Autor Wątek: Jowisz (zbiorczo)  (Przeczytany 18352 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

• Weteran
Odp: Jowisz (zbiorczo)
« Odpowiedź #90 dnia: Grudzień 04, 2017, 10:09 »
- zasilanie RTG - generalnie bida Panie w zasoby, a na fotowoltaice polatamy sobie co najwyżej do Jowisza,

Przynajmniej do Saturna, a może i sporo dalej.

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #91 dnia: Grudzień 04, 2017, 10:29 »
- zasilanie RTG - generalnie bida Panie w zasoby, a na fotowoltaice polatamy sobie co najwyżej do Jowisza,

Przynajmniej do Saturna, a może i sporo dalej.

Pod koniec lat 90 XX wieku w Świcie Nauki widziałem ilustracje sondy Pluton Express z wielgachnymi panelami fotowoltaicznymi. Sonda miała być napędzana silnikiem elektrycznym   8) Czy coś takiego na fotowoltaikę może zadziałać w okolicach Plutona? Jak duże baterie słoneczne musiała by mieć sonda klasy New Horizons?  ::)

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #92 dnia: Grudzień 04, 2017, 13:26 »
Pod koniec lat 90 XX wieku w Świcie Nauki widziałem ilustracje sondy Pluton Express z wielgachnymi panelami fotowoltaicznymi. Sonda miała być napędzana silnikiem elektrycznym   8)

To był artykuł Freemana Dysona, a sonda nazywała się Kuiper Express.

Czy coś takiego na fotowoltaikę może zadziałać w okolicach Plutona? Jak duże baterie słoneczne musiała by mieć sonda klasy New Horizons?  ::)

Autor artykułu podawał graniczną masę baterii słonecznych na ok. 1 g/m2 - byłaby to bardzo cienka folia, a nie sztywny panel. Nie potrzeba jednak tak zaawansowanych baterii - wystarczy koncentrator w postaci lustra lub soczewki Fresnela, który skupi światło na zwykłym panelu.

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #93 dnia: Grudzień 06, 2017, 07:38 »
Wczoraj fascynowaliśmy się rozbojem w systemie Neptuna

https://www.space.com/38959-when-triton-wrecked-neptune-moons.html

a dziś już kolejna sensacyjna wiadomość, tym razem z układu Jowisza. Otóż księżyc Europa może mieś tektonikę płyt  8)

Here on Earth, subduction is driven primarily by temperature differences between relatively cool (and, therefore, dense) rocky plates and the superhot surrounding mantle. Thermal gradients can't be the prime mover on Europa, however: Ice plates would warm up as they dove, quickly equilibrating to the temperature of the ice below, study team members said.

But that doesn't mean subduction can't be happening on the Jovian moon, Johnson and his colleagues found. Their computer models suggest that Europan ice plates can indeed dive — if they're saltier than their surroundings.

"Adding salt to an ice slab would be like adding little weights to it, because salt is denser than ice," Johnson said in the same statement. "So, rather than temperature, we show that differences in the salt content of the ice could enable subduction to happen on Europa."

https://www.space.com/38976-jupiter-moon-europa-plate-tectonics.html

Otóż pamiętając artykuł w Świecie Nauki z 1999 lub 2000 roku o misji sondy Galileo, wszystko wskazuje że sole w lodowej skorupie Europy są. Nawet czerwonawe przebarwieniia przypisywano bodajże solom magnezu, o ile przez te kilkanaście lat nic mi się nie pokręciło  :D Jeśli są sole w lodzie Europy to możemy się spodziewać lodowych wersji naszych płyt kontynentalnych.

Rzeczywiście wszechświat jest dziwniejszy niż mogliśmy go sobie wyobrazić  8)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #94 dnia: Grudzień 06, 2017, 08:44 »
Kurczę, ta tektonika nieźle działa na wyobraźnie. Czy to może oznaczać jakąś koncentrację obszarów aktywnych (ciepłych/wulkanicznych itp.) na Europie?

Offline ekoplaneta

• Weteran
  • One planet Once chance
« Odpowiedź #95 dnia: Grudzień 06, 2017, 09:05 »
Kurczę, ta tektonika nieźle działa na wyobraźnie. Czy to może oznaczać jakąś koncentrację obszarów aktywnych (ciepłych/wulkanicznych itp.) na Europie?

Dobre pytanie. Ciekawe czy dane z misji Galileo pozwolą odpowiedzieć na Twoje pytanie? A może trzeba poczekać na wyniki nowych misji do Jowisza i Europy? Domniemana tektonika lodowych płyt na Europie bardzo wzmacnia argumenty na wysłanie tam sondy. A ja będąc przekornym zapytam, skoro Europa ma tektonikę płyt to czy takową posiada Tytan, największy księżyc Saturna. Trudno mi uwierzyć, że w jego lodowej skorupie nie ma soli.... Poza tym sole są zapewne w skorupach Ganimedesa i Callisto. To czemu tam nie spodziewamy się tektoniki płyt? Za gruba warstwa lodu?