Autor Wątek: Northrop Grumman  (Przeczytany 255 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5541
Northrop Grumman
« dnia: Lipiec 29, 2018, 17:13 »
Northrop Grumman to zasłużona firma na rynku astronautycznym i dziwne, że dotąd nie ma swojego wątku na naszym Forum. Pora to odrobić, a okazją jest wchłonięcie przez tę firmę w 2018 r. jednego z przedsiębiorstw tzw. new space - Orbital ATK. Orbital ATK powstał w 2015 r. z połączenia dwóch firm: Orbital Sciences Corp. i Alliant Techsystems (ATK). Teraz, 7 czerwca 2018 r. Orbital ATK stała się częścią Northrop Grumman jako Northrop Grumman Innovation Systems.


Northrop Grumman w obecnej postaci powstał w 1994 r. przez połączenie dwóch znanych firm: Northrop Corp. (działająca od 1939 r.) i Grumman Aerospace Corp. (od 2929 r.) Były to firmy bardzo znane w zakresie lotnictwa, ale także miały swoje dokonania w astronautyce.

Northrop produkował samoloty wojskowe: myśliwce i bombowce. Jego najbardziej chyba znaną konstrukcją jest bombowiec B-2 zaprojektowany w postaci latającego skrzydła. Na polu astronautyki firma zasłużyła się samolotem HL-10, pierwowzorem wahadłowca Dream Chaser. Został on zbudowany dla NASA jako demonstrator samolotu z kadłubem posiadającym własną siłę nośną, w ramach wstępnych prac nad promem kosmicznym.

Grumman również zajmował się głównie samolotami wojskowymi. Jeśli idzie o astronautykę, firma przede wszystkim zbudowała lądowniki księżycowe LM (Lunar Module) z programu Apollo.

Połączona firma Northrop Grumman zwiększyła swój udział w zakresie astronautyki. W 2007 wykupiła firmę Scaled Composites Burta Rutana, która zasłynęła zbudowaniem samolotu rakietowego SpaceShipOne. Wspólnie z Boeingiem starała się o kontrakt na budowę statku Orion, ale bez powodzenia. W 2018 r. została głównym wykonawcą teleskopu Jamesa Webba.

Obecnie przejmując Orbital ATK firma Northrop Grumman przejmuje cały dorobek tej firmy, czyli rakiety Minotaur, Pegasus i Antares, ponadto budowę satelitów, w tym statki zaopatrzeniowe Cygnus, a także budowę silników pomocniczych SRB dla rakiety SLS. I oczywiście przejmuje kontrakty, zwłaszcza na udział w programie CRS, czyli zaopatrzeniu cargo dla ISS. Wątek o nieistniejącej już firmie Orbital ATK: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=127.0.

Link do NG Innovation Systems, czyli dawnego Orbital ATK: https://www.northropgrumman.com/AboutUs/BusinessSectors/InnovationSystems/Pages/default.aspx.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2018, 22:44 wysłana przez JSz »

Offline juram

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 489
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Northrop Grumman
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2018, 20:18 »
Wczoraj (20.09.2018) Northrop-Grumman przeprowadził pierwszy test kwalifikacyjny nowego boostera GEM 63 dla rakiety ATLAS. Pod zdjęciem jest link do filmu z testu.https://www.youtube.com/watch?v=nwlOG9Z7YHU