Autor Wątek: Sojuz MS-02  (Przeczytany 27384 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 18, 2016, 20:05 »
Czy powrót oznacza dłuższe opóźnienie?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 18, 2016, 20:05 »
W tej chwili sytuacja wygląda tak, że do startu załogi dojdzie dopiero 1 listopada w statku Sojuz MS-02, który do tej pory szykowany był do następnego lotu (Sojuz MS-03, numer fabryczny 733). Statek o numerze 732 poleci zapewne dopiero w grudniu, jako Sojuz MS-03.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 18, 2016, 20:09 »
Niezłe opóźnienie! Chyba aż tak dużego, prawie 1,5 miesięcznego opóźnienia w starcie Sojuza nie było od lat?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 18, 2016, 20:27 »
W ostatnich latach były co prawda opóźnienia w startach Sojuzów, ale spowodowane czynnikami "poza-sojuzowymi", jak np. awaria Progresa i związane z tym braki w zaopatrzeniu. Jedyne co pamiętam dotyczącego bezpośrednio Sojuzów, to jakieś uszkodzenie wynikłe w transporcie, ale zdaje się dość szybko sobie z tym poradzono.

Czyli praktycznie ISS przeszła na załogę 3-osobową na niemal 2 miesiące (od 6 września) lub dłużej...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 18, 2016, 20:27 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 18, 2016, 21:45 »
Jeśli chodzi o opóźnienia startu Sojuza to pierwszy lot Andrieja Borisienko też nie odbył się w zaplanowanym czasie.

Awaria lądownika Sojuza TMA-4 spowodowała także spore opóźnienie!

Zobaczymy jakie decyzje zostaną ogłoszone przez sam Roskosmos.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2016, 22:09 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 18, 2016, 23:20 »
Sojuz MS-01 z przyczyn technicznych też później wystartował.

Launch of Soyuz MS manned spacecraft, which is due to take a new expedition to the International Space Station, has been rescheduled for July 7 from June 24 due to control system flaws that may disrupt the ship's docking with the ISS, a source in the Russian aerospace industry told TASS on Wednesday.

http://tass.ru/en/science/879543

W czerwcu Sojuz TMA-19M wylądował po przedłużonym pobycie na orbicie.

W tej sytuacji spodziewam się wydłużenia lotu obecnej załogi Sojuza MS-01 do grudnia, by zmniejszyć opóźnienia w pracach na ISS.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 19, 2016, 11:45 »
Hmm - tyle, że tam były to dwa tygodnie - tutaj jest miesiąc więcej. Może źle zgaduję, ale to mi brzmi naprawdę poważnie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 19, 2016, 15:58 »
Pierwotny czas pobytu obecnej załogi  i jej statku załogowego planowany był tylko na 115 dni, więc nawet przedłużenie o prawie 2 miesiące  nie powinno być problemem.
Problem może być bardziej po stronie Sojuza MS-01, który jako nowy model jest testowany niejako na żywo.
Ale już Sojuz MS- 02 miał przebywać na orbicie 155 dni.
Sojuz TMA-1 przebywał na orbicie 161 dni, ale lądowanie nastąpiło po trajektorii balistycznej.

W przeszłości nowe modele załogowych Sojuzów były testowane na orbicie w trybie automatycznym.

W przeszłości np. po katastrofie Columbii  załoga ISS zmuszona była pozostać dłużej na orbicie. Wcześniej z powodu nieterminowych startów wahadłowców były opóźniane wymiany załóg.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2016, 16:00 wysłana przez Orionid »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 19, 2016, 19:17 »
Wg informacji z poniedziałku: decyzje co do terminu startu mają zapaść we wtorek, jednak wszystko wskazuje na start dopiero 1 listopada. Awaria na razie nie została zdiagnozowana...
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 19, 2016, 23:07 »
Obie załogi powróciły do - Gwiezdnego miasteczka. Dokładne testy nie spowodowały ponownie zwarcia, jednak specjaliści stawiają bezpieczeństwo załogi na pierwszym planie. Wobec niejednorodnego stanowiska specjalistów decyzja o nowej dacie startu może nie zapaść wcześniej niż we środę!
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 22, 2016, 19:22 »
Nadal brak oficjalnego komunikatu Roskosmosu w sprawie daty startu i wpływu opóźnień na pierwotny harmonogram startów do MSK. Po naprawie i testach okablowania będzie wiadomo dokładniej o przyszłości. 
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 22, 2016, 19:42 »
W tej chwili sytuacja wygląda tak:

- wiadomo, że uszkodzenie w sieci elektrycznej powstało w wyniku mechanicznego uszkodzenia podczas nakładania osłony;
- zapasowy uszkodzony element jest w drodze na Bajkonur (albo już na kosmodromie);
- jeżeli uda się go wymienić i testy wypadną dobrze, to start statku można będzie przeprowadzić w pierwszym oknie, tj. 19 października (wówczas Sojuz MS-03 poleci 15 listopada);
- jeżeli będą jakieś problemy, to załoga poleci statkiem, który miał być użyty jako Sojuz MS-03, wówczas termin startu to 1 listopada, zaś Sojuz MS-03 (czyli zreperowany niedoszły Sojuz MS-02) poleci w grudniu;
- statek transportowy Progress MS-04 poleci na początku grudnia bądź, jeśli się uda, w drugiej połowie listopada.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 22, 2016, 23:06 »
Na Russianspaceweb jest coś ciekawego i naprawdę zastanawiającego:
Cytuj
On September 22, the official TASS news agency reported that the culprit in the technical failure aboard Soyuz had finally been isolated to a burned cable, which could be replaced by October 19, enabling the launch in the last decade of the same month. According to flight ballistic experts quoted by RIA Novosti on September 21, the launch window was available from October 12 to October 20, 2016. In case Vehicle No. 732 could not be prepared for launch during this window, the follow-on spacecraft No. 733 could be ready for flight as early as November 1, the agency said.

Sources close to investigation told RussianSpaceWeb.com that a cable located behind cosmonaut seats inside the Descent Module of the Vehicle No. 732 had accidentally been bent severely enough to damage its insulation. As it turned out, the problem had nothing to do with the encapsulation of the spacecraft inside its payload fairing on September 15, as it was initially thought.

Replacing the damaged cable is relatively straight forward, but it now has to be conducted on the vehicle fully loaded with toxic propellants and pressurized gases. Such an attempt would violate usual safety rules, but draining the spacecraft off its propellants and gases would likely be even more unprecedented and require lengthy repairs.

Link:
http://russianspaceweb.com/soyuz-ms-02.html#culprit

Czyli że:
- spalone kable ("uszkodzenie w sieci energetycznej") nie miało nic wspólnego z nakładaniem osłony (!!!)
- wymiana kabla - mimo, że dość prosta - będzie odbywać się w bardzo niecodziennych warunkach, które nie do końca są bezpieczne
- alternatywa - usunięcie gazów i paliw - też jest dość niecodzienna i może wymagać długich napraw

Naprawdę zaskakujące informacje!

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 06, 2016, 18:22 »
Daty startów (19 pażdziernika-16 listopada-1 grudnia) są już oficjalnie zatwierdzone.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9506
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 06, 2016, 19:18 »
Czyli 26 dni opóźnienia od 23.09.
Start zaplanowany jest na godzinę 08:05 UTC czyli 10:05 CEST.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz MS-02
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 06, 2016, 19:18 »