Autor Wątek: Mars Science Helicopter  (Przeczytany 2182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Mars Science Helicopter
« dnia: Październik 05, 2021, 01:12 »
Myślę, że można założyć wątek dla następcy Ingenuity. Nazwa robocza to Mars Science Helicopter. Z najnowszej prezentacji wiadomo o pewnych założeniach projektowych dla MSH. Będzie heksakopterem, czyli helikopterem z 6-cioma wirnikami. Będzie ważył około 30 kg z ładunkiem, zaś sam ładunek będący aparaturą naukową będzie ważył 5 kg. Zasięg do 5 km. Czas lotu do 3 minut. Być może będzie pobierał próbki. Jeśli pojawią się kolejne informacje, proszę o zamieszczanie ich w tym wątku. Polecam też zapoznać się z prezentacją. Może ktoś wie co oznacza skrót ROI?
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2021, 03:05 wysłana przez artpoz »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2021, 07:40 »
ROI to przynajmniej z ekonomii return on investment, czyli po prostu wskaźnik rentowności, ale odpowiadam w ciemno bo nie przyglądałem się (jeszcze) prezentacji. To pewnie mowa o tym samym urządzeniu, o którym swego, niedawnego czasu wspominał syn słynnego rysownika Chmielewskiego, bodajże Artur, pracujący jako inżynier w NASA.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2021, 15:49 »
Obstawiam, że ROI (tu) = region of interest.
"Space is hard"

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2022, 22:53 »
Na stronie JPL zaprezentowano wstępną koncepcję Mars Science Helicopter:

The six-rotor Mars Science Helicopter could be used during future Mars missions to serve as an aerial scout, carrying between 4.5 and 11 pounds (2 to 5 kilograms) of payload, including science instruments, and studying terrain that rovers can't reach.

It remains in early conceptual and design stages. The proposed design is the product of collaboration between JPL, NASA's Ames Research Center in California's Silicon Valley, and AeroVironment Inc.




https://www.jpl.nasa.gov/images/pia25661-model-of-proposed-mars-science-helicopter?fbclid=IwAR0E3Iglcx9RpNGRoNzA5y9lJZ8Qd1UFWTAqRXcPpZj3te29AyGTP9Vz1l0

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 15, 2022, 22:53 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2022, 00:26 »
Takiej koncepcji się nie spodziewałem, sądziłem, że pelnogabarytowy model helikoptera marsjańskiego będzie skonstruowany w klimacie Dragonfly. Póki co to oczywiście tylko koncepcja i jakoś nie widzę, aby miała pobić te bardziej konwencjonalne, np. czyerowirnikowe wersje.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2022, 12:24 »
No ja też myślałem o czymś podobnym do Titan Dragonfly. Nawet poczułem rozczarowanie, że ten MSH bardziej podobny do odpustowej zabawki niż poważnej sondy kosmicznej  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2022, 13:58 »
Podejrzewam, że ten koncept obejmujący system 6 wirników ma na celu maksymalne zwiększenie udźwigu instrumentarium pokładowego. Ciekaw jestem już teraz jaką górną granicę ładunku użytecznego zakładają inżynierowie, oczywiście przyjmując warunki marsjańskie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2022, 14:06 »
Ciekaw jestem już teraz jaką górną granicę ładunku użytecznego zakładają inżynierowie, oczywiście przyjmując warunki marsjańskie.

Do 5 kg

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2023, 23:32 »


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Helicopter
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2024, 23:47 »