Autor Wątek: MER-B OPPORTUNITY  (Przeczytany 346983 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #915 dnia: Sierpień 09, 2018, 13:42 »
Zastanawiam się nad ewentualnym scenariuszem, iż łazik ma tyle energii słonecznej, że wystarcza teoretycznie na przetrwanie burzy ale już nie na komunikację z Ziemią? Jak długo rover może wytrzymać w takim reżimie energetycznym? Jego baterie nie są już nowe.
Poza tym ciekawy jestem czy w okolicach bytowania Oppy jest takie samo natężenie promieniowania słonecznego jak u Curiosity? Kiedyś - w czerwcu, tam było znacznie ciemniej. A jak sprawa wygląda teraz?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #916 dnia: Sierpień 12, 2018, 14:14 »
NASA nie traci nadziei

(...) Using its Mars Color Imager (MARCI) and Mars Climate Sounder (MCS), NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) also noted surface features were beginning to reappear and that temperatures in the middle atmosphere were no longer rising – which indicates less solar heating by dust. The Curiosity rover also noted a decline in dust above its position in the Gale Crater on the other side of the planet.

This is certainly good new for the Opportunity rover, though scientists expect that it will still be a few weeks or months before its solar panels can draw power again and communications can be reestablished. The last time communications took place with the rover was on June 10th, but if there’s one thing the Opportunity rover is known for, it’s endurance! (...)

https://www.universetoday.com/139760/as-the-martian-dust-storm-subsides-theres-still-no-word-from-opportunity/

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #917 dnia: Sierpień 16, 2018, 13:11 »
PRZEŻYŁ!!! :)

There's good news today! DSS-34 has detected a strong carrier signal from Opportunity! Active commanding is currently in progress.

Edit: Based on the frequency and data rate of the initial AOS, this was from the rover's steerable high gain antenna (6.00 Mb/s, 8.44 GHz).

The Opportunity downlink signal disappeared for a while indicating most likely that the playback of stored data has been completed. This is an indication that the rover is following a preset schedule of commands of what do to when ever it recovers from a low-power fault.

The signal has now returned some 18 minutes after active commanding began which shows that the rover is alive and can be commanded from the ground.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #918 dnia: Sierpień 16, 2018, 13:15 »
Wspaniała wiadomość!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #918 dnia: Sierpień 16, 2018, 13:15 »

velo

  • Gość
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #919 dnia: Sierpień 16, 2018, 13:32 »
Gratulacje dla NASA. Nie sądziłem, że się uda :-)

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #920 dnia: Sierpień 16, 2018, 15:57 »
Można prosić o źródło tej wspaniałej wiadomości?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #921 dnia: Sierpień 16, 2018, 16:52 »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #922 dnia: Sierpień 16, 2018, 18:13 »
Niestety wygląda na to, że to była pomyłka. Jaka szkoda...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #923 dnia: Sierpień 16, 2018, 19:16 »
Jak informacja nie pochodzi z JPL - nie jest duzo warta.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #924 dnia: Sierpień 16, 2018, 19:55 »
Jak informacja nie pochodzi z JPL - nie jest duzo warta.


Dokładnie tak.
Coś czuję, że "ktoś" zobaczył na stronie Deep Space Network, że któraś ze stacji się komunikuje obecnie z MRO, który z kolei nasłuchuje Opportunity. I tak wyszło.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #925 dnia: Sierpień 16, 2018, 22:18 »
Opportunity żyje? (Aktualizacja)
BY MICHAŁ MOROZ ON 16 SIERPNIA 2018

(...) (Aktualizacja (18:34 CEST) – informacja o odebraniu sygnału od łazika Opportunity została zdementowana. Odebrany sygnał był zbyt silny i o zbyt dużej prędkości, by mógł pochodzić od łazika. Spodziewane prędkości przesyłu danych od łazika to około 10 bps, a wartość 6 Mbps nie jest osiągalna dla Opportunity. Źródłem tego sygnału był prawdopodobnie orbiter MRO. (...)

https://kosmonauta.net/2018/08/opportunity-zyje/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #926 dnia: Sierpień 17, 2018, 06:30 »
Six Things About Opportunity's Recovery Efforts
AUGUST 16, 2018

(...) Now that scientists think the global dust storm is "decaying" -- meaning more dust is falling out of the atmosphere than is being raised back into it -- skies might soon clear enough for the solar-powered rover to recharge and attempt to "phone home."

No one will know how the rover is doing until it speaks. But the team notes there's reason to be optimistic: They've performed several studies on the state of its batteries before the storm, and temperatures at its location. Because the batteries were in relatively good health before the storm, there's not likely to be too much degradation. And because dust storms tend to warm the environment -- and the 2018 storm happened as Opportunity's location on Mars entered summer -- the rover should have stayed warm enough to survive.

What will engineers at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California, be looking for -- and what will those signs mean for recovery efforts?

A tau below 2

Dust storms on Mars block sunlight from reaching the surface, raising the level of a measurement called "tau." The higher the tau, the less sunlight is available; the last tau measured by Opportunity was 10.8 on June 10. To compare, an average tau for its location on Mars is usually 0.5.

JPL engineers predict that Opportunity will need a tau of less than 2.0 before the solar-powered rover will be able to recharge its batteries. A wide-angle camera on NASA's Mars Reconnaissance Orbiter will watch for surface features to become visible as the skies clear. That will help scientists estimate the tau.

Updates on the dust storm and tau can be found here. (...)
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=7215

Cytuj
sols 5168 to 5175, Aug. 7, 2018 - Aug. 14, 2018: The Science Team Continues to Listen for Opportunity as Storm Diminishes

The planet-encircling dust storm on Mars continues to decay, although in fits and starts. Atmospheric opacity (tau) over the rover site was estimated down near 2.1, but then popped up to 2.5

Czy łazik Opportunity wznowi łączność z Ziemią?
21.08.2018

Amerykański łazik marsjański Opportunity zamilkł 10 czerwca, gdy na Marsie rozszalała się globalna burza pyłowa, odcinając zasilanie baterii słonecznych. Teraz burza zaczyna słabnąć i pojazd będzie mógł rozpocząć próby skontaktowania się z centrum kontroli lotu – informuje NASA.

Do momentu uzyskania kontaktu nikt nie wie, w jakim stanie łazik Opportunity przetrwał okres burzy pyłowej. Naukowcy są jednak optymistami i wskazują na kilka kwestii, które pozwalają im to podejście utrzymać.

Przede wszystkim, zanim w rejonie przebywania łazika rozpętała się burza pyłowa, przeprowadzono kilka testów stanu baterii. Były we względnie dobrej kondycji, więc nie ma powodu zakładać, iż miałyby ulec w ostatnim czasie specjalnej degradacji. Dodatkowo burze pyłowe ocieplają otoczenie, a w miejscu przebywania Opportunity rozpoczęło się lato. To oznacza, że łazik powinien mieć korzystną temperaturę.

Burze pyłowe na Marsie powodują blokowanie docierania światła słonecznego do powierzchni. W pomiarach opisuje się to współczynnikiem "tau". Im wyższa wartość tau, tym mniej światła słonecznego jest dostępne. Średnie tau w lokalizacji Opportunity wynosi zwykle około 0,5, natomiast ostatni wykonany pomiar dał wartość 10,8. Według przewidywań inżynierów baterie słoneczne będą w stanie wznowić pracę i naładować akumulatory gdy tau spadnie poniżej wartości 2,0. NASA poinformowała, iż według szacunków zespołu misji, w ostatnich dniach wartość tau spadła do 2,1, a obecnie może wynosić około 2,5.

Inżynierowie NASA używają sieci anten radiowych Deep Space Network, aby kilka razy w tygodniu nasłuchiwać potencjalnych komunikatów od Opportunity. Anteny tej służącej do komunikacji z sondami kosmicznymi sieci radioteleskopów wysyłają sygnały pobudki w ustalonych okienkach czasowych, a następnie nasłuchują odpowiedzi od marsjańskiego łazika. W uzupełnieniu tej procedury prowadzony jest też nasłuch w szerszym zakresie częstotliwości przez większość godzin dziennych w punkcie pobytu Opportunity.

Gdy zespołowi misji Opportunity uda się wreszcie skomunikować z łazikiem, następna transmisja może nastąpić z opóźnieniem nawet kilku tygodni. Być może potrzeba będzie kilku sesji komunikacyjnych, aby w pełni poznać aktualny stan Opportunity. Na przykład jeżeli zegar utracił rachubę czasu, zostanie zresetowany. Łazik wykona też sobie samemu zdjęcia, aby sprawdzić czy pył nie zalega na istotnych elementach pojazdu.

Oppportunity znajduje się na powierzchni Marsa od 2004 roku, czyli już blisko 15 lat. Od kilku lat bada okolice krateru uderzeniowego Endeavour. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30671%2Cczy-lazik-opportunity-wznowi-lacznosc-z-ziemia.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2018, 22:34 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #927 dnia: Sierpień 17, 2018, 09:21 »
To podsumowanie jest bardzo ciekawe. Mam nadzieję, że uda się nawiązać kontakt z Opportunity!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #928 dnia: Sierpień 22, 2018, 13:24 »
Dokładne opracowanko sytuacji skąd się wziął ubiegłotygodniowy fake o odezwaniu się Opportunity po burzy pyłowej:

http://www.planetary.org/blogs/jason-davis/opportunity-false-alarm.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #929 dnia: Sierpień 22, 2018, 14:29 »
Dokładne opracowanko sytuacji skąd się wziął ubiegłotygodniowy fake o odezwaniu się Opportunity po burzy pyłowej:

http://www.planetary.org/blogs/jason-davis/opportunity-false-alarm.html

Bardzo fajny opis!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #929 dnia: Sierpień 22, 2018, 14:29 »