Autor Wątek: Początek działalności POLSA - 2014-2015  (Przeczytany 63856 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Początek działalności POLSA - 2014-2015
« dnia: Październik 21, 2014, 21:06 »
Po prawie rocznych pracach parlamentarnych przy ponad przeciętnym poparciu politycznym udało się uchwalić ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) z siedzibą w Gdańsku.

Treść ustawy:
http://geoforum.pl/upload/files/pliki/141020_polsa.pdf

Ustawa w dniu 20 października 2014 została podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Sama POLSA zacznie działalność w okolicach przełomu lat 2014/2015, ale w ciągu miesiąca lub dwóch (ze względu na czas reakcji redaktorów Dziennika Ustaw) możemy się spodziewać pierwszych decyzji związanych z jej zakładaniem.

Pod tym adresem jest wątek związany z procesem prawodawczym:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1643.0
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2014, 21:09 wysłana przez jsc »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2014, 22:29 »
Dzięki za rozpoczęcie wątku! Warto mocno pilnować rozwój sprawy, chwalić za udane akcje oraz wytykać błędy w działaniu POLSA. I to na okrągło!

LooZ^

  • Gość
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2014, 00:26 »
Mnie interesuje na początek rzecz dla mnie najważniejsza.

Jak będzie wyglądać logo POLSA? :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2014, 08:03 »
W wiadomości na ten temat, w Kosmonauta.net pisze, że na razie brak chętnych na objęcie fotela prezesa POLSA. Może ktoś z naszego Forum wyrazi chęć kandydowania na szefa polskiej NASA   ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2014, 08:03 »

Krzys

  • Gość
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2014, 09:14 »
No właśnie, fajnie jakby to był jakiś fachowiec i miłośnik badań kosmicznych, a nie przypadkowa osoba z partii rządzącej;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2014, 13:43 »
No właśnie, fajnie jakby to był jakiś fachowiec i miłośnik badań kosmicznych, a nie przypadkowa osoba z partii rządzącej;)

No i przy okazji musi mieć pojecie w sprawie administrowania oraz zarządzania zasobami ludzkimi, żeby sobie nie dać innym po głowie chodzić  ;)

LooZ^

  • Gość
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2014, 14:23 »
Z tego co widziałem, to Ustawa o powołaniu POLSA jasno precyzuje, że to nie może być osoba z partii rządzącej, a przynajmniej nie podejrzewam ich o ludzi z takimi kompetencjami.

Martwi mnie wręcz, czy w Polsce znajdziemy kogokolwiek z takimi kompetencjami :/

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2014, 14:26 »
Mnie interesuje na początek rzecz dla mnie najważniejsza.

Jak będzie wyglądać logo POLSA? :)

No właśnie  ::) jestem projektantem graficznym z zawodu i też mnie bardzo to interesuje i mam chrapkę na wykonanie takiej identyfikacji wizulanej, bo badania kosmosu to moja pasja.

Jak to zwykle następuje w takich przypadkach, wiecie może? Jest przetarg? Konkurs? Gdyby ktoś coś słyszał i wiedział to dawajcie znać :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2014, 17:13 »
W wiadomości na ten temat, w Kosmonauta.net pisze, że na razie brak chętnych na objęcie fotela prezesa POLSA. Może ktoś z naszego Forum wyrazi chęć kandydowania na szefa polskiej NASA   ;)

Może sprostuję:
- napisałem to tak, że NIE WIEMY czy są kandydaci. Tacy z pewnością już są.

Z tego co widziałem, to Ustawa o powołaniu POLSA jasno precyzuje, że to nie może być osoba z partii rządzącej, a przynajmniej nie podejrzewam ich o ludzi z takimi kompetencjami.

Martwi mnie wręcz, czy w Polsce znajdziemy kogokolwiek z takimi kompetencjami :/

O ile się nie mylę :) to jest tak jak Looz napisał - jest m.in. wymóg doświadczenia w kierowaniu większym projektem projektem rozwojowym w sektorze. Tego (na szczęście!) polityczni nie mają, co oznacza, że musi to być specjalista.

Jest kilka takich osób w Polsce, kilka moim zdaniem jest zbyt "naukowych", ale jest też kilka osób, które starały się doprowadzić do wdrożeń. Poza tym są też Polacy zza granicy, którzy siedzą na niemieckich uczelniach (np. tacy Uber-Borysi :) ), którzy nadal mają polski paszport. Taki "zagraniczny trener" moim zdaniem byłby ciekawą opcją, ale nie wiadomo, czy da sobie radę w polskim biurokratycznym piekiełku. :)

Jak by ktoś znalazł ostateczną wersję Ustawy o POLSA (trzeba zwrócić uwagę na datę!) to pewnie wszyscy będziemy bardzo wdzięczni. Ja jej nie miałem czasu szukać, ot choćby z uwagi na wyjazd na IAC 2014... :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2014, 17:16 »
Logo POLSA - moim zdaniem to sprawa drugorzędna, może to być nawet zielone jabłko wciśnięte Photoshopem na orbitę. :P Jednak  zgadzam się, że jakiś otwarty konkurs by się tutaj przydał, a nie "załatwienie po znajomości".

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2014, 17:43 »
Jak by ktoś znalazł ostateczną wersję Ustawy o POLSA (trzeba zwrócić uwagę na datę!) to pewnie wszyscy będziemy bardzo wdzięczni. Ja jej nie miałem czasu szukać, ot choćby z uwagi na wyjazd na IAC 2014... :)

Tytuł ustawy w linku jest:
Cytuj
Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu

Dokument jest datowany na 26 września 2014 r. To może być coś jeszcze ostateczniejszego?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 22, 2014, 17:52 »
Właśnie chciałbym się upewnić. Problem w tym, że nie oglądałem głosowania z 26 września a wydaje mi się, że zebranie poprawek z głosowania w Sejmie + opracowanie całościowego tekstu ustawy musiało zająć kilka dni.

Dlatego też może tutaj głośno (za głośno?) myślę, ale możliwe, że jest "coś nowszego" od tego dokumentu.

Jest może jakiś plik na stronie sejmu? Przepraszam JSc, że tak kręcę w tym samym miejscu, ale najlepiej gadać na podstawie tego samego dokumentu, a nie kilku różnych wersji z różnych czasów.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 22, 2014, 18:04 »
Aha! Już łapie i szukam.

Na stronie http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2287 na końcu procesu legalistycznego znajduję:
Cytuj
Niezakończone prace nad ustawą

Może ktoś zbliżony do kręgów parlamentarnych może wyjaśnić co oznacza takie wyrażenie?

LooZ^

  • Gość
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 22, 2014, 18:06 »
Z tego co widzę, to ostateczna wersja Ustawy. To jest wersja która trafiła do Prezydenta, on może ją tylko przyjąć lub odrzucić, więc to ostateczna wersja.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 30, 2014, 00:51 »
POLSA zyskała Prezesa w postaci prof. dr. hab. Marka Banaszkiewicza poprzednio pracownika Centrum Badań Kosmicznych, a dokładniej dyrektora Pracownii Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Początek działalności POLSA - 2014-2015
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 30, 2014, 00:51 »