Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.  (Przeczytany 48624 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3058
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 16, 2022, 17:11 »
Korzystałem z własnego programu i przedstartowych TLE z CelesTraka.

STARLINK-G4-12 STACK   
1 72000C 22028A   22078.18547083 -.00006975  00000-0 -26142-4 0    09
2 72000  53.2221 124.8998 0009741 289.3590 335.8672 15.87078919    14

STARLINK-G4-12 SINGLE   
1 72001C 22028B   22078.18547083  .00369155  00000-0  13747-2 0    05
2 72001  53.2221 124.8999 0009703 289.4440 335.7818 15.87084856    17

EDIT: aż z ciekawości sprawdziłem i Stellarium też pokazuje wg tych danych przelot dokładnie w tym samym czasie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2022, 17:15 wysłana przez TomIR »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 16, 2022, 17:37 »
Korzystałem z własnego programu i przedstartowych TLE z CelesTraka.

STARLINK-G4-12 STACK   
1 72000C 22028A   22078.18547083 -.00006975  00000-0 -26142-4 0    09
2 72000  53.2221 124.8998 0009741 289.3590 335.8672 15.87078919    14

STARLINK-G4-12 SINGLE   
1 72001C 22028B   22078.18547083  .00369155  00000-0  13747-2 0    05
2 72001  53.2221 124.8999 0009703 289.4440 335.7818 15.87084856    17

EDIT: aż z ciekawości sprawdziłem i Stellarium też pokazuje wg tych danych przelot dokładnie w tym samym czasie.

Ooo a jednak już są dane TLE na Celestrak i jest to stara dobra orbita !! Start o 4:24 i wypuszczenie o 5:27. Czeka więc nas przelot Falcona na niebie  :)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 16, 2022, 18:03 »
U mnie też Stellarium ukazuje sobotni przelot około 04:47 CET przy ~20 stopniach górowania. Niestety te 20 kilka minut od startu to będzie nadal pół godziny przed uwolnieniem Starlinków, a potem co poranek z kiepskim górowaniem 12 st. (20.03), 6 st. (21.03) i... 1,5 st. (22.03). Czyli tyłka nie urywa ten start z widocznością. Jedynie południe kraju może liczyć na przeloty uwolnionej paczki z górowaniem powyżej 10 stopni jeszcze 21 marca.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 16, 2022, 23:43 »
    Możemy liczyć tylko na krótką widoczność Starlink-train z paczki G4-12 pod koniec przelotów porannych na dobę po starcie 20 i na drugą dobę po starcie, czyli  21, nisko nad wschodnim horyzontem. No i oczywiście 19 marca, niedługo po starcie (tak jak wspominaliście) niski przelot przez nieboskłon południowo-zachodni drugiego stopnia Falcona 9 z paczką G4-12 jeszcze w kupie (u mnie w Lublinie górowanie o 4:49:07 26° SSW).

     Niżej zrzut ze Stellarium przelotu Starlink-train G4-12 z 20 marca u mnie w Lublinie (przelot przez ogon Orła) - symulacja na podstawie TLEs przedstartowego. Na północy Polski będzie jeszcze gorzej. Warunki tym razem nie są korzystne do obserwacji (co do pogody, to jeszcze nie sprawdzałem). Z mojej miejscówki balkonowej żadne z tych przelotów nie będą widoczne.
     Ta duża ilość satelitów (na poniższej wizualizacji) to odległe, niewidoczne gołym okiem satelity geosynchroniczne - nie chciałem ich usuwać z symulacji, bo szykuję właśnie nowe plany ich focenia. Ostatni mój sukces, czyli uchwycenie fragmentu analemmy - rzadkość w internecie - jest tutaj: Advanced ORION-polowanie na szpiega:
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2022, 00:19 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 16, 2022, 23:43 »

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 17, 2022, 00:44 »
U mnie też jest kiepsko z elewacją przelotów, a z okna zabudowania na S do około 15 stopni i SE do 10 stopni przysłaniają widok, więc nawet jak pogoda dopisze to nic nie zobaczę, bo wyłazić gdzieś w pole na tak niski i krótki przelot zdecydowanie nie planuję. Gdyby tak z godzinę szybciej nastąpiły momenty startu i uwolnienia to ten przelot 19.03 o 04:48 CET byłby już o niebo przyzwoitszy niż z samym Falconem 9, na którego raczej nie wstanę. Niedziela o 03:28 tj. w ~24 godz. od startu może spróbuję z okna o ile prognoza pogody nie zniechęci do pobudki, ale wyjście sznurka z cienia przy 15 st. elewacji nad ESE poskutkuje, że na dzień dobry będą już daleko i w około 30 sekund zajdą już za budynek. O 05:01 już się robi jasno i 12 st. górowania = przelot za zabudowaniami. Jednym słowem kaszana.

Ale plus za szybkie TLEsy przedstartowe dla Celestrak.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 17, 2022, 13:11 »
     Aa, zapomniałem podać linka do mojego filmiku Starlink-train z paczki G4-10 z ranka 12 marca, czyli na trzecią dobę po starcie Starlink-40. Jeszcze nie znalazłem czasu, żeby zmontować jeden film ze wszystkich trzech przelotów, bo bawię się ATM-em, którego celem jest przygotowanie mojego sprzętu do nowego (cieplejszego) sezonu polowań na satelity (wątek jest: TUTAJ). Więc na razie jest to tylko test, sprawdzający czy mój kompakcik da radę udokumentować przeloty Starlink-train na video. Szum jest co prawda fatalny, gdyż wybrałem max. ISO: 6400, dla opcji filmowania (następnym razem ustawię trochę mniejszą czułość, a w postprodukcji "podciągnę światło"). Niemniej coś tam jednak widać, pewnie dzięki pełnej dziurze obiektywu F1.8 (ogniskowa: 50mm dla formatu małoobrazkowego). Nawet udało się utrwalić 2 x Falcon 9 DEB (dociekliwi na pewno znajdą), czyli dwa (z czterech) pałąki sprzęgające satelity w paczce, które lecą, kolejno w równych odstępach po Starlinkach, widoczne jako krótkie błyski co ok. 5 sekund. Zresztą na Waszych filmach też je widać. U mnie pierwszy błysk od pałąka nr1 pojawia się w górnym prawym rogu w 1 min. 18 sek. filmu, kiedy Starlink-train częściowo schował się już za sąsiedni budynek. Satelity w Starlink-train nie były u mnie wybitnie jasne, ale jaśniejsze niż dzień wcześniej (przy drugim przelocie). Poza tym puszczały ładne wizualnie flary. Przelot odbywał się przez nieboskłon południowy, widoczny od dachu do dachu budynków, poprzez gw. Węża (pod Koroną Północy), Herkulesa, Wężownika. Satelita, rozpoczynający przelot w poprzek, przez górny, prawy róg kadru (tuż przed błyskiem drugiego pałąka w 2 min. 04 sek. filmu), to Starlink-1523 (NORAD: 46028, ID: 2020-055B), znajdujący się na orbicie operacyjnej pierwszej powłoki (550km) - puszczał akurat flarę (o ile dobrze pamiętam, osłony były wtedy dopiero testowane?). Satelita pochodzi z paczki V1.0-L9, ze startu Starlink-10 (start: 07-08-2020, 07:12:05 CEST - statystki startów cz.1: TUTAJ):



... to mój pierwszy film, pokazujący jeszcze w miarę gęsty Starlink-train, więc mimo pewnych mankamentów, jestem zadowolony, że mogę dokumentować takie przeloty, nawet moim cieniuchnym sprzętem, na dodatek filmując z ręki.   :)
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2022, 16:28 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 17, 2022, 18:29 »
Świetny materiał, zważywszy, że złapany matrycą M4/3. Ale jak przypuszczałem, skoro u mnie rok temu jeszcze bardziej paznokieciowa 1/2,3 z niewymiennym obiektywem F4.4 dała radę, to z M4/3+F1.8 tym bardziej. Jeśli w trzecią dobę od startu tak ładnie sznurek się złapał to co dopiero by wyszło w pierwszą, gdyby nie wspomniane przez Ciebie przygody z mrozem! Czekam na video z pierwszej doby "następną razą" gdy tylko załapiemy się na dobre warunki widoczności :) A pałąki faktycznie ładnie złapane - ja nawet się nie przyjrzałem podczas obserwacji czy były wizualnie dostrzegalne.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 19, 2022, 18:17 »
Świetny materiał, zważywszy, że złapany matrycą M4/3. Ale jak przypuszczałem, skoro u mnie rok temu jeszcze bardziej paznokieciowa 1/2,3 z niewymiennym obiektywem F4.4 dała radę, to z M4/3+F1.8 tym bardziej. Jeśli w trzecią dobę od startu tak ładnie sznurek się złapał to co dopiero by wyszło w pierwszą, gdyby nie wspomniane przez Ciebie przygody z mrozem! Czekam na video z pierwszej doby "następną razą" gdy tylko załapiemy się na dobre warunki widoczności :) A pałąki faktycznie ładnie złapane - ja nawet się nie przyjrzałem podczas obserwacji czy były wizualnie dostrzegalne.

     Dzięki. Postaram się jeszcze wykorzystać materiały video, pozyskane z poprzednich dni dla przelotu G4-10. Jak to będzie nadawało się do pokazania, to zmontuję w całość z komentarzami.

     Nowa paczka Starlinków G4-12 wystartowała dzisiaj rano (19 marca) opóźniona ze względu na pogodę o ponad godzinę. Niewiele to zmieniło z punktu widzenia obserwatorów. Warunki obserwacji z terenu Polski są nadal niekorzystne. Ja będę próbował zobaczyć i filmować Starlink-train G4-12 na trzecią dobę po starcie (22 marca rano) - końcówka przelotu będzie dłuższa i podobna u mnie w Lublinie do drugiego, wysokiego przelotu dla G4-10, no i obserwacja będzie możliwa do wykonania z mojej balkonowej miejscówki. Chcę sprawdzić, czy Starlink-train G4-12 też będzie tak bardzo słabo widoczny jak G4-10 na drugi dzień.  ???

    Niżej, tylko symulacja dla Lublina na podstawie, aktualnego TLEs przedstartowego dla G4-12 (po opóźnieniu startu). Jak będą już dostępne dane orbitalne dla wszystkich satelitów Starlink z nowej paczki (pewnie jutro po południu), to zrobię jeszcze dodatkowe symulacje dla przelotu na 22 marca. W drugim załączniku zamieszczam  plik tekstowy z TLEs przedstartowym dla G4-12 i dla innych jaśniejszych (wizualnych) satelitów. Jak Ktoś chce może już dzisiaj wrzucić do Stellarium plik z własnego dysku i zrobić symulacje widoków z przelotu dla swojej  miejscówki obserwacyjnej.

« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2022, 20:07 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 19, 2022, 22:53 »
Ja wstaję jutro (20.03) na przelot o 3:11  ::)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 20, 2022, 09:36 »
Cóż mogę powiedzieć ... Bieda z nędza, nawet gwiazdy Delfina były jaśniejsze  ::)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 20, 2022, 11:02 »
     Adam, wszystko wskazuje na to, że odbita od nich większość  (nawet tych rozproszonych) promieni słonecznych szła  w kosmos, a nie w kierunku Ziemi. Tak samo było u mnie w Lublinie na drugi dzień po starcie G4-10 (pierwszego i trzeciego dnia były jaśniejsze) mimo, że miałem je ("nisko") nad głową przy dobrych warunkach pogodowych, ale "schodziły" już od Zenitu do wschodniego horyzontu - wszystkie były praktycznie niewidoczne gołym okiem. Nie jest to też chyba przypadek, bo wtedy świeciłyby z różną jasnością. Wygląda na to, że już na dobę po starcie wszystkie zaczynają ustawiać się stosownie względem Słońca w autonomicznym trybie (tak aby odbijać jak najmniej promieni słonecznych w kierunku Ziemi) i wtedy właśnie znikają nam praktycznie z oczu. Dla przypomnienia zacytuję (źródło):

Cytuj
Manewr obracania satelity
     Jako że osłony mają zmniejszyć jasność na orbicie docelowej, nie zakrywają one tylnej części paneli słonecznych, nie wpłyną więc na jasność podczas podnoszenia orbity. Dlatego też SpaceX pracuje nad zmianą procedur pracy satelity także w tej fazie, od separacji od rakiety do dotarcia na docelową pozycję.

     Obecnie testowane jest obracanie satelitów tak, aby wektor padania promieni słonecznych znajdował się w płaszczyźnie satelity, czyli żeby satelita był skierowany krawędzią do Słońca. Powinno to zmniejszyć ilość światła odbijanego w kierunku Ziemi poprzez redukcję powierzchni otrzymującej światło. Jest to możliwe w pierwszych fazach misji, ponieważ anteny nie muszą być skierowane tak, aby udostępniać usługi dostępu do Internetu. Są jednak niuanse sprawiające, że implementacja takiego rozwiązania jest dość skomplikowana. Po pierwsze, odwracanie satelity od Słońca zmniejsza ilość dostępnej energii. Po drugie, jako że anteny nie zawsze będą skierowane w stronę Ziemi, zmniejsza to czas możliwego kontaktu z satelitami. Po trzecie, kamery do śledzenia gwiazd znajdują się w bocznej części platformy (jest to jedyne miejsce, gdzie można je zamontować tak, żeby miały odpowiednie pole widzenia). Obrót krawędzią do Słońca może skierować jedną z kamer w stronę Ziemi, a drugą prosto w Słońce, co może utrudnić orientację satelity w przestrzeni. Z powodu wyżej wymienionych ograniczeń wystąpi niewielki procent przypadków, kiedy satelity nie będą mogły całkowicie obrócić się krawędzią do Słońca. Może to powodować, że niektóre z satelitów będą chwilowo widoczne na fragmencie swojej orbity podczas wstępnych faz misji.




Całość artykułu: Zmniejszanie jasności satelitów Starlink na nocnym niebie.

     Cytat pochodzi z kwietnia 2020 r. Jak to faktycznie wygląda na chwilę obecną, nie mam pojęcia. Niemniej nasze aktualne obserwacje, w których widzimy, niedługo po starcie Starlinki znikające całkowicie, a chwilami tylko częściowo, co przebiega w sposób bardziej uporządkowany, niż to miało miejsce w początkach misji Starlink, wyraźnie wskazuje na to, że procedury opisane w powyższym cytacie, musiały być jednak zaimplementowane w programach sterujących satelitami!
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2022, 11:19 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2575
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 20, 2022, 12:38 »
No aż takiego postępu się nie spodziewałem w obniżaniu jasności, że tak się odniosę do obserwacji Adama, w już pierwszy poranek po starcie. Szok. Ciekawe jak będzie jutro.

Ja nie wstawałem, bo wieczorem miałem totalne zamglenie i niskie chmury na całym niebie, a prognoza zapowiadała ich odparowanie dopiero po 9 rano (teraz już czyściutkie niebo i jeszcze przedwiosenne Słoneczko), więc widząc jak się sprawdza wieczorem i wiedząc, że od poniedziałku czeka mnie tydzień pobudek o 04:30 uznałem, że nie zmarnuję jedynej okazji żeby sobie trochę pospać.

Jutro mam przelot około 04:57 przy prawie 30 stopniach górowania, a prognozy bardzo wyżowe więc pewnie "zobaczę czy coś zobaczę"... Tylko że Słonko już jedynie 8 stopni pod horyzontem  :-\

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3058
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 20, 2022, 14:49 »
A już myślałem, że oślepłem :). Nie widziałem nic gołym okiem spod krakowskiego nieba,
ani o 03:11, ani o 04:40, mimo że ten drugi przelot był prawie przez zenit.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 20, 2022, 16:14 »
     Myślę, że drugi przelot ok. godz. piątej, to już chyba przy zbyt jasnym niebie?  ???

     Generalnie końcową część pierwszego przelotu można próbować oglądać w Polsce południowej.  Niżej symulacje na jutro, tj. 21-03-2022, na podstawie aktualnego TLEs (satelitów z paczki G4-12, a nie przedstartowego) dla końcówki pierwszego przelotu Starlink-train G4-12. Czas podany dla momentu kiedy wszystkie satelity w Starlink-train wyjdą z cienia Ziemi. Nastąpi to o godz. 3:23:26 CET, z tym, że Starlink-train, oglądany z różnych miejscówek pojawi się w innej pozycji na wschodnim nieboskłonie. Symulacje wyglądu Starlink-train dla: Rzeszowa, Lublina, Białegostoku, Suwałk, Tczewa, Łodzi, Krakowa. W pierwszym załączniku zrzut z wizualizacji orbitalnej on-line (CelesTrak) dla Starlink-train G4-12 (na biało) na tę samą chwilę, co na widokach FPV. Jutro zrobię wizualizacje dla pierwszego przelotu na 22 marca, trzecią dobę po starcie (widoki będą trochę korzystniejsze).

     PS Jasność satelitów na wizualizacjach (tak jak to podaje Stellarium), nie będzie miała raczej nic wspólnego z rzeczywistością. Traktować to tylko jako pozycję okręślonych satelitów w Starlink-train. Na tę chwilę prowadzącym satelitą w zwartej zbitce jest: Starlink-3682. Natomiast znacznie do przodu (już na drugą dobę po starcie  :o) wysforował się jeden: Starlink-3719. Oczywiście dla tak krótkiego przelotu nie opłaca się wyłazić na zewnątrz, ale jeśli Ktoś ma okno z dobrym widokiem na nieboskłon wschodni, to czemu nie looknąć?  :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2022, 16:46 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 20, 2022, 16:15 »
Ciąg dalszy:
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 20, 2022, 16:15 »