Autor Wątek: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)  (Przeczytany 7508 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5520
 • One planet Once chance
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 22, 2017, 13:59 »
Hmm, raczej bym widział, że taka wywiana bakteria by trafiła na powierzchnię jakiegoś kamyczka, a potem (np wskutek delikatnej kolizji?) by schowała się głębiej, aby przetrzymać warunki przestrzeni kosmicznej i promieniowania?

Swego czasu pisałem o bakteriach zawleczonych na Enceladusa:
http://kosmonauta.net/2014/02/2014-02-08-panspermia/

Czyli taki proces może występować także "naturalnie".

Można też pomyśleć o inwazji meteorytowych Europian i Enceladusian na planety wewnętrznego Układu Słonecznego  :)

Tylko, że w arcie mowa o przenoszeniu nie za pomocą meteorytów a właściwie meteoroidów ale poprzez pył międzyplanetarny a potem wiatr słoneczny. Autorzy arta zapomnieli, że jednak w przestrzeni międzyplanetarnej spory mikrobów spotkałyby się z niezwykle zabójczym środowiskiem, zwłaszcza wskutek wszechobecnego promieniowania słonecznego jak i galaktycznego, które mogą zabijać spory mikrobów. Przecież DNA bombardowany promieniowaniem kosmicznym po pewnym czasie ulegnie zniszczeniu. Inna sprawa przetrwanie sporów mikrobów w meteorytach pochodzenia ziemskiego, zwłaszcza tych większych, gdzie materia meteoroidowa stanowiłaby lepszą lub gorszą osłonę przed promieniowaniem kosmicznym.

Poza tym w związku z Twoim powyższym postem Kanarku przyszło mi do głowy pytanie czy w najbliższych dekadach będziemy mogli zidentyfikować materię - meteoroidy przylatujące do nas z lodowych księżyców planet zewnętrznych? Na Ziemi toto chyba nie wyląduje a raczej wcześniej w atmosferze wyparuje. Tylko jak takie lodowe meteoroidy można by zidentyfikować a następnie złapać podczas lotu w kosmicznym otoczeniu Ziemi?

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17738
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 22, 2017, 14:03 »
Hmm, rozumiem, że chciałbyś się dowiedzieć ile lodowych meteorytów z Enceladusa mogła napotkać Ziemia na swej drodze? Ciekawe pytanie! Chyba nie było na ten temat publikacji!

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5520
 • One planet Once chance
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 22, 2017, 14:07 »
Hmm, rozumiem, że chciałbyś się dowiedzieć ile lodowych meteorytów z Enceladusa mogła napotkać Ziemia na swej drodze? Ciekawe pytanie! Chyba nie było na ten temat publikacji!

Mnie bardziej interesuje polowanie na taki lodowy meteoroid pochodzący z lodowych księżyców, zwłaszcza Europy i Enceladusa a może i Tytana  8) Chciałbym żeby coś takiego było złapane, sprowadzone na Ziemię i gruntownie przebadane w tym pod kątem egzobiologicznym  8)

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5520
 • One planet Once chance
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 29, 2017, 15:10 »
Rosjanie się chwalą, że znaleźli bakterie na zewnętrznej powierzchni modułów ISS

Scientists have detected living bacteria "from outer space" in samples collected from the exterior of the International Space Station (ISS) during spacewalks, cosmonaut Anton Shkaplerov told Russia's state-owned TASS news agency.

These spacewalks were conducted by cosmonauts, who collected material from the Russian part of the ISS using cotton swabs, which were sent to Earth for analysis, Shkaplerov said.


Warto też przypomnieć odkryje naszych braci Słowian z 2014 r

And terrestrial organisms may have accidentally made their way to the ISS before, if a controversial 2014 claim by Russian space officials is to be believed. Back then, space station official Vladimir Solovyov announced, also via TASS, that sea plankton and other microorganisms had been spotted in cosmonauts' spacewalk samples.

The sea-plankton claim, and that of Shkaplerov, are based on Russian research, so NASA doesn't have much to say about them. Indeed, a NASA spokesman referred questions about Shkaplerov's space bacteria to Roscosmos, the Russian federal space agency.


https://www.space.com/38922-extraterrestrial-bacteria-international-space-station.html

A teraz się zastanawiam. Jeżeli wiadomości o tych bakteriach i innych mikrobach na powierzchni ISS są prawdziwe i nie uległy próbki skażeniu podczas powrotu na Ziemię czy w laboratorium, to skąd te mikroby się tam wzięły? Czy zostały zawleczone podczas załogowych misji statków dokujących do ISS, spacerów kosmicznych? Czy może jest to skutek wywiewania mikrobów z atmosfery w przestrzeń pozaziemską dzięki działaniu kosmicznego pyłu o czym wyżej, kilka postów wcześniej mowa?

Może warto by było zbadać powierzchnię innych ziemskich satelitów, zwłaszcza tych bezzałogowych. Czy podczas napraw Teleskopu Hubble'a było pobierane próbki jego powierzchni pod kątem biologicznym? Chyba nie, skoro o tym nic nie usłyszeliśmy......

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 480
 • Metanem i tlenem z odzyskiem
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 05, 2017, 08:02 »


http://www.astronomy.com/news/2017/11/is-there-frozen-life-on-mars

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czy-na-marsie-moglo-przetrwac-zycie-3779.htmlMisje marsjańskie szukają życia na Czerwonej Planecie już od wielu lat. Najważniejsze pytanie – czy na Marsie mogło kiedyś rozwinąć się życie – automatycznie pociąga za sobą inne, na które naukowcy ciągle poszukują odpowiedzi. Jednym z takich pytań jest problem ekstremalnych warunków, które panują obecnie na Marsie i czy potencjalne organizmy mogłyby w nich przetrwać do naszych czasów? Najnowsze badania dowodzą, że tak.

Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Extremophiles dowodzą, że zamarznięte mikroorganizmy mogłyby przetrwać surowe warunki panujące na Marsie przez miliony lat. Grupa naukowców z Lomonosov Moscow State University przeprowadziła badania, które skupiły się na naturalnie występujących bakteriach w skałach osadowych wiecznej zmarzliny Arktyki. Ten obszar jest jednym z najlepszych odpowiedników marsjańskiego regolitu, jakie występują na Ziemi.

W ramach eksperymentu ziemskie mikroorganizmy poddano podobnym warunkom, jakie panują na Marsie, czyli między innymi intensywnemu promieniowaniu gamma (100 kGy), bardzo niskim temperaturom (-50 stopni C) i ciśnieniu (133 Pa) oraz odwodnieniu. Wyniki były zaskakujące. Duża liczba bakterii przetrwała symulowany marsjański klimat, co w znacznym stopniu poprawia szanse na odnalezienie mikrobów na Marsie, które również przetrwały dotąd w lodowym regolicie.

Vladimir S. Cheptsov z Lomonosov Moscow State University, autor badań, podkreśla, że bardzo ważnym aspektem eksperymentu było wykorzystanie naturalnie występujących grup bakterii, przeciwnie do większości badań, które są oparte na analizie pojedynczych kultur. Pozwoli to na lepsze porównanie wyników z warunkami naturalnymi.

Po ekspozycji na działanie promieniowania całościowa liczba komórek prokariotycznych i aktywnych metabolicznie pozostała taka sama, mimo zmiany bakterii dominujących w badanej próbce. Dominującym rodzajem został Arthrobacter, co sugeruje, że te bakterie mogą być bardziej odporne na ekstremalne warunki, którym zostały poddane.

Wyniki, które uzyskał Cheptsov są o tyle niezwykłe, o ile żadne wcześniejsze eksperymenty nie wykazały, że mikroby mogą przetrwać ilości promieniowania przekraczające 80 kGy, czyli wartości nawet niższe niż te wykorzystane w badaniach Cheptsova. Naukowcy sugerują, że ten zadziwiający fakt można przypisać naturalnej bioróżnorodności próbki będącej podstawą badania.

Badanie Cheptsova może odnosić się nie tylko do środowiska Marsa. Naukowcy poszukujący możliwych miejsc rozwoju życia w naszym Układzie Słonecznym skupiają się głównie na lodowych księżycach takich jak Enceladus czy Europa. Według Cheptsova wyniki jego badań mogą również odnosić się do środowisk “innych obiektów w Układzie Słonecznym i wnętrz małych ciał w dalszej przestrzeni kosmicznej”.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2017, 08:12 wysłana przez Slavin »

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5520
 • One planet Once chance
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 05, 2017, 09:05 »
Żeby tu chodziło o czas rzędu pojedynczych milionów lat to rozumiem. Tylko, że na Marsie warunki niesprzyjające życiu istnieją, nie od kilku, kilkunastu czy kilkuset milionów lat ale kilku miliardów lat, gdy atmosfera Czerwonej Planety ulotniła się w przestrzeń kosmiczną. Wątpię, żeby od tego czasu jakiekolwiek mikroorganizmy przetrwały w wierzchniej warstwie regolitu planety. Chyba, że rozważamy tu organizmy posiadające egzotyczny dla nas metabolizm np. pomagający przeżyć w okresowo pojawiających się mokrych solankach podczas zimnych nocy w okolicach równika np. u Curiosity lub w okolicach podbiegunowych.

Inna sprawa to istnienie mikroorganizmów marsjańskich w głębokich warstwach gruntu, np. w sąsiedztwie drzemiącego wulkanu albo pokładów lodu wodnego lub ciekłej wody. Tam to mogą istnieć nisze w których ewentualne autochtoniczne życie mogło się schronić i trwa już od miliardów lat. Na Ziemi na głębokości kilometrów też odkrywamy różne mikroby żyjące nawet we wnętrzu skał np. granitów  8)

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7425
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 27, 2018, 23:11 »
Sygnaturą życia może być jednoczesne występowanie metanu i CO2 przy braku tlenku węgla.

A new ‘atmospheric disequilibrium’ could help detect life on other planets
January 24, 2018Hannah Hickey UW News


Future telescopes like the James Webb Space Telescope (right) will observe the atmospheres of distant planets to seek evidence of life. Earth (top left) has several gases in its atmosphere that reveal the presence of life, primarily oxygen and ozone. The new study finds that for the early Earth (bottom left), the combination of abundant methane and carbon dioxide would provide an alternative sign of life.NASA/Wikimedia Commons/Joshua Krissansen-Totton

(...) The new study looks at the history of life on Earth, the one inhabited planet we know, to find times where the planet’s atmosphere contained a mixture of gases that are out of equilibrium and could exist only in the presence of living organisms — anything from pond scum to giant redwoods. In fact, life’s ability to make large amounts of oxygen has only occurred in the past one-eighth of Earth’s history.

By taking a longer view, the researchers identified a new combination of gases that would provide evidence of life: methane plus carbon dioxide, minus carbon monoxide.

“We need to look for fairly abundant methane and carbon dioxide on a world that has liquid water at its surface, and find an absence of carbon monoxide,” said co-author David Catling, a UW professor of Earth and space sciences. “Our study shows that this combination would be a compelling sign of life. What’s exciting is that our suggestion is doable, and may lead to the historic discovery of an extraterrestrial biosphere in the not-too-distant future.” (...)

https://www.washington.edu/news/2018/01/24/a-new-atmospheric-disequilibrium-could-help-detect-life-on-other-planets/

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5520
 • One planet Once chance
Odp: Astrobiologia - badania różne (zbiorczo)
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 28, 2018, 07:54 »
Niemiecko-austriacki zespół naukowy poinformował na łamach Nature Communications, że najbliższe pozaziemskie życie może istnieć na Enceladusie, księżycu Saturna. Zdaniem uczonych mogą na nim panować idealne warunki dla archeanów (archeobakterii). Te jednokomórkowe organizmy są znajdowane w najbardziej ekstremalnych środowiskach na Ziemi. Uczeni z Austrii i Niemiec symulowali w laboratorium warunki, jakie mogą istnieć na Enceladusie i okazało się, że produkujący metan archean Methanothermococcus okinawensis świetnie sobie w tych warunkach radzi.

http://kopalniawiedzy.pl/archean-zycie-Enceladus,27830

A tutaj oryginał artykułu:

https://www.nature.com/articles/s41467-018-02876-y

 8)

Enceladus bije na głowę Europę jeśli chodzi o egzobiologię a NASA uparła się wysyłać misję do najmniejszego księżyca galileuszowego Jowisza  ::) Skoro ESA wysyła już EJSMO to Amerykanie niech lecą do Enceladusa swoim Clipperem by badać ten księżyc  8)

I jeszcze artykuł z space.com:

https://www.space.com/39819-saturn-moon-enceladus-methane-microbes.html
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2018, 09:18 wysłana przez ekoplaneta »