Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 201769 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #300 dnia: Grudzień 01, 2017, 12:06 »
Nie nie nie - to ładny zabieg, ale to wcale nie jest podniesienie składki o 25% - a składki opcjonalnej o 25%! :(

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #301 dnia: Grudzień 14, 2017, 03:46 »
Akademia Górniczo-Hutnicza zmodernizowała obserwatorium satelitarne
12.12.2017


Montaż kopuły obserwacyjnej na dachu WGGiIŚ AGH w Krakowie, fot. Michał Nędzka, AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zmodernizowała obserwatorium satelitarne mieszczące się na dachu Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska. Głównym celem laboratorium jest wyznaczanie współrzędnych geograficznych na podstawie obserwacji gwiazd.

W nowej kopule obserwacyjnej, ważącej 400 kg i liczącej 4 metry średnicy, umieszczony będzie teleskop zenitalny. Urządzenie, wraz z zainstalowaną specjalistyczną kamerą, będzie automatycznie wykonywać zdjęcia gwiazd. Odpowiednie opracowanie fotografii pozwoli na wyznaczanie współrzędnych obserwatorium z dużą dokładnością - poinformowała uczelnia w przesłanym komunikacie.

Wyznaczanie współrzędnych geograficznych poprzez obserwację gwiazd to jedna z najbardziej tradycyjnych technik identyfikacji położenia geograficznego. W ten sposób przeprowadzano pomiary globalne, wyznaczając między innymi kształt Ziemi. Z metody tej od setek lat korzystali geografowie, podróżnicy czy odkrywcy. Obserwacje astronomiczne są uzupełnieniem pomiarów wykonywanych przez współczesne systemy satelitarne.

Jak powiedział opiekun laboratorium, dr hab. inż. Jacek Kudrys, obserwacje astronomiczne w celu wyznaczania pozycji od zawsze towarzyszyły geodezji. Do czasu uruchomienia pierwszych systemów nawigacji satelitarnej, były one podstawowym sposobem wyznaczania dokładnych współrzędnych punktów w ziemskim układzie odniesienia.

„Tak ustalone współrzędne, a właściwie ich zmiana w czasie, pozwalają na określenie m.in. prędkości i kierunku przemieszczania się płyt tektonicznych, położenia ziemskiego bieguna czy zmian prędkości wirowania Ziemi wokół własnej osi” – wymieniał Kudrys, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Analiza różnic pomiędzy współrzędnymi wyznaczonymi metodą astronomiczną i określonymi na podstawie obserwacji satelitarnych daje również możliwość badania przebiegu geoidy, stanowiącej w geodezji poziom odniesienia dla pomiarów wysokości.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 260 tys. zł, z czego 200 tys. dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu „Modernizacja obserwatorium satelitarnego AGH”. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27554%2Cakademia-gorniczo-hutnicza-zmodernizowala-obserwatorium-satelitarne.html

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #302 dnia: Grudzień 14, 2017, 08:18 »
Nie mogę się nadziwić, że te obserwatorium umiejscowiono na dachu budynku, gdzie wokół nagromadzono pełno różnych agregatów, przewodów wentylacyjnych, itp. Nie dość że, niebo nad Krakowem jest wiadomo jak zanieczyszczone, to jeszcze drgania własne budynku oraz tej armatury wokół, która wydziela dodatkowe ciepło - wszystko to wywoła turbulencje i drgania, które będą miały wpływ na dokładność pomiarów, itd.
No, chyba że, o czymś nie wiem? :D

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #303 dnia: Grudzień 14, 2017, 09:33 »
Szeroki dostęp do zobrazowań satelitarnych dla polskiej armii. Już od przyszłego roku
12 GRUDNIA 2017 Paweł Ziemnicki

Polska Grupa Zbrojeniowa oraz zaliczające się do niej Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki podpisały porozumienie z amerykańskim koncernem DigitalGlobe. Kontrakt zapewni Ministerstwu Obrony Narodowej dostęp do wysokiej jakości danych z satelitarnego rozpoznania optycznego. Wojskowe Zakłady Elektroniczne (WZE) mają w imieniu PGZ objąć rolę głównego integratora technologii satelitarnych w Polsce.

Podpisanie porozumienia o współpracy (ang. Memorandum of Understanding) pomiędzy PGZ S.A., WZE S.A. oraz amerykańską spółką Digital Globe miało miejsce 12 grudnia 2017 r. w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Umowa dotyczy włączenia polskiego podmiotu do tzw. Programu Bezpośredniego Dostępu (ang. Direct Access Program - DAP). Chodzi o narzędzie umożliwiające pozyskiwanie z konstelacji optycznych satelitów obserwacyjnych Digital Globe zobrazowań o wysokiej rozdzielczości – do 30 cm.

Maciej Lew-Mirski, wiceprezes PGZ podkreślał, że do posiadania przez Rzeczpospolitą Polską własnego satelity obserwacji Ziemi jest jeszcze daleka droga. Realizacja takiego programu wymaga bowiem nakładów na poziomie co najmniej 350 mln USD, a sam cel może zostać osiągnięty dopiero za kilka lub nawet kilkanaście lat. Potrzebne kompetencje Ministerstwo Obrony Narodowej może jednakże szybko uzyskać dzięki partnerstwu, w jakie zaangażowała się grupa PGZ.

Pytanie tylko, czy musimy czekać kilkanaście lat, żeby zdobyć te zdolności, czy podejmujemy tę decyzję i zaczynamy z tego korzystać w zasadzie od dzisiaj, i podnosimy bezpieczeństwo naszego państwa do poziomu dotąd nieznanego. (…) Gdzie jest świat – prywatna firma DigitalGlobe, i gdzie jest Polska? Jeżeli chcemy dalej filozofować patrząc w niebo i czekając na to, aż kiedyś będziemy mieli własną konstelację, to możemy to robić. Albo możemy te zdolności zapewnić już teraz, i PGZ zdecydowało, że to jest lepsze rozwiązanie.

           Maciej Lew-Mirski, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Pierwszy etap polsko-amerykańskiej współpracy będzie więc polegał na zapewnieniu MON oraz innym krajowym instytucjom administracji publicznej dostępu do zdjęć satelitarnych na korzystnych warunkach. Założenie jest takie, by z zasobów DigitalGlobe polskie podmioty mogły korzystać z taką swobodą, jak gdyby dysponowały własnymi satelitami EO.

Organy władzy publicznej w Polsce oraz dowództwo Sił Zbrojnych zyskają zatem możliwość pozyskiwania nowych zobrazowań niemalże w czasie rzeczywistym, a także narzędzia do tego, by satelitom z konstelacji DigitalGlobe zlecać konkretne zadania. Na mocy umowy MON uzyska także, za pośrednictwem PGZ, dostęp do ogromnych archiwów przeszłych zobrazowań, pozostających w dyspozycji amerykańskiej spółki. Ten ostatni aspekt współpracy jest szczególnie ważny jeśli chodzi o planowanie i rozpoznanie wojskowe.

Własny satelita

Drugi etap polsko-amerykańskiej kooperacji, przewidziany na dalszą przyszłość, oznacza natomiast wsparcie DigitalGlobe przy pozyskaniu przez Polskę pierwszego, własnego satelity obserwacyjnego dual-use. Rodzima administracja będzie mogła podjąć decyzję, czy będzie to nasz własny, w pełni niezależny satelita, czy też zostanie on włączony do konstelacji urządzeń DigitalGlobe.

Dopóki jednak Polska nie będzie mieć własnej konstelacji satelitarnej, potrzeby naszego kraju w kwestii tego rodzaju rozpoznania zapewni współpraca z DigitalGlobe, które dysponuje obecnie na orbicie pięcioma satelitami o wysokiej rozdzielczości zobrazowania, a w niedalekiej przyszłości mają do nich dołączyć kolejne. Obok funkcji wywiadowczych satelity amerykańskiego operatora zdolne są, w przypadku konfliktu zbrojnego, przekazywać naszej armii koordynaty celów dla broni, jaką dysponują polskie jednostki.

Jeff Kerridge, wiceprezes zarządu DigitalGlobe zapewnił, że Siły Zbrojne RP zyskają natychmiastowy dostęp do zobrazowań satelitarnych wysokiej jakości, bez konieczności inwestowania przez Polskę w kosztowną i czasochłonną budowę złożonej infrastruktury naziemnej.

DigitalGlobe zobowiązuje się także wspierać PGZ w komercjalizacji pozyskiwanych przez polską spółkę produktów pochodnych EO – tj. w ich sprzedaży na rynku krajowym i zagranicznym. Zgodnie z zapowiedzią Kerridge’a, w ramach kontraktu PGZ uzyska także dostęp do danych z przyszłej konstelacji satelitów DigitalGlobe – Legion.

Kerridge zaznaczył podczas spotkania, że podpisane porozumienie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju działalności jego firmy w Europie Środkowo-Wschodniej, a implementacja usługi DAP w PGZ pozwoli rozwinąć współpracę obu przedsiębiorstw w wymiarze lokalnym regionalnym.

To był Zapad

Wybór DigitalGlobe jako partnera dla krajowego przemysłu obronnego jest o tyle naturalny, że to właśnie ta spółka zapewniła Polsce zobrazowania i analizy dotyczące manewrów Zapad, które rosyjskie i białoruskie siły zbrojne przeprowadziły kilka miesięcy temu za wschodnią granicą naszego kraju.

To rzeczywiście był Zapad i analiza tego, co tam się działo. My sami nie mogliśmy tego zrobić. Jako państwo polskie nie byliśmy w stanie zebrać tych podstawowych dla naszego bezpieczeństwa informacji i ich przeanalizować. Musieliśmy je kupić.

              Maciej Lew-Mirski, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

WZE – integrator polskiego przemysłu kosmicznego

Maciej Lew-Mirski zapowiedział przy okazji podpisania porozumienia, że PGZ szeroko wchodzi w krajowy sektor kosmiczny. Spółką, która w ramach grupy będzie skupiać technologie i kompetencje związane z satelitami i aplikacjami satelitarnymi, będą Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce, gdzie też najpewniej powstanie stacja naziemna do obsługi Direct Access Program. WZE mają stać się szeroko rozumianym integratorem polskiego przemysłu kosmicznego, wspierając przy tym małe firmy, które realizuję w tej dziedzinie coraz ambitniejsze projekty oraz zamówienia dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W Polsce wiele podmiotów zajmuje się technologiami satelitarnymi, ale tak naprawdę, prawdziwe zdolności do integracji tego wszystkiego są tylko i wyłącznie w PGZ. Tylko PGZ posiada potencjał technologiczno-finansowy do tego, żeby przeprowadzić duże przedsięwzięcia na tym polu.

                Maciej Lew-Mirski, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Należy podkreślić, że zobrazowania satelitarne od DigitalGlobe mają służyć nie tylko celom militarnym i wywiadowczym. Poprzez ich komercyjną dystrybucję znajdą one szereg zastosowań cywilnych – choćby w rolnictwie precyzyjnym czy górnictwie.

http://www.space24.pl/712546,szeroki-dostep-do-zobrazowan-satelitarnych-dla-polskiej-armii-juz-od-przyszlego-roku
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2017, 20:24 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #303 dnia: Grudzień 14, 2017, 09:33 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #304 dnia: Grudzień 21, 2017, 20:27 »
Współpraca PGZ z DigitalGlobe w zakresie obserwacji Ziemi. Czy przykuje uwagę MON? [Defence24 TV]
20 GRUDNIA 2017 Paweł Ziemnicki

Ta inicjatywa, która wystartowała w sposób formalny poprzez podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy partnerem amerykańskim, PGZ oraz Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. jest uzupełnieniem, wsparciem, jest pewnym pomostem dla polskich programów kosmicznych” – powiedział dla Space24.pl Przemysław Kowalczuk, prezes WZE S.A. Chodzi o współpracę w zakresie pozyskiwania zobrazowań satelitarnych dla Polski, podjętą przez koncern DigitalGlobe, Polską Grupę Zbrojeniową i Wojskowe Zakłady Elektroniczne.

Ich [DigitalGlobe] oferta, ponieważ są związani kapitałowo i kompetencyjnie z szeregiem firm z sektora kosmicznego, jest bardzo szeroka. Razem wystrzelili do tej pory ponad 280 satelitów z tysiącami godzin operacyjnej pracy w przestrzeni kosmicznej. To są realne osiągnięcia. Dają nam możliwość wypełnienia wszelkich luk w nadchodzącym programie kosmicznym.

            Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu WZE S.A.

Nasze wymagania co do zobrazowania satelitarnego, co do jak najszybszego pozyskania obrazów satelitarnych i możliwości analiz tych obrazów w relatywnie szybkim czasie, są bezdyskusyjne.

            Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu WZE S.A.

http://www.space24.pl/716991,wspolpraca-pgz-z-digitalglobe-w-zakresie-obserwacji-ziemi-czy-przykuje-uwage-mon-defence24-tv

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #305 dnia: Grudzień 22, 2017, 18:28 »
Katalog infrastruktury od ARP
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 22 GRUDNIA 2017

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zaprezentowała krajowy katalog infrastruktury laboratoryjno-testowej dla branży kosmicznej.

Katalog opisuje 20 wybranych laboratoriów zlokalizowanych w Polsce, które podzielono na kategorie, według testów możliwych do przeprowadzenia w danym zakładzie. Są to:

• testy termiczno–próżniowe,
• testy wibracyjne,
• testy kompatybilności elektromagnetycznej,
• testy akustyczne,
• testy specjalne.


MAPA INFRASTRUKTURY TESTOWEJ W POLSCE / Credits: ARP S.A.
(...)

http://kosmonauta.net/2017/12/43186/

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #306 dnia: Grudzień 29, 2017, 15:51 »
Poseł Jerzy Materna, przewodniczący grupy parlamentarnej ds. przestrzeni kosmicznej udzielił parę tygodni temu wywiadu dla Space24. O ile z pewnymi wnioskami i ideami jestem w stanie się zgodzić, to gdy Pan Poseł wypowiada się np. na temat satelity telekomunikacyjnego dla Polski wykazuje niezrozumienie tematu, pomimo już w sumie długiego czasu, przez który zajmuje się tą tematyką. Konkurencyjna platforma tv-sat w Polsce z polskim satelitą?

http://www.space24.pl/710787,skaner-space24-materna-polska-agencja-kosmiczna-powinna-miec-budzet-300-mln-zl-i-zatrudniac-200-inzynierow

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #307 dnia: Grudzień 31, 2017, 13:49 »
Co do tego posła - rzeczywiście, wiele osób się z nim mocno nie zgadza. Tu zawsze się pojawia pytanie - ile jest "własnym zdaniem" a ile "niezrozumieniem tematu"?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #308 dnia: Grudzień 31, 2017, 23:58 »
Wachowicz: Za dziesięć lat 20-proc. wzrost liczby podmiotów polskiego sektora kosmicznego
30.12.2017

Z polskim sektorem kosmicznym związanych jest ok. 230 podmiotów, z których ok. 40 utrzymuje się z działalności kosmicznej. Za dziesięć lat wzrost tej liczby może wynieść 15-20 proc., co będzie dużym sukcesem naszej branży - oceniła dla PAP dr Marta Wachowicz z Polskiej Agencji Kosmicznej.

"Szacujemy, że w tej chwili na polskim rynku kosmicznym działa około 40 podmiotów, które są systematycznie zaangażowane w prace na rzecz technologii i przemysłu kosmicznego. Jest to ich główny obszar aktywności, starają się o kontrakty międzynarodowe. Są w stanie utrzymać się z tej działalności. Zatrudniają wysoko wyspecjalizowany personel" - powiedziała dyrektorka Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej dr Marta Wachowicz.

Wyjaśniła, że PAK wskazała grupę 40 przedsiębiorstw na podstawie analizy podmiotów krajowego sektora kosmicznego dokonanej na potrzeby Krajowego Programu Kosmicznego. „To pierwsza analiza polskiego sektora kosmicznego, która wzięła pod uwagę tak wiele różnych aspektów działalności krajowych podmiotów” – zaznaczyła.

„Punktem wyjścia była lista polskich jednostek, które zarejestrowały się w bazie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). "Na początku stycznia tego roku było ich ponad 350, podczas gdy pięć lat temu, gdy wstępowaliśmy do ESA, około 50. Przeanalizowaliśmy m.in. ich kontrakty międzynarodowe, takie jak aplikacje do ESA, Komisji Europejskiej czy umowy z podmiotami zagranicznymi, krajowe kontrakty badawczo-rozwojowe, granty finansowane przez NCBR, to czy i jakie rozwijają technologie, oceniliśmy ich potencjał infrastrukturalny i zaplecze: od hal produkcyjnych po wysublimowane technologie, posiadane patenty i zgłoszenia patentowe, normy jakości i certyfikaty. Na tej postawie wytypowaliśmy firmy najbardziej aktywne, które rzeczywiście tworzą sektor kosmiczny w Polsce" - powiedziała.

Jak podkreśliła, to, jak będzie się rozwijała branża w ciągu najbliższych lat, zależy od "stałego źródła finansowania przedsięwzięć kosmicznych. Takim źródłem ma być Krajowy Program Kosmiczny".

"Realizacja projektów kosmicznych jest długa, np. przygotowanie do misji zajmuje minimum 10 lat. Budowa komponentów - to perspektywa 7-10 lat. Żeby przedsiębiorcy mogli uwzględnić te projekty w swoich planach biznesowych, potrzebują przekonania, że decyzji raz podjętej nie trzeba będzie za pół roku zmieniać. A zatem stabilność decyzyjna i finansowa są dla sektora niezbędne" - wskazała.

Według niej jeśli "w perspektywie 10 lat będziemy mieć wzrost o 15-20 proc. to będzie dużym sukcesem polskiego sektora kosmicznego". "Chodzi o 20-proc. wzrost liczby firm, które budują tzw. +twarde+ technologie związane z tworzeniem podsystemów, systemów czy komponentów satelitarnych" - wyjaśniła.

Jak podkreśliła dr Wachowicz, rozwojowi rynku ma służyć Krajowy Program Kosmiczny - instrument wykonawczy Polskiej Strategii Kosmicznej, będącej elementem rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Polska Agencja Kosmiczna przygotowała projekt Krajowego Programu Kosmicznego, który przekazaliśmy do konsultacji społecznych. Do końca pierwszego kwartału 2018 r. powinien zostać przedłożony premierowi" - wskazała.

Dodała, że budżet programu PAK zaplanowała na poziomie 1 mld 429 mln zł na okres pierwszych ośmiu lat; w przyszłorocznym budżecie Ministerstwo Rozwoju przygotowało kwotę 25 mln zł na realizację KPK.

Wachowicz wyjaśniła, że w sektorze kosmicznym są dwa segmenty. Jeden – to dostarczanie technologii - czyli wszystko to, co wysyłamy w przestrzeń kosmiczną: tworzenie instrumentów, budowa całych misji, satelitów. Drugi segment to wykorzystanie danych satelitarnych, które mogą być szeroko stosowane - np. w rolnictwie czy administracji.

"Krajowy Program Kosmiczny inaczej podchodzi do tych dwóch gałęzi i dobiera dla nich różne narzędzia wsparcia: i dla podmiotów gospodarczych, i naukowych - w zależności od tego, w jakim segmencie rynku one funkcjonują" - zaznaczyła.

Jednym z elementów KPK jest budowa polskiego satelity. "To program strategiczny - zakłada w pierwszej kolejności budowę satelity rozpoznania obrazowego i pozyskanie doświadczenia i danych, z których będzie korzystał szerszy krąg odbiorców - siły zbrojne, jako kluczowy interesariusz, ale też np. organy ścigania" - powiedziała. Dodała, że PAK proponuje zacząć równolegle prace związane z budową naukowego satelity obserwacyjnego w paśmie UV.

Jak powiedziała dr Wachowicz, żeby rozwinąć w Polsce "kompetencje związane z budową satelity" Polska Agencja Kosmiczna chce rozwijać konkretne technologie wynikające z potrzeb krajowych, a jednocześnie ze światowych trendów rynkowych. Chodzi o to, żeby dać polskim firmom czas na przygotowanie się do określonych działań. "Mamy podmioty, które już działają na rynku i są w stanie spełnić wymagania europejskiego sektora kosmicznego. Ale firmy muszą też zainwestować, dostosować swoją infrastrukturę do konkretnych wymagań, przeskalować linie produkcyjne, zatrudnić ludzi" - wyjaśniła dr Wachowicz.

Według ekspertki po uruchomieniu stałego finansowania branży w ramach Krajowego Programu Kosmicznego nastąpi w perspektywie wzrost liczby firm i jakości oferowanych przez nie usług. " Przetwarzanie danych satelitarnych i tworzenie na ich bazie nowych aplikacji – to kierunki z dużym potencjałem biznesowym." - wskazała.

Podkreśliła, że nie chodzi tylko o liczbę firm, ale również o ich rozwój. "Zależy nam, aby polskie podmioty zdobywały coraz lepsze, bardziej intratne kontrakty na rynku europejskim. By z poziomu dostawcy komponentów wspinały się na szczyt i stawały się producentami całych podsystemów" - powiedziała. Zastrzegła, że "chodzi o to, by mieć dobre podmioty na rynku. Lepiej mieć mniej firm, ale silnych, które mają odpowiednią strategię biznesową, plan rozwoju i są w stanie konkurować o kontrakty europejskie".

"Tworząc Krajowy Program Kosmiczny, a szczególnie jego część poświęconą wspieraniu rozwoju technologii, chcieliśmy ująć wszystkie możliwe obszary, które mają potencjał rozwojowy w kontekście polskiego sektora kosmicznego. Np. w dziedzinie mechaniki jesteśmy już na światowym poziomie – polskie urządzenia wykorzystywane są w zagranicznych misjach, sprawdzają się przy wykonaniu prac w stanie nieważkości. Z drugiej strony nie zapominamy o krajowych potrzebach. Chcieliśmy nakreślić kierunki, wyznaczyć cele i zainteresować podmioty, które będą je realizować" - wskazała.

Jak podkreśliła, nie chodzi jednak o to, żebyśmy sami stawiali czoło wszystkim wyzwaniom, ale rozwijali się dzięki współpracy z międzynarodowymi firmami. "Kosmos jest jedną z nielicznych dziedzin, którą można rozwijać międzynarodowymi siłami. Ważne, by mieć istotny udział w najważniejszych projektach związanych z eksploracją kosmosu. Jeśli będziemy umieli zbudować sami np. ramię robotyczne, system hamowania czy wgryzania się w kometę, to będziemy bardzo pożądanym partnerem na europejskim rynku" - oceniła.

Przy opracowywaniu Krajowego Programu Kosmicznego, jak wskazała Wachowicz, PAK udało się odpowiedzieć m.in. na pytanie, które obszary można uznać "za polskie specjalizacje". "Są to elektronika, robotyka, automatyka, mechanika. W tych dziedzinach spełniamy wyśrubowane normy sektora kosmicznego, bo środowisko kosmiczne oznacza ekstremalne warunki: duże różnice temperatur, brak grawitacji".

Jak zaznaczyła dr Wachowicz, PAK chciała też pokazać przedsiębiorcom perspektywiczne obszary rozwoju. "Wskazaliśmy, które pomysły są rokujące i zbieżne z trendami światowymi, aby nasi przedsiębiorcy mogli podążyć w tym kierunku" - wyjaśniła.

Chodzi np. o górnictwo kosmiczne, łączność między satelitami czy tworzenie konstelacji satelitów. "Górnictwo kosmiczne to obszar związany z zagadnieniami robotyki, automatyki, wydobywania zasobów z powierzchni komet czy drobnych ciał Układu Słonecznego. Ale też analizy tych zasobów, układów robotycznych. Liczymy, że obszarem tym zainteresuje się KGHM, co przyjęlibyśmy z wielkim entuzjazmem" - powiedziała. Dodała, że górnictwo kosmiczne to również zagadnienia związane z geochemią, badania podpowierzchniowe. "Widzimy, że Europa i USA w tym kierunku zmierzają. Z tym się wiąże niezwykły rozwój technologiczny" - oceniła.

"Krajowy Program Kosmiczny przewiduje finansowanie projektów w ramach konkursów dla polskich podmiotów. Zostaną w nich określone konkretne wymagania technologiczne i oczekujemy, że polscy przedsiębiorcy będą chcieli podjąć wyzwania związane z rozwojem konkretnych produktów na rzecz rynku kosmicznego i programów priorytetowych, jak budowa polskiego satelity" - wskazała. Dodała, że polskie podmioty już są w stanie rozwinąć, zbudować kilka komponentów i podsystemów do dużej infrastruktury satelitarnej.

"Jeśli myślimy o budowie satelity czy zarabianiu w sektorze kosmicznym, to proces uczenia się przedsiębiorstw i instytucji naukowo-badawczych jest tu kluczowy. Nie jesteśmy w stanie jako kraj, z naszym obecnym potencjałem, zbudować satelity czy zaawansowanego instrumentu lub podsystemu w 2-3 lata" - podkreśliła. Zaznaczyła, że przy budowie satelity potrzebujemy wsparcia. "Niezbędny jest partner, który ma doświadczenie i będzie chciał się nim z nami podzielić. Decyzja dotycząca jego wyboru jest strategiczna - trzeba ocenić, jak go wybrać, jakie wiążą się z tym koszty i jakie wynikną korzyści – dla projektu, ale też dla polskiego sektora kosmicznego" - powiedziała.

Zdaniem dr Wachowicz, w branży kosmicznej ów proces nabywania kompetencji jest niezwykle istotny. "W tym sektorze weryfikacja umiejętności jest jednoznaczna: instrument czy system znalazł się w przestrzeni kosmicznej, zadziałał, spełnił określone zadania, na przykład przekazał dane - lub nie". Dodała, że w branży określa się to mianem tzw. „space heritage”. "Mówiąc inaczej, oznacza to, że instrumenty, mechanizmy czy systemy satelitarne osiągnęły wysoki poziom technologiczny, bo zostały sprawdzony w wariancie lotnym - zadziałały na orbicie czy w przestrzeni okołoziemskiej".

W jej ocenie "Polski nie stać w tej chwili" na nie posiadanie systemów satelitarnych. "To jest kwestia bezpieczeństwa, ale też oszczędności. Teraz trzeba zainwestować w budowę własnej infrastruktury satelitarnej, aby nie ponosić rokrocznie znaczących wydatków na zakup danych satelitarnych od dostawców zewnętrznych" - wskazała.

Jak zaznaczyła, jeśli państwo w ramach Krajowego Programu Kosmicznego zainwestuje w system przetwarzania danych, ułatwiając w ten sposób obywatelom i przedsiębiorcom dostęp do nich, może się lawinowo rozwinąć rynek aplikacji komercyjnego użytku. Natomiast inne obszary rynku kosmicznego, związane na przykład z produkcją zaawansowanych rozwiązań technologicznych, takich jak sensory, napędy czy komputery pokładowe satelitów - jej zdaniem - wymagają rozwoju w dłuższym czasie. "Efekty rozwoju całego sektora kosmicznego będzie można zmierzyć za 15-20 lat" - oceniła.(PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytorzy: Marek Michałowski, Małgorzata Dragan
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27706%2Cwachowicz-za-dziesiec-lat-20-proc-wzrost-liczby-podmiotow-polskiego-sektora

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #309 dnia: Styczeń 03, 2018, 12:19 »
Pierwsze miejsca to:
Creotech
Sener
Gmv
CBK
Astrii

Od kolejnych podmiotow dzieli je przepasc. 3 z tych pieciu podmiotow to spolki corki zachodnich graczy, CBK to glownie nauka. Zaskoczylo mnie to jak duzo Sener zjada PLISS. 40 procent jego obrotu z ESA pochodzi z programu pomocowego dla firm polskich. Dla porownania Creotech prawie wogole z tego zrodla nie korzysta. Cos jest wiec bardzo nie tak.

Jest jakieś publicznie dostępne źródło, na którym jest lista podmiotów i kasy?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #310 dnia: Styczeń 03, 2018, 12:36 »
Tomaszu, zadaję sobie to samo pytanie - czemu takiego dokumentu nie ma? :( R1 pisał na podstawie jednego slajdu ESA z prezentacji z listopada, które widziała widownia + ci, którym się udało zobaczyć fotkę tego slajdu. Nic więcej.

velo

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #311 dnia: Styczeń 03, 2018, 13:32 »
Znalazłem tę fotkę w archiwum. Kwoty są też w przybliżeniu podane.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #312 dnia: Styczeń 03, 2018, 15:01 »
Dzięki za wrzucenie, ciekawa tabelka!

Dwa pytania
1) Czy wiadomo, do kiedy liczono obrotu (do końca 2017?)
2) Co pokazują dane? Kasa płynąca z ESA, podzielona na PECS, PLITS i inne?


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #313 dnia: Styczeń 03, 2018, 16:22 »
Problem w tym, że bardzo mało wiadomo...

velo

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #314 dnia: Styczeń 03, 2018, 17:30 »
Myślę, że za dużo informacji to nie uzyskamy prędko

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #314 dnia: Styczeń 03, 2018, 17:30 »