Autor Wątek: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)  (Przeczytany 22055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 23, 2017, 11:52 »
Może przegiąłem "trochę" z zakresem dat :) Ale czy np. nasza cywilizacja technologiczna pozostawi ślady, które przetrwają powiedzmy 1 mld lat ?
Adamie - czyli, przy odpowiednio czułym odbiorniku, powinniśmy być w stanie wykryć sztuczne transmisje radiowe np. w Andromedzie ?

To zależy także od mocy nadajników które miały by nadawać wiadomości z innych planet. Gdyby to był sygnał silniejszy od sygnału pochodzącego z sąsiedniej gwiazdy to na pewno coś usłyszysz :-)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 23, 2017, 11:56 »
To nie transmisji należałoby się spodziewać, ale struktur o rozmiarach układów planetarnych (sfer Dysona na przykład), które wraz z rozpełzającą się cywilizacją, będą zmieniać obraz zamieszkałej przez nią galaktyki.

No właśnie - czy cywilizacje wraz z rozwojem technologicznym nie stają się "cichsze"? Mam na myśli to, że zamiast spektrum radiowego zaczynają używać laserów do komunikacji, w szczególności na odległości międzyplanetarne/międzygwiezdne?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 23, 2017, 12:47 »
No właśnie - czy cywilizacje wraz z rozwojem technologicznym nie stają się "cichsze"? Mam na myśli to, że zamiast spektrum radiowego zaczynają używać laserów do komunikacji, w szczególności na odległości międzyplanetarne/międzygwiezdne?

Więcej, mogą korzystać z soczewkowania grawitacyjnego do komunikacji międzygwiezdnej, a wtedy wymagane moce sygnału są śmiesznie małe.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 23, 2017, 13:18 »
Może przegiąłem "trochę" z zakresem dat :) Ale czy np. nasza cywilizacja technologiczna pozostawi ślady, które przetrwają powiedzmy 1 mld lat ?

Owszem, w osadach i skamielinach.


Jakiego rodzaju sladów mozna sie spodziewac? A jesli taka bardzo rozwinieta cywilizacja opracowalaby technologie pozwalajaca na recycling/biodegradowalnosc niemal wszystkiego?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 23, 2017, 13:18 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 23, 2017, 13:28 »
Może przegiąłem "trochę" z zakresem dat :) Ale czy np. nasza cywilizacja technologiczna pozostawi ślady, które przetrwają powiedzmy 1 mld lat ?

Owszem, w osadach i skamielinach.


Jakiego rodzaju sladów mozna sie spodziewac? A jesli taka bardzo rozwinieta cywilizacja opracowalaby technologie pozwalajaca na recycling/biodegradowalnosc niemal wszystkiego?

Wtedy byśmy chyba powiedzieli, że coś jest nie tak z naszą geologią, że brakuje surowców mineralnych w formie "naturalnej" (nie-przetworzonej) itp itp.

W ogóle mocnym argumentem, że na Ziemi nie było cywilizacji przed nami są po prostu złoża. Taki węgiel czy ropa to dość "niedawna" kwestia (350-300 mln lat temu), ale już złoża złota, srebra, miedzi, żelaza albo diamentów i innych takich takich powstały w wyniku znacznie dłuższych procesów geologicznych. Takie złoża diamentów to powstawały chyba w okresie od 3,5 do 1 miliarda lat temu.

Pewnie dlatego też obcym cywilizacjom będzie łatwiej dziobać planetoidy niż lądować na takich Ziemiach albo Pandorach w celu pozyskiwania surowców.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 23, 2017, 15:30 »
Jakiego rodzaju sladów mozna sie spodziewac?

W przypadku cywilizacji technicznej - wszelakich. Śmieci, zanieczyszczeń, szczątków przedstawicieli zaawansowanej fauny i flory. Jesteśmy w stanie wykryć pozostałości mikroskopijnych organizmów sprzed ponad czterech miliardów lat. Kanarkus wspomniał o wyeksploatowaniu zasobów przez nas. To będzie widać przez bardzo długi czas, tak jak dzisiaj widać pozostałości po naturalnych reaktorach jądrowych sprzed dwóch miliardów lat.


Cytuj
A jesli taka bardzo rozwinieta cywilizacja opracowalaby technologie pozwalajaca na recycling/biodegradowalnosc niemal wszystkiego?

Nie stałoby się to od razu. Wcześniejsze epoki zostawiłyby swój ślad.

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 24, 2017, 08:50 »
Spójrz na załączoną grafikę. W skutek subdukcji wszystkie szczątki opadają w głąb Ziemi. Dzieje się tak na skutek gromadzenia się nowych osadów na wierzchu, spontanicznych zjawisk w rodzaju trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów oraz generalnie powolnej ale upartej dynamiki procesów geologicznych. Bardzo trudno znaleźć coś starszego niż kilkaset milionów lat. Skamieniałe kolonie bakterii których wiek szacuje się na 4,3 mld lat tak naprawdę nie wiadomo czym są i ciągle czekają na naukowe wyjaśnienie.


Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 24, 2017, 08:58 »
I jeszcze kilka słów na temat "cywilizacji technicznych". Polecam nową serię książek o Diunie. Jeżeli gdzieś we wszechświecie istnieje coś takiego jak sfera Dysona to na pewno otacza ją armia myślących maszyn które jæ wybudowały, wcześniej zabijając swoich biologicznych twórców.

Nie łudźmy się, że jesteśmy jakoś wyjątkowi bo mamy rakiety i energię atomową. To samo myśleli o sobie nasi praprzodkowie, kiedy nauczyli się zmieniać bieg rzek, nawadniać pola i ciosać ogromne bloki skalne... Za każdym razem technologie w końcu zawodziły doprowadzając te małe ekonomie do kryzysów większych czy mniejszych. Moim zdaniem cywilizacja międzyplanetarna powinna być cywilizacją najpierw zdolną posługiwać się rozumem a dopiero potem technologią. A z tym na naszej planecie różnie bywa.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 24, 2017, 09:54 »
Bardzo trudno znaleźć coś starszego niż kilkaset milionów lat.

Chyba znamy takie miejsca na Ziemi, które są właśnie starsze. Hmm, może warto sobie zrobić taką listę miejsc?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 24, 2017, 12:35 »
To ja mam pytanie dodaktowe - piszecie, ze slady cywilizacji sa widoczne nawet po setkach milionów lat. Ale jakiej cywilizacji? Od jakiego poziomu rozwoju zmiany geologiczne staja sie wykrywalne? Czy na przyklad cywilizacja Majów zostawila wystarczajace slady? Czy, gdyby ludzkosc zniknela w czasach imperium rzymskiego, to mozna by ja wykryc po 500mln lat? A moze trwaly slad zostawilismy dopiero w czasie rewolucji przemyslowej?

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 24, 2017, 13:21 »
No tym pytaniem to trafiłeś w sedno, gratuluję.

Ja upieram się przy twierdzeniu, że generalnie wszystko z czasem zetrze się na pył i nie ma czegoś takiego jak trwały ślad. Te, które znajdujemy zachowały się albo w skutek niesamowitych zbiegów okoliczności, jak komar utopiony w bursztynie albo nie są skamieniałymi organizmami tylko tropem prowadzącym do wyciągania konkretnych wniosków. Np. warstwa ziemi, w której 3mld lat temu żyły bakterie wygląda inaczej, bo na jej strukturę wpłynęły te organizmy i różnicę widać na pierwszy rzut oka.

Twarde dyski i płyty kompaktowe nie wytrzymają 50 lat więc nie można liczyć, że znajdziemy jakieś prehistoryczne egzemplarze. Plastik, drewno a nawet stal wszystkie te komponenty wietrzeją i rozpadają się pod wpływem czynników zewnętrznych. Najczęściej ślady cywilizacji o których słyszysz na necie to empiryczne dowody na występowanie instynktów wyższych, np. tradycje pogrzebowe (grzebanie zmarłych w określonym miejscu) albo budowanie pomników, piramid i tak dalej.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 24, 2017, 13:47 »
To ja mam pytanie dodaktowe - piszecie, ze slady cywilizacji sa widoczne nawet po setkach milionów lat. Ale jakiej cywilizacji? Od jakiego poziomu rozwoju zmiany geologiczne staja sie wykrywalne?

Bardziej niż poziom rozwoju liczy się tutaj skala. Globalna cywilizacja przedtechniczna, karczująca wielkie połacie lasów na potrzeby rolnictwa, powodująca erozję gruntów i przetrzebiająca faunę zostawiłaby wyraźniejszy ślad geologiczny niż mała społeczność technologicznie zaawansowanych obcych, którzy z jakiegoś powodu nie dali rady zasiedlić całego globu.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 24, 2017, 18:28 »
Cytuj
Bardziej niż poziom rozwoju liczy się tutaj skala. Globalna cywilizacja przedtechniczna, karczująca wielkie połacie lasów na potrzeby rolnictwa, powodująca erozję gruntów i przetrzebiająca faunę zostawiłaby wyraźniejszy ślad geologiczny niż mała społeczność technologicznie zaawansowanych obcych, którzy z jakiegoś powodu nie dali rady zasiedlić całego globu.

Czy z perspektywy 1mld/2mld lat nie byłoby to tylko i wyłącznie kolejne "wielkie wymieranie" ?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 25, 2017, 00:16 »
Cytuj
Bardziej niż poziom rozwoju liczy się tutaj skala. Globalna cywilizacja przedtechniczna, karczująca wielkie połacie lasów na potrzeby rolnictwa, powodująca erozję gruntów i przetrzebiająca faunę zostawiłaby wyraźniejszy ślad geologiczny niż mała społeczność technologicznie zaawansowanych obcych, którzy z jakiegoś powodu nie dali rady zasiedlić całego globu.

Czy z perspektywy 1mld/2mld lat nie byłoby to tylko i wyłącznie kolejne "wielkie wymieranie" ?

Odwrotnie - miliard lat temu na Ziemi praktycznie nie było organizmów wielokomórkowych, z kolei na ląd prymitywne życie wylazło dopiero jakieś 500 mln lat temu. Cywilizację musieliby założyć obcy, a ci przywieźliby ze sobą przedstawicieli własnej biosfery. Tak więc zamiast masowego wymierania mielibyśmy nagłe - z dnia na dzień - pojawienie się bardzo złożonych form życia.

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 25, 2017, 10:23 »
Witam,
Przeczytałem wątek i bardzo zastanawia mnie jedna rzecz. Gdyby hipotetycznie miliard lat temu istniała cywilizacja porównywalna do naszej dzisiejszej, to czy obiekty (satelity, sondy itp.) pozostawione przez nią na Księżycu lub orbicie geostacjonarnej, wciąż jeszcze by istniały?
Pozdrawiam

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SETI i obce cywilizacje (zbiorczo)
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 25, 2017, 10:23 »