Autor Wątek: MER-B OPPORTUNITY  (Przeczytany 346933 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #960 dnia: Październik 05, 2018, 20:14 »
Tau spada do 1.1, reszta bez zmian.

"The dust storm on Mars continues to abate with atmospheric opacity (tau) over the rover site around 1.1."

https://mars.nasa.gov/mer/mission/status_opportunityAll.html#sols-5217

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #961 dnia: Październik 06, 2018, 08:48 »
O ile dobrze pamiętam, to były propozycje, by aktywne próby komunikacji rozpocząć, gdy tau spadnie do 0,7. Niektórzy uważają, że NASA zbyt wcześnie zaczęła w tym przypadku działać.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #962 dnia: Październik 15, 2018, 09:21 »
Tau spada do około 1.0 do 1.1.

"The dust storm on Mars has effectively ended with atmospheric opacity (tau) over the rover site down to around 1.0 to 1.1, values are typical for storm-free conditions this time of year."

https://mars.nasa.gov/mer/mission/status_opportunityAll.html#sols-5224

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #963 dnia: Październik 15, 2018, 11:06 »
Dziś jest 15 październik czyli od początku września minęło 45 dni. Teoretycznie powinny się skończyć próby wysyłania sygnałów do Opportunity i zostały tylko bierne nasłuchy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #963 dnia: Październik 15, 2018, 11:06 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #964 dnia: Październik 15, 2018, 13:17 »
Miejmy nadzieję, że się jednak nie skończyły...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #965 dnia: Październik 15, 2018, 13:26 »
Miejmy nadzieję, że się jednak nie skończyły...

Ktoś w NASA i na Forum chce jeszcze usłyszeć nieboszczyka?  :(

A tak poza nawiasem, ile pieniędzy było przeznaczone w budżecie NASA na badania Opportunity? Ciekawe co się z nimi stanie? Czy jw przypadku ogłoszenia końca misji MER mogą być przesunięte do innych misji czy też wracają do budżetu centralnego?  :P

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #966 dnia: Październik 16, 2018, 11:31 »
Znalazłem dziś informację, że nasłuchy potrwają co najmniej do stycznia 2019.
Poniżej źródło:

"Agle said that listening campaign will continue at least through January 2019 to cover that potential cleaning phase, for a total of at least eight months of efforts to hear from the rover."

https://spacenews.com/nasa-to-soon-start-45-day-campaign-to-revive-the-opportunity-mars-rover/
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2018, 11:47 wysłana przez artpoz »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #967 dnia: Październik 24, 2018, 08:46 »
No to  już raczej koniec nadziei na nawiązanie kontaktu

NASA to soon end active efforts to restore contact with Opportunity
by Jeff Foust — October 23, 2018

KNOXVILLE, Tenn. — NASA expects to soon end efforts to contact the Opportunity Mars rover, silent for more than four months after a major dust storm, but will continue to listen for signals from the spacecraft for months to come. (...)

https://spacenews.com/nasa-to-soon-end-active-efforts-to-restore-contact-with-opportunity/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #968 dnia: Październik 24, 2018, 09:16 »
Ciekawe kiedy NASA oficjalnie zakończy misję łazika?  :'(

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #969 dnia: Październik 24, 2018, 09:25 »
szkoda, ale ten rover i tak zrobił jak do tej pory największą robotę na Marsie, pytanie czy pobije go Curiosity (czy np. wystarczy mu zasilania na okres 14 lat ziemskich).
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #970 dnia: Październik 24, 2018, 09:31 »
Ciekawe kiedy NASA oficjalnie zakończy misję łazika?  :'(

Ja myślę, że w styczniu 2019.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #971 dnia: Październik 24, 2018, 09:34 »
Łazik zdał swój egzamin z misji powyżej szóstki ale jednak szkoda, że nie zdążył zbadać do końca Perseverance Valley  :( Dotarł tylko do połowy łożyska, zaś połowa pozostaje nadal tajemnicą....  :( Może to prztyczek dla członków misji, że za bardzo się guzdrali i za długo trzymali łazika w jednym miejscu, zamiast zrobić szybszy naukowy rekonesans?
Czasem mam to samo wrażenie w stosunku do Curiosity, że cały rok ziemski guzdrają się na Hematite Ridge. Jak tak dalej pójdzie, to łazik im padnie zanim dojedzie do Aeolis Mons  :( Czy aż tak dokładne badania geologiczne są potrzebne? Chyba tak skoro NASA na to pozwala?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #972 dnia: Październik 24, 2018, 10:01 »
Nie robią - wiadomo - tego złośliwie, wykorzystują okazję (póki sprzęt działa/ł) aby wykonać całe spektrum badań w danym miejscu. Wiadomo, że trwa to miesiącami, ale lepiej dokładnie przebadać b.interesujące i zróżnicowane strukturalnie miejsce niż gnać do przodu po to tylko by "poprawić odometer" i popstrykać więcej fotek z innej perspektywy. Ja też wolałbym gdyby częściej zmieniano stacje badawcze (postoje), natomiast nie przebijemy zwykłej ciekawości naukowców.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #973 dnia: Październik 24, 2018, 10:13 »
Nie robią - wiadomo - tego złośliwie, wykorzystują okazję (póki sprzęt działa/ł) aby wykonać całe spektrum badań w danym miejscu. Wiadomo, że trwa to miesiącami, ale lepiej dokładnie przebadać b.interesujące i zróżnicowane strukturalnie miejsce niż gnać do przodu po to tylko by "poprawić odometer" i popstrykać więcej fotek z innej perspektywy. Ja też wolałbym gdyby częściej zmieniano stacje badawcze (postoje), natomiast nie przebijemy zwykłej ciekawości naukowców.

Pisząc poprzedni post nie miałem na myśli gnanie w celu poprawy odometrii  ;) Badania naukowe są niezbędne i są główną celem dotychczasowych misji łazików. Chodzi mi o to, czy warto aż tak dokładnie dłubać w jednym miejscu zamiast robić bardziej przekrojowe badania? Niestety geologiem nie jestem i nie umiem odpowiedzieć dokładnie na to pytanie. Ale w terenie badania przyrodnicze wykonuję i wiem, że czasem gdy za bardzo siedzę w jednym miejscu to mogę przegapić większe spektrum z zakresu moich badań.
Naukowców z misji Opportunity może usprawiedliwiać fakt, że burza pyłowa znienacka ich zaskoczyła, że nie mieli czasu nawet dobrze przygotować łazika  :( Gdyby nie ostatnia globalna zadymka pyłowa to Opportunity najprawdopodobniej ukończyłby badania Perseverance Valley..... ::)

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #974 dnia: Październik 24, 2018, 13:12 »
Moim zdaniem zawsze pozostanie niedosyt. Cieszmy się, że łazik zamiast planowanych 3 miesięcy pracował 14 lat! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-B OPPORTUNITY
« Odpowiedź #974 dnia: Październik 24, 2018, 13:12 »