Autor Wątek: Creotech Instruments  (Przeczytany 27516 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #255 dnia: Grudzień 08, 2017, 19:03 »
I jeszcze jeden news. Tym razem za Evertiq:

-----------------------------------------------------------------------

Pierwsze kroki polskiej platformy satelitarnej

Flagowy projekt Creotech Instrument SA, związany z budową innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej HyperSat nabiera rozpędu. Firma w listopadzie podpisała opiewającą na 20 mln złotych umowę w NCBiR.
W listopadzie Creotech Instruments SA podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę na wykonanie projektu polskiej platformy satelitarnej przeznaczonej dla przyszłych niewielkich misji kosmicznych. Projekt o nazwie Renesans pozyskany został w ramach konkursu Szybka Ścieżka 1.1.1 w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój i potrwa 36 miesięcy, a jego wartość to 20 mln PLN. Wyłonienie projektu na drodze konkursowej nastąpiło w czerwcu 2017 roku, od tego momentu trwało uzgadnianie szczegółów podpisanej umowy. Creotech uznał jednak, że nie będzie czekać na wyjaśnienie wszystkich kwestii formalnych i rozpoczął projekt Renesans jeszcze przed podpisaniem umowy. W wyniku projektu powstanie platforma satelitarna o nazwie HyperSat.

Polska platforma

- Pierwsze miesiące projektu minęły pod znakiem ustalania parametrów technicznych i wymagań dla projektowanej platformy. W przyszłości HyperSat ma stać się nośnikiem dla szeregu misji kosmicznych, w tym obserwacyjnych, czy telekomunikacyjnych. Stąd dobre rozpoznanie wymagań dla całego spektrum instrumentów jest konieczne na wczesnej fazie projektu – tłumaczy Marcin Stolarski, pomysłodawca projektu i inżynier systemowy w projekcie HyperSat w Creotech Instruments SA. - W następnych etapach wymagania zostaną wdrożone do projektu platformy.

HyperSat będzie platformą modułową, o masie od 10 kg do 60 kg i rozmiarach od 35x35x10 cm do 35x35x60 cm. Zapewniać będzie wszystkie niezbędne podsystemy pokładowe takie jak komputer pokładowy, system zasilania czy system komunikacji z Ziemią. Podsystemy znajdą się w zaprojektowanej strukturze mechanicznej z dodatkowym wolnym przedziałem na instrument (tzw. Payload) np. teleskop, przekaźnik radiowy, radar itp. Przedział ten dostępny będzie dla przyszłych użytkowników platformy. Rolę „układu nerwowego” platformy pełnić będzie tzw. HyperSat Data Network, czyli szyna komunikacji pomiędzy poszczególnymi modułami satelity.

- Optymalnym wyborem wydaje się oparcie jej o tzw. standard SpaceVPX – zwraca uwagę Marcin Stolarski. - Standard ten zapewnia wysoki poziom niezawodnej komunikacji pomiędzy komponentami satelity. Szereg dostawców na rynku światowym korzysta z tego standardu.

Creotech postanowił także, że rozwijana w ramach projektu NCBiR platforma będzie wspierała wstecznie standard CubeSat, co daje możliwość wykorzystania dużej liczby już istniejących na rynku podsystemów w tym standardzie. Ważną cechą platformy HypeSat będzie jej skalowalność oraz optymalizacja pod kątem ekspresowej integracji.

- Skalowalność pozwoli dostosowywać wymagania i wielkość platformy do montowanych instrumentów, co z kolei będzie skutkować optymalizacją kosztów misji kosmicznych. Optymalizacja pod kątem szybkiej integracji pozwoli na ekspresowe budowanie satelitów w oparciu o nasze rozwiązanie – tłumaczy dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments SA. - Jest to właściwość bardzo pożądana na dynamicznym rynku nowych usług satelitarnych. Zgodnie z prognozami rynkowymi w ciągu najbliższych 10 lat na ziemską orbitę trafić może aż ponad 6000 satelitów klasy mikro, a wartość tego segmentu może przekroczyć 30 mld USD.

HyperSat będzie pierwszą na świecie platformą tej wielkości opartą na idei Open Hardware. Dokumentacja satelity zostanie udostępniona publicznie. Creotech liczy w związku z tym na istotne zainteresowanie nie tylko samą platformą, ale też inicjatywą otwartości, która przyciągnie do projektu szereg mniejszych firmy, uniwersytetów i instytucji naukowych. Wcześniej podobna strategia została zaimplementowana na platformie CubeSat. Między innymi dzięki temu platforma ta odniosła wielki sukces na rynku.

Międzynarodową premierę projekt HyperSat miał 23 listopada na konferencji organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną w Darmstadt – Open Source Cubesat Workshop 2017.

- Cena platformy wynosić będzie od 1 do 5 mln EUR, w zależności od jej konfiguracji. To kilkukrotnie mniej w porównaniu z ceną rozwiązań konkurencyjnych. Projekt zakłada możliwość dostarczania na rynek gotowej, skonfigurowanej na potrzeby klienta platformy w przeciągu 6 miesięcy od złożenia zamówienia – podkreśla dr Grzegorz Brona.
- To również rekord, który będzie można osiągnąć dzięki standaryzacji modułów i wykorzystaniu systemu komunikacji opartego na SpaceVPX. Normą na rynku jest dziś 24 miesiące. Ponadto gwarantujemy pełny transfer wiedzy do klienta. Wszystko to sprawia, że użyciem HyperSat-a już dziś zainteresowanych jest kilkanaście podmiotów zagranicznych, zarówno w ramach pojedynczych misji, jak i większych konstelacjach.[/i]


Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18892
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #256 dnia: Grudzień 09, 2017, 13:07 »
Pojawiła się pierwsza wizualizacja HyperSata.

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #257 dnia: Grudzień 10, 2017, 11:41 »
Deloitte umieścił właśnie Creotech na 225 pozycji najszybciej rozwijających się spółek w Europie/Bliskim Wschodzie/Afryce.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18892
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #258 dnia: Grudzień 10, 2017, 12:21 »
Ładne osiągnięcie! Czy są na tej liście w ogóle jeszcze jakieś spółki branży kosmicznej?

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #259 dnia: Grudzień 11, 2017, 13:18 »
Nie wiem, czy sa. Deloitte zgrubsza bierze pod uwage wzrost liczony obrotem. Wiekszosc nowych firm kosmicznych jest w fazie opracowywania przyszlych produktow. Przynajmniej poza Polska. Wiec te wzrosty pewnie za pare lat sie zaczna.

Przy okazji. W czwartek Creotech podpisuje ten b. duzy kontrakt, ktory anonsowalem latem. Pewnie bedzie jakis news.

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #260 dnia: Grudzień 13, 2017, 20:44 »
To już jutro...

Dziś szły komunikaty do wybranych mediów. Oczywiście z prośbą o wstrzymanie się do jutra...

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #261 dnia: Grudzień 14, 2017, 13:03 »
Za Pulsem Biznesu:

Konsorcjum złożone głównie z polskich firm zbuduje centrum umożliwiające dostęp do danych pozyskiwanych m.in. z programu obserwacji Ziemi - Copernicus. W czwartek w Brukseli kierująca konsorcjum firma Creotech Instruments podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną.

Przetarg na budowę centrum został rozstrzygnięty w drugiej połowie 2017 roku. Wybrano w nim cztery konsorcja, a na czele jednego z nich stanął polski Creotech Instruments S.A.

"Wartość kontraktu Creotech to blisko 60 mln zł i jest to największy kontrakt podpisany przez polską spółkę sektora kosmicznego" - poinformowała Creotech.

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #262 dnia: Grudzień 18, 2017, 12:37 »
I pełne info za Space24:
-------------------------------------

Dnia 14 grudnia w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli firma Creotech Instruments podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną umowę na budowę zaawansowanego centrum bazodanowego, które świadczyć ma usługi dostępowe m. in. do danych pozyskiwanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus. Wartość kontraktu to blisko 60 mln PLN.

Firma Creotech Instruments S.A. będzie realizować projekt pod nazwą EO DIAS. Zgodnie z założeniami budowana infrastruktura będzie jedną z czterech konkurencyjnych centrów powstających w ramach projektu Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS). Każde z nich ma nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane zbierane w ramach programu Copernicus, ale ma również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury.

Projekt Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na problem jakim jest nieelastyczna infrastruktura ograniczająca dostęp do bieżących i historycznych danych oraz ograniczona ilość usług oferowanych przez podmioty bazujące na danych programu. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej dostęp do danych pochodzących z konstelacji satelitów obserwacji Ziemi Sentinel i innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus ma być otwarty i bezpłatny. Celem jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.

"Wzrost dostępności i powszechność darmowych danych satelitarnych, w połączeniu z postępującą miniaturyzacją kosmicznej elektroniki i pogłębianiem się trendu New Space zwiastuje jednak trzecią satelitarną rewolucję. Ta zaś związana będzie z dostarczanymi nam przez satelity danymi, których pozyskujemy coraz więcej. Dawniej korzystały z nich państwa. Dziś uczą się tego przedsiębiorcy, którzy nie brakuje pomysłów na ich komercyjne wykorzystanie." - dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.

Unia stawia na otwartość

Jeszcze do niedawna dane pochodzące z satelitarnej obserwacji Ziemi były udostępniane odpłatnie, zaś ich źródłem były masywne satelity należące do dużych koncernów lub rządów poszczególnych państw – liderów kosmicznego wyścigu. Przełom nastąpił za sprawą wystrzelenia i uruchomienia w 2014 roku pierwszych satelitów rodziny Sentinel, które są częścią europejskiego systemu obserwacji Ziemi budowanego w ramach Programu Copernicus.

Unii Europejskiej, która wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną i państwami członkowskimi tych organizacji finansuje Program Copernicus, od początku przyświecała idea bezpłatnego udostępniania danych satelitarnych wszystkim użytkownikom w celach zarówno prywatnych, naukowych, jak i komercyjnych. Celem tej polityki jest stymulowanie rozwoju usług bazujących na wykorzystaniu danych satelitarnych.

Od tego czasu kolejne satelity docelowej konstelacji Sentinel są sukcesywnie budowane i umieszczane na orbicie, a po uzyskaniu operacyjności rozpoczynają zbieranie danych. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami kiedy wszystkie z docelowych satelitów Sentinel rozpoczną pracę na orbicie przyrost pozyskiwanych przez nie danych sięgnie 10 PB (petabajt) rocznie.

Z wyliczeń firmy PWC zawartych w raporcie dotyczącym potencjału rynkowego systemu Copernicus, wykonanym na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w Europie rynek dostępu do danych satelitarnych i ich przetwarzania będzie rósł, a dynamika tego wzrostu będzie znaczna. W 2015 roku jego wartość w Europie wynosiła 600 mln EUR, zaś do 2020 ma on wzrosnąć do poziomu 1,2 mld EUR. Mówimy więc o wzroście 100% w 5 lat. Za znaczną część tego wzrostu odpowiadać będzie właśnie program Copernicus.

"Istotnym wąskim gardłem tego programu jest nieelastyczna infrastruktura ograniczająca dostęp do bieżących i historycznych danych oraz ograniczona ilość usług oferowanych przez podmioty bazujące na danych pochodzących z programu. Te problemy zostały wskazane w Rekomendacjach Komisji Europejskiej w maju 2016 roku i uchwale Parlamentu Europejskiego przyjętej w czerwcu tegoż roku. Działania mające zwiększyć możliwości wykorzystania danych satelitarnych są także wskazane jako jeden z priorytetów Europejskiej Strategii Kosmicznej przyjętej w październiku 2016 roku." - dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.

Copernicus DIAS

Aby zwiększyć dostępność danych satelitarnych Komisja Europejska wraz z Europejską Agencją Kosmiczną przygotowała projekt o nazwie Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS). Celem projektu jest zbudowanie na terenie Europy czterech centrów bazodanowych, które będą świadczyć usługi dostępowe do danych satelitarnych konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus.

Centra nie tylko będą przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane, ale mają również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych o strukturze chmury. Dzięki temu firmy europejskie będą mogły realizować swoje usługi bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w swoją własną infrastrukturę.

Przetarg został rozstrzygnięty w drugiej połowie 2017 roku, a podpisanie umów na realizację nastąpiło 14 grudnia 2017 w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli przy udziale oficjeli z ESA oraz Komisji Europejskiej. Wybrano cztery konsorcja. Na czele jednego z nich stanął polski Creotech Instruments S.A.

"Czujemy niezmierną satysfakcję, z powodu wygrania konkursu organizowanego przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną. Satysfakcja jest tym większa, iż prowadzimy jedyne konsorcjum, które jest złożone całkowicie z firm małych i średnich, których większość pochodzi z Polski. Jest to żywy dowód na to, że nasz kraj szybko odrabia zapóźnienia technologiczne, a dystrybucja i przetwarzanie danych satelitarnych może stać się wkrótce polską specjalnością na skalę globalną." - dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.

Wartość kontraktu bliska jest 60 mln PLN, zaś czas jego trwania to cztery lata. Po pierwszych sześciu miesiącach system ma osiągnąć pełną operacyjność. Docelowo zaś będzie mógł obsłużyć dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie. W skład konsorcjum realizującego projekt EO DIAS, na którego czele stoi Creotech Instruments S.A. wchodzą: CloudFerro Sp. z o.o., Geomatys, Outsourcing Partner, Sinergise i Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI).

Za budowę konkurencyjnych platform DIAS, które powstawać będą równolegle z tym budowanym przez Creotech Instruments S.A. i partnerów, odpowiadać będą: firma Serco wraz z OVH jako dostawcą rozwiązania chmurowego, ATOS Integration wraz z T-SYSTEM International jako dostawcą rozwiązania chmurowego i Airbus Defence and Space wraz z Orange jako dostawcą rozwiązania chmurowego.Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #263 dnia: Grudzień 19, 2017, 20:04 »
Tym razem za Geoforum:

Chińskie zobrazowania satelitarne dostępne w Polsce


Creotech Instruments SA we współpracy z Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPiSI) rozpoczęły dystrybucję zobrazowań satelitarnych pochodzących z konstelacji satelitów SuperView oraz rodzin satelitów GF i ZY należących do pekińskiej spółki Space View. Dane będą dostępne na budowanej przez Creotech i WIZIPISI platformie EO DIAS.


Chińskie zobrazowania satelitarne dostępne w Polsce
Firma Space View jest wiodącym dostawcą danych satelitarnych, teledetekcji i usług informacji geoprzestrzennej w Chinach. Zbudowała pierwszą komercyjną multispektralną konstelację satelitów w Państwie Środka, a rozdzielczość dostarczanych przez nią zobrazowania jest, wyjątkowo jak na rynek cywilny, wysoka. Flota złożona z satelitów o różnej wadze i wyposażonych w różnorakie instrumenty pomiarowe nieprzerwanie dostarcza optycznych, radarowych i mikrofalowych zobrazowań Ziemi.

– Zobrazowania z satelitów SuperView oraz rodzin GF i ZY mają wyjątkową jakość, ale ich największą zaletą jest ogromne archiwum pokrywające swoim zasięgiem cały świat – mówi Tomasz Berezowski, wiceprezes WIZIPISI. – Konstelacja budowana przez naszych chińskich partnerów jest stale rozbudowywana, a tempo wynoszenia kolejnych satelitów robi wrażenie. Jesteśmy przekonani, że europejskie firmy i instytucje związane m.in. z rolnictwem, urbanistyką, ochroną środowiska, zarządzaniem kryzysowym czy żeglugą morską mogą bardzo skorzystać na łatwym dostępie do tych ogromnych zasobów.

Do jakich danych można mieć dostęp?
Pierwsze satelity konstelacji, o nazwach HJ-1A i HJ-1B, wyniesione zostały na orbitę heliosynchroniczną we wrześniu 2008 roku. Ważące po 470 kg urządzenia wyposażone są w kamery CCD. Dodatkowo pierwszy z satelitów wykonuje zdjęcia w spektrum podczerwieni, a drugi zaopatrzony jest w kamerę hiperspektralną. Ich czas rewizyty to 4 dni. W styczniu 2012 roku do konstelacji firmy Space View dołączył ciężki, ważący ponad 2,5 tony satelita ZY-3. Urządzenie zaopatrzone jest w trzy kamery wysokiej rozdzielczości obrazujące w paśmie widzialnym oraz multispektralny skaner ERMSS działający w podczerwieni, a czas rewizyty satelity to 5 dni.

Pierwszy satelita serii GF, o nazwie GF-1, na orbitę wyniesiony został w kwietniu 2013 roku. Sonda waży 1080 kg i wyposażona jest w sensory światła widzialnego i multispektralne kamery oraz czujniki WFI, a jej czas rewizyty to 4 dni. Drugi z serii, o nazwie GF-2, trafił na orbitę w sierpniu 2014 i waży aż 2,1 t. Wykonuje wysokiej jakości zdjęcia o terenowym wymiarze piksela 0,8 m, a także zobrazowania multispektralne. Jego czas rewizyty to 5 dni.

Docelowo najliczniejsza seria satelitów o nazwie SuperView ma, zgodnie z założeniami, składać się z 16 sond wyposażonych w czujniki optyczne o terenowym wymiarze piksela 0,5 m, 4 satelitów optycznych wykonujących zdjęcia o jeszcze wyższej rozdzielczości, 4 satelitów radarowych i wciąż nieznanej liczby satelitów z wyposażonych w czujniki hiperspektralne. Wszystkie na orbicie znaleźć mają się do 2022 roku. W grudniu 2016 wystrzelone zostały dwa pierwsze urządzenia o wadze 560 kg każde, które wykonują zdjęcia o terenowym wymiarze piksela 50 cm, a ich czas rewizyty to jedynie 2 dni. Wyposażone są także w czujniki multispektralne o rozdzielczości 2m na piksel. Wyniesienie kolejnych dwóch urządzeń z serii SuperView ma nastąpić jeszcze w tym roku, a czas użytkowania każdego satelity z tej serii to 8 lat.

Zdaniem Krzysztofa Mysłakowskiego, szefa sprzedaży w Satellite Data Division firmy Creotech Instruments SA szczególnie interesujące są zobrazowanie wykonywane przez chińskiego operatora w spektrum mikrofalowym.

– Dzięki tego typu danym będzie możliwe wykonywanie analiz w nowej jakości, co znacznie poszerzy zakres prowadzonych badań i ich praktycznych wdrożeń – mówi Krzysztof Mysłakowski z Creotech Instruments. – Pomysły na wykorzystanie udostępnianych przez Chińczyków danych można mnożyć. Od teraz przedsiębiorcy z Polski będą mogli na ich bazie wdrażać własne rozwiązania i aplikacje co w kontekście naszego nowego projektu EO DIAS dodatkowo uatrakcyjnia naszą ofertę.

EO DIAS docelową platformą
Na ten moment każdy zainteresowany może uzyskać dostęp do obszernych chińskich danych poprzez bezpośredni kontakt z firmami Creotech i WIZIPiSI. Docelowo archiwa Space View będą dostępne na powstającej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej platformie EO DIAS. Projekt realizuje konsorcjum, na czele którego stoi Creotech Instruments, a powstające centrum ma świadczyć usługi dostępowe do danych satelitarnych konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu Copernicus. Poza przechowywaniem danych EO DIAS ma również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych o strukturze chmury. Dzięki temu firmy europejskie będą mogły realizować swoje usługi bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji w swoją własną infrastrukturę.

Wartość kontraktu bliska jest 60 mln zł, zaś czas jego trwania to cztery lata. Po pierwszych sześciu miesiącach system ma osiągnąć pełną operacyjność. Docelowo będzie mógł obsłużyć dziesiątki tysięcy użytkowników na całym świecie. W skład konsorcjum realizującego projekt EO DIAS, na którego czele stoi Creotech Instruments, wchodzą: CloudFerro Sp. z o.o., Geomatys, Outsourcing Partner, Sinergise i WIZIPiSI.

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #264 dnia: Grudzień 21, 2017, 11:11 »
Pierwszy payload dla HyperSata... Za Space24:
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Starania o przeprowadzenie misji technologicznej opartej na platformie HyperSat i testującej aparaturę do satelitarnego obrazowania Ziemi zakłada umowa podpisana przez firmy Creotech Instruments i Scanway. Satelita mógłby dostarczyć zdjęcia o rozdzielczości poniżej 1 metra na piksel.

HyperSat ma być uniwersalną, modułową platformą, która wyposażona w specjalistyczne instrumenty pozwoli realizować misje kosmiczne o różnym przeznaczeniu – od radiowych przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne: optoelektroniczne i radarowe. Jej masa będzie sięgała od 10 kg do 60 kg, a rozmiary od 35x35x10 cm do 35x35x60 cm. Zapewniać będzie wszystkie niezbędne podsystemy pokładowe takie jak komputer pokładowy, system zasilania czy system komunikacji z Ziemią. Platformę przygotowuje firma Creotech Instruments, która w czerwcu 2017 roku na realizację projektu otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Firma Scanway specjalizuje się zaś w projektowaniu i wytwarzaniu rozwiązań bazujących na technologiach wizyjnych i laserowych. Pochodząca z Wrocławia spółka realizuje obecnie pierwszy polski instrument do obrazowania Ziemi przystosowany do pracy na orbicie. Skaner ma pozwolić na obrazowanie powierzchni Ziemi w wysokiej rozdzielczości i w szerokim spektrum aż do dalekiej podczerwieni. Pomysł o nazwie ScanSAT również uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach tzw. szybkiej ścieżki.

Umowa w formie listu intencyjnego zawarta w grudniu między Creotech a firmą Scanway zakłada wspólne starania o przeprowadzenie misji technologicznej bazującej na platformie HyperSat i testującej rozwiązania spółki Scanway - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie. Skaner firmy Scanway zostanie dostosowany do współdziałania z platformą HyperSat, której parametry zostaną z kolei dostosowane do wymagań misji kosmicznych. Zdaniem Scanway tak skonfigurowany satelita obserwacji Ziemi mógłby dostarczyć w przyszłości zdjęcia z rozdzielczościami mniejszymi niż 1 metr na piksel.

Bazując na naszym doświadczeniu w zakresie skanerów dla nauki i przemysłu zamierzamy oprzeć naszą konstrukcję na systemie precyzyjnych odchylanych luster, co pozwoli na szybkie pozyskiwanie obrazów w wielu interesujących dla odbiorców końcowych pasmach spektrum światła. Dzięki projektowi układu optycznego opartego na zwierciadłach możliwe będzie skanowanie powierzchni Ziemi w zakresie od 400 do 12 000 nm, co oznacza również możliwość termograficznej obserwacji planety.

Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway Sp. z o.o.

"HyperSat, jako platforma z założenia otwarta i elastyczna, ma wspierać integrację i testowanie instrumentów rozwijanych przez młode i dynamiczne przedsiębiorstwa. W ten sposób chcemy integrować krajowe środowisko i wspólnie z podobnymi do nas firmami stworzyć większą całość. (...) Projekt Scanway jest bardzo ambitny i chociaż jego twórcy z pewnością będą musieli pokonać jeszcze wiele trudności technicznych i technologicznych. Lecz jeśli to się uda, możliwości, jakie daje Scanway mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój sektora kosmicznego w Polsce" – mówi prezes Creotech Instruments S.A. dr Grzegorz Brona, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18892
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #265 dnia: Grudzień 21, 2017, 11:29 »
To jest fajna wiadomość - taka współpraca może nieźle namieszać na rynku! :)

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6353
 • One planet Once chance
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #266 dnia: Grudzień 21, 2017, 12:15 »
No i rozdzielczość poniżej 1 metra na pixel!  8)

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 9082
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #267 dnia: Grudzień 21, 2017, 13:00 »
Łatwiejszy dostęp do danych programu Copernicus
BY REDAKCJA ON 21 GRUDNIA 2017

(...) Cztery zwycięskie konsorcja to:

Sero Europe (lider) wraz OVH, Gael Systems oraz Sinergise Ltd.

Creotech Instruments (lider) wraz z Cloud Ferro, Sinergise Ltd., Geomatis SAS, Outsourcing Partner oraz Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji.

ATOS Integration (lider) wraz z T-SYSTEM International, DLR, eGEOS, EOX, GAF, Sinergise Ltd, Spacemetric oraz Thales Alenia Space.

Airbus Defence and Space (lider) wraz z Orange SA, Airbus Defence and Space, Geo SA, Capgemini Technology Services SAS, CLS and VITO.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na polskie konsorcjum kierowane przez Creotech Instruments. Jest to jedyne konsorcjum kierowane przez podmiot z nowego państwa członkowskiego ESA. Pozostałe konsorcja są tworzone przez podmioty z wieloletnim doświadczeniem (tzw. hertitage) projektów dla europejskiego sektora kosmicznego. Duży kontrakt dla polskiego konsorcjum oznacza, że rozkład sił tej dziedziny gospodarki w Europie powoli się zmienia.

(Źródło: ESA)
http://kosmonauta.net/2017/12/latwiejszy-dostep-do-danych-programu-copernicus/

Offline R1

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 306
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #268 dnia: Grudzień 21, 2017, 13:49 »
Widze, ze Sinergise jest w trzech konsorcjach.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2017, 14:44 wysłana przez R1 »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 18892
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Creotech Instruments
« Odpowiedź #269 dnia: Grudzień 21, 2017, 14:31 »
Ten Sinergise Ltd. - kto to taki? Czy to nie jest przeszkoda, że są w kilku konsorcjach?