysów ramienia. Może na obrazku jest ono złożone?

Po drugie. Przy podanym przeze mnie linku do arta z NASA jest wspomniane możliwość pobierania i przechowywania próbek Marsa:
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2014-251

Niestety na ilustracji z instrumentami czegoś takiego nie wypatrzyłem. Poza tym nie ma wymienionych części łazika do takich celów służących np. ramię, wiertarka, przechowywarka próbek itp....
Czy dobrze się domyślam pomiędzy wierszami arta, że czegoś takiego jednak łazik z 2020 nie będzie wykonywał? :P

Zastanawiam się jeszcze, czego tej misji nie nadano nazwy: Field Astrobiology Laboratory. Była o takiej nazwie projektowana misja na 2016 rok:
http://en.wikipedia.org/wiki/Astrobiology_Field_Laboratory
Misja łazika późniejszego tylko o cztery lata w głównej mierze pokrywa się z tą dawną projektowaną misją  :)
Dlaczego NASA nie da jej takiej nazwy?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2014, 21:31 wysłana przez ekoplaneta »

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 04, 2014, 10:03 »
A ja mam pytanie. Czy nowy łazik będzie miał ramię jakie ma MSL? Jakoś na obrazku prezentującym instrumenty łazika nie mogę wyróżnić zarysów ramienia. Może na obrazku jest ono złożone?
Ramię jest jak byk, z PIXL i SHERLOC.

Zastanawiam się jeszcze, czego tej misji nie nadano nazwy: Field Astrobiology Laboratory. Była o takiej nazwie projektowana misja na 2016 rok:
http://en.wikipedia.org/wiki/Astrobiology_Field_Laboratory
Misja łazika późniejszego tylko o cztery lata w głównej mierze pokrywa się z tą dawną projektowaną misją  :)
Dlaczego NASA nie da jej takiej nazwy?

Bo nie ma żadnego eksperymentu astrobiologicznego.

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 04, 2014, 12:55 »
System do pobrania próbki rdzeniowej też będzie:
Cytuj
"The basic idea is that we will take a core sample that is about the dimension of a piece of chalk for writing on a chalkboard," said Ken Farley, Mars 2020 project scientist at NASA's Jet Propulsion Laboratory. "The core will be inserted in a tube that fits tightly around it, and that tube will be sealed to prevent gases from being lost."
The rover's cache is the first step required to return Martian samples to Earth
http://spaceflightnow.com/news/n1408/03mars2020/#.U99lp6Np5ac

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 04, 2014, 13:02 »
System do pobrania próbki rdzeniowej też będzie:
Cytuj
"The basic idea is that we will take a core sample that is about the dimension of a piece of chalk for writing on a chalkboard," said Ken Farley, Mars 2020 project scientist at NASA's Jet Propulsion Laboratory. "The core will be inserted in a tube that fits tightly around it, and that tube will be sealed to prevent gases from being lost."
The rover's cache is the first step required to return Martian samples to Earth
http://spaceflightnow.com/news/n1408/03mars2020/#.U99lp6Np5ac

Tylko jednej próbki rdzeniowej? ....
Dzięki Scorus za odpowiedzi na moje pytania  :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 04, 2014, 14:51 »
Ciekawe ile próbek ( ciężaru) z MSL 2 ( ten mógłby parę razy podrzucać próbki  do powrotnika) mógłby zabrać  np Red Dragon ( w założeniu ma się nadawać do misji powrotnej z marsa z próbkami)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 04, 2014, 15:44 »
Ciekawe ile próbek ( ciężaru) z MSL 2 ( ten mógłby parę razy podrzucać próbki  do powrotnika) mógłby zabrać  np Red Dragon ( w założeniu ma się nadawać do misji powrotnej z marsa z próbkami)

marsie 76 nie fantazjuj ;-) Mnie martwi to, że MSL 2 ma pobrać tylko 1 próbkę rdzeniową. Przynajmniej tak zrozumiałem z tekstu podanego przez Scorusa, gdzie pisali o: ,,core sample" a nie ,,core samples". Szkoda, bo wywalić miliardy dolarów na łazika, który oprócz bardzo pożytecznych badań, pobierze jedyną ale to jedyną próbkę gruntu Marsa.... Ehm a nie można by jakoś zwiększyć ilości tych próbek przynajmniej do 5? Przecież łazik wyląduje w bardzo interesującym nas terenie, zapewne bardzo urozmaiconym. Szkoda zmarnować taka okazję, by podczas 1 misji od razu pobrać próbki z iluś tam miejsc, niż z 1 jak stacjonarny lądownik. Wiem wiem, że wszystko kosztuje. Ale czy zwiększenie ilości próbek z 1 do 5 bardzo podrożyłoby tą misję?
Może o to warto pomęczyć NASA za pośrednictwem Mars Society lub Planetary Society?....

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 07, 2014, 17:23 »
Ogólne informacje o misji Mars 2020:

http://www.hou.usra.edu/meetings/8thmars2014/presentations/Farley_2020_8thMars_Missions.pdf

Najbardziej zainteresowała mnie ta informacja na stronie 13:

How many samples can be documented adequately, drilled, and cached in one Mars
year? (Probable range of 10 - 30 different specimens of ~15 grams each )


Z tego wynika, że MSL 2 pobierze nie jedną a kilka a nawet kilkadziesiąt próbek rdzeniowych  :D

Zastanawiam się tylko, czemu zasilany RTG łazik ma ograniczone lądowiska do strefy okołorównikowej? Dalej od biegunów zamarznie? Przecież Viking 2 Lander na Utopia Planitia przeżył parę lat  ::)
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2014, 17:44 wysłana przez ekoplaneta »

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 22, 2014, 08:16 »
Zastanawiam się, czy tak naprawdę tłukący się bieżnik jest do czegoś potrzebny. W końcu Łunochody i Yutu miały bieżniki ażurowe. Łunochod 2 miał masę 840 kg, tylko 60 kg mniejszą od MSL i przebył na tych kółkach niedawny rekord odległości.

w MSL 2 kwestią numer 1 będzie diametralne przeprojektowanie kół, zwłaszcza tego nieszczęsnego bieżnika. A jeżeli pójdą w zaparte i znowu będą chcieli użyć jednolitego, sztywnego rozwiązania - to na pewno wykorzystają jakiś zdecydowanie twardszy materiał.
Zastanawia mnie przy okazji w jaki sposób i jak niedokładnie był testowany system jezdny (mowa o kółkach rzecz jasna) MSL, że nie potrafiono przewidzieć aż tak wyraźnych uszkodzeń, przecież wiadome było, że tak ciężki łazik będzie musiał niejednokrotnie najeżdzać na ostre krawędzie marsjańskich kamyków, przebijać się przez tarasowaty teren, upstrzony gęsto i często miniskarpami z wyraźnie ostrymi krawędziami itp.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 22, 2014, 08:16 »