Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Słońce / Odp: Słońce - 2018 rok
« Ostatnia wiadomość wysłana przez TomIR dnia Dzisiaj o 03:08 »
Po 2701 mamy 2702 - równie żałosnych rozmiarów, ale wytrzymała trochę dłużej.
2
Polski program kosmiczny / Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 00:40 »
Pytanie - czy gdzieś można znaleźć cały dorobek naukowy Dr Brony? :) Mówię tutaj o liście artykułów, nie wszystkich publikacjach!

Może sam autor jest w jego posiadaniu ?

Tutaj mały fragment:
http://www.ifd.uni.wroc.pl/szukaj/Jacek-Brona/
https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.103.096101
3
Osobistości / Odp: Stephen Hawking (1942-2018)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 00:27 »
Stephen Hawking (1942–2018)
14 MARCH 2018
World-renowned physicist who defied the odds.


Stephen Hawking in Cambridge, January 1993.Credit: David Montgomery/Getty

These findings gained Hawking election to the Royal Society in London in 1974, at the age of 32. By then, he was so frail that both movement and speech were difficult, and most of us suspected that his days in front-line research were numbered. But in that same year, he came up with his most distinctive contribution to science: Hawking radiation.

https://www.nature.com/articles/d41586-018-02839-9
4
Polski program kosmiczny / Odp: Działalność POLSA w roku 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 00:11 »
Brona: Krajowy Program Kosmiczny będzie gotowy za kwartał
14 marca 2018 Paweł Ziemnicki


FOT. DEFENCE24 TV

Nowy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej w najbliższych dniach zjawi się we wszystkich oddziałach Agencji – w Gdańsku, Warszawie i Rzeszowie. Jako priorytet na kolejne tygodnie Grzegorz Brona wskazuje doprowadzenie do końca prac nad Krajowym Programem Kosmicznym. Na znaczeniu mają też zyskać kwestie wizerunkowe instytucji.

We wtorek 13 marca 2018 r. Prezes Rady Ministrów zatwierdził kandydaturę dra Grzegorza Brony na nowego prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.  Brona jest fizykiem, wykładowcą akademickim. Już wcześniej zasiadał w Radzie PAK.

W rozmowie ze Space24.pl Grzegorz Brona przyznaje, że w najbliższych dniach będzie mocno zajęty. Jako, że Agencja zlokalizowana jest w trzech miejscach – Gdańsku, Warszawie i Rzeszowie, wszystkie one muszą być w niedługim czasie odwiedzone i ich działania poddane ocenie.

Priorytetem będzie dla mnie doprowadzenie do końca prac nad Krajowym Programem Kosmicznym. Solidne zręby tego dokumentu zostały już przygotowane przez Agencję w 2017 r. Projekt ten będziemy w najbliższych miesiącach intensywnie konsultować z wszystkimi zaangażowanymi środowiskami i poprawiać w taki sposób, aby był akceptowalny z różnych perspektyw. W ciągu trzech miesięcy dokument powinien być gotowy do zaprezentowania rządowi.

                     dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Dotychczasowy szef Creotech Instruments sygnalizuje również, że będzie dążył do nowego otwarcia w zakresie promowania działalności krajowej agencji kosmicznej i edukacji społeczeństwa w dziedzinie korzyści z wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

http://www.space24.pl/wyszukiwanie/brona-krajowy-program-kosmiczny-bedzie-gotowy-za-kwartal
5
Polski program kosmiczny / Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Dzisiaj o 00:01 »
PGNiG zbuduje swojego satelitę?
14 marca 2018 Piotr Maciążek

Podczas konferencji wynikowej PGNiG, wiceprezes ds. rozwoju, Łukasz Kroplewski, poinformował, że spółka coraz mocniej stawia na innowacje. „W tym roku są to np. drony, ale nie wykluczam, że w przyszłości zaangażujemy się w budowę satelity” – stwierdził menadżer pytany przez dziennikarzy o taką możliwość.

„Być może nie za mojej kadencji, ale przyjdzie czas na budowę satelity przez PGNiG” – stwierdził wiceprezes ds. rozwoju PGNiG, Łukasz Kroplewski.

„[taki satelita – przyp. red.] Pomagałby spółce w kwestiach geologicznych, dystrybucji. Nie brakuje rzeczy do których można by go wykorzystać” – stwierdził menadżer.

Warto podkreślić, że sektory strategiczne  w Polsce takie jak energetyka i chemia już korzystają z systemów satelitarnych. Np. w 2016 r. Grupa Azoty podpisała umowę ze spółką SatAgro. Chodzi o dostarczenie konkretnych usług informatycznych w zakresie rolnictwa precyzyjnego, które mogą przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa żywnościowego. Mowa o systemie, za pomocą którego będzie można m.in. monitorować rozwój upraw i obserwować skutki pogody, a także generować specjalistyczne mapy umożliwiające precyzyjne sianie, nawożenie i opryski ochronne.

http://www.space24.pl/wyszukiwanie/pgnig-zbuduje-swojego-satelite
6
Pozostałe i Badania Kosmosu / Odp: Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Wczoraj o 23:50 »
Teleskop kosmiczny TESS przygotowywany do lotu
Wysłane przez grabianski w 2018-02-27 18:58Kolejny teleskop NASA do poszukiwań planet poza Układem Słonecznym dotarł już na Florydę, gdzie rozpoczął przygotowania do startu. TESS - następca misji Kepler - poleci z kosmodromu w Cape Canaveral na Florydzie na szczycie rakiety Falcon 9. Obecnie planowana data startu to 16 kwietnia.

Teleskop spędzi teraz miesiąc w specjalnym ośrodku przygotowywania satelitów do startu PHSF. Do Florydy przyjechał z fabryki firmy Orbital ATK w Wirginii, gdzie został złożony i dokładnie przetestowany.

TESS to nowy rozdział w dziedzinie poszukiwania egzoplanet. Teleskop będzie przeszukiwał prawie całe niebo, monitorując jasność ponad 200 000 gwiazd w naszej galaktyce. Egzoplanety będą znajdowane, podobnie jak w przypadku teleskopu Keplera, techniką fotometryczną. Polega ona na poszukiwaniu periodycznych spadków jasności dochodzącej z gwiazd, które wskazywać będą na przejście potencjalnej egzoplanety przed gwiazdą (jej bardzo niewielkie zaćmienie). Już teraz szacuje się, że dzięki misji TESS katalog egzoplanet powiększy się o tysiące nowych obiektów.

Teleskop Jamesa Webb’a, który wystartuje w 2019 roku będzie świetnym uzupełnieniem misji egzoplanetarnej TESS’a. Następca teleskopu Hubble’a będzie kierował swoją optykę na ciekawsze egzoplanety odkryte przez misję TESS. Naukowcy tym samym będą mogli badać atmosfery odległych światów, a w niektórych przypadkach znajdować warunki sprzyjające podtrzymaniu życia.

Misja która znajdzie planety do badań przez kolejne dekady


Teleskop TESS dostarczony do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Tu przejdzie ostatnie przygotowania przed startem na rakiecie Falcon 9. Źródło: NASA KSC.

TESS to misja o innym podejściu do poszukiwania egzoplanet niż wysłany w 2009 roku teleskop Keplera. Kepler przez czas trwania swojej misji patrzył tylko na 1/400 tego, co obserwować będzie TESS. Głównym celem naukowym poprzednika była orientacja jakie egzoplanety krążą wokół gwiazd i jak często można spotkać w naszej galaktyce planety podobne rozmiarem do Ziemi. TESS spojrzy, gdzie i w jakich ilościach znajdują się skaliste planety wokół najbliższych nam, stosunkowo jasnych gwiazd. Bliskość badanych obiektów jest nieprzypadkowa. Dzięki temu, najciekawsze egzoplanety doczekają się potem dokładnych obserwacji przy pomocy naziemnych teleskopów i teleskopu Jamesa Webba.

Niebo dla teleskopu TESS zostało podzielone na 26 sektorów. Kamery w jakie został wyposażony spojrzą na każdy z nich przez co najmniej 27 dni. Jasność gwiazd w polu widzenia aparatury teleskopu będzie rejestrowana co 2 minuty.

Oczy teleskopu TESS


Artystyczna wizualizacja teleskopu TESS. Na ilustracji widać cztery kamery, w jakie wyposażono statek. W tle dla kontekstu umieszczono potencjalny układ z egzoplanetami. Źródło: MIT.

TESS jest pierwszym teleskopem kosmicznym, który w poszukiwaniu egzoplanet spojrzy na całe niebo wokół siebie. W pierwszym roku będą to sektory północnego nieba, a w następnym roku gwiazdy na południu. Naukowa aparatura teleskopu składa się z czterech identycznych szerokokątnych kamer CCD. Każda z kamer używa czterech matryc cyfrowych CCD i zespołu siedmiu soczewek, przez które przechodzić będzie do kamery światło z gwiazd.

Podstawowa faza misji potrwa 2 lata. W tym czasie teleskop powinien spojrzeć na każdy z wyznaczonych sektorów przez niemal miesiąc. Wynikiem prac teleskopu będą dwa zbiory danych: jeden skupiony na 15 000 starannie wybranych gwiazdach dostarczy danych na temat jasności o okresie 2 minut, drugi to będą obrazy całego sektora z kadencją 30 minut.

Nietypowa orbita


Po lewej podział na sektory, w obrębie których pracował będzie teleskop TESS. Po prawej orbita docelowa i orbity pośrednie teleskopu. Źródło: MIT.

TESS użyje pierwszy raz wykorzystywanej w misjach naukowych wysokoeliptycznej orbity wokół Ziemi. Najwyższy jej punkt będzie sięgał orbity Księżyca, a okres obiegu teleskopu wokół Ziemi wyniesie 13,7 dnia. Aby tam trafić, teleskop w serii manewrów przygotuje orbitę, umożliwiającą przelot w pobliżu Księżyca. Asysta grawitacyjna naszego naturalnego satelity przyspieszy teleskop i znacząco zmieni inklinację jego orbity. Po bliskim spotkaniu z Księżycem, TESS uruchomi swoje silniki w manewrach stabilizujących do docelowej orbity.

TESS znajdzie się na stabilnej orbicie po dwóch miesiącach od startu. Co dwa tygodnie statek będzie zbliżał się do Ziemi na dystans 1/3 odległości między Ziemią, a Księżycem, by wysłać na Ziemię pozyskane dane.

Źródło: NASA
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/teleskop-kosmiczny-tess-przygotowywany-lotu-4169.html
7
Planetoidy, komety, meteory i meteoryty / Odp: Bliskie przeloty planetoid od 2017
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Wczoraj o 23:37 »
Praktycznie mamy na ten czas dwukrotnie więcej bliskich przelotów niż przed rokiem.
Czy to zasługa większej ilości narzędzi wykrywających te przeloty ?
8
Zewnętrzny Układ Słoneczny / Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Orionid dnia Wczoraj o 23:31 »
Po przelocie i w jakiejś części ma być oficjalna nazwa zależna od ilości składników systemu Ultima Thule.
Ciekawe czy zatwierdzona  przez Unię Astronomiczną nazwa będzie nawiązywać do obecnej.

9
Księżyc / Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ekoplaneta dnia Wczoraj o 20:14 »
Dobry pomysł!  8)
10
Księżyc / Odp: Chang'e 5 - pobranie probek z Księżyca (2017)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kanarkusmaximus dnia Wczoraj o 19:14 »
Europejczycy dostaną a po swoich badaniach cześć próbek przekażą dalej Amerykanom w zamian za część przyszłych marsjańskich próbek  ;) Wówczas ESA mogłaby upiec dwie pieczenie przy jednym politycznym (chińskim) ogniu  ;D

Albo za dostęp do europejskich laboratoriów pod warunkiem, że dodatkową część próbek z Marsa Amerykanie będą badać także w europejskich labach! :D
Strony: [1] 2 3 4 5 ... 10