Autor Wątek: Tankowanie Landsata-7  (Przeczytany 2498 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Tankowanie Landsata-7
« dnia: Maj 14, 2016, 00:41 »
Cytuj
NASA planuje dość interesujący eksperyment – w okolicach 2020 roku poleci w kosmos robot-satelita, którego zadaniem będzie złapanie satelity Landsat-7 (wystrzelonego w 1999 roku), dobranie się do zaworów hydrazyny, podpięcie rury i zatankowanie satelity. Nie będzie to proste, jako że Landsat-7 nie został zaprojektowany z myślą o tankowaniu na orbicie. Dlatego zawory hydrazyny są ukryte pod blankietem termicznym. Robot-satelita będzie musiał przeciąć ten blankiet żeby dobrać się do zaworków. Po drodze są także jakieś kable, które także trzeba będzie przeciąć (niestety nie znalazłem informacji po co). Potem trzeba odkręcić porządnie pozakręcane zaślepki. Po zakończeniu całej akcji trzeba założyć zaślepki i załatać blankiet termiczny.

NASA przygotowała „robotową” część satelity, jednak zdecydowano że reszta (silniki manewrowe, baterie słoneczne itp.) to nic specjalnie trudnego i NASA kilka dni temu ogłosiła przetarg na dostarczenie tej reszty. Problem w tym że ta „reszta” wymaga silników manewrowych pozwalających na manewry w sześciu stopniach swobody, a to dość nietypowe dla satelitów komercyjnych. Jednak NASA jest optymistyczna że któryś z producentów satelitów stanie na wysokości zadania i dostarczy odpowiednią platformę.

Ciekawostką jest to, że plan zakłada opcjonalne zatankowanie satelity Landsat 8 w sytuacji gdy misja tankowania Landsat 7 zakończy się pełnym sukcesem. Było by przykro gdyby NASA zepsuła jedynego w pełni działającego satelitę z serii Landsat, szczególnie że przyszłość satelity Landsat 9 jest zagrożona.
http://florydziak.com/blogger/2016/05/operacja-landsat-7.html

Celem misji jest satelita obserwacji Ziemii Landsat-7

Dane techniczne Landsata-7:
Długość: 4,04 m.
Szerokość: 2,74 m.
Masa: 1978 kg.

Orbita: polarna heliosynchroniczna
Perygeum: 708 km.
Apogeum: 710 km.
Nachylenie: 98,21 st.
Okres: 98,83 min.
Okres powtarzania: 16 dni

Został on wystrzelony z wyrzutni Wandeberg rakietą Delta II 7920 na orbitę roboczą w dniu 15 kwietnia 1999 r., zaś 31 maja 2003 zepsuł się instrument Scan Line Corrector (SLC) co spowodowało, że satelita stracił swoją funkcjonalność i nieświadomie stał się potencjalnym celem tego typu misji.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Tankowanie Landsata-7
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2017, 22:13 »
Spór o finansowanie misji satelity serwisowego
14 SIERPNIA 2017 Kamil Dobrowolski

Przedsiębiorstwo Space Systems Loral (SSL) ogłosiło, że udało mu się przygotować wstępną dokumentację konstrukcyjną (Preliminary Design Review) dla misji NASA Restore-L. Informacja ta zbiega się w czasie z debatą nad zasadami finansowania tego projektu, w której po przeciwnych stronach stoją administracja prezydenta Trumpa oraz Kongres Stanów Zjednoczonych.

Celem misji Restore-L jest stworzenie urządzenia serwisującego, które ma zostać wypuszczone w przestrzeń kosmiczną w 2020 r. Jego zadaniem będzie wykonanie prac serwisowych na satelicie Landsat-7 polegających na uzupełnieniu paliwa i zmianie pozycji tego satelity obserwacyjnego. Na wykonawcę Restore-L w grudniu 2016 r. wybrane zostało należące do kanadyjskiego kapitału przedsiębiorstwo Space Systems Loral (SSL).

Obecnie w USA, w związku z debatą nad ustawami budżetowymi na rok fiskalny 2018, ważą się losy finansowania misji Restore-L. W zaproponowanej w maju przez Biały Dom propozycji budżetu środki na ten cel zredukowane zostały z 130 mln USD (rok fiskalny 2017) do 45,3 mln USD. Dodatkowo stwierdzono, że przewidziane na 2020 r. sprawdzenie opracowanych rozwiązań na satelicie Landsat-7 miałoby zostać odwołane, a NASA powinna skupić się jedynie na opracowaniu i rozwoju odpowiednich technologii.

W uzasadnieniu do tych zmian można przeczytać, że zmniejszenie kosztów misji Restore-L ma przyczynić się do lepszego wsparcia rodzącego się przemysłu serwisowania satelitów. Według analizy M. Smith opublikowanej na łamach portalu spacepolicyonline.com jest to wyraz filozofii, której założeniem jest, że to przede wszystkim prywatni przedsiębiorcy powinni zajmować się rozwojem usług serwisowania satelitów w sytuacji, kiedy zaistnieje taka potrzeba rynkowa. Agencje rządowe powinny natomiast ograniczać się do rozwoju podstawowych technologii w tym zakresie.

W prezydenckiej propozycji budżetu na rok fiskalny 2018 zapisane zostało, że w trakcie prac nad Restore-L NASA powinna intensywnie współpracować z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA), która przygotowuje swój własny program  serwisowania satelit znajdujących się na orbicie geosynchronicznej, czyli Robotic Servicing of Geosynchronous Satellites (RSGS). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na wykonawcę tej misji  także zostało wybrane przedsiębiorstwo Space Systems Loral.

Propozycja cięcia kosztów misji Restore-L nie znalazła uznania w Kongresie Stanów Zjednoczonych Ameryki. W raporcie do projektu ustawy budżetowej przewidującej zasady finansowania m.in. NASA przygotowanym przez Senate Committee on Appropriations, przeczytać można, że Senat proponuje utrzymanie finansowania projektu na poziomie 130 mln USD. Członkowie senackiej komisji wrażają także nadzieję, że dzięki powodzeniu misji Restore-L uda się wydłużyć czas funkcjonowania wielu rządowych satelit, co może przyczynić się do znacznych oszczędności. Także United States House Committee on Appropriations  w analogicznym raporcie wyraził silne poparcie dla projektu  Restore-L.

Ostateczne losy finansowania misji Restore-L znane będą dopiero po uchwaleniu odpowiedniej ustawy budżetowej na rok 2018. Obecnie jej projekt oczekuje na głosowanie w Izbie Reprezentantów oraz Senacie, po czym, żeby wejść w życie, musi zostać podpisany przez prezydenta.
http://www.space24.pl/645772,spor-o-finansowanie-misji-satelity-serwisowego

https://spaceflightnow.com/2016/12/09/nasa-selects-builder-for-robotic-satellite-servicing-mission/
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2021, 01:00 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tankowanie Landsata-7
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2017, 22:13 »